MEXIKO a KUBA

od 82 990
destinace
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Strava dle programu

Filtr

Informace o zájezdu:

Tropické klima, horkokrevné obyvatelstvo, dědictví Španělů...Na "ostrově Svobody" zažijeme opravdový návrat v čase, projdeme se havanskými ulicemi lemovanými vybydlenými polorozpadlými koloniálními domy, uvidíme obrovské množství starých "amerik", zatančíme si salsu, ochutnáme vynikající místní rum, ucítíme vyhlášené doutníky a budeme platit bankovkami s Che Guevarou na obrázku.
Poznáme nejkrásnější místa poloostrova Yucatán a indiánského Chiapasu, vydáme se do vnitrozemí za pyramidami a koloniálními památkami.

To nejkrásnější z Kuby a Mexika. Památky dávných civilizací, skvostné pláže a lahodný rum. Neuvěřitelné stavby komplexu Chichen Itzá či Palenque, půvabné letovisko Tulum, plavání v mayské cenote. Poloostrov Yucatán v kombinaci se západní Kubou – „ostrovem svobody“. Návšteva ztraceného ráje revoluce. Množství UNESCO chráněných památek z časů koloniální éry a nejlepší tabák na světě.

Program zájezdu:

1. den - odlet

Sraz účastníků na letišti Václava Havla v Praze je v odletové hale Terminálu 2 (mezi vchody E - F). Odbavení proběhne společně (zavazadla si odbavíte až do Cancunu).

Přílet v podvečerních hodinách a transfer do města Valladolid, kde se ubytujeme.

Odpočinek po náročném letu v hotelu.

2.den Valladolid – Chichén Itzá – Mérida

Po snídani si projdeme město Valladolid a poté pojedeme asi hodinu k mayskému nalezišti Chichén Itzá.

Valladolid se původně nazývalo Zaci a bylo důležitým náboženským střediskem oblasti. V roce 1552 vybudovali františkáni na kamenech mayských zřícenin první církevní stavby na celém Yucatánu – kostel Iglesia de San Bernardino de Siena a přilehlý Ex-Convento de Sisal. Obě stavby prošly nedávno rozsáhlou rekonstrukcí, při níž byly za dvěma bočními oltáři kostela odhaleny původní fresky.
Centrum Valladolidu tvoří hlavní náměstí neboli „zócalo“, které je nejrušnější částí tohoto jinak poklidného města. Na náměstí se tyčí katedrála s půvabným průčelím a také hotel El Mesón del Marqués postavený v koloniálním stylu. Další významnou stavbou je radnice Palacio Municipal, jejíž chodbu v prvním patře zdobí malby ilustrující dějiny města.


Prohlídka největšího mayského naleziště Chichén Itzá. Prozatím je zrekonstruováno jen 30 budov, zatímco stovky dalších jsou stále skryté v džungli. Středu celého komplexu dominuje Kukulkanova pyramida (mayské jméno pro boha Quetzalcoatla), také se jí říká El Castillo. Stojí na vrcholku staršího chrámu a má čtyři schodiště s celkem 365 schody, jejichž počet odpovídá počtu dní v kalendáři. Poblíž El castillo je Tzompantli, terasa lemovaná lidskými lebkami vytesanými do kamene. Po nezpevněné pěšině se z míčového hřiště dostaneme k přírodní cenote de los Sacrificios do něhož se svrhávaly oběti. V areálu se ještě podíváme na chrám válečníků Templo de los Guerreros a Chrám jaguárů Templo de los Jaguares či sedící sochy Chaac Moola (prostředník mezi člověkem a bohem).

Po prohlídce Chichén Itzá si zajedeme ještě k cenote Ik – Kil, kde se můžete vykoupat.

Po prohlídce pojedeme asi hodinu a půl do města Mérida.

Večer příjezd do Méridy a odpočinek.

3.den Mérida – Uxmal – Campeche


Po snídani si projdeme město Mérida a poté pojedeme asi hodinu k mayskému nalezišti Uxmal.

Mérida byla vystavěna na místě, kde v minulosti stávalo rozlehlé mayské sídliště. Méridu protíná pravoúhlá síť ulic, které obklopují hlavní náměstí Plaza Grande, známé též jako Plaza Mayor. Radnice zaujme především svou hodinovou věží z 20. let minulého století, na níž se prolíná směsice slohů. Jižní stranu náměstí zdobí Casa de Montejo – palác prvních španělských guvernérů, který vyniká průčelím zachycujícím dva conquistadory v plné zbroji, jež stojí triumfálně na hlavách mayských indiánů.

Naproti radnici stojí katedrála, která je nejstarší katedrálou na americkém kontinentě. S její výstavbou se začalo na počátku 60. let 16. století a dokončena byla roku 1598. Vedle katedrály se nachází Palacio de Gobierno z 19. století, kde nyní sídlí státní správa.


Uxmal – v mayském jazyce to znamená ,,postaveno na třikrát” a je to jedna z nejzachovalejších ruin v tomto mexickém státě. Toto město bylo jedno z nejdůležitějších náboženských středisek v regionu Puuc, ve kterém se nachází různé mayské pozůstatky a odhaduje se, že jeho vrcholné období bylo mezi VII. a X. stoletím n.l. Uxmal se nachází asi 62 kilometrů od Méridy a jeho návštěva zpravidla zabere několik hodin. Jelikož vždy trpěl nedostatkem vody, byly zde vystavěny studny ,,chultun" a uctíval se zde Bůh Deště ,,Chaac", kterého naleznete snad na každé stavbě a poznáte jej podle velkých vyvalených očí, děsivě otevřené tlamy a nosu, který vypadá jako sloní chobot anebo j ako věšák. Nejimpozantnější budova je tady Kouzelníkova pyramida ,,La Pirámide del Adivino" a je vysoká 35 metrů. Legenda vypráví, že čarodějčin syn ji postavil za jednu jedinou noc. Také tam lze spatřit velké zadní nádvoří za Kouzelníkovou pyramidou, které se nazývá ,,Cuadrángulo de las Monjas" se spoustou reliéfů Chaaka a se sedmdesáti čtyřmi místnostmi a protože Španělům připomínal klášter, pojmenovali jej Dům jeptišek. Nechybí ,,Juego de Pelota", Hřiště na pelotu, ,,Palacio del Gobernador", Palác vládce, ,,Casa de las Tortugas", Želví dům se svými želvími reliéfy a Velká Pyramida.

Po prohlídce pojedeme asi dvě a půl hodiny do města Campeche.


Odpoledne si prohlédneme pirátské město Campeche. Má zhruba 500 let a sjednocuje jak moderní tak starobylé stavby. Jeho architektura je jedinečná a díky tomu bylo Campeche v roce 1999 zapsáno na seznam UNESCO. Město založil v roce 1540 Francisco de Montejo ,,El Mozo". Seznámíte se s opevněným městem stráženým ze svých kopců a pocítíte zde pirátského a korzárského ducha. Má jedno z nejkrásnějších nábřeží (malecón) v celém Mexiku, se svými četnými restauracemi, kavárnami, diskotékami, hotely a karaoke, vším, co se noční zábavy týče. Ubytování v Campeche.

4.den Campeche – Palenque

Po snídani brzo ráno nás čeká 5 hodin cesty k mayskému nalezišti Palenque.

Po příjedu si dáme oběd a prohlédneme nejslavnější mayské naleziště Palenque, které se nach ází uprostřed hor a džungle. Palenque znamená ve španělštině zastřešené místo, ovšem opravdové jméno je: "Bakal-Ham", což znamená ,,hodně vody” výsledek mnoha řek, které skrz Palenque protékají. Chrám Nápisů – jedná se o chrám na stupňovité pyramidě umístěný na východním boku. Jmenuje se tak díky třem kamenným deskám s hieroglyfickými zápisy, které se nacházejí uvnitř chrámů. V interiéru chrámu sestupovalo dlážděné schodiště a ve dvou úsecích vedlo k pohřební kryptě Pakala.


Soubor Křížů – skládá se z Chrámu Kříže, Chrámu Slunce a Chrámu Listového Kříže. Jedná se o soubor chrámů stojících na stupňovitých pyramidách, každá se svými reliéfy ve svém interiéru.
Ubytování v Palenque.


5.den Palenque – Becan – laguna Bacalar

Po snídani brzo ráno nás čeká 5 hodin cesty k mayskému nalezišti Becan.

Je typickým představitelem stylu Rio Bec, který je stylem pozdně klasického období a je pro něj typická vertikální kompozice staveb, „falešné“ chrámové věže, většinou dvě po stranách (zřejmě inspirovány monumentálními chrámy v Tikalu a Miradoru). Dále je typické pro tento stavební styl schodiště ve fasádě, které má dekorativní charakter a je většinou nefunkční a posléze má většina objektů zaoblené rohy. Chrámové věže jsou masivní plné stavby bez vnitřních svatyň. Většinou je horní i spodní fasáda zdobena obdobně jako v „puuckém“ stylu. Celé to má navodit honosnost a monumentálnost, ale dodnes není přesně znám důvod tohoto stylu. V této části jižního Yucatanu poblíž hranic s Guatemalou se nachází více než 45 různých nalezišť ve stylu Rio Bec.

Po prohlídce dojezd k laguně Bacalar asi dvě hodiny, kde budeme ubytováni.

Na jihu Mayské Riviéry, téměř u hranic s Belize se nachází laguna Bacalar, často a zcela oprávněně nazývaná lagunou „sedmi barev“. Hladina tohoto sladkovodního jezera se během dne zatřpytí mnoha odstíny od světle zelené přes tyrkysovou až po temně modrou.

6. den laguna Bacalar – Tulum – Cancun

Po snídani nás čekají asi tři hodiny jízdy k mayskému nalezišti Tulum.


Starobylý mayský přístav Tulum, vystavěný na útesu mezi plážemi Karibského moře a džunglí, je jedno z nejkouzelnějších míst Yucatánu. Mayové jej založili kolem roku 433n.l. a uctívali zde boha Kukulkána a nejdůležitější mayskou planetu, Venuši (Xux ek - “hvězda včela”). Největšími dominantami korálového útesu jsou “Hrad” (El Castillo), který sloužil mimo jiné jako maják, Chrám sestupujícího boha, Chrám Fresek s dochovalými malbami. Tulum je vystavěný na břehu moře a kamenné schody z útesu vedou přímo na pláž Boca Pela. Romantické útesy ale skrývají další malebné plážičky s bílým pískem a korály. Můžete šnorchlovat, plavat a užívat si naprosto klidné přírodní prostředí.

Po prohlídce pojedeme asi dvě hodiny do hotelu v Cancunu, kde budeme ubytováni na 3 noci a vychutnáme si zasloužený odpočinek.


7.den volný den na pláži


8.den volný den na pláži

9.den přelet do Havany
Podle letu tranfer na letiště a přelet do Havany. Vyřízení imigračních formalit a transfer do hotelu v Havaně. Ubytování v casa particular na 2 noci se snídaní.

10. den prohlídka Havany
Dnes po snídani prohlídka historického centra. Uvidíme havanskou pevnost, Capitol, náměstí Las Armas s koloniálními paláci, bývalý prezidentský palác, náměstí Revoluce, proslulou pobřežní promenádu Malecón. Po obědě (v ceně!) si prohlédneme havanskou katedrálu a muzeum kubánského rumu s ochutnávkou. Návštěva továrny na výrobu kubánských doutníků s možností jejich zakoupení.

11. den Viňales
Brzy ráno snídaně v hotelu. Odjezd na celodenní výlet do provincie Pinar del Rio – Vinales v západní části ostrova. Cestou navštívíme doutníkovou farmu a továrnu. Na vlastní oči uvidíte, jak se vyrábějí nejslavnější doutníky světa. Navštívíte indiánské jeskyně El Indio s plavbou lodí po podzemní řece. Oběd v místní restauraci. Po obědě uvidíte nástěnné malby na skále Sierra de los Organos. Odtud budete pokračovat přírodou dál na západ. Pokračujete do údolí Vinales s překrásnou přírodou a výhledy do údolí z Los Jasmines. Víte, že zde se natáčel „major Zeman“? a právě zde se ubytujeme na další noc.

12. den Viňales - Cienfuegos
Snídaně. Přejezd krajinou s lány cukrové třtiny k jižnímu pobřeží Kuby do Cienfuegos, které se nachází v centrální části jižního pobřeží ostrova 250 km od Havany. Město bylo založeno v r. 1819 francouzskými usedlíky a dodnes si zachovalo francouzskou atmosféru. Během prohlídky centra města uvidíme akademii San Lorenzo a místní katedrálu Concepción. Oběd v Cienfuegos. V dnešním dni budete mít i čas na návštěvu slavné Zátoky Sviní a na šnorchlování v Punta Perdiz.
Ubytování v casa particular v Cienfuegos.

13. den Cienfuegos - Trinidad
Po snídani odjezd do historického města Trinidad, v r. 1988 vyhlášeném UNESCEM světovým kulturním dědictvím, prohlídka města. Trinidad byl založen v 16. století, pyšní se řadou uměleckých galerií a je spolu s Havanou považován za kulturní centrum Kuby. Prohlídka tohoto nádherného města vč.oběda a později odpoledne přejezd do hotelu Brisas Trinidad del Mar, který se nachází na Playa Ancon při karibském moři. Úžasná pláž a šnorchlování v klidných vodách.
Ubytování na 2 noci All inclusive.

14. den - polodenní turistika v národním parku Guanayara
Národní park Guanayara se nachází 15 km od centra města Topes de Collantes, hluboko v pohoří Escambray, které je součástí stejnojmenné přírodní rezervace Topes de Collantes. Výchozím bodem výprav k parkům bývá stejnojmenné letovisko Topes de Collantes, které ve 30. letech minulého století založil diktátor Batista pro svou nemocnou ženu, jíž tu nechal vystavět malebnou venkovskou chatu.
Návrat do hotelu na pozdní oběd a odpoledne si vychutnáte azurově modrou barvu karibského moře s popíjením mojita nebo daiquiri.

15. den Trinidad - Santa Clara – Varadero

Snídaně. Odjezd autobusem kolem malebného údolí cukrovarů, které bylo UNESCEM také vyhlášeno místem světového dědictví. Zde se nacházejí dnes již nepoužívané cukrovary z 19. století a rozhledna Mirador. Příjezd do města Santa Clara. Prohlídka mauzolea a pomníku Che Guevarry na náměstí Revoluce a historického centra města. Po obědě přejezd do nejznámějšího střediska Kuby - Varadera. Ubytování v hotelu Memories Varadero All inclusive na 2 noci.

16. den volný den na pláži
Volný den k vychutnání pláže. Na hotelu lze zařídit golf nebo oceanárium.

17. den odlet
Odhlášení z hotelu do 12hod, poté transfer na letiště a odlet do Prahy. Přílet druhý den.

Cena zahrnuje:

zpáteční letenku Praha – Cancun a Havana - Praha v ekonomické třídě
letištní taxy
přelet Cancun Havana
uvedená doprava (minibus, autobus) během okruhu
česky mluvícího průvodce
doprovod zkušeného místního průvodce
všechny uvedené aktivity v programu
strava dle programu
vstupné do památek dle programu v Mexiku
1 noc ubytování v hotelu 2*/3* ve městě Valladolid
1 noc ubytování v hotelu 2*/3* ve městě Mérida
1 noc ubytování v hotelu 2*/3* ve městě Campeche
1 noc ubytování v hotelu 2*/3* ve městě Palenque
1 noc ubytování v hotelu 2*/3* u laguny Bacalar
3 noci ubytování se snídaní v hotelu 3* v Cancunu nebo Playa del Carmen u pláže
2 noci ubytování v casas particulares se snídaní v Havaně
1 noc ubytování v hotelu Los Jazmines 3* ve Viňales se snídaní
1 noc ubytování v casa particular v Cienfuegos se snídaní
2 noci ubytování v hotelu Brisas Trinidad del Mar 3* All inclusive
2 noci ubytování v hotelu Memories Varadero 4* All inclusive
5 x oběd během okruhu na Kubě
zákonné pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

stravování neuvedené v programu, nápoje
spropitné průvodci a řidiči
vízum na Kubu - 900 Kč/os
komplexní cestovní pojištění

Minimální počet účastníků:

12

Základní informace o destinaci:

Mexiko je největším státem střední Ameriky a vyznačuje se nesmírnou kulturní i společenskou různorodostí. Pomineme-li slavnou severní hranici s USA, která je oblíbeným námětem mnoha hollywoodských filmů, je Mexiko zdrojem výjimečného historického a kulturního bohatství. Mexiko bylo již od 1. tisíciletí před n. l. zemí vyspělých civilizací. První významnější byli Olmékové a potom Mayové (kolem roku 300 n.l.). Právě Mayové stavěli slavné kamenné pyramidy a byli znalci astronomie. Kromě Mayů žili v Mexiku Toltékové a potom Aztékové, kteří založili Tenochtitlán (dnešní Mexico City) a jejich říše, stejně tak jako říše Mayů, přežila až do příchodu Španělů.

Poloha:

Geograficky se nachází drtivou většinou území v Severní Americe, geopoliticky bývá ale často řazeno mezi státy Střední Ameriky. Na severu sousedí s USA, na jihu a jihovýchodě s Guatemalou a Belize. Západ Mexika omývá Pacifický oceán, východ Atlantik. Na severu západního pobřeží se nachází poloostrov Baja California a k němu přilehlý Kalifornský záliv, který ohraničuje Cortézovo moře; východní pobřeží rozděluje poloostrov Yucatán na Mexický záliv a Karibské moře. K Mexiku patří i různá, nepříliš velká souostroví a ostrovy, díky turistickému ruchu je nejznámější asi ostrov Cozumel.

Rozloha:

1 964 375 km²

Státní zřízení:

Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos). Prezidentská federativní republika.
Správní členění: 31 spolkových států, 1 federální distrikt hlavního města

Obyvatelstvo:

110 milionů obyvatel. Obyvatelstvo je katolického a protestantského vyznání.

Hlavní město:

Ciudad de Mexico

Jazyk:

španělština

Měna a kurzy:

Mexické peso. Jedna setina pesa jmenuje centavo.

Geografické ukazatele:

Největší část státu zaujímá horská soustava Kordiller. Severní část tvoří Mexická plošina mezi horskými pásmy Sierra Madre Occidental a Sierra Madre Oriental. Na jihu navazuje Mladovulkanická Kordillera s řadou činných a vyhaslých sopek (Citlaltépetl 5700 m), Popocatépetl (5452 m). Kordillery pokračují pak dále k jihovýchodu jako Jižní Kordillera.

Poloostrov Yucatán tvoří vápencová plošina s krasovými tvary.

Podnebí:

Mexický poloostrov Yucatán nabízí po většinu roku krásné počasí s průměrnými teplotami kolem 26 stupňů. V období od dubna do září jsou teploty průměrně o dva stupně vyšší, na podzim a především v zimě ručička teploměru klesá k 23 stupňům.

Nejméně srážek spadne v zimě, nejvíce naopak v srpnu, kdy mohou být v odpoledních hodinách poměrně časté. Letní období dešťů je předzvěstí podzimní hurikánové sezóny, trvající od začátku září do konce října. To je také jediné období, kdy není vhodné v Mexiku trávit dovolenou.

Místní kuchyně:

Běžně se jídla podávají v restauracích, ovšem snídani nebo lehký oběd je možno si objednat i v kavárnách. Všude na ulici je plno rychlého občerstvení, kde vám mohou nabídnout sendviče, tacos nebo tortas (plněné zapečené housky). Mezi základní mexická jídla patří grilované kuře a hranolky. Skoro na každém tržišti je část, která je uzpůsobena jako restaurace, kde se dá velmi chutně a levně najíst. Základem mexické kuchyně je kukuřice, fazole a čili papričky. Ke každému jídlo dostanete mnoho druhů různých omáček salsa, které jsou velmi ostré. Mexiko je známé svým pálivým jídlem. K jídlu se běžně pije voda nebo pivo. Velmi dobré pivo je například Sol nebo Corona nebo Dos Equis. V Mexiku se prodává celá řada čerstvých džusů jugos. Nejběžnější jsou džusy z pomeranče nebo mrkve.

Suvenýry:

Tequilla je pro Mexičany něco jako pivo pro Čechy. Je národním nápojem, a tedy i symbolem Mexika. Současně je také nejčastěji dováženým dárkem a suvenýrem z dovolené v Mexiku. Aby ne. Mexické ceny jsou o dost nižší než ty v Česku, o kvalitě nemluvě.

Ceny za láhev tequilly jsou v Mexiku bez pochyby lákavější než u nás. Jediné, čím se musíte při nákupu omezovat, je množství, které můžete převézt přes hranice. Alkohol ale určitě doporučujeme nakupovat na nějakém „zaručeném“ místě. Na dobré ceny narazíte v místních supermarketech, naopak potulný prodejce tequilly asi nebude tím nejdůvěryhodnějším zdrojem.

Která tequilla je úplně nejlepší? Co Mexičan, to jiná rada. Vyhlášené jsou palírny na severu Mexika, kde pěstování agáve prospívá sousedství se suchými oblastmi. Nejkvalitnější druhy tequilly poznáte tak, že na štítku uvidíte označení 100 % agáve.

Špičatý klobouk ze slámy patří k nejoblíbenějším suvenýrům, turisté jej totiž považují za symbol Mexika. Realita se však trošku liší. V dnešní době se sombrera používají pouze při tradičních oslavách nebo jako součást folklórního oděvu. Seženete je ale na každém rohu - v kamenných obchodech, na tržištích, v pouličních stáncích, v hotelu i na letišti. Co se různí, jsou provedení a ceny. Za klasické slaměné sombrero můžete v přepočtu zaplatit 50, ale také 500 Kč (k roku 2017) v turistických letoviscích a poblíž luxusních hotelů. Naopak prodavač u pyramid bude rád za každý prodaný kousek.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země, s možností prodloužení o dalších 90 dní.

Očkování a zdravotní doporučení:

Mexiko nevyžaduje žádné povinné očkování.

Časové pásmo:

Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu