PERU - země ztracených měst

od 86 990
destinace
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Strava dle programu

Filtr

Informace o zájezdu:

Je jen málo zemí na světě s takovým nábojem mystiky a tajemství, jako je Peru. Pradávné peruánské kultury, ve své době nejmodernější na světě, jsou opředené tajemstvím a vše, co si dnes o nich vykládáme, je jen pouhá naše iluze, protože neexistují žádné písemné záznamy o tom, co se v Peru před příchodem Španělů vlastně dělo. Impozantní stavby, postavené v překrásné krajině. Krajině stejně divoké, jako dějiny poslední kultury na území Peru, kultury Inků. Vydejte se s námi do těch nejkrásnějších míst andské velmoci, poznejte s námi Cuzco, Posvátné údolí, jezero Titicaca, Machu Picchu a další místa.

Program zájezdu:

1. den přílet do Limy
Ráno odlet z Prahy přes Amsterdam nebo Paříž do Limy. Přílet v podvečer a transfer do hotelu. Ubytování a odpočinek po náročném letu. Volný večer.

2. den Lima
Dopoledne se vydáte na několik hodin trvající a pohodovou prohlídku hlavní peruánské metropole.

Limu vybudoval Francisco Pizarro v roce 1535. Měl to být pomník jeho slávy. A poctivě řečeno, povedlo se mu to. Přístavní město postavené na břehu Tichého oceánu v sobě kloubí moderní západní svět s jedinečnou atmosférou Latinské Ameriky. Monumentální katedrála s arcibiskupským palácem měly ohromit porobené indiánské kmeny a ohromují i nás. Jsou zapsány na seznamu UNESCO a při jejich návštěvě pochopíte, jaký šok prožila incká říše při příchodu Španělů.
Oběd v místní restauraci.
Odpoledne navštívíme soukromé muzeu Larco Herrera, kde je soustředěna nesmírná pokladnice artefaktů z více než 5 000 let staré historie si ukážeme, že Peru nejsou pouze Inkové, ale celá řada dalších zajímavých kultur.

3. den přelet do města Arequipa
Brzy ráno transfer na letiště a přelet do města Arequipa.

V roce 1540, jen pět let po založení Limy, založil Arequipu na popud Francisca Pizzarra Garci Manuel de Carbajal. A založil ji s láskou a velkolepou vizí. Chtěl, aby to bylo nejkrásnější španělské město v Peru a povedlo se mu to. „Bílé město“, jak je Arequipa nazývána nás nadchne svou katedrálou, klášterem Santa Catalina, jezuitským kostelem La Compania, ale hlavně svou atmosférou, kavárnami a malými restauracemi, pohodou a úchvatným pohledem na okolní vrcholky And.

Dnes nás čeká prohlídka tohoto nádherného města, které leží v nadmořské výšce 2 335 m. n. m.

Na hlavním náměstí, Plaza de Armas, si prohlédnete chrám s jeho jedinečným mramorovým oltářem, varhany a nádhernou vyřezávanou kazatelnou původem z Lille ve Francii. Dále uvidíme jezuitský kostel La Compania s malovanou kaplí a tesanými arkádami ze sopečného kamene. Vrcholem prohlídky je návštěva kláštera Santa Catalina. Tento klášter, až do roku 1970 uzavřený pro veřejnost, má téměř 400letou historii a ještě dnes je domovem několika jeptišek, většinou dcer bohatých španělských šlechticů. Po prohlídce se podíváme ještě na do muzea Santuarios Andinos, kde je vystavena Juanita, mladá dívka kmene Inca, která byla obětována v roce 1450 a pohřbena u sopky Ampato ve výšce 6 380 m n.m.
Nocleh v hotelu.

4. den Arequipa - Chivay (cca. 4 hodiny jízdy)
Časně ráno se svypravíme k úchvatnému kaňonu Colca. Nejdříve nás čeká cesta k úpatí sopky Chachani, odkud je možné zahlédnout vrchol sopky Misti a Pichu Pichu. Celé věky se na této straně hor muselo šetřit s vodou a lidé se tu museli naučit žít v podmínkách, které Evropané pokládali za pustinu. V rezervaci Aquada Blanca a v Pampa Cañahuas zjistíte, jak bizarní může být krajina a začnete vnímat barvy a světlo úplně jinak, než doposud. Pak přejedeme rezervaci Pampa Cañahuas, kde se volně pohybují lamy, které jistě spatříte pobíhat po andských horských pláních. Na oběd se zastavíme v malé vesničce zhruba na půl cesty ke kaňonu. Tří až čtyřhodinové putování pampou skočí ve vesničce Chivay nedaleko kaňonu Colca, kde se ubytujeme.

5. den kaňon Colca - pozorování kondorů - Puno (cca. 6 - 7 hodin jízdy)

Kondor je symbolem And, alespoň pro nás Evropany. Vidět kondora ve volné přírodě, ale není tak snadné, jak by to mohlo vypadat. Kaňon Colca je jedním z míst, kde si kondoři rádi hrají ve stoupavých proudech vzduchu, ve chvíli, kdy ranní slunce začne ohřívat vrcholky hor. 1 200 metrů hluboký kaňon má velmi unikátní termiku a kondoři ji využívají k pohodlnému stoupání do vysokých výšek. Kdo chce kondory pozorovat, musí si přivstat. Na vyhlídce „Condor Cross“ bohužel nebudete sami – i sem už došla masová turistika, ale za zastávku to opravdu stojí. Cestu zpět si zpestříte zastávkami v tradičních andských vesničkách, i když slovo tradiční je třeba brát trochu s rezervou. Turistický ruch ovlivňuje alespoň zčásti život všech v dosahu kaňonu Colca.

Po pozorování kondorů se vydáte na asi 6 hod. cestu do Puna, nesmírně zajímavou krajinou And a náhorních planin. Cestou navštívíte vesnici Maca, která dala jméno jedné ze superpotravin peruánských indiánů. Cesta bude trvat skoro 6 hodin, ale je opravdu úchvatná. Večer dorazíte k jezeru Titicaca, kde se ubytujete a přenocujete.

6. den Puno a jezero Titicaca

Stará legenda vypráví o tom, že z jezera Titicaca vystoupili zakladatelé staré říše Inků. Když se postavíte na břeh jezera a chvíli pozorujete hladinu, dotkne se vás posvátná síla. Co asi cítili Španělé, když k jezeru v 16. století dorazili? Tady jim kmen Aymara nedal nic zadarmo, tady si museli dobyvatelé urvat každý kousek země silou. Stejně tak Inkové měli po celou dobu existence své říše čas od času s Aymara problémy. Aymara žili a žijí na pobřeží okolo jezera. Na jezeře žil kmen Uros a za ním se vydáte lodí. Nenechte si vnutit iluzi, že příslušníci kmene doposud žijí na trávových ostrůvcích Los Uros, navíc tradičním způsobem. To už dávno ne. To byste byli zklamaní. Když ale přijmete, že se jedná o skanzen, který ukazuje, jak žili Uros v době příchodu Španělů, budete naprosto spokojeni. Prohlídnete si i ostrov Taguile a užijete si plavbu po hladině Tititcaca.

Nocleh v Puno.

7. den Puno - Cusco (cca. 8 hodin luxusním autobusem přes Andy)

Dostat se od jezera Titicaca do Cusca lze mnoha způsoby. Můžete letět letadlem, můžete jet vlakem nebo se rozhodnout přejet Andy v autobusu. Každá z možností má něco do sebe, ale naše zkušenost nás vedla k rozhodnutí zahrnovat do svých programů přejezd hor v autobusu. Vstoupat do výšky 5 000 m n.m. je přece zážitek. Kdo z nás se už takhle vysoko nad moře dostal? Zažijete opravdu na vlastní kůži velehory a vyhlášenou náhorní planinu Altiplano. Pocítíte nedostatek kyslíku a při zastávkách vystoupíme na pevnou zem v nejvyšších bodech. Inkové dokázali i v takových výškách budovat cesty a úspěšně hospodařit. Z náhorní planiny sjedete opět dolů do snesitelnější nadmořské výšky… „pouhých“ 3.800 m n. m.. Po příjezdu do Cusca se ubytujete v hotelu.

Cestou zastavíte u archeologických nalezišť Racchi a Pucara či barokního kostela Andahuaylillas, kterému se říká sixtínská kaple Ameriky kvůli nádherným dochovaným freskám.

8. den Cusco - trh Chinchero - solná jezírka Maras - Ollantaytambo - vlak do Aguas Calientes

Po snídani přejedete do Posvátného údolí (Valle Sagrado). Odtud se šířila říše Inků. Podíváte se na andský trh Chinchero, poté se podíváte k solným jezírkům Maras. Oběd v místní restauraci a poté již pokračujeme do Ollantaytamba. Nad řekou Urubamba, vklíněna mezi horské štíty, tyčí se na spodním konci údolí k nebi úchvatná pevnost Ollantaytambo. Symbol vzdoru proti Španělům. Vystoupat do nitra pevnosti stojí námahu, ale odměnou je nádherný výhled a dotek historie.
V závěru dnešního dne nasednete na vlak Expedition, který Vás zaveze do Aguas Calientes (výchozí místo k Machu Picchu).
Noc a večeře v hotelu.

9. den Machu Picchu
Na tento den nejspíše napjatě čekáte – vydáte se na cestu k posvátnému Machu Picchu, jednomu z divů světa. Ráno odjezd autobusem k citadele kde Vás čeká komentovaná prohlídka s průvodcem a volný čas na na fotografování a toulky po terasách.

Machu Picchu je nejznámějším a nejvelkolepějším archeologickým sídlištěm kontinentu. Skutečný účel a funkce pevnosti Machu Picchu je dodnes předmětem spekulací a debat. Pravděpodobně byla vybudována v letech úpadku za posledních Inků jako pokus o zachování incké kultury. Mohla být také náboženským sídlem, založeným jako pokus znovu vzkřísit inckou nadvládu ohroženou vpádem Španělů. Pevnost nebyla nikdy zmíněna v kronikách vedených španělskými kolonizátory, jež sloužily jako psané archivy dosud nezaznamenané historie Inků. Inkové nikdy neužívali písmo, tak jak jej známe mi, ale tzv. Kipu - uzlové písmo, které je dodnes nerozluštěno, a tak nám všechny podrobnosti incké historie přinášejí jen španělské záznamy. O existenci Machu Picchu nevěděl, kromě několika místních Kečuů, nikdo. Když světoznámou památku objevil v roce 1911 americký historik Hiram Bingham, byl v celém areálu pevnosti sám, doprovázen jen kapitánem peruánské armády a malým indiánským klukem.

Po prohlídce zpět do Aguas Calientes a odtud vlakem do Poroy (Vistadome) - cca. 3,5 hodiny a pak transfer do Cuzca (cca. 30 minut).
Ubytování v Cuzcu a volný večer.

10. den Cuzco
Po snídani prohlídka města. Začnete na vyhlídce San Christobal a pak navštívíte trh San Pedro, abyste mohli vidět tradiční produkty, pěstované indiány a některé z nich ochutnali. Nemůžete nenavštívit chrám Slunce Korikancha, který vás ohromí svou velkolepostí, a zároveň si v něm uvědomíte, jak moc Španělé Peru poničili. Nedaleký kostel Santo Domingo bude Vaší další zastávkou, na kterou navážete čtvrtí řemeslníků San Blas, Arcibiskupským palácem a prohlídku zakončíte katedrálou.
Cuzco je bezpochyby nejhezčí peruánské město, které bylo založeno koncem 12. století. Je bývalým hlavním městem Incké říše, které dobyl Francisco Pizarro se svými druhy 15. listopadu 1533. Cuzco dodnes budí úžas zbytky staveb a vyspělostí tehdejší incké civilizace. V Cuscu a okolí je mnoho pamětihodností z předkolumbovského období i z let španělské nadvlády. Mezi nejvyhledávanější patří katedrála s černým Kristem, patronem města; hlavní náměstí Plaza de Armas, koloniální arkády; jezuitský chrám, Pizarrův palác, katolický kostel a dominikánský klášter Santo Domingo, městské muzeum s exponáty s náboženskou tematikou a amfiteátr. Tajemné Cusco a jeho okolí patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším oblastem Jižní Ameriky.

Odpoledne se vydáte na okolní naleziště - pevnosti Sacsayhuaman, která Vás dostane díky mohutným hradbám postaveným s obrovských kamenů. Pak se zastavíte ve svatyni Qengo, kde se konaly krvavé rituály a odpoledne zakončíte v královských lázních Puca Puacara a Tambomachay.
Návrat na hotel.

Večer Vás na rozloučenou s touto neuvěřitelnou zemí čeká večeře s folklorní show.


11. den Cuzco - přelet do Limy a odlet do Prahy.

Volné dopoledne, pak transfer na letiště a přelet do Limy, následně navazující let domů.

12. přílet do Prahy

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku Praha – Lima - Praha a letištní taxy (běžná ekonomická třída)
odbavené zavazadlo
vnitrostátní let Lima - Arequipa
vnitrostátní let Cusco - Lima
ubytování 10 nocí ve 3* hotelech (dvoulůžkové pokoje)
10x snídaně
5x oběd
2x večeři
přeprava klimatizovaným autobusem dle programu
přejezd turistickým autobusem Puno/Cusco s návštěvou naleziště Pucara
plavbu lodí po jezeře Titicaca
přejezd vlakem Ollantaytambo - Aguas Calientes (vlak Expedition)
přejezd vlakem Aguas Calientes - Poroy (vlak Vistadome)
autobus Aguas Calientes - Machu Picchu a zpět
vstupné dle programu do památek a nalezišť
česky hovoříci průvodce AGL travel
pojištění CK proti úpadku.

Cena nezahrnuje:

příplatek za jednolůžkový pokoj - 11 000 Kč/os
nápoje a stravování nad rámec programu
spropitné místním průvodcům a řidičům - cca. 10 USD/os/den
osobní výdaje
cestovní pojištění - 70 Kč/os/den

Minimální počet účastníků:

10 osob

Základní informace o destinaci:

Peru je zemí Inků a nepopsatelných přírodních zajímavostí, která okouzlí snad každého cestovatele. Indiánské obyvatelstvo stále žije především v Andách a v Amazonii a tvoří zhruba polovinu peruánské populace. Peru se geograficky rozděluje na tři části – suché pobřeží, Andy a amazonský prales. Okouzlí vás známým Machu Picchu, jezerem Titicaca, městem Cuzco, Posvátným údolím Inků, Duhovou horou nebo tajemnými obrazci Nazca. Necháte-li si na poznávání Peru dostatek času, zjistíte brzy, že Peru nabízí mnohem více, než “jen” tyto turisty oblíbené památky.

Poloha:

Peru se nachází na západním pobřeží jižní Ameriky. Peru pochází ze starého jazyka kečua, kterým se hovořilo za období vlády Inků a znamená dostatek. Nejvyšší hora peru je Nevado de Huascarán s 6768 m. nejdelší řekou je Ucayali-Apurímac, která je dlouhá 1980 km a největší jezero je Titikaka.

Rozloha:

1 285 220 km²

Státní zřízení:

Peruánská republika (Repúblika de Perú)

Obyvatelstvo:

29,797 mil. obyvatel
Peruánské občanství má cca 98 % obyvatelstva, v pohraničních oblastech žijí Ekvádorci, Bolivijci a Brazilci. V Peru žije téměř 1 milion obyvatel čínského původu a přibližně 500 tis. osob japonského původu. Většinou jsou to potomci rodin, které emigrovaly do Peru za prací koncem minulého století a nyní mají peruánské státní občanství. 45 % obyvatelstva Peru jsou potomci původního indiánského obyvatelstva, 37 % tvoří míšenci původního obyvatelstva a bělochů, 15 % jsou běloši a ostatní jsou černoši (2 %) a jiná přistěhovalecká etnika. V pralesní amazonské části Peru žije v současné době celkem 190 tis. příslušníků 48 etnických amazonských domorodých skupin, mezi kterými je nejpočetnější indiánský kmen Ashaninkas s 51 tis. osob

Hlavní město:

Lima

Jazyk:

úřední jazyk: španělština, ostatní jazyky: quechua, aymara, dalšími používanými jazyky jsou angličtina a amazonské jazyky jivaro, peba-yagua, huitoto, pano, tacana, zaparo, cahuapana, catuquinea-tucano, shimacu, arawuakan, tupí guaraní.

Měna a kurzy:

Místní měnou je peruánský sol (PEN), který se dělí na 100 céntimos. Setkat se můžete s mincemi o hodnotách 5, 10, 20 a 50 céntimos, dále 1, 2 a 5 soles. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 soles.

Na názvech bankovek a mincí narazíte stále na název nuevo sol/nuevosoles, což je název, který měna nesla od roku 1991 do roku 2015. Tyto mince a bankovky jsou stále platné a v oběhu se vyskytuje více verzí

Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. Jinou měnu může být problém směnit mimo velká města. Problémem je padělání peněz, nedoporučuje se tedy měnit peníze mimo oficiální směnárny a banky.

Geografické ukazatele:

Tento třetí největší jihoamerický stát sousedí se zeměmi Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Kolumbie a Chile. Má 2000 km dlouhé pobřeží, které je ohraničeno oblastí And. Nejvyšší horou země je Huascarán s výškou 6 768 metrů nad mořem. V Peru je asi deset dalších horských velikánů přesahujících 6 000 metrů. V zemi se rozprostírá také nížina peruánské Amazonie, jenž je protkána množstvím řek. Významnými řekami jsou Napo a Ucayali. Tropický deštný les se ve vyšších polohách mění na tropický horský les a nakonec i les mlžný. Na jihu země najdeme jednu z nejsušších pouštních oblastí světa. V poušti je podnebí chladné a suché, zatímco na severu jsou teplá a vlhká období.

Podnebí:

Peru je složeno ze tří odlišných regionů (pobřežní oblast, pásmo And a oblast tropického deštného pralesa), které mají různé podnebí. Pobřežní pás je ovlivněn studeným Humboldtovým proudem, který zabraňuje pronikání vlhkého tropického vzduchu na pevninu. Pobřeží má velmi suché podnebí, téměř bez srážek. Severní část pobřeží má suché tropické podnebí. Průměrné teploty zde jsou 24 až 27°C. Přes den bývá více jak 30°C, v noci 20 až 25°C. Centrální a jižní část pobřeží má subtropické pouštní podnebí. Teploty přes den se pohybují okolo 27°C, v noci okolo 14°C. V horských oblastech And jsou teploty závislé na nadmořské výšce. Charakteristické jsou velké rozdíly v teplotách mezi dnem a nocí. Pod 2 500 m jsou denní obvyklé teploty 18 až 25°C, noční 5 až 15°C. Mezi 2 500 m a 3 500 m jsou obvyklé denní teploty 15 až 25°C, noční 0 až 12°C. Nad 3 500 m jsou obvyklé denní teploty okolo 15°C, noční -10 až 8°C. Srážek spadne ročně 200 – 1 500 mm, období dešťů je od října do dubna, přičemž nejvíce deštivé jsou leden až březen. Oblast Amazonie má horské tropické podnebí s ročními průměrnými teplotami 25 až 30°C. Srážek spadne 2 000 až 4 000 mm ročně.

Průměrné letní teploty (prosinec až březen) v Limě jsou 21 až 23 °C, průměrné zimní jsou 17 až 18°C. Teploty zpravidla nepřekročí denní maximum 29°C a noční minimum 12°C. V Trujilo, ležícím na severu centrální části pobřeží, jsou průměrné letní teploty 21 až 23°C, průměrné zimní 17 až 18°C. Maximální teploty přes den bývají 30°C°, minimální v noci 14°C. Průměrné letní teploty v Cuzcu jsou 13°C, průměrné zimní jsou 10°C. Průměrné letní teploty v Arequipě jsou 15°C, průměrné zimní jsou 13°C. Maximální teploty přes den jsou 25°C a minimální v noci 10°C. Průměrné letní teploty v Iquitos ležícím v Amazonii jsou 27°C v létě a 25°C v zimě.

Místní kuchyně:

Obvyklá peruánská kuchyně zahrnuje především kuřecí, občas hovězí maso s mixem rýže a brambor nebo rýže a hranolků, často bez omáčky. K typickým jídlům, na která ve stravovacích zařízeních pro místní spíše nenarazíte, patří ceviche (syrové maso většinou z lososa či chobotnice marinované v limetkové šťávě s chilli papričkami a cibulí), lamí steak, pečené morče (cuy al horno), lomosaltado (hovězí steak s cibulí, rajčaty a bramborami, podávaný s rýží), aji de gallina (dušené kuřecí v omáčce ze žlutých papriček) či rocotorelleno (paprika plněná mletým masem). Z menších chuťovek stojí za zmínku anticuchos (grilované kousky hovězího srdce na jehle) nebo třeba causa Allena (avokádo plněné bramborovým salátem).

Peruánským národním nápojem je piscosour (vínovice s limetkou, cukrem a bílky). Především na ulici můžete narazit na tradiční nápoj chicha vyráběný většinou podomácku ze zkvašené kukuřice, ale i lecčeho jiného. Domy prodávající chichu poznáte podle červené vlajky. Rozšířeným nápojem je také mate de coca, tedy čaj z koky, dostupný buď z pytlíku (pytlíkové balení čaje lze dovézt i do ČR), nebo přímo z lístků koky. Údajně pomáhá s výškovou nemocí. Nezbytné je zmínit také Inca Kolu, nápoj žvýkačkové chuti, který je mezi Peruánci natolik oblíbený, že se Coca-Cole dlouho nedařilo ovládnout peruánský trh.

Suvenýry:

Spolehlivým hitem jsou lehké, hebké a hřejivé svetry z vlny lamy alpaky, s tradičními nebo již moderními motivy (v širokém výběru po celém Peru), exotická ponča všech barev a tvarů, ručně pletené čepice, šály, rukavice a ponožky s vyplétanými obrázky, trička s motivem (kondor, lístek koky, trasa incké stezky, lama, kolibřík), ručně vytvářená keramika s předinckou i inckou tematikou (včetně kvalitních replik originální nazkanské keramiky), ozdobně vyřezávané dýně, stříbrné i kamenné šperky, kamenné lamy a další figurky zvířat pro Peru typických nebo posvátných, obřadní nože „tumi“, drobná pletená zvířátka, korále a náramky z tropických plodů a semen, různě kvalitní obrazy místních umělců. Pokud se vám něco líbí, kupte to hned, na stejný kousek už obvykle nenarazíte.
Při nakupování na tržištích se běžně smlouvá, a to často až na třetinu původně požadované ceny. V kamenných obchodech ve městech jsou ceny fixní.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.

Očkování a zdravotní doporučení:

Pro cesty do Peru není povinné žádné očkování, ani to proti žluté zimnici. Pokud však plánujete návštěvu Amazonie, je vhodné očkování proti žluté zimnici mít, a chránit se také před komáry a malárií, horečkou dengue či aktuálním virem zika, které všechny tito parazité přenáší.

Časové pásmo:

- 6 hodin (v době platnosti letního času -7 hodin)

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu