Slovinsko

Základní informace o destinaci:

Slovinsku, jako jednomu z nástupnických států bývalé Jugoslávie, z ohromné plochy pobřeží připadlo pouhých 47 km. Ačkoliv je toto pobřeží malebné, plné překrásných městeček jako např. Piran neboli Slovinské Benátky, je Slovinsko známé a navštěvované především pro svou krásnou přírodu a termální lázně. Malebné městečko Bled láká k náročným i méně náročným výletům do Julských Alp s nejvyšší horou Slovinska Triglavem. Městečko samotné leží u Bledského jezera, které je součástí národního parku Triglav. Můžete se zde projíždět loďkou a kochat se pohledem na kostelík uprostřed jezera. Lanovka vás vyveze až na vrcholky hor. Východní část Slovinska nabízí lázně a vinné stezky. Nachází se zde středověké lázeňské městečko Ptuj s tisíciletou tradicí. Banovci jsou lázně spojované s cykloturistikou a velmi přátelské k dětem, pro které je zde množství aktivit. Banovci jsou vyhlášené svou termální vodou s teplotou 60-68 °C, s velkým obsahem fluoru, který má blahodárné účinky na kosti, klouby a svaly. Lázně Terme 3000 v Moravských Toplicích se rozkládají na ploše o rozloze 5 000 m2, nachází se zde špičkový aquapark s kvalitními službami.

Poloha:

Slovinsko (Slovenija), oficiálně Republika Slovinsko je středoevropský alpský stát. Samostatné Slovinsko vzniklo až roku 1991, jako jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie. Spolu s Černou Horou jsou jediné dvě republiky, kde již přijali EURO.

Rozloha:

20 273 km2

Státní zřízení:

parlamentní republika, v čele s prezidentem. Dělí se na 8 provincií: Primorska, Gorenjska, Notranjska, Štajerska (Dolní Štýrsko), Prekmurje, Koroška (Korutany), Bela Krajina a hlavní město Ljubljana (Lublaň), které má zvláštní postavení.

Obyvatelstvo:

2 061 085 (rok 2014), 83 % Slovinců, 1,98 % Srbů, 1,81 % Chorvatů a 1,10 % Bosňanů.

Hlavní město:

Ljubljana (Lublaň)

Jazyk:

slovinština

Měna a kurzy:

EURO

Geografické ukazatele:

BLED
Bled patří k turisticky nejvyhledávanějším místům Slovinska. Proslavil se především svým jezerem obklopeným Julskými Alpami s kostelíkem uprostřed. Bled je ideální svou polohou k poznávání severozápadního Slovinska. Doporučujeme návštěvu Vintgaru, Bohinjského jezera nebo Kranjské Gory. Návštěvníci Bledu určitě nevynechají národní park Triglav se stejnojmennou nejvyšší horou Slovinska, která má svůj obraz na státní vlajce. V samotném Bledu, kromě projížďky po místním jezeře, stojí za návštěvu Bledský hrad, který se tyčí na skále u jezera. Z hradeb je překrásný výhled do celého kraje.

MORAVSKÉ TOPLICE
Moravské Toplice se nachází v nejsevernější části Slovinska v oblasti Prekmurje. Lázně zde vznikly díky pokusným vrtům při hledání ropy v padesátých letech, díky nimž došlo k objevení termálních pramenů. Dnes se zde nachází moderní komplex lázní Terme 3000. Jedná se o uzavřený komplex se soustavou 22 vnitřních a venkovních bazénů s termální vodou o teplotě 30-38°C. Komplex je vybaven tobogány, skluzavkami, umělými peřejemi, saunami a mnoha dalšími atrakcemi, které přilákají i ty nejmenší. V okolí stojí za návštěvu město Filovci (sbírka keramiky), Bogojina, jezero Bukovniško nebo známá vinařská oblast Jeruzalem, vše dotupné na kolech.

PTUJ
Město Ptuj je jedno z nejstarších v celém Slovinsku. Jeho historie sahá až do doby kamenné. V římských dobách bývalo regionálním centrem.
Po celé Evropě je známé svými vyhlášenými lázněmi, které čerpají termální vodu ze dvou vřídel vyvěrajících z hloubky až 1 590 metrů. Má nádhernou historickou atmosféru, takže si opravdu připadáte jako byste se vrátili v čase, k čemuž také přispívá většina restaurací upravených do dobového stylu. K nejvýznamnějším památkám patří dominikánský klášter a hrad Ptuj, kde sídlí regionální muzeum. Velmi oblíbený je také místní netradiční karneval Kurentovanje. Ptuj je vyhledávaná vinařská oblast. Návštěvníci si mohou prohlédnout ptujské sklepy, které byly vybudovány na konci 19. století. Ptujské víno je velice lahodné a hodí se i jako výborný dárek z cest Slovinskem. Z okolí byste neměli vynechat místa jako Maribor či Murská Sobota.

MARIBOR
Druhé největší město Slovinska vzniklo z osady pod hradem Markburg podél řeky Drávy. Poprvé je zmiňováno v roce 1208. Návštěvník by neměl vynechat Mariborský hrad (Mariborski grad), městskou radnici a budovu Stara trta na jejíž zdi se pne vinná réva, která je zapsaná v Guinnessově knize rekordů, jako vůbec nejstarší na světě. Vinný keř rostoucí v Mariboru kousek od břehu řeky Drávy je se svými minimálně 400 lety nejstarší rostlinou ušlechtilého vína na naší planetě, která ještě nese hrozny.

BANOVCI

Městečko Banovci se nachází v severovýchodní části Slovinska nedaleko městečka Ljutomer. Leží v srdci krásné přírody obklopené zlatými lány obilí a vinicemi. Termální lázně Banovci jsou příjemné malé lázně uprostřed netknuté přírody, oblíbené především svým velmi kladným přístupem k dětem, pro které pořádají pravidelné animační programy. Okolí je vyhledávaným cílem pro cyklisty, pro které jsou připraveny nesčetné kilometry upravených a značených tras. Z okolí doporučujeme navštívit, a to nejen na kole, Logarskou dolinu nebo Jezerskou Kočnu s vodopádem Čedca.

PORTOROŽ
Portorož je turistické město, které se pyšní nejstarší turistickou tradicí ve Slovinsku a nabízí pohodlné hotely a příjemné restaurace. Nachází se v jihozápadním cípu Terstského zálivu, který je nejsevernějším bodem Jaderského moře. Severně od něj leží Itálie, jižně Chorvatsko. Jméno města znamená v překladu „Přístav růží". Moře, vítr, sůl, středozemní vůně, palmy, růže, relaxace, zábava a přátelští lidé, takto lze popsat město Portorož – přímořské město v srdci Evropy.
Souhra různých kultur, hudby, přírodních krás, gastronomických požitků a bohaté historie navodí atmosféru klidu a pohody a pomůže zapomenout na každodenní starosti. Příjemná procházka po pobřeží, osvěžující běh po pláži, plavání v moři i hotelových bazénech a wellness programy, které posílí tělo i ducha.
Portorož leží v těsné blízkosti města Piran, jehož sláva a bohatství pramení z jedné z největších solných pánví v této části světa. Právě solné pánve a jejich sůl, solné roztoky a bahno odstartovaly cestovní ruch v Portoroži. V 19. století byly objeveny léčebné účinky těchto produktů a byly zde postaveny první hotely a termální centra.

Podnebí:

navzdory své relativně malé rozloze, ovlivňují tři druhy podnebí. Na severozápadě se tyčí horské hřbety Julských Alp a klima je zde proměnlivé, deštivé, s tuhými zimami a mírnými léty. Na pobřeží Jaderského moře působí středozemní klima s teplými léty a mírnými zimami. Na východě Slovinska panuje kontinentální klima s výraznějšími teplotními rozdíly mezi létem a zimou.

Místní kuchyně:

nedá se hovořit o jednotné slovinské kuchyni, protože i když je velmi jednoduchá, působí na ní zeměpisná rozmanitost, přírodní zdroje a její různorodí sousedé (Itálie, Rakousko, Maďarsko a Chorvatsko). V alpském Slovinsku se nepodává totéž co v přímořské části. "Dobrote" slovinské kuchyně se pohybují v rozpětí od rafinovaných středomořských jídel, rybích specialit, sušených kraških, masových specialit, až po zdravé pokrmy jako jsou pohanková kaše (žgance), polenta, poticu, štrukle a vyhlášená specialita prekmurska gibanica a kraški pršut, který patří na samotný vrchol slovinské kulinářské nabídky. Tradiční slovinskou kuchyni doplňuje kysané zelí, červená řepa a pokrmy z hub.

Suvenýry:

typicky slovinské suvenýry jsou výrobky ze dřeva, keramiky a kůže.

Časové pásmo:

stejné jako v ČR.