Matka Tereza se narodila v Albánii

Aktuality
Matka Tereza se narodila v Albánii

Matka Tereza se narodila v Albánii

24.6.2014

Matka Tereza - katolická řeholnice, misionářka a humanitární pracovnice. Zakladatelka kongregace Misionářek milosrdenství. Rdným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu [gondže bojadžiu].

Odpůrkyně antikoncepce a potratů a čelní představitelka hnutí pro-life. Za své humanitární dílo získala řadu ocenění: vůbec první nositelka Templetonovy ceny(1973), Nobelovy ceny míru (1979), britský Řád Za zásluhy (1983) a nejvyššího indického civilního vyznamenání Bharat Ratna (1980).

V roce 2003 byla papežem Janem Pavlem II. prohlášena za blahoslavenou.

Narodila se 26. srpna roku 1910 v albánské rodině jako nejmladší dcera úspěšného obchodníka a farmaceuta Nikolle Bojaxhiu a Drane Bojaxhiu (Barnaj rodné příjmení) ve městě Shkupi (dnešní Skopje). Rodiště tehdy náleželo Albánii v Osmanské říši.

Pokřtěna byla jménem Agnese, ale doma jí říkali Gonxha (poupátko). Otec jí zemřel, když jí bylo osm let. Již ve svých dvanácti letech se rozhodla pro řeholní život. Balkánské války i první světová válka změnily politickou mapu světa a Skopje připadlo Makedonii. Tyto události rozptýlily rodinu Bojaxhiuových po světě. Agnese odešla do Irska a v roce 1928 vstoupila do kongregace Loretánských sester. Toto řeholní společenství bylo aktivní hlavně v Indii, což Agnesu přitahovalo.

Po krátké přípravě v Dublinu v roce 1929 Agnese odjela do Indie. V Dárdžilingu složila slib novicky a přijala jméno Tereza. Na misionářské dívčí škole vyučovala zeměpis. Pro nadání a organizační schopnosti bylo Tereze svěřeno vedení Vyšší misijní školy St. Mary’s High School v Kalkatě.

Wikipedia