SIBIŘ - OKRUH PO BAJKALU

od 49 990
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Polopenze

Filtr

Informace o zájezdu:

IRKUTSK – BAJKAL – LISTVJANKA – OLCHON
letecký poznávací zájezd na 10 dní/8 nocí

• bohatý program, setkání se šamanem
• vstupy dle programu v ceně
• česky hovořící průvodce

Program zájezdu:

1. den – odlet z Prahy do Irkutsku s přestupem v Moskvě.
2. den – Irkutsk
Plánovaný přílet ve 04:20 do Irkutsku. Setkání s místním průvodcem na letišti. Přejezd na oběd (v ceně) do restaurace v centru města. Přejezd do hotelu a ubytování. Od 15:00 hodin následuje exkurze po historické části města (cca 3 hod.) – Znamenský klášter, dřevěné domy s vyřezanými motivy na stěnách a rámech oken, ulice Karla Marxe, památník Alexandra III., nábřeží řeky Angary, 130. okrsek (nově zrekonstruovaná historická část města) a návštěva Muzea Děkabristů (hrdinové povstání proti carovi r. 1825) – cca 1 hodinu. Večeře (fakultativně), individuální program, nocleh v hotelu Baikal v Irkutsku.
Fakultativní nabídka aktivit:
- Projížďka „říční tramvají“ po Angaře, veřejná akce
- Jízda na ruském kole
- Koncert – ruské romance v Muzeu Děkabristů – 35 minut

3. den Krugobajkalská železnice
Po snídani, v 9:50 odjezd k lodi a celodenní plavba podél bajkalské železnice vybudované na začátku 20. st., která měla být pokračováním Transsibiřské magistrály. Na trati je velké množství tunelů a mostů a dalších zajímavých inženýrských staveb. Cestou bude několik zastávek, včetně přestávky na oběd ve vesničce na pobřeží (v ceně). Přistání kolem 19:40 a návrat do hotelu v Irkutsku, večeře (fakultativně), nocleh.

4. den Listvjanka – skanzen Taltsy
Po snídani, v cca 9:30 odjezd do vesničky Listvjanka, nejbližšího turistického centra v okolí Irkutsku na břehu jezera Bajkal. První zastávka je ve skanzenu v Taltsy (vstup cca 6,- €), muzeu s dřevěnými domy, kostely a hospodářskými budovami, které se rozkládá na ploše 67 ha a zahrnuje 40 staveb a více než 8000 předmětů vysoké historické hodnoty. Skanzen přibližuje život obyvatel žijících u Bajkalu v 17. až 19. st., přičemž nejstarší budovou je věž pevnosti Ilimsk z r. 1667. Přejezd do vesničky Listvjanka k ústí řeky Angary, oběd v místní restauraci (fakultativně). Po obědě následuje návštěva bajkalského muzea, kde jsou umístěna akvária s endemickými bajkalskými druhy ryb a tuleňů. Poté výjezd lanovkou nebo pěšky (40 min. chůze) na vyhlídkovou plošinu Kamen Čerského s panoramatickým výhledem na Bajkal a ústí řeky Angary, návštěva kostela Sv. Mikuláše. Nakonec prohlídka rybího trhu a trhu s místními suvenýry (výrobky ze dřeva, kůry, kamene a skla). Návrat do Irkutsku.

5. den zátoka Pesčanaja
Po snídani, cca od 10 hodin odjezd rychlým člunem na písčitou pláž zátoky Pesčanaja, které se přezdívá „Sibiřská riviéra“, neboť se jedná o místo s nejteplejší vodou a nejvíce slunečnými dny na Bajkalu. Pláž je dostupná pouze člunem, proto zde nebývá mnoho lidí. Na dunách u pláže rostou tzv. „stromy na chůdách“, které mají erozí odhalené kořeny. Odpočinek na pláži a koupání v jezeru, poté následuje oběd v místní restauraci (fakultativně). Návrat do hotelu.

6. den Usť-Orda – setkání se šamanem – ostrov Olchon
Po snídani, v cca 9:00 hodin transfer na ostrov Olchon (asi 320 km minibusem, poté krátký přejezd lodí). Přibližně v polovině cesty bude zastávka ve vesnici Usť–Ordynskij, setkání se šamanem, informace o životě a zvycích národů, které osídlovaly jižní Bajkal (např. Burjati, Evenkové aj.), návštěva oblastního muzea v Usť–Ordě se zajímavou expozicí z oblasti paleontologie (kosti mamutů, nosorožců, jelenů a také bytová kultura Burjatů z 19. století. Oběd v pravé jurtě, ochutnávka místní kuchyně (v ceně). Po obědě přejezd do přístavu Černorud, odjezd lodí na ostrov Olchon, ubytování ve Volna Plus Hotel (společné sociální zařízení), večeře (fakultativně), nocleh. Večer procházka s průvodcem na mys Burchan – Šamanskou skálu a sledování západu slunce.

7. den mys Choboj
Po snídani, v cca 10:00 hodin odjezd v autech UAZ k mysu Choboj – nejsevernějšímu mysu a současně nejkrásnějšímu místu ostrova Olchon. Dále návštěva mysu Sagan-Chušun, mysu Burchan (Šamanské skály), který je jedním z devíti posvátných míst v Asii a nachází se nedaleko vesnice Chužir, největšího sídla na ostrově. Následuje oběd formou pikniku (v ceně). Návrat do penzionu, večeře (fakultativně), nocleh.
Fakultativní nabídka aktivit:
- Večerní projížďka na lodi
- Návštěva burjatské vesnice – muzejní části

8. den ostrov Ogoj
Po snídaní, v cca 10:00 hodin odjezd lodí na výlet na ostrov Ogoj. Je to největší z ostrovů, nacházejících se v „Malém moři“. Je to úzký pás země o délce cca 6 km. Na jeho nejvyšším bodě se nachází buddhistická stupa Osvícení z roku 2005. Zde se můžete duchovně očistit od všech starostí a neduhů. Aby se to podařilo, je potřeba 8x obejít naboso stupu. Ostrov Ogoj má statut chráněného území a na jeho území hnízdní rackové. Oběd na palubě (v ceně). Cestou zpět zastávka u Stříbrných pramenů. Návrat do penzionu na ostrově Olchon, večeře (fakultativně), nocleh.

9. den: Irkutsk
Po snídani, v cca 10:00 odjezd zpátky směr Irkutsk. Oběd (v ceně), přejezd lodí na pevninu a návrat minibusem do Irkutsku (asi 250 km). Ubytování v hotelu, individuální program, nákupy, večeře (fakultativně), nocleh v hotelu Baikal.

10. den: odlet do Prahy
Po snídani transfer na letiště, odlet přes Moskvu do Prahy

Cena zahrnuje:

letenky Praha – Irkutsk – Praha (lety přes Moskvu) včetně všech tax a poplatků, transfer z/na letiště, transfery dle programu, 8x ubytování v hotelu 2*-3* nebo penzionu, 6x polopenze (snídaně, oběd), služby místního průvodce, výlety a vstupy dle programu, přejezdy loděmi a čluny

Cena nezahrnuje:

vstup do muzea Taltsy (cca 6,- €/os.), 2x oběd (cca 13,- €/oběd), 8x večeře (cca 11,- €/večeře), doprovodné služby mimo program, alkoholické nápoje, lanovka v Listvjance, večeře, vízum (2.390,- Kč/os.), komplexní cestovní pojištění (700,- Kč/os.), doplatek za pokoj vyšší kvality (ostrov Olchon – 1 390 Kč/os.) příplatek za jednolůžkový pokoj (6.590,- Kč).

Změna programu, cen fakultativních aktivit i odletových časů vyhrazena.

Minimální počet účastníků:

10 osob.

Základní informace o destinaci:

Rusko – oplývá unikátními stavebními památkami a neopakovatelnými přírodními scenériemi. Nezapomenutelný Petrohrad odráží nostalgii metropole imperiálního carského Ruska, Moskva je srdcem i duší pravoslavné Rusi. Zlatý prstenec kolem Moskvy otevírá ve městech Suzdal, Jaroslavl nebo Sergiev Posad (dříve Zagorsk) zahraničnímu turistickému ruchu dříve nepřístupné církevní památky mimořádné historické ceny. Právě zde na vás dýchne ruská povaha, k cizincům vstřícná a pohosti nná. Vodka, bliny, pirožky, kaviár, silný ruský čaj a ruské častušky budou vašimi společníky.

Poloha:

Ruská federace se rozkládá na pomezí Evropy i Asie. Sousedí s Pobaltskými republikami a Finskem na severu, Běloruskem a Ukrajinou na západě, na jihu sahá až k Černému a Azovskému moři, na východě se rozprostírá až k Tichému oceánu.

Rozloha:

17 125 191 km2

Státní zřízení:

federativní poloprezidentská republika.

Obyvatelstvo:

cca 147 mil. obyv.

Hlavní město:

Moskva (cca 12 mil. obyv.). Další velká města: Petrohrad, Novosibirsk, Jekatěrinburg, Nižnij Novgorod, Samara.

Jazyk:

úřední rušti na, dále jazyky jednotlivých autonomních oblastí a republik (tatarština, ukrajinština, čuvaština, němčina). Mladší generace komunikuje i anglicky.

Měna a kurzy:

ruský rubl (RUB). Jedna setina rublu se nazývá kopějka. Mince: 1, 5, 10, 50 kopějek a 1, 2, 5 a 10 rublů. Bankovky: 50, 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 rublů. Bankovky 5 a 10 rublů jsou již postupně stahovány z oběhu a nahrazovány mincemi o stejné nominální hodnotě. Kurz 1 CZK = 2,76 RUB (29.1.2018).

Podnebí:

většinou vnitrozemské, suché, teplé léto, mrazivá zima se sněhem.

Místní kuchyně:

Základem jsou ryby, houby, zelí, červená řepa a zakysaná smetana. Proslulé jsou studené předkrmy a kaviár (červený i černý). Mezi nejznámější jídla patří: borčš (polévka z masového vývaru, se zelím, červenou řepou, smetanou a bramborami), šči (zelná polévka), pirožky (plněné taštičky), pelmeně (těstoviny buď plněné masem nebo se sýrem, máslem a smetanou), bliny (lívance naslano), vareňje (zavařenina ke sladkým jídlům či k oslazení čaje). Zakuski (předkrmy studené či teplé; například nakládaná zelenina a houby). Nedílnou součástí ruské gastronomie je ruská vodka. Vodka se zde nemíchá s ničím jiným a pije se bez ledu. Předními značkami jsou Stoličnaja, Moskovskaja, Putinka, Kristall, Smirnoff a další. Známý je také sekt Rossijskoe Igristoe. Populární ve světě je také ruský čaj. Pro tradiční vaření vody na čaj se v ruské kuchyni užívá tzv. samovar.

Suvenýry:

lněné vyšívané ubrusy, vyšívané košile – rubašky, šátky s ruskými folklórními vzory, zimní čepice – ušanky, dřevěné matrjošky, zdobené dřevěné nádobí, CD nosiče s klasickou ruskou hudbou, skleněné koule s maketou památek.

Vízová povinnost a vstupní formality:

do Ruska je potřebné vízum, které za poplatek vyřídí AGL travel.

Časové pásmo:

Ruská federace má devět časových pásem. V 1. zóně evropské části Ruska (Moskva) je posun + 2 hod.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu