Argentina

Základní informace o destinaci:

Všichni vědí, že Argentina je zemí tanga, ale už méně, že nejvyšší hora amerického kontinentu, Aconcagua, leží právě na její západní hranici s Chile. Argentinské telecí maso je proslulé po celém světě, ale už málokdo slyšel o fantastických ledovcových útvarech nacházejících se v jezerní oblasti. A zatímco všichni vědí, kde je Ohňová země, mnozí netuší, že město Ushuaia, kromě toho, že je hlavním přístavem při průplavu Magallánskou úžinou, je také nejjižnějším městem na světě.
Když ponecháme stranou sofistikované hlavní město, gauče na koních a obrovské pláně pampy a otevřená rozlehlá území Patagonie, může nás Argentina překvapit také kvalitními víny, úchvatnými vodopády uprostřed pralesa, koloniálními městy nebo koloniemi tučňáků. Dovolená se tu dá strávit tak rozmanitými způsoby, které sahají od projížďky na koních Andami po sázky v kasinu na atlantickém pobřeží.
Argentina je zemí mnoha bohatství, i když stříbro k nim nepatří, jak si to mysleli první španělští kolonizátoři, když dávali jméno této obdivuhodné zemi (v latině argentum znamená stříbro). Tento kov se našel později a v mnohem větší míře na severu,v Bolívii a Peru, nicméně název již Argentině zůstal.

Poloha:

Argentina je nejjižnější zemí jihoamerického kontinentu a rozlohou necelých 2,8 milionů km² na pevnině a dalších 1,2 miliónů km² na ostrovech a v Antarktidě, se řadí na druhé místo v Americe (po Brazílii) a na sedmé místo ve světě, co se velikosti týče. Je tvořena 23 provinciemi, z nichž jedna zahrnuje i část Ohňové země, některé ostrovy jižního Atlantiku a také část Antarktidy. 14 z těchto provincií je původních, historických, jsou to : Buenos Aires , Catamarca, Córdoba, Corrientes, Entre Ríos, Jujuy, La Rioja, Mendoza, Salta, San Juan, San Luis, Santa Fe, Santiago del Estero a Tucumán. Zbývajících 9 provincií vznikalo v průběhu 2. poloviny 20. století.

Na severu hraničí s Bolívií a Paraguayí, na západě s Brazílií a Uruguayí, na východě pak s Chile - délka státní hranice je 9376 km. V nejdelším místě dosahuje 3 700 km a v nejširším 1500 km. Jak se dá předpokládat, tak rozsáhlá země nabízí obrovskou rozmanitost topografickou i klimatologickou.

Rozloha:

2,78 mil km2

Státní zřízení:

Argentina je federativní, demokratickou republikou složenou z 23 autonomních provincií. Státní moc je rozdělena na tři složky: výkonnou, zákonodárnou a soudní. Hlavním městem je Buenos Aires s autonomní vládou.

Obyvatelstvo:

Počet obyvatel přesahuje 36 miliónů, ze kterých téměř polovina žije v hlavním městě (Buenos Aires) a jeho okolí. Hustota osídlení je 13 obyvatel na km². 95% obyvatel je bílé rasy, jedná se především o potomky italských a španělských přistěhovalců.

Náboženství
Oficiální náboženství je římsko-katolické, existuje však naprostá volnost vyznání. Mimo protestantské, židovské a islámské se praktikuje i ortodoxní řecké a ruské náboženství.

Hlavní město:

Buenos Aires

Původní název hlavního města Argentiny zní Ciudad de la Santísima Trinidad y Puerto de Santa María de los Buenos Aires a město bylo takto pojmenováno podle „dárkyně dobrého větru“, patronky námořníků, kteří na jeho místě přistáli jako první v roce 1516. Dvanácté největší město světa, ve kterém žije téměř čtrnáct milionů obyvatel, je z jedné strany obklopeno řekou Río de la Plata, která zde vytváří největší říční ústí na světě, a z druhé strany pampou. Je tvořeno 47 městskými čtvrtěmi a od severu na jih je dlouhé přes 40 km, od západu k východu přes 30 km.

Centrum Buenos Aires je poměrně malé, jeho srdcem je náměstí Plaze de Mayo, kde se odehrávaly mnohé klíčové historické události země a kde nalezneme mj. vládní palác nazývaný Casa Rosada (podle své růžové barvy) nebo katedrálu s mauzoleem generála San Martína, hrdiny boje za nezávislost. Symbolem města je 67 m vysoký bílý sloup Obelisco stojící ve středu údajně nejširší ulice na světě, Avenida 9 de Julio, která funguje jako hlavní mnohaproudová dopravní tepna města. Turisty nejnavštěvovanější čtvrtí je La Boca, proslulá výstřední čtvrť na pobřeží s pestře malovanými dřevěnými domy a nejznámějším fotbalovým klubem v Argentině, Boca Juniors.

Jazyk:

Oficiálním jazykem Argentinské republiky je španělština. V Buenos Aires se můžeme setkat s typickou hantýrkou lunfardo, která je směskou italštiny, brazilské portugalštiny a dokonce i angličtiny.

Měna a kurzy:

Měnou v Argentině je argentinské peso (ARS), které se dělí na 100 centů (centavos). Bankovky jsou v hodnotě 100, 50, 20, 10, 5 a 2 peso, mince v hodnotě 5, 2 a 1 peso a 50, 25, 10, 5 a 1 cent.
Značka $ se používá pro argentinské peso; pokud je cena uvedena v amerických dolarech, značí se US$ nebo U$D.
Běžně směnitelnou měnou jsou USD nebo euro, které má dokonce výhodnější kurs. Nejméně příznivý kurs je na letišti, výhodnější mají směnárny na hlavní třídě v centru města. Zpětná výměna argentinských pesos je možná na letišti před odletem ze země, případně jejich výměna na jinou národní měnu, pokud pokračujete do jiné latinskoamerické země. Hodí se mít s sebou i drobné dolary, někdy s nimi lze služby a nákupy (např. v obchodech se suvenýry) platit přímo. V běžném platebním styku je upřednostňována hotovost, některé obchody za platbu v hotovosti dokonce dávají 10 % slevu.
Obecně jsou přijímány platební karty VISA, Master Card, American Express a Diners Club, cena je však o 5 – 10 % vyšší než při platbě v hotovosti (vždy se raději informujte předem). S výměnou cestovních šeků mimo Buenos Aires mohou být potíže. Banky mají otevřeno výhradně ve všední dny, zpravidla od 10.00 do 15.00.
Bankomaty použitelné pro cizince jsou viditelně označeny logem mezinárodních kreditních karet. Instrukce jsou vedle španělštiny rovněž v angličtině. Někdy však nemají dostatek hotovosti.

Geografické ukazatele:

Základní charakteristikou je obrovský kontrast, který tvoří rozsáhlé roviny na západě a působivé pohoří And na východě, kde se také nalézá nejvyšší hora amerického kontinentu - Aconcagua (6959m). Andy od Jujuy až po Ohňovou zemi nabízí pusté náhorní roviny plné údolí, bystřin a barevných horských štítů na severovýchodě, které přecházejí směrem na jih na jezera, lesy a ledovce v Patagonii.

Na severozápadě mezi řekami Paraná a Uruguay se rozkládá tzv. Mezopotámská Argentina charakteristická nízkými kopci, lagunami a bažinami, které vypovídají o dřívějších tocích těchto řek. V některých oblastech, uprostřed subtropického pralesa, se skrývají obrovské pukliny, které nabízejí takové fenomény, jako jsou například vodopády Iguacu. V centru země se rozprostírá nejrozsáhlejší a nejznámější nížina - Pampa - hojně využívaná k zemědělství a chovu dobytka.

Směrem na jih, kde se Andy svažují do moře, se rozléhají neúrodné a kamenité vysočiny Patagonie. Vysoké útesy atlantického pobřeží vykreslené do nejrozmanitějších forem skrývají poklady, jako Valdezský poloostrov, který nabízí okázalou podívanou na útočiště mořských živočichů.

Podnebí:

Vzhledem k obrovským parametrům země je její podnebí velice rozmanité: většina země leží v mírném pásmu jižní polokoule, klima je mírné a vlhké v pampských nížinách, studené a vlhké na západu Patagonie, vlhké a subtropické v severovýchodní části země a teplé až subtropické, ovšem s mírnými zimami, na severozápadě. Směrem na jih jsou teploty nižší a prší zde větší část roku. Od listopadu do května se průměrná teplota pohybuje okolo 23°C a od června do září okolo 12°C.

V Buenos Aires jsou letní měsíce velmi horké a většina obyvatel míří hned po vánocích na pláže nebo do hor, a tak v lednu a únoru je město poloprázdné. Zima je příjemná, jen v červenci a srpnu se mohou objevit studené poryvy větru nebo krátké ale prudké deště.

Místní kuchyně:

Argentinská kuchyně není nijak sofistikovaná nebo propracovaná. Jedním z hlavních rysů je její podobnost s většinou zemí Jižní Ameriky - není tedy nijak specializovaná. Říci, že něco je příliš kořeněné, tady znamená to samé, jako nepoživatelné. Nesporná je kvalita masa, možná není vždy stejně měkké, ale vždy je vynikající. Pravidlem je, příliš maso nedochucovat, aby se neznehodnotilo.

Hovězí maso je potěšení a radost Argentiny a je znát, že každý správný Argentinec je hrdý na jeho kvalitu. Při návštěvě cizí země, když přijde čas na jídlo, je určitě nejlepší ochutnat něco místního a charakteristického. V Argentině je to maso na roštu, které je k dostání kdekoli. A objednat si parilla mixta nabízí možnost ochutnat ty nejlepší kousky hovězího. Jídlo většinou začíná kouskem uzeniny (chorizo), jelítkem (moricilla) nebo kouskem něčeho dobrého v trojobalu, a pak teprve přijde na řadu hovězí maso.

Porcování hovězího se nedá přirovnat k žádné jiné zemi, ale rozhodně stojí za to dát si bife de lomo (svíčková) nebo bife de chorizo (plátek masa z kýty).

Běžně se do parilly dává i kuřecí maso, ale vepřové jen výjimečně. Dá se říci, že Argentinci nejsou milovníky vepřového masa.

Obvykle se z jedné porce parilla mixta dosyta najedí dva Argentinci a čtyři až pět nezasvěcených turistů.

Ale typickým jídlem je například i tzv. empanada, těsto plněné většinou masem, i když náplň se může měnit podle oblasti, dále jsou to různé klobásky a jelítka z vepřového masa a krve, a také velké množství různých vnitřností a drůbků, ale ty se většinou jedí jako předkrm nebo jen tak ""uzobávají"" před hlavním jídlem.

Suvenýry:

Spolehlivým dárkem jsou ponča, svetry, přehozy, šátky apod. z vlny lam nebo alpak, hřejivé přikrývky a papuče z ovčí vlny, kožené zboží (opasky, kabelky, bundy, peněženky), originální stříbrné šperky, hudební nástroje či místní umělecké předměty, které nakoupíte na tržištích. Jenom tady zakoupíte džem z dřišťálu (mermelada de murtillo), ale i další potraviny patří k tradičním suvenýrům – čaj maté, víno, dulce de leche. Z Patagonie si přivezte podkovu pro štěstí, nebo alespoň sponu na šátek na krk.
V Buenos Aires je nejoblíbenější nakupovací uličkou pěší zóna v ulici Florida. Zajímavá je také návštěva kryté tržnice v San Telmo. O nedělích se na náměstích konají tradiční trhy s nabídkou nepřeberného množství zboží, od ovoce a zeleniny přes dřevěné a kovové rukodělné výrobky po nábytek a květiny, ve čtvrti La Boca obrázky a umělecké předměty. Při nakupování na tržištích se běžně smlouvá, obvykle až na třetinu původně požadované ceny. V kamenných obchodech jsou ceny fixní.
Obchody jsou otevřeny většinou od 9.00 do 19.00 až 20.30 hodin, v sobotu od 09.00 do 13.00, v neděli bývá zavřeno. Supermarkety a nákupní centra zavírají až ve 22.00 a mívají otevřeno i v neděli. Nakupování v centru je dražší než v okrajových čtvrtích a na venkově.
Vrácení daně z přidané hodnoty (VAT) je možné u zboží domácí výroby s minimální cenou 70 ARS, pokud je zakoupeno v obchodech s označením „TAX FREE Shopping“ a při odletu předložíte spolu se zbožím také doklad o nákupu.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Pro turistické cesty do 90 dnů nemusí mít občan České republiky vízum. Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců po návratu a musí být v bezvadném stavu, fotografie nesmí být poškrábaná nebo jinak poškozená, stránky pokroucené apod. Na hranicích se vyplňuje jednoduchá imigrační karta, jejíž část orazítkovanou pasovým úředníkem je třeba předložit při výstupu ze země. Ztráta karty znamená komplikaci při odjezdu či odletu, protože je třeba vyřídit vystavení jejího duplikátu. Povinná odletová taxa se platí na přepážce „Tasa de Embarque“. Obvykle se platí 18 USD při odletu z mezinárodního letiště, při místních letech jsou nižší a často se mění.
U individuálně cestujících turistů může být při vstupu do země požadováno předložení zpáteční letenky a prokázání dostatečné výše finančních prostředků pro pobyt (řádově 50 USD/den), což může být splněno i předložením mezinárodně uznávané platební karty.

Očkování a zdravotní doporučení:

Lékařské služby jsou na velmi dobré úrovni. V nemocnicích slouží vysoce kvalifikovaný personál, který většinou vystudoval v zahraničí, ale i místní university jsou velmi kvalitní. Specialisté se pravidelně účastní mezinárodních kongresů. Lékařská služba se většinou platí, pokud nemáte velmi kvalitní pojištění. Cena jednoho lékařského ošetření se pohybuje od 20 do 150 dolarů.

Obecně platí, že pokud nebudete podnikat opravdu dobrodružnou cestu, je riziko jakékoli nákazy opravdu minimální. O případných změnách se můžete informovat na příslušném českém zdravotním úřadu.

Pokud přijíždíte do oblasti výskytu žluté zimnice, musíte předkládat doklad o očkování proti této nákaze. Doporučuje se i očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, tetanu, záškrtu, vzteklině, choleře nebo meningokové meningitidě. Někteří lékaři doporučují i ochranu proti malárii. Pokud se rozhodnete absolvovat některá očkování, musíte navštívit příslušné pracoviště nejméně 6 týdnů před plánovaným odjezdem. Doporučení o očkování vychází z informací o Vaší cestě. Rozhoduje, jakou oblast chcete navštívit, délka pobytu a typ cesty, roční období cesty, věk, zdravotní stav a předchozí očkování.

Časové pásmo:

rgentině je proti České republice o 4 hodiny méně, v době našeho letního času o 5 hodin méně; od roku 2011 Argentina letní čas nezavádí. S ohledem na zeměpisnou polohu je v celé zemi skutečný denní čas proti standardnímu času zpožděný asi o hodinu, v Patagonii dokonce až o hodinu a půl, což je pro cestování výhodné (večer je déle světlo).