PANAMA a KOSTARIKA

od 95 990
destinace
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Strava dle programu

Filtr

Informace o zájezdu:

Střední Amerika, to jsou země uzavřené mezi Atlantickým a Tichým oceánem, v nejužším místě amerického mostu leží skutečný poklad Střední Ameriky - Kostarika a Panama - tropický ráj zvířat a rostlin. Země s nekončícím množstvím biotopů, království pozemského i podmořského života, domov vulkánů dosahujících závratných výšek, které na vše dohlíží. Vůně kostarické kávy vytváří dokonalou symbiózu s chutí panamských banánů a karibských koktejlů na plážích panamských korálových ostrovů Bocas de Toro. To vše završuje nezapomenutelný Panamský průplav.

Program zájezdu:

1. den přílet do Panama City
Odlet v ranních hodinách z Prahy s přestupem na některém z evropských letišť. Přílet do Panamy v podvečer, transfer do hotelu v Panama City a ubytování.

2. den Bocas del Toro
Bufetová snídaně na hotelu a transfer na letiště. Přelet na ostrovy Bocas del Toro, transfer do hotelu, ubytování a odpočinek na pláži.

3. den celodenní výlet po souostroví Bocas del Toro vč. oběda
Po snídani nás čeká asi 7 hodinový výlet po souostroví Bocas del Toro. Nejdříve se lodí vydáme do Laguna Bocatorito neboli Delfíní zátoky, kde se spatřit již zabydlenou delfíní rodinku, jak si hrají okolo lodi. Poté se zastavíme u malinkého ostrůvku Crawl Cay, v jehož okolí jsou nádherné korálové útesy a zde si budeme moci užívat šnorchlování a oběda. Po obědě se podíváme na Red Frog Beach, kde budeme pozorovat červené žabičky, jejichž jed sloužil domorodcům do foukacích šipek. Pokud budeme mít štěstí, potkáme lenochoda nebo i opice. Zde budeme také chvilku času k relaxaci na pláži než se vydáme k dalšímu šnorchlovacímu místu - Hospital Point. Navečer návrat zpět do hotelu.

4. den přejezd do Boquete - vrchovina Chiriquí
Dnes pojedeme lodí k městečku Almirante a odtud do hor do města Boquete, kde se ubytujeme v hotelu 3* .
Městečko Boquete leží v klidném údolí Caldera ve výšce více než 1 000 m.n.m. Je střediskem produkce kávy. Když se zvedne mlha, což bývá jen brzy ráno, uvidíte nezaměnitelnou siluetu sopky Barú. Na rozdíl od ostatních částí Panamy, zde není pro nás nezvyklá vlhkost vzduchu a v současném suchém období jsou teploty kolem 20 stupňů každý den. Od jeho geografické polohy, tj. v údolí vulkánu, byl odvozen i název Boquete, což v překladu znamená díra.

5. den Kvesalí stezka vč. oběda do krabičky
Kvesalí stezka (velmi vzácný pták kvesal, v mayském jazyce Quetzal) vede podél úbočí vulkánu Barú a spojuje města Cerro Punta a Boquete. Tato stezka se nachází v Národním parku Volcán Barú a bývá označována za jednu z nejhezčích v celé Střední americe. Je nazvaná podle ptáka Quetzala, který žije v této džungli a pokud navštívíte stezku brzy ráno máte velikou šanci ho zahlédnout. Tento pták je národním symbolem Guatemaly. Mají ho zobrazeného ve své vlajce a je po něm pojmenována jejich měna. Význam tohoto symbolu pochází z dávné historie, kdy Mayové používali ocasy Quetzala jako platidlo a jeho pera zdobila nejednu čelenku. Právě jeho dlouhý a pestrobarevný ocas je pro tohoto téměř mýtického ptáka typický .Podle odhadů žije v Národním parku okolo 300 – 400 hnízdících párů tohoto opeřence.
Cesta začíná v nejvyšším městečku Panamy, v Cerro Punta (1 800 m n.m.) a vede do Boquete. Trasa má zhruba 4, 5 km před začátkem džungle, pak 6 km v džungli a 13 km po silnici na druhém konci. Stezku je možno absolvovat oběma směry, ale jelikož Cerro Punta je asi o 1000 m výš než Boquete, je rozhodně výhodnější zvolit trasu směrem dolů do Boquete.

6. den přelet do Panama City
Po snídani transfer do městečka David, které je asi 40 km od Boquete a odtud přelétáme zpět do Panama City. Transfer do hotelu a volné odpoledne.

7. den Indiánská komunita Embera vč. oběda
Dnes nás čeká asi 5 hodinový výlet po řece Gatún k Indiánské komunitě Embera Quera. Nalodíme se na kanoe a poplujeme po řece Gatún, odkud se budeme kochat nádhernou přírodní scenérii. Vesničané nám připraví tradiční pokrm jako oběd a můžeme zkusit i místní tance. Poté nám průvodce vysvětlí funkci léčivých rostlin a také se podíváme na ručně vyřezávané výrobky. Podle posledních genetických výzkumů mají Emberá polynézské předky, což potvrzuje dávný Heyerdahlův předpoklad, že se Polynésané doplavili až do Ameriky! Původně amazonští indiáni, žili až do roku 1.900 na území kolumbijské Amazonie a říkali si Choco. Z neznámých důvodů po tomto roce část Choco odemigrovala na území současného výskytu podél řeky Sambú v Panamě. Vytlačili zde původně žijící indiány Kuna a po mnoha jednáních s panamskými úřady si vymohli značnou nezávislost a statut autonomní komunity.

8. den Panama City a Panamský průplav a přelet do Kostariky
Dnes se nasnídáme, poté se odhlásíme z hotelu a pojedeme na prohlídka hlavního města Panamy. Casco Viejo (historické centrum) dnešního hlavního města, známé jako koloniální Panama, je tichá okouzlující oblast s úzkými uličkami a s balkóny plnými květin. Na jejím okraji leží Francouzský park s francouzským velvyslanectvím jako památka francouzským stavitelům, kteří začali stavět průplav. Při této procházce se můžete pokochat nádherným pohledem na siluetu Panamských mrakodrapů, most Ameriky atd.
V Casco Viejo najdeme znamenitá muzea, např. Muzeum průplavu, jež sleduje panamskou historii jako "cestu" spojující Atlantik a Pacifik od časů starých Hispánců až do dnešní doby. Vedle je Muzeum národní historie a stará katedrála s třpytícími se věžičkami vykládanými perlami. V blízkosti je muzeum, věnované umění v náboženství, založené ve starém klášteře Santo Domingo. Pár bloků od katedrály San Jose je nádherný Zlatý oltář složitě vyřezávaný ze dřeva a zdobený zlatem. Dalším zajímavým místem v Casco Viejo je Prezidentský palác, kde se konají nedělní prohlídky.
Asi 2 míle od centra města můžeme navštívit zříceniny prvního hlavního města, známé pod názvy Stará Panama či Panama La Vieja z počátku 16.století. Není překvapením, že obrovská naleziště zlata lákala piráty do panamských vod.Stará Panama vyhořela a město bylo následně posunuto na západ, kde bylo založeno v roce 1671 současné hlavní město. Nejpůsobivější je katedrála s masivní věží a Biskupský dům. V blízkosti starých památek je trh s řemeslnou výrobou domorodců a restaurace s výhledem na panamský záliv.
Poté se pojedeme podívat ke zdymadlu Miraflores, odkud je nádherný výhled jak na kanál, tak na Panamu.

Na konci odpoledne transfer na letiště a odlet do Kostariky a transfer do městečka Fortuna v oblasti Arenal (cca. 3 hodiny), ubytování a odpočinek. Večeře individuálně v hotelu nebo ve městě.

9. den výlet do Národního parku Tenorio vč. oběda
Po snídani nás autobus dopraví do národního parku vulkánu Tenorio, kde si projdeme jeden z nejkrásnějších treků k vodopádu řeky Río Celeste.
Řeka Celeste má svou krásnou barvu díky různým vulkanickým minerálům. Legenda říká, že poté co Bůh domaloval nebe, vylil zbytek barvy do řeky. Odpoledne doporučujeme návštěvu Národního parku Volcán Tenorio se slavnou Modrou Lagunou a vyhlídku na vulkán.
Odpoledne návrat do hotelu a individuální program. Kdo bude chtít, může se smočit v termálních pramenech.

10. den Arenal
Po snídani nás čeká túra po visutých mostech Puentes de Bosque, které se nacházejí v migračním koridoru ptactva. Můžete zde pozorovat floru a faunu deštného pralesa. Samozřejmě nechybí kouzelné výhledy na sopku Arenal. Celá trasa měří asi 3 km, takže jí zvládnou všichni.
Odpoledne nás čeká cesta do Monteverde, kde se ubytujeme na 2 noci se snídaní.

11. den Monteverde
Monteverde je proslulé svým klimatem a bohatou biodiverzitou a samozřejmě svým bujným mlžným lesem. Dopoledne nás průvodcem provede mlžným lesem.
Odpoledne můžete navštívit buď některou z menších rezervací, či návštěva některé ze zvířecích expozic (žáby, hmyz, hadi, netopýři). Za soumraku můžete podniknout noční výpravu za svitu baterek nebo navštívit některý z místních barů a restaurací

12. den Monteverde - pláže Guanacaste
Po snídani nás čeká asi 4 hodinový přejezd ke kostarickým plážím v oblasti Guanacaste, kde budeme ubytováni na 3 noci se snídaní.

13. a 14. den vychutnáme si zasloužený odpočinek na pláži

15. den Po snídani nás čeká transfer na letiště v San José a odlet do Prahy. Přílet druhý den.

Cena zahrnuje:

lletenku Praha - Panama City a San José - Praha s přestupem v Evropě, odbavené zavazadlo do 23 kg, přelet Panama CIty - San José, transfery z/na letiště v Panamě, transfery klimatizovaným autobusem v průběhu okruhu jak v Panamě, tak Kostarice, vnitřní přelety v rámci programu v Panamě, 7 nocí ubytování se snídaní v Panamě, 3x oběd v Panamě, ubytování na 7 nocí se snídaní v Kostarice, cerifikovaný místní průvodce, česky hovořící průvodce/doprovod z ČR, výlety v Kostarice: celodenní výlet vč. oběda do Národní parku Tenorio, vstupné a procházka po visutých mostech v Národním parku Arenal, vstupné a procházka v mlžném lese v Monteverde, pojištění CK proti úpadku.

Cena nezahrnuje:

komplexní cestovní pojištění, spropitné řidiči a průvodci - cca. 8 USD na osobu a den, stravování nad rámec programu, fakultativní výlety

Minimální počet účastníků:

8

Základní informace o destinaci:

Panama leží v nejužším místě Střední Ameriky stísněná mezi Tichý oceán a Karibské moře. Kromě historického hlavního města Panama City žádný návštěvník určitě nemine slavný Panamský průplav. Tato jedinečná kaskáda propojených jezer a zdymadel je divem moderní architektury propojující Atlantik a Tichý oceán. Ale zdaleka to není jediná atrakce Panamy. Najdete tu tropický prales, hory i nekonečné pláže s kvalitními hotely. Při pobřeží Panamy se rozkládá mnoho menších i větších ostrůvků jako stvořených pro romantickou dovolenou. A skoro třetinu území Panamy tvoří chráněný deštný prales. A pokud se začtete do historie Panamy plné příběhů - dobývání Latinské Ameriky španělskými dobyvateli, historky pirátů a korzárů v Karibiku (Francis Drake, Henry Morgan a mnozí další) - okamžitě zatoužíte tuhle neprávem opomíjenou zemi navštívit.

Poloha:

Panama (Španělsky: República de Panamá) je malý stát na pomezí Jižní a Střední Ameriky kontrolující strategický průplav. Jeho sousedy jsou na východě Kolumbie a na západě Kostarika. Počet obyvatel přesahuje 3 miliony, z nichž téměř polovina žije v hlavním městě Ciudad de Panamá.

Rozloha:

78 200 km2 (114. na světě)

Státní zřízení:

Název oficiální: Republica de Panama
Český název: Panamská republika
Státní zřízení: prezidentská republika
Forma vlády: prezidentská
Panama se skládá z 9 provincií a 5 „comarcas“ (území, kde podstatnou část obyvatelstva tvoří původní indiánské kmeny).

Obyvatelstvo:

3 360 474 obyvatel (2009)
Hustota zalidnění: 42,9 obyvatel/km2

Hlavní město:

Panama City (704 tis.obyvatel) je jedna z nejstarších kolonií na mořské úžině. Nabízí nádhernou podívanou na pozůstatky španělských koloniálních staveb, muzea, parky a hotely. Město je známé svým bohatým nočním životem (diskotéky, divadla, show atd..).
Historické centrum - koloniální Panama, je tichá oblast velmi vyhledávána turisty pro svůj malebný ráz a úzké romantické uličky s balkóny plnými květin, kterými se dostanete k Prezidentskému paláci. Nejpůsobivější je katedrála s masivní věží a Biskupský dům.

Jazyk:

Úřední jazyk: španělština
používají se: angličtina, indiánské jazyky

Měna a kurzy:

Měna: balboa (PAB)
Běžně je možné používat kreditní karty. Ceny jsou psané v místní měně balboa (PAB) či v dolarech. Téměř všechny obchody, restaurace, půjčovny automobilů a hotely akceptují běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard).
Vedle panamské měny balboa jsou hlavním platidlem americké dolary. V oběhu jsou prakticky jen americké dolary, balboa se vyskytují jen jako mince. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 50 a 100 USD kvůli obavám z falšování bankovek.

Geografické ukazatele:

Panama leží mezi dvěma kontinenty na Panamské šíji, v nejužší části Střední Ameriky (šířka 50-200 km). Polovinu plochy zaujímají nížiny; nejvyšším pohořím na západě je Sierra de Veraguas (činná sopka Barú, 3478 m n.m.). Nížiny představují přes 85% území. Pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu je lemováno množstvím malých ostrůvků. K území Panamy se počítá přes 1000 ostrovů. Je zde vlhké tropické podnebí s malými výkyvy teplot, nejvyšší srážky jsou na svazích hor u Karibského moře (až 2500mm ročně). Asi 40% území pokrývají vždy zelené vlhké tropické lesy. Panamou protéká přes 500 řek a více než polovina země je zalesněná. Panama se nalézá v tropickém pásu. Průměrné teploty 26oC, které klesají k večeru. Vlhkost se pohybuje okolo 70%.

Podnebí:

Panama má tropické podnebí s vysokou vlhkostí vzduchu. Průměrné teploty jsou po celý rok vyrovnané 23 až 27°C, na pobřeží Tichého oceánů jsou teploty mírně nižší než na pobřeží Karibského moře. Obvyklé denní teploty jsou 30°C, obvyklé noční 23°C. Roční srážky se pohybují od 1 300 mm do více jak 3 000 mm. Vyšší srážky jsou na karibském pobřeží. Většina srážek spadne v období dešťů od května do prosince. Karibské pobřeží Panamy leží mimo oblast hurikánů.

Hlavní město Panamá má celoroční průměrné teploty 26 až 28°C. Ročních srážek spadne 1 910 mm. Období sucha trvá od ledna do dubna. Průměrné celoroční teploty v Colónu na východním pobřeží Karibského moře jsou 26 až 28°C. Celoroční srážky jsou 3 470 mm, nejsušším obdobím je leden až duben. San José de David, které leží na severozápadě země, má celoroční průměrné teploty 26 až 29°C, roční srážky jsou 2 620 mm. Nejsušší období je prosinec až duben. Souostroví Bocas del Toro na severozápadě země má průměrné celoroční teploty 26 až 27°C, roční srážky jsou 3 460 mm. Srážky jsou v průběhu celého roku, „nejsušší“ měsíce jsou leden, březen a říjen.

Místní kuchyně:

Panama není vyhlášený ráj gurmánů a její kuchyně není ničím výjimečná. Jídla jsou hutná, sytá a vaří se z fazolí a rýže, kuřete nebo ryby.
V restauracích stojí jídlo kolem 5 USD-10 USD. K jídlu se přiráží 5% daň. Spropitné je zvykem dávat jen v dražších restauracích. Všude jsou k dostání stáčené limonády. Pivo si v Panamě získalo velkou oblibu. Z místních značek můžeme jmenovat třeba značku Panama nebo Atlas.
A samozřejmě doporučujeme nezapomínat na základní pravidla stravování pro cestovatele (balená voda, dobrá tepelná úprava, mytí ovoce pitnou vodou, vyhýbat se ledu, majonéze, zmrzlinám apod.).

Suvenýry:

K nejvyhledávanějším suvenýrům patří panamské klobouky (cena začíná na 20 dolarech, za ty pravé ovšem zaplatíte až desetinásobek), závěsná lůžka hamaky z nejrůznějších materiálů, molas (indiánské látky většinou z okolí ostrovů San Blas), dřevěné nebo kovové šperky. Typickým suvenýrem jsou i barevné misky nebo masky z přírodních materiálů od indiánského kmene Embera. Do kufru by se měla každému vejít také lahev panamského rumu Ron Abuelo.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Od 15. 4. 2004 je v platnosti dohoda mezi ČR a Panamou o zrušení vízové povinnosti pro držitele cestovních pasů, která se vztahuje na pobyt do 90 dnů za účelem turistiky.
Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.

Očkování a zdravotní doporučení:

Doporučuje se očkování proti hepatitidě typu B či meningitidě. Jinak postačí očkování proti nemocem běžným v ČR.
Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry (např. dengue či malárie). Proto doporučujeme vyhýbat se místům se stojatou vodou. Hodlá-li se turista zdržovat delší dobu v pralesních oblastech mimo turistická centra, existuje zvýšené riziko nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními paraziti (amébami). Proto je před cestou vhodné podrobit se očkování (proti žloutence A i B a proti žluté zimnici) a po návratu do ČR příslušným vyšetřením. Doporučujeme vzít s sebou také léky proti žaludečním a střevním potížím, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem a repelent.

Časové pásmo:

platí GMT mínus 5 hodin, tedy proti ČR minus 6 hodin, v době letního času minus 7 hodin.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu