Provence

Základní informace o destinaci:

PROVENECE - (česky Provensálsko, okcitánsky Provença) je historická země, která se nachází v jihovýchodní Francii. Je součástí administrativního celku Provence-Alpes-Côte d'Azur.
Do Provence tradičně spadají deparetmenty Var, Vaucluse, Bouches-du-Rhône a některé oblasti deparetmentů Alpes-de-Haute-Provence a Alpes-Maritimes. Jméno pochází z latinského slova provincie – Provence se totiž stala první mimoitalskou provincií Římanů.
Místním tradičním jazykem je provensálština. Jedná se o dialekt okcitánštiny známé také pod názvem langue d'oc, která je velmi blízká katalánštině. Existuje několik regionálních variant provensálštiny. Provensálštinou se v Provence běžně hovořilo až do začátku 20. století, kdy francouzská vláda započala intenzivní a v konečném důsledku úspěšné snahy o nahrazení regionálních jazyků francouzštinou. Dnes se provensálština vyučuje na provensálských školách včetně univerzit, k běžné komunikaci ji ale používá pravděpodobně méně než 500 – převážně starších – lidí.
Historické a přírodní zajímavosti
V Provence se nachází řada historických památek i přírodních zajímavostí. Ze zdejších pamětihodností jsou čtyři uvedeny na Seznamu světového dědictví UNESCO:

  • Arles
  • Amfiteátr a vítězný oblouk v Orange
  • Staré město v Avignonu
  • Římský akvadukt Pont du Gard
Přírodní zajímavosti:
  • Camargue
  • Pohoří Luberon
  • Mont Ventoux
  • Grand canyon du Verdon

Výlety a pamětihodnosti:

5 nejkrásnějších vesnic v Provence:

1. Lourmarin
leží na jih od horského masivu Lubéron. Po cestě do Lourmarinu hledejte velký vinný sud, jenž je skvělým poznávacím znamením.
Renesanční hrad s nádhernou zahradou. Doporučujeme vejít dovnitř, protože krásné vyhlídky na celou vesničku a její okolí stojí za to. Milovníci vína neopomenout návštěvu vinotéky, která se ukrývá v opevnění hradu.
Ulice se vinou do kruhu, aby se zabránilo silným poryvům větru v úzkých uličkách. A jedna zajímavost! V Lourmarinu se natáčel jeden díl českého kuchařského pořadu "Kluci v akci".

2. Gordes
nejfotografovanější obec v Provence a to především díky skvělé poloze na hraně náhorní plošiny. Vesničku proslavil úspěšný film "Dobrý ročník". Díky kamenným stavbám, terakotovým střechám a úzkým uličkám se Gordes stala v momentě ikonou Provence.

3. Cucuron
leží jen několik kilometrů od vesnice Lourmarin. Přestože vzdálenost je to malá, počet turistů zde ani v sezoně není závratný. Díky tomu si Cucuron stále uchovává hodně ze své autentičnosti.
Obec se proslavila natáčením hned několik filmů. Ze starší tvorby je možné uvést film "Husar na střeše" nebo "Jean od Floretty" v hlavní roli s Gerardem Depardieu. Ve vesnici se také odehrávaly některé scény z filmu Dobrý ročník, v němž si zahrál Russel Crowe a Marillon Cotillardová. Pokud budete hledat místo z tohoto filmu, vydejte se na severní okraj vesnice k vodní nádrži z 16. století a hned pochopíte ...

4. Roussillon
nejbarevnější vesnice. Leží mezi ložisky okrové hlinky na vyvýšené skále. Domky v obci hrají všemi odstíny okrové barvy a vytváří tak nezapomenutelné scenérie. V případě dobrého počasí uvidíte v pozadí bílý vrchol hory Ventoux, kterou velmi často zdolávají cyklisté při slavném závodu Tour de France.

5. Les Baux–de-Provence
leží na úpatí malého pohoří Les Alpilles nedaleko města Arles. Z jižní strany působí monumentálně ruiny hradu, který byl kdysi největší v širokém okolí a pánové z Baux vládli, kam až oko dohlédlo. Do vesnice vedou pouze dvě cesty. Hlavní přístupová komunikace spojuje vesnici s parkovištěm. Druhá stoupá po schodech z údolí prudce vzhůru a je určena pouze pro pěší. V Les Baux-de-Provence se nelze ztratit. Dvě vodorovné ulice končí buď vstupem do zříceniny hradu nebo na náměstí před kostel svatého Vincenta. V sezoně vesnici navštíví víc než milion návštěvníků, což pro 23 stálých obyvatel může být opravdu náročné.

PROVENCE TROCHU JINAK - Provence

PROVENCE TROCHU JINAK

Letecky
Snídaně
Další termíny Vyprodáno