KOLUMBIE - Tajemná země kávy

od 69 990
destinace
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Snídaně

Filtr

Informace o zájezdu:

Jen málokterá země světa nabízí na svém území kombinaci tolika ekosystémů. Příroda se zde opravdu vyřádila - bujný a nepropustný tropický deštný prales, nádherné štíty, vrcholy a průsmyky rozeklaných vysokohorských And i příjemné oceánské pobřeží. K některým státům Jižní Ameriky byla příroda také více než štědrá, ale Kolumbie jako jediná země tohoto kontinentu nabízí kromě studenějšího Tichého oceánu i luxus teplého Karibiku a s ním pro turisty spojené šnorchlování i potápění.

Program zájezdu:

El riesgo es que te quieras quedar," říkají s oblibou Kolumbijci, právem hrdí na svou zemi. Mimo jiné tím naráží na stále přetrvávající stereotyp o tomto jihoamerickém státu - drogové kartely, guerilla, únosy, nebezpečná území, narkomafie, vysoká kriminalita. Časy se však mění, naprostá většina území je dnes pro cestování a poznávání země bezpečná.

1. den Vítejte v Kolumbii Kolumbie
Odlet z Prahy v ranních hodinách, přílet do Bogoty navečer, přivítání na letišti a transfer do hotelu v historickém centru města v malebné čtvrti ,,La Candelaria”. Ubytování a odpočinek. Večer jedinečná příležitost strávit noc v jednom z mnoha místních barů. Necháte se strhnout latinskými rytmy?

2. den Bogotá
Snídaně v hotelu. Dopoledne prohlídka města – návštěva trhu v centru města. Pokračování do historického centra – čtvrti La Candelaria, se stavbami ve španělském koloniálním a barokním stylu - budovy univerzit, knihoven a muzeí. Procházka hlavním náměstím Simona Bolívara ke známému Muzeu zlata (zavřeno v pondělí) s největší sbírkou před-španělského zlatnického umění. Návštěva muzea Fernanda Botera (zavřeno v úterý) s díly tohoto známého kolumbijského malíře a sochaře. Odpoledne volno k individuálnímu programu nebo se můžeme vydat lanovkou na vrchol Montserrate, odkud je nádherný výhled na celé město.
Nocleh Bogotá.

3. den Bogotá - katedrála Zipaquirá - Villa de Leyva (cca. 4 hodiny jízdy)
Snídaně. Cesta (cca. 1 hodina) na sever do oblasti Zipaquirá. Návštěva podzemní solné katedrály , která byla v roce 1995 znovu otevřena pro turisty a která je významným poutním místem. Nachází se v hloubce cca 180 metrů a byla vytesána v původním solném dole. Kaple znázorňují křížovou cestu. Samotný chrám má tři sekce, které představují narození, život a smrt Ježíše.
Odpoledne odjezd do Villa de Leyva (cca. 3 hodiny), typického koloniálního městečka na úpatí And, jehož historie sahá do roku 1572 a kde jakoby se zastavil čas. Úchvatné náměstí a klášter jsou jedinečnými památkami Jižní Ameriky. Cestou se zastavíme také v dominikánském klášteře Ecce Homo a u zkameněliny dinosaura El Fosil staré 150 milionů let. Ubytujeme se v historickém centru Villa de Leyva

4. den Villa de Leyva - Raquira - Bogotá (cca. 4 hodiny jízdy) a přelet do Pereira (cca. 1 hodina letu)
Po snídani si prohlédneme město Villa de Leyva a poté nás čeká asi 1 hodina cesty do Raquira. Městečko Raquira je zajímavé výrobou krásné keramiky, kterou můžeme vidět v místní dílně. Uvidíme také významná místa, na kterých bojoval a dosáhl vítězství Simon Bolívar nad španělskými kolonizátory, např. historický most Puente de Boyacá.
Po prohlídce pokračujeme do Bogoty, kde nás čeká večerní vnitrostátní let do Pereiry a po příletu přejezd na ubytování u kávové plantáže.

5. den Údolí Cócora a Salento
Snídaně, celodenní výlet do údolí Cocora v národním parku Los Nevados proslaveného voskovými palmami dosahujícími výšky 60m (nejvyšší palma světa a národní strom Kolumbie). Pěší prohlídka idylických farmářských městeček Salento a Filandia s koloniálními domky, překrásnými kostelíky a výhledem na Kordillery. Odpoledne návrat na farmu.

6. den Armeria - Cartagena

Po snídani krátké seznámení se s procesem pěstování, sklizně, zpracování a pražení kávy, ochutnávka vlastnoručně namíchané kávy a poté transfer na letiště a odlet přes Bogotu do Cartageny. Po příletu transfer do hotelu, ubytování. Nocleh v Cartageně.

7. den Cartagena
Volné dopoledne k odpočinku, odpoledne pěší procházka centrem Cartageny.
Cartagena (UNESCO) – dosud neztratilo nic z lesku z dob, kdy patřilo mezi španělské kolonie, kostely, kláštery a domy s typickými převislými balkony, čtvrtě Bocagrande, Castillogrande a Manga. Náměstí - San Pedro Claver se stejnojmenným klášterem a kostelem. Staré hradby obklopující historické centrum. Návrat do hotelu

8. den Cartagena - fakultativní výlet pevnost San Felipe
Individuální volno.
Za příplatek možnost polodenního výletu na pevnost San Felipe
Na důmyslné hradby a řetěz pevnůstek, kterým vévodí pevnost Castillo de San Felipe de Barajas, největší pevnost, kterou kdy Španělé postavili ve svých koloniích, doplatil mimo jiné anglický admirál Edward Vernon. Se svým úctyhodným vojskem čítajícím 25 tisíc mužů na 186ti lodích zaútočil na město pohádkového bohatství v roce 1741. Narazil, a to doslova, na pouhých šest lodí a 3600 mužů španělského oficíra Blas de Leza. Díky důmyslné ochraně však ani po několika týdnech intenzivních bojů město nedobyl.
Na závěr prohlídka koloniálního kláštera na hoře Cerro de la Popa, jenž je také nejvyšším bodem ve městě. Právě odsud je nejkrásnější výhled nejen na město, ale i na Karibské moře a nedaleké ostrovy.

9. den Cartagena - fakultativní výlet ostrovy Rosario
Individuální volno.
Za příplatek možnost celodenního výletu vč. oběda na ostrovy Rosario
Západně od města Cartagena leží 25 malých korálových ostrovů, které byly vyhlášené za národní park za účelem ochrany nádherného, ale křehkého ekosystému. Zamíříme na místní pláže a vykoupeme se v moři.
Cesta na ostrov Isla del Encanto trvá cca. 1 hodinu lodí, oběd v místní restauraci, návrat zpět do Cartageny okolo 15. hodiny.
Volné odpoledne k posledním nákupům.

10. den Cartagena odlet
Volné dopoledne, po obědě transfer na letiště a odlet zpět do Prahy.

11. den přílet do Prahy

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku Praha – Bogotá a Cartagena - Praha a letištní taxy (běžná ekonomická třída)
odbavené zavazadlo
vnitrostátní let Bogotá – Armenia
vnitrostátní lety Armenia - Bogotá - Cartagena
ubytování 9 nocí ve 3* hotelech (dvoulůžkové pokoje)
9x snídaně
1x večeři
přeprava klimatizovaným autobusem dle programu
vstupné dle programu
česky hovoříci průvodce AGL travel
pojištění CK proti úpadku.

Cena nezahrnuje:

příplatek za jednolůžkový pokoj - 9 000 Kč/os
nápoje a stravování nad rámec programu
fakultativní výlety z Cartageny - polodenní pevnost San Felipe - 1 300 Kč/os, celodenní ostrovy Rosasrio - 2 500 Kč/os
spropitné místním průvodcům a řidičům - cca. 10 USD/os/den
osobní výdaje
cestovní pojištění - 70 Kč/os/den
možné odletové taxy - mezinárodní let 36 USD/os, vnitrostátní lety 8 USD/os

Minimální počet účastníků:

10 osob

Základní informace o destinaci:

O Kolumbii nelze neslyšet jako o nebezpečné zemi plné násilí a drog. To je její obrázek v médiích. My vám chceme Kolumbii představit jako nádhernou zemi bohatou na přírodní krásy, zemi s přátelskými lidmi, bohatou historií a velmi širokou škálou ekosystémů a mnoha zážitky a dobrodružstvím.

Kolumbie jsou slavná historická města jako Cartagena, tajemné „Ztracené město“ uprostřed džungle, kávovníkové plantáže v oblasti zvané „Coffee Triange“, odkud se vyváží slavná kolumbijská káva. Kolumbie je země dosud nezkažená turistikou a takových míst na zemi stále ubývá.

Poloha:

Kolumbie se řadí mezi klimaticky nejbohatší země světa. Ač leží na rovníku, najdete zde vysokohorské klima zasněžených vrcholků And, na druhé straně i karibské a tichomořské pobřeží s romantickými plážemi, deštné pralesy v Amazonii a nekonečné pláně linoucí se k východní hranici k řece Orinoco.

Rozloha:

1 138 910 km2

Státní zřízení:

prezidentská republika

Obyvatelstvo:

44,2 mil.

Obyvatelstvo Kolumbie z převážné části tvoří míšenci mezi původním obyvatelstvem, černými africkými otroky a přistěhovalci. Kolumbijskou menšinu představují Čibčové a Arawakové. V zemi jsou potlačovaná práva indiánských kmenů, kterých je zde kolem osmdesáti, což tvoří skupinu asi 500 tisíc lidí. Tito lidé se již od 80. let snaží o zrovnoprávnění. Téměř 86% populace vyznává katolickou víru, jsou zde také početné menšiny židů a protestantů. Gramotnost v zemi dosahuje 91%.

Hlavní město:

Bogotá

Jazyk:

španělština

Měna a kurzy:

Oficiální měnou je kolumbijské peso, kód pesa je COP.

Značka pro peso je $, ale pro rozlišení od jiných měn se před tento znak vkládají písmena COL (COL $). Mince mají nominální hodnoty 20, 50, 100, 200, 500 pesos. Mince 20 pesos se však pro svoji nízkou kupní hodnotu v oběhu již téměř nevyskytuje. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000 pesos. Bankovka 1.000 pesos je průběžně z oběhu stahována.

Geografické ukazatele:

Tato jihoamerická země je omývána jak Atlantským a Tichým oceánem, tak i Karibským mořem. Sousedí s Panamou, Ekvádorem, Venezuelou, Peru a Brazílií. Kolumbie je čtvrtou největší zemí Jižní Ameriky. Přes polovinu území Kolumbie pokrývá Amazonská a Orinocká nížina. Další nížiny se vyskytují kolem řek Magdalena, Cauca, Atrato a u pobřeží karibského moře. V těchto nížinách je tropické vlhké podnebí, zatímco v horských oblastech And leží sníh. Nejvyšší horou je Pico Cristobal Colón s výškou 5 775 metrů nad mořem. Deštný prales se rozkládá na jihu země a u pobřeží Atlantského oceánu. Podnebí v zemi je celkově ovlivněno nadmořskou výškou. Ke Kolumbii patří také několik přilehlých ostrovů v karibském moři.

Podnebí:

Klima je velmi teplé až tropické na pobřeží a na severu, s dešťi od května do listopadu. I přes to, že se teplota mění v průběhu roku jen málo v důsledku blízkosti rovníku, se liší v závislosti na nadmořské výšce. Klima je chladnější v horských oblastech a v chladnějších obdobích roku může v noci i mrznout. Bogotá a Medellin mají jarní počasí po celý rok. Amazonské oblasti obecně zůstávají teplé a vlhké po celý rok.

Místní kuchyně:

Kolumbijská kuchyně je velmi různorodá a závisí na různých regionech Kolumbie. V některých oblastech najdete speciality, jako jsou morčata nebo pražení mravenci.

Kolumbie není rájem pro vegetariány, protože kolumbijská strava obsahuje hodně masa. V pobřežních oblastech najdete ryby a mořské plody, které jsou často připravovány s omáčkou z kokosového mléka. Nabídka čerstvého ovoce je ohromující a o mnohých odrůdách jste pravděpodobně nikdy předtím neslyšeli.

Za vyzkoušení určitě stojí populární gunábana, z níž se připravují čerstvé smoothie a považuje se za alternativu chemoterapie při léčbě rakoviny. Většina pokrmů se podává s rýží, fazolemi, brambory nebo jukou.

Typické pokrmy:

Ajiaco: vydatná kuřecí polévka se dvěma či třemi druhy brambor, kukuřicí, zakysanou smetanou, avokádoem a guasca. Guasca je speciální bylina, která se pěstuje po celé Americe a dává polévce svou výraznou chuť.

Arepa: základním příloha k jakémukoliv kolumbijskému jídlu. Je to chléb z kukuřičné mouky.

Arroz con Coco: je běžnou přílohou na karibské pobřeží Kolumbie. Bílá rýže vařená v kokosovém mléce s vodou, solí a cukrem.

Bandeja Paisa: obrovská směs jídla skládájící se z grilovaného steaku, smažené vepřové kůže, chorizo klobásy, rýže, červených fazolí, sázeným vejcem, avokádem a sladkých banánů. Je to pravděpodobně národní jídlo z Kolumbie.


Suvenýry:

K nejčastěji kupovaným suvenýrům patří chinchorros - ručně tkané houpací sítě, mochilas - ramenní brašny, zdobené kožené tašky a káva z různých regionů.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Občané ČR mohou s účinností od 10. února 2004 cestovat do Kolumbijské republiky bez víz. K turistice je povolen bezvízový pobyt 90 dnů s možností prodloužení o dalších 90 dnů, přičemž tato povolená délka pobytu se týká každého kalendářního roku.

Očkování a zdravotní doporučení:

Přestože žádné očkování není povinné, očkování proti žluté zimnici je důrazně doporučováno. Oblasti jsou považovány za rizikové ve výskytu žluté zimnice.

Zdravotnická zařízení v Kolumbii se velmi liší v kvalitě. Ve velkých městech soukromé kliniky poskytují kvalitní péči, zdravotnická zařízení v menších městech jsou obecně špatně vybavena. Většinu léků najdete v lékárnách ve velkých městech, ty nemusí být k dispozici ve venkovských oblastech a malých městech.

Mnoho nemocí se v Kolumbii přenáší komářím bodnutím (horečka dengue, zika, chicunguña), důležité je tedy chránit se proti komárům zejména účinným repelentem (doporučuje se s minimálním obsahem 20 % účinných látek).

Časové pásmo:

Časový posun Kolumbie činí 7 hodin oproti středoevropskému času. Pokud u nás máme například 17 hodin, v Kolumbii je teprve 10 hodin dopoledne. Letní čas se v Kolumbii nevyužívá.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu