TO NEJLEPŠÍ ZE SRÍ LANKY

od 36 490
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Polopenze

Filtr

Informace o zájezdu:

  • Malá skupina (max. 14 osob) zajišťující komfort všech účastníků
  • Ubytování v kvalitních hotelech 3*+ 4*, bez nutnosti denního stěhování
  • Památná místa Dambulla, Polonnaruwa, Sigiriya a Kandy
  • Zahrada koření v Matale
  • Na závěr pobyt u Indického oceánu

Program zájezdu:

1. den: odlet z Prahy v odpoledních hodinách.

2. den: po příletu uvítání na letišti česky hovořícím průvodcem, který bude skupinu doprovázet až do příjezdu k oceánu. Transfer do Pinnawely (cca 75 km/2,5 h) – návštěva světoznámého slonního sirotčince, poté transfer na hotel v Sigiriyi (cca 100 km/3 h) – ubytování, odpočinek. Večeře a nocleh v hotelu 4* SIGIRIYA VILLAGE

3. den: po snídani transfer do Dambully (cca 20 km/30 min) – prohlídka unikátního komplexu jeskynních chrámů. Návrat do hotelu – individuální program. Fakultativně možné Jeep Safari v Národním Parku Minneriya, nebo Village tour s obědem. Večeře a nocleh v hotelu 4* SIGIRIYA VILLAGE

4. den: po snídani transfer do Polonnaruwy (cca 60 km/1,5h) – prohlídka areálu s pozůstatky II. královského města Ceylonu. Poté transfer k Sigiriya Rock Fortress (cca 60 km/2,5 h) – výstup na skalní masiv s prohlídkou pozůstatků královské pevnosti a přilehlých zahrad. Návrat do hotelu (cca 7 km/10 min). Večeře a nocleh v hotelu 4* SIGIRIYA VILLAGE

5. den: po snídani transfer do Matale (cca 55 km/1,5 h) – návštěva zahrady bylin a koření s demonstrací jejich využití nejen v Ayurvédské medicíně, krátká masáž zdarma. Transfer do Kandy (cca 40 km/1,5 h) – prohlídka města včetně Upper Lake Drive View Point, Centra řemesel, Chrámu Buddhova Zubu a kdo bude chtít i návštěvy tradičního kulturního vystoupení Kandyjských tanečníků. Ubytování a večeře v Kandy v hotelu 4* SERENE KANDY

6.den: po snídani transfer do Peradeniye (cca 10 km/20 min) – procházka Královskou Botanickou zahradou, poté transfer do Gampoly (cca 20 km/40 min) – prohlídka továrny na zpracování čaje spojené s ochutnávkou osmi druhů čaje a s možností jeho nákupu. Dále pojedeme k vodopádu Ramboda (cca 40 km/1,5 h) – fotozastávka u vodopádu s možností občerstvení či oběda v místní restauraci s výhledem na vodopád. Transfer přes oblast čajových plantáží do města Nuwara Eliya (cca 35 km/1 h) – ubytování, odpočinek, individuální program. Večeře a nocleh v hotelu 3*+ DAFFODILS

7. den: po snídani prohlídka města Nuwara Eliya, přezdívaného „Malá Anglie“. Transfer do Rathnapury (cca 150 km/4 h) – možná prohlídka některého z místních dolů na drahé kameny. Transfer do letoviska Bentota (cca 100 km/2,5 h) – ubytování, odpočinek, individuální program. Večeře a nocleh v hotelu 3*+ JOE´S BENTOTA.

8. den: individuální pobyt u Indického oceánu.

9. den: individuální program u Indického oceánu, pokoje máme až do večerního odjezdu na letiště. Transfer na letiště trvá cca. 2 hodiny

10. den: odlet v brzkých ranních hodinách do Prahy.

Cena zahrnuje:

letenku letenku v optimální knihovací třídě Praha - Colombo - Praha s jedním přestupem vč. letištních poplatků, odbavené zavazadlo, transfer klimatizovaným minibusem/autobusem po celou dobu okruhu, česky hovořícího průvodce po celou dobu okruhu (do 7. dne), ubytování na 8 nocí s polopenzí dle programu, pojištění CK proti úpadku.

Cena nezahrnuje:

víza na Srí Lanku - 35 USD/os
obědy a občerstvení, spropitné, vstupy do objektů (Pinnawela 17 USD, Dambulla 9 USD, Polonnaruwa 27 USD, Sigiriya 33 USD, Cgrám Budhova Zubu 9 USD, Kandyjští tanečníci 6 USD, Peradeniya 12 USD, NP Minneriya 25 USD.
Fakultativní výlety:
- Jeep Safari v NP Minneriya - 30 USD/os (jeep pro max. 6 osob)
- Village Tour s obědem - 20 USD/os

Minimální počet účastníků:

8 osob

Základní informace o destinaci:

Srí Lanka je jedinečné místo této planety, a proto bývá přezdívaná jako Perla Indického oceánu. Poznejte s námi její nekonečné čajovníkové plantáže, které vás ohromí svou svěží zelenou barvou, srdečné úsměvy zdejších obyvatel, na něž nelze zapomenout nebo posvátné chrámy zapsané v UNESCO.
Srí Lanka, známá též jako Cejlon, se stala hlavně synonymem pro kvalitní černý čaj. Zároveň je však zemí, která dokáže nabídnout bohaté a starobylé kultury, v džungli ztracené chrámy, přetrvávajícího koloniálního ducha i ráj tropického ostrova.

Poloha:

Srí Lanka nebo Šrí Lanka (úředním názvem Srílanská demokratická socialistická republika je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti poloostrova Přední Indie na ostrově Cejlon, což byl také do roku 1972 oficiální název státu. Od Indie je ostrov oddělen Palkovou úžinou, přes niž se táhne řetěz korálových útesů zvaný Adamův most; na východě se nachází Bengálský záliv, na jihu Indický oceán.

Rozloha:

65 610 km² (122. na světě); z toho 4,4 % vodní plochy

Státní zřízení:

poloprezidentská republika, 4. února 1948 (nezávislost na Spojeném království)

Obyvatelstvo:

22 409 381 (57. na světě, 2017)

Hlavní město:

de iure: Šrí Džajavardanapura Kotte
de facto: Kolombo

Jazyk:

sinhálština (úřední a národní jazyk), tamilština (národní jazyk)

Měna a kurzy:

Měnou Srí Lanky je SRÍLANSKÁ RUPIE.
Směnný kurz koruny vůči rupii je asi 0,18Kč/1 rupie.
Eura nebo dolary lze směnit v bankách nebo oficiálních směnárnách, při návštěvě banky si s sebou vezměte pas. Nikdy peníze neměňte mimo oficiální místa. Výběr peněz kartou lze provést v bankomatech na letišti a ve městech. Platit kartou můžete ve větších hotelech a obchodech, ale není to samozřejmost.

Geografické ukazatele:

Srí Lanka leží na ostrově Cejlon v Indickém oceánu mezi Lakadivským mořem a Bengálským zálivem. Ostrov byl původně spojen s Indickým subkontinentem, od nějž se někdy mezi lety 6000 a 3500 př. n. l. oddělil. Dnes je mezi Srí Lankou a Indií 64 km široký Palkův průliv a pozůstatky spojení s kontinentem připomíná řetěz korálových mělčin, zvaný Adamův most. Ostrov ve tvaru kapky je ze severu k jihu dlouhý 445 km, ze západu na východ 225 km a je 25. největším ostrovem světa. Nejvyšší hora Pidurutalagala s výškou 2 524 m n. m. leží v jižní části ostrova. S rozlohou 65 610 km² by Srí Lanka zabírala 83,2 % rozlohy České republiky a je tak podobně rozlehlá jako Litva. Pobřeží je dlouhé 1 340 km. Desítky menších ostrovů kolem pobřeží mají celkovou rozlohu 342 km².

Podnebí:

Srí Lanka leží v tropickém pásu, proto zde převládá teplé a vlhké klima. To je ovšem během roku ovlivňováno dvěma monzuny. Od května do srpna trvá sezóna monzunu Yala, který přináší do jižních, západních a centrálních oblastí vláhu. Období sucha zde trvá od prosince do března. Druhý monzun, Maha, zasahuje severovýchodní část ostrova v období od října do ledna. Ideální dobou k návštěvě je období sucha, které trvá od května do září.
Průměrné teploty se v pobřežních oblastech pohybují od 28 °C do 32 °C. Teplota moře, okolo příjemných 28 °C, bývá příznivá po celý rok. Pokud vás teplo omrzí, vydejte se do okolí městečka Nuwara Eliya, které leží v nadmořské výšce 1868 metrů a je pravděpodobně nejvýše položeným městem Srí Lanky. Vzhledem k jeho poloze je zde chladnější počasí, a to zejména v noci, kdy padají teploty i k deseti stupňům Celsia.

Místní kuchyně:

Kuchyně Srí Lanky je ovlivněná nejen sousední Indií, ale všemi koloniálními mocnostmi, které se tu v průběhu staletí objevily. Podepsali se na ní Arabové, Malajci, Portugalci, Holanďané i Angličané. Klíčovými potravinami jsou zde rýže, kokosové ořechy a spousta druhů koření, což odráží pozici ostrova, který byl po staletí producentem a vývozcem koření. Různými způsoby upravená rýže se podává s kari, ať už masovým (ryba, kuře, hovězí, vepřové, skopové i kozí maso), nebo ze zeleniny, fazolí či ovoce. Srílanská kuchyně je nesmírně pálivá, turistům však v restauracích často připravují mnohem méně ostré verze jídel.

Na Srí Lance roste neuvěřitelné množství druhů exotického ovoce, např. guave
Není překvapivé, že významnou část jídelníčku obyvatel ostrovního státu tvoří ryby a mořské plody. K nejběžnějším druhům na stole Srílančanů se řadí tuňák, jemu podobný makrelovec skvrnitý (seer fish), parmice, ryby s jemným masem zvané butterfish, pražma (sea bream) či žralok, z plodů moře potom humři, kraby, krevety (včetně obřích ze zátoky Negombo) a kalamáry. Ryby se podávají jednoduše upravené – pečené či grilované, s citrónem nebo jemnou česnekovou omáčkou. Můžete ale dostat také pálivé rybí kari. Ambul Thial je kyselé rybí kari, do něhož se přidávají nakyslé plody goraka (Garcinia gummi-gutta).

Čaj – je nápoj, kterým se Srí Lanka proslavila. Čaj se sice na Cejlon dostal jako levná náhražka kávy v 19. století, ale brzy se zjistilo, že Centrální vysočina má ideální podmínky pro založení čajových plantáží a dnes je Srí Lanka po Číně, Indii a Keni čtvrtým největším producentem čaje na světě (převážně se jedná o černý čaj). Bohužel kvalitní čaj se nedostává do restaurací, tam je většinou k dostání jen ten podřadný. Místní čaj pijí s velkým množstvím cukru a s mlékem (milk tea).

Suvenýry:

Srí Lanka nabízí turistům širokou škálu výběru různých předmětů a suvenýrů ke koupi na památku, na tuto neobyčejnou zemi. Velmi populární a tradičním předmětem nákupu turistů jsou srílanské masky.

Masky, které můžete vidět na trhu, jsou masky představující 18 obličejů a mají zahnat různé nemoci. Většina masek je vyrobena z lehkého balzového dřeva místně nazývaného „kaduru“, které se před vyřezáváním vysušuje vypálením. Základní barvou je žlutá, další barvy se používají dle fantazie a nálady. Nakonec se maska natírá směsí oleje a smoly.

Dalším zajímavým produktem je batikované oblečení. Můžete tu vidět různé techniky batikování, nejznámější jsou batikované obrázky vyrobení v Upali Jayakody v Kandy a Fresco Batiks z Peradeniyai kousek od Kandy. Cena za batikované obrázky se pohybuje od 50 do 1000 Rs.

Na Srí Lance lze zakoupit velmi levné a kvalitní kožené zboží, obzvláště různé druhy tašek, batohů a peněženek. Obchod s drahokamy přináší Srí Lance velký zisk. Naleziště drahokamů se nachází většinou kolem Ratnapury, proto je tu snad téměř každý prodejce drahokamů. Mezi další suvenýry, které si můžete přivézt ze Srí Lanky, patří výrobky z bambusu, z mušlí, z kokosových výhonků, keramika a předměty vyrobené ze želvoviny a slonoviny.

A samozřejmě tak světoznámý cejlonský čaj.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Všichni cestovatelé musí nejprve zažádat o vízum na 30 dní (i ti, kteří plánují na Srí Lance zůstat déle). Nejlepší je podat si elektronickou žádost, která Vás vyjde na 35 USD.

Očkování a zdravotní doporučení:

Žádná vstupní očkování nejsou povinná. Doporučujeme však dodržovat základní hygienické návyky a pít pouze balenou vodu.

Časové pásmo:

Oproti České Republice je na Srí Lance v zimě o 4,5 hodiny více a v létě o 3,5 hodiny více.


Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu