AUTENTICKÁ KUBA

od 51 990
destinace
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Strava dle programu

Filtr

Informace o zájezdu:

Tropické klima, horkokrevné obyvatelstvo, dědictví Španělů...Na "ostrově Svobody" zažijeme opravdový návrat v čase, projdeme se havanskými ulicemi lemovanými vybydlenými polorozpadlými koloniálními domy, uvidíme obrovské množství starých "amerik", zatančíme si salsu, ochutnáme vynikající místní rum, ucítíme vyhlášené doutníky a budeme platit bankovkami s Che Guevarou na obrázku.

  • Poznáte koloniální města Havanu, Cienfuegos a Trinidad
  • Vyzkoušíte si jak bydlí Kubánci, 3 noci budete ubytovaní v casas particulares
  • Ochutnáte pravý kubánský rum či vyhlášený nápoj Canchanchara a naučíte se zapalovat doutníky
  • Poznáte zemědělskou krajinu Viňales a zalenošíte si na bílých plážích Varadera
  • Budete bydlet v hotelu, kde se natáčel Major Zeman

Program zájezdu:

1. den Praha – Havana
Odlet z Prahy přes Paříž do Havany. Vyřízení imigračních formalit a transfer do hotelu v Havaně. Ubytování v casa particular na 2 noci se snídaní.

2. den prohlídka Havany
Dnes po snídani prohlídka historického centra. Uvidíme havanskou pevnost, Capitol, náměstí Las Armas s koloniálními paláci, bývalý prezidentský palác, náměstí Revoluce, proslulou pobřežní promenádu Malecón. Po obědě (v ceně!) si prohlédneme havanskou katedrálu a muzeum kubánského rumu s ochutnávkou. Návštěva továrny na výrobu kubánských doutníků s možností jejich zakoupení.

3. den Viňales
Brzy ráno snídaně v hotelu. Odjezd na celodenní výlet do provincie Pinar del Rio – Vinales v západní části ostrova. Cestou navštívíme doutníkovou farmu a továrnu. Na vlastní oči uvidíte, jak se vyrábějí nejslavnější doutníky světa. Navštívíte indiánské jeskyně El Indio s plavbou lodí po podzemní řece. Oběd v místní restauraci. Po obědě uvidíte nástěnné malby na skále Sierra de los Organos. Odtud budete pokračovat přírodou dál na západ. Pokračujete do údolí Vinales s překrásnou přírodou a výhledy do údolí z Los Jasmines. Víte, že zde se natáčel „major Zeman“? a právě zde se ubytujeme na další noc.

4. den Viňales - Cienfuegos
Snídaně. Přejezd krajinou s lány cukrové třtiny k jižnímu pobřeží Kuby do Cienfuegos, které se nachází v centrální části jižního pobřeží ostrova 250 km od Havany. Město bylo založeno v r. 1819 francouzskými usedlíky a dodnes si zachovalo francouzskou atmosféru. Během prohlídky centra města uvidíme akademii San Lorenzo a místní katedrálu Concepción. Oběd v Cienfuegos. V dnešním dni budete mít i čas na návštěvu slavné Zátoky Sviní a na šnorchlování v Punta Perdiz.
Ubytování v casa particular v Cienfuegos.

5. den Cienfuegos - Trinidad
Po snídani odjezd do historického města Trinidad, v r. 1988 vyhlášeném UNESCEM světovým kulturním dědictvím, prohlídka města. Trinidad byl založen v 16. století, pyšní se řadou uměleckých galerií a je spolu s Havanou považován za kulturní centrum Kuby. Prohlídka tohoto nádherného města vč.oběda a později odpoledne přejezd do hotelu Brisas Trinidad del Mar, který se nachází na Playa Ancon při karibském moři. Úžasná pláž a šnorchlování v klidných vodách.
Ubytování na 2 noci All inclusive.

6. den - polodenní turistika v národním parku Guanayara
Národní park Guanayara se nachází 15 km od centra města Topes de Collantes, hluboko v pohoří Escambray, které je součástí stejnojmenné přírodní rezervace Topes de Collantes. Výchozím bodem výprav k parkům bývá stejnojmenné letovisko Topes de Collantes, které ve 30. letech minulého století založil diktátor Batista pro svou nemocnou ženu, jíž tu nechal vystavět malebnou venkovskou chatu.
Návrat do hotelu na pozdní oběd a odpoledne si vychutnáte azurově modrou barvu karibského moře s popíjením mojita nebo daiquiri.

7. den Trinidad - Santa Clara – Varadero
Snídaně. Odjezd autobusem kolem malebného údolí cukrovarů, které bylo UNESCEM také vyhlášeno místem světového dědictví. Zde se nacházejí dnes již nepoužívané cukrovary z 19. století a rozhledna Mirador. Příjezd do města Santa Clara. Prohlídka mauzolea a pomníku Che Guevarry na náměstí Revoluce a historického centra města. Po obědě přejezd do nejznámějšího střediska Kuby - Varadera. Ubytování v hotelu Memories Varadero All inclusive na 2 noci.

8. den
Volný den k vychutnání pláže. Na hotelu lze zařídit golf nebo oceanárium.

9. den
Odhlášení z hotelu do 12hod, poté transfer na letiště a odlet do Prahy. Přílet druhý den.

Cena zahrnuje:

Zpáteční letenku Praha – Havana - Praha v ekonomické třídě
letištní taxy
dopravu minibusem a výlety dle programu
2 noci ubytování v casas particulares se snídaní v Havaně
1 noc ubytování v hotelu Los Jazmines 3* ve Viňales se snídaní
1 noc ubytování v casa particular v Cienfuegos se snídaní
2 noci ubytování v hotelu Brisas Trinidad del Mar 3* All inclusive
2 noci ubytování v hotelu Bella Costa 3* All inclusive
3 x oběd během okruhu (den 2 až 4)
česky hovořící průvodce CK AGL travel
zákonné pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

vízum - 900 Kč/os
spropitné průvodci a řidiči
pojištění léčebných výloh

Minimální počet účastníků:

10 osob

Základní informace o destinaci:

Ostrov svobody, komunistická Kuba, Che Guevara, Hemingway, Fidel Castro, Batista, Guantánamo, kubánské doutníky a rum… to je jen několik výrazů, které se asi každému vybaví při vyslovení názvu tohoto státu. Kuba budí emoce, Kuba je rum, Kuba je Karibik, Kuba je tanec a veselí. Pro nás je to ostrov s velkým kouzlem ukrytým v srdcích Kubánců. Lidé své úsměvy schovávají za každodenními starostmi. Jakmile se ale objeví sebemenší příležitost, rozzáří se, začnou tančit a zpívat. Kuba zdaleka nejsou jen hotely na poloostrově Varadero, ale především lidé, doutníkové farmy, příroda, Havana s její zašlou slávou, historická města Cienfuegos a Trinidad nebo karibské pláže na jižním pobřeží a ostrůvkách. Víte, že pro Kubánce Varadero není Karibské moře, ale Atlantik? Vydejte se na Kubu, dokud je pravou Kubou a poznejte ji hlouběji než z hotelové pláže. Stojí to za to.

Poloha:

Kuba je největší ostrovním státem Karibiku. Přes moře sousedí s Mexikem, USA a dalšími karibskými ostrovy (Haiti, Bahamy, Jamajka). Poblíž leží také Mexický záliv nebo mexický Yucatan, americká Florida, od které je vzdálen přibližně 150 km. Jeho rozlohu činí 109 886 km², což znamená, že je přibližně o třetinu větší než Česká republika. Kromě hlavního ostrova, který je zhruba 1200 km dlouhý, je stát tvořen dalšími malými ostrovy a ostrůvky, jejichž celkový počet činí 4000.

Rozloha:

109 886 km²

Státní zřízení:

Kubánská republika

Obyvatelstvo:

Počet
Kubánská republika má, dle sčítání v roce 2017, 11 147 407 obyvatel, což je přibližně o půl milionu více než v České republice. Počtem obyvatel se umístí na 80. místě světového žebříčku, o 6 míst před ČR. Hustotou zalidnění 102,3 ob. / km² se vyšplhá na 98. místo světového žebříčku.

Složení
Kuba je vcelku rozmanitou zemí, co se etnika týče. Převážně ji obývají španělsky mluvící Kubánci, kteří mají předky v obyvatelích historického Španělska nebo černošských otrocích západní Afriky. Žije zde také čínská menšina, která má v Havaně vlastní čtvrť. Rasově je zde nejvíce bělochů (64%), dále mulatů (27%) a černochů pouze cca 9%. Původní indiánské kmeny se zde bohužel již nevyskytují.

Náboženství
Tradičně Kuba bývala katolickou zemí, avšak po revoluci byl náboženský život omezen. Věřící nesměli vstoupit do komunistické strany, poté se Kuba oficiálně stala ateistickým národem, a nakonec byli úplně zakázány Vánoce. V roce 1998 byly po návštěvě papeže Jana Pavla II. Vánoce opět obnoveny. Nyní se 60% obyvatel hlásí opět k církvi katolické, přibližně 6% k protestantským církvím. Významnou se stala původní africká Santérie, která se prolíná s církví katolickou. Funguje zde také obec židovská a v čínské čtvrti dominuje buddhismus.

Hlavní město:

Hlavním a největším městem Kuby je Havana, oficiálním názvem San Cristóbal de La Habana, který je obvykle zkracován na La Habana. Je jednou z 15 kubánských provincií. Právě zde strávil téměř 20 let americký spisovatel Ernest Hemingway.

Jazyk:

španělština

Měna a kurzy:

Pro většinu turistů, kteří na Kubu cestují poprvé, může být zdejší měna velice matoucí. Měna je zde totiž dvojí. Místní obyvatelé za národní měnu považují Kubánské peso (CUP), které se dělí na 100 cetavos. Turisté využívají spíše Konvertibilní peso (CUC), které smění za eura či dolary. Někteří obchodníci v turistických oblastech přijímají i dolary. V oblasti Varadero nebo třeba na ostrově Cayo Largo, můžete platit i v eurech, avšak vráceno vám bude v měně místní. Ceny v CUC jsou většinou uváděny v desetinných místech, zatímco v CUP v celých desítkách.

Geografické ukazatele:

Pobřeží ostrova je dlouhé přibližně 6 000 km, je velice členité a nalezneme zde spoustu korálových útesů a malých ostrůvků. Na severu jsou kubánské břehy dobývány Atlantským oceánem a na jihu ji omývá klidné Karibské moře. Ačkoli jako ostrov zcela izolovaná, od Spojených států ji dělí pouze 180 km široká Floridská úžina. Cca 140 km od jižního pobřeží Kuby leží Jamajka a asi 77 km moře odděluje východní pobřeží Kuby od břehů Haiti.

Většina území je nížinatá. Mezi významnější pohoří patří Sierra Sagua-Baracoa v nejvýchodnější části ostrova, nejvyšší a zřejmě také turisticky nejnavštěvovanější pohoří Sierra Maestra ve východní části ostrova při Karibském pobřeží, Sierra de Escambray v okolí Trinidadu a na západě pohoří Cordillera de Guaniguanico s unikátními krasovými útvary zvanými mogoty (osaměle stojící kulovité kopce, většinou z vápence, vzniklé zvětráváním horniny). Název „mogoty“ pochází přímo z Kuby a znamená kupa, hromada.

Nejvyšší horou ostrova je Pico Turquino v pohoří Sierra Maestra s výškou cca 1 970 m n. m. (různé zdroje uvádí různou výšku).

Podnebí:

Ostrovní stát leží v tropickém páse, což znamená, že zde můžete očekávat celoročně teplé počasí. Dost často zde vanou tropické větry, nazývající se pasáty, které celoročně ovlivňují kubánské počasí. Celoroční průměrná teplota je přibližně 25°C a teplota moře obvykle neklesá pod 24°C. V květnu, říjnu a listopadu zde nejvíce prší a na přelomu léta a podzimu se zde vyskytují hurikány.

Místní kuchyně:

Jídlo
I přes to, že je Kuba ostrovní stát, tak místo ryb zde můžete očekávat spíše maso vepřové, hovězí či drůbeží. Milovníci masa budou z Kubánské republiky nadšení. Maso se zde nejčastěji griluje či marinuje v citrusové marinádě, která je užívána také jako zálivka na sladké brambory či zeleninu. Se zeleninou se zde velmi často nesetkáte. Nejčastěji se využívají rajčata, česnek a papriky. Oblíbené jsou zde divoké banány, které se podávají na sladko i slano a nejčastěji smažené. Tradičními kubánskými jídly jsou Polomilla steak (smažený vepřový plátek s černými fazolemi), Congri (pečené vepřové maso s černými fazolemi) a Aroz morro (rýže s fazolemi).

Nápoje
Nejoblíbenějším nápojem jsou jistě koktejly z místního rumu. Jako příklad můžeme uvést třeba mojito, daikiri nebo cuba libre, jehož název vznikl, když si vojáci připíjeli na osvobození Kuby. Velice oblíbeným nápojem je zde pivo. Nejoblíbenějšími nealkoholickými nápoji jsou čerstvé ovocné koktejly. Ve stáncích často zakoupíte tzv. refresco, které je velice podobné našemu Vitacitu.

Suvenýry:

Asi žádný turista, který navštíví Kubu si nenechá ujít to potěšení přivézt si domů nějaký ten doutníček a/nebo lahvinku výtečného kubánského rumu.
Dalším zajímavým artiklem je kubánská káva – zde žádejte vždy exportní kvalitu – to, co se obvykle prodává pro místní spotřebu vás zklame.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Víza
Pokud se rozhodnete cestovat na Kubu, klasické vízum potřebovat nebudete. Se vstupem do této země to ale není tak jednoduché. Musíte si totiž zažádat o tzv. turistickou kartu (za předpokladu, že Váš pobyt není delší než 30 dní).
Pozor – turistickou kartu není možné pořídit až po příletu na Kubu. Je nutné o ní zažádat před Vaším odletem, a to osobně na Kubánském konzulu v Praze.

Cena karty je 850,- Kč a jejímu vydání potřebujete jen pas platný 6 měsíců po návratu z Kuby. Na území země pak musíte vstoupit nejpozději do 6 měsíců od vystavení karty.

Další podmínkou pro vstup na Kubu je uzavřené cestovní pojištění (pro úhradu zdravotních výloh). Pokud si pojištění nesjednáte před svou dovolenou, budete jej muset zaplatit hned po příletu do země. Cena se pohybuje kolem 5 CUC/den.

Očkování a zdravotní doporučení:

Zdravotnictví
Zdravotnictví na Kubě je na relativně dobré úrovni, ale ošetření není poskytováno bezplatně. Existují zde takzvané dolarové kliniky určené pro cizince, ve kterých se platí v měně CUC. Dobře se o Vás postarají, avšak nechají si dost zaplatit.

Očkování
Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné očkování jako povinné. Doporučuje se pouze očkování proti žloutence typu A.

Časové pásmo:

- 5 GMT (- 6 GMT)
Časový rozdíl oproti středoevropskému času je minus 5 hodin v létě a 6 hodin v zimě.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu