Filtr

Informace o zájezdu:

Petrohrad je po Moskvě druhé největší ruské město. Žije v něm cca 5,3 milionu obyvatel, kteří mu familiárně přezdívají Piter. V rámci Ruské federace má Sankt Petěrburg zvláštní status federálního města, který má kromě něj již jen Moskva a po anexi Krymu také Sevastopol. Jedná se o významný přístav u Baltského moře na konci Finského zálivu, který zároveň leží na řece Něvě. Rozkládá se na 44 ostrovech v síti kanálů a řek, přes které se klene více než 300 mostů. Historické centrum Petrohradu a související skupiny památek byly v roce 1991 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zajímavosti a památky
Petrohradský Zimní palác je typickým příkladem ruského baroka
Petrohrad je celosvětově významným centrem umění, v němž žil Puškin i Dostojevskij, a kde se zrodil ruský balet - Mariinský balet patří ke světové špičce. Krom toho město disponuje skvělými muzei, nejen proslulou galerií Ermitáž. Nespočetná umělecká díla jsou umístěna v několika palácích, především ve známém barokně-rokokovém Zimním paláci.

4kilometrový Něvský prospekt je bezpochyby nejslavnější ulicí Ruska. Z mnoha archotektonických památek, které se na něm nacházejí, je možné jmenovat jen některé. Patří k nim Admiralita, budova v klasickém stylu carského impéria, která byla po 200 let sídlem velitelství námořnictva.

Petrohradský chrám svatého Izáka
Baňatých věžiček pravoslavných kostelů je v Petrohradu celá řada, asi nejzajímavější jsou chrám sv. Izáka se zlatou kopulí a krásným interiérem a chrám "Na prolité krvi" (postaven na místě atentátu na Alexandra II.). Nejstarší budovou ve městě je Petropavlovská pevnost, založená Petrem I. hned v roce 1703 na obranu proti Švédům. Ti byli poraženi dříve, než byla "kreposť" dostavěna, takže pak sloužila jako politické vězení. K vidění je zde také křižník Aurora, jehož výstřel dal podnět k zahájení revoluce v roce 1917.

Cena zahrnuje:

letenku Praha - Petrohrad - Praha, transfer letiště -hotel - letiště, ubytování 4 noci se snídaní, zákonné pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

vízum, cestovní pojištění

Základní informace o destinaci:

Rusko – oplývá unikátními stavebními památkami a neopakovatelnými přírodními scenériemi. Nezapomenutelný Petrohrad odráží nostalgii metropole imperiálního carského Ruska, Moskva je srdcem i duší pravoslavné Rusi. Zlatý prstenec kolem Moskvy otevírá ve městech Suzdal, Jaroslavl nebo Sergiev Posad (dříve Zagorsk) zahraničnímu turistickému ruchu dříve nepřístupné církevní památky mimořádné historické ceny. Právě zde na vás dýchne ruská povaha, k cizincům vstřícná a pohosti nná. Vodka, bliny, pirožky, kaviár, silný ruský čaj a ruské častušky budou vašimi společníky.

Poloha:

Ruská federace se rozkládá na pomezí Evropy i Asie. Sousedí s Pobaltskými republikami a Finskem na severu, Běloruskem a Ukrajinou na západě, na jihu sahá až k Černému a Azovskému moři, na východě se rozprostírá až k Tichému oceánu.

Rozloha:

17 125 191 km2

Státní zřízení:

federativní poloprezidentská republika.

Obyvatelstvo:

cca 147 mil. obyv.

Hlavní město:

Moskva (cca 12 mil. obyv.). Další velká města: Petrohrad, Novosibirsk, Jekatěrinburg, Nižnij Novgorod, Samara.

Jazyk:

úřední rušti na, dále jazyky jednotlivých autonomních oblastí a republik (tatarština, ukrajinština, čuvaština, němčina). Mladší generace komunikuje i anglicky.

Měna a kurzy:

ruský rubl (RUB). Jedna setina rublu se nazývá kopějka. Mince: 1, 5, 10, 50 kopějek a 1, 2, 5 a 10 rublů. Bankovky: 50, 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 rublů. Bankovky 5 a 10 rublů jsou již postupně stahovány z oběhu a nahrazovány mincemi o stejné nominální hodnotě. Kurz 1 CZK = 2,76 RUB (29.1.2018).

Podnebí:

většinou vnitrozemské, suché, teplé léto, mrazivá zima se sněhem.

Místní kuchyně:

Základem jsou ryby, houby, zelí, červená řepa a zakysaná smetana. Proslulé jsou studené předkrmy a kaviár (červený i černý). Mezi nejznámější jídla patří: borčš (polévka z masového vývaru, se zelím, červenou řepou, smetanou a bramborami), šči (zelná polévka), pirožky (plněné taštičky), pelmeně (těstoviny buď plněné masem nebo se sýrem, máslem a smetanou), bliny (lívance naslano), vareňje (zavařenina ke sladkým jídlům či k oslazení čaje). Zakuski (předkrmy studené či teplé; například nakládaná zelenina a houby). Nedílnou součástí ruské gastronomie je ruská vodka. Vodka se zde nemíchá s ničím jiným a pije se bez ledu. Předními značkami jsou Stoličnaja, Moskovskaja, Putinka, Kristall, Smirnoff a další. Známý je také sekt Rossijskoe Igristoe. Populární ve světě je také ruský čaj. Pro tradiční vaření vody na čaj se v ruské kuchyni užívá tzv. samovar.

Suvenýry:

lněné vyšívané ubrusy, vyšívané košile – rubašky, šátky s ruskými folklórními vzory, zimní čepice – ušanky, dřevěné matrjošky, zdobené dřevěné nádobí, CD nosiče s klasickou ruskou hudbou, skleněné koule s maketou památek.

Vízová povinnost a vstupní formality:

do Ruska je potřebné vízum, které za poplatek vyřídí AGL travel.

Časové pásmo:

Ruská federace má devět časových pásem. V 1. zóně evropské části Ruska (Moskva) je posun + 2 hod.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu