MALTA - INFORMACE O ZEMI

Malta_vlajka

 

 

Maltské ostrovy se skládají ze tří hlavních ostrovů Malta, Gozo a Comio. Najdete je v srdci Středozemního moře pouhých 93 km jižně od Sicílie. Strategická poloha předurčila Maltě bohatou, 7000 let dlouhou historii, kdy se stala cílem mnoha dobyvačných národů. Najdete zde megalitické chrámy, úchvatné zlaté paláce a katedrály – ty jsou důkazem slavné éry maltézských rytířů. Maltské ostrovy nabízí i přírodní zajímavosti jako jsou přístavy a zálivy, podmořské jeskyně, srázy a útesy vybíhající do výšky, křišťálově čisté moře a více míst na potápění, než kterýkoli jiný ostrov, nebo resort. Maltské ostrovy jsou velmi malé a právě díky tomu jsou všechny památky a přírodní krásy snadno dosažitelné. Během svého pobytu můžete vidět opravdu mnoho v kombinaci s odpočinkem a koupáním v křišťálově čisté vodě.

Klima

PLÁŽE: Malta má skalnaté pobřeží. Na jihu jsou vysoké útesy a zbytek pobřeží lze využít ke koupání a potápění. Většina pláží je skalnatá/vápencová, na slunění jsou využívána umělá plata a do vody se většinou vstupuje po schůdkách - takto vypadají hlavně „městské pláže". Voda je průzračně čistá a teplá. Je zde i několik písečných pláží dostupných buď pěšky, nebo autobusem.

PŘÍRODNÍ PODMÍNKY: Převážná většina pobřeží všech ostrovů je skalnatá. Nejvyšším bodem je Ta' Dmejrek (253 m nad nadmořskou hladinou). Nejsou zde řeky ani jezera.

ROZLOHA: 316 km2 (Malta 246 km2, Gozo 67 km2), ostrov Malta má jen 27 km na délku a 15 km na šířku

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: Republika, parlamentní demokracie. Bývalá britská kolonie Malta získala nezávislost 21.9.1964 a 13. 12.1974 se prohlásila nezávislou republikou, zůstala však i nadále členem Britského společenství národů. Od 1. května 2004 je Malta členem Evropské unie. Pozor jezdí se vlevo!

POČET OBYVATEL: 400 000 obyvatel z toho 98% římští katolíci

HLAVNÍ MĚSTO:  La Valletta (9000 obyvatel)

JAZYK: Maltština (patří mezi semitské jazyky, během vývoje silně ovlivněna arabštinou). Díky 160 letům britské nadvlády ovládají všichni Malťané bez problému anglický jazyk.

MĚNA: Euro

CENY: Celkově je na Maltě o něco dráž než u nás, jelikož Malta musí většinu zboží dovážet, což pro ostrov není jednoduché. Co se týče potravin, nejlevněji nakoupíte v supermarketech, ceny zde jsou srovnatelné s cenami u nás.

SUVENÝRY: Maltské tkané a hrnčířské výrobky, sklo, keramika, panenky, měděné a mosazné předměty. Malta je věhlasná díky svým zlatým a stříbrným filigránům a ručním krajkám.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ: Na Maltu ve velké míře působila geografická blízkost Itálie. Ta je známá především vařením těstovin a také podáváním velmi oblíbené pizzy. Na Maltě si lze dopřát jak těstoviny, tak pizzu v řadě různých variací a chutí. Často podávaná je hustá zeleninová polévka, tzv. minestra. Dále Aljotta - polévka z ryb a česneku, Fenek - králík, Ravijul - maltská varianta ravioli, Ricotta - maltská sýrová specialita, Bigilla - velké fazole nebo Timpana - pečené makarony v těstíčku.

KLIMA: Klimatické prostředí je typické pro tuto oblast Středozemního moře: mírné, vlhké zimní období a horké léto s prakticky žádnými vodními srážkami.

 

NAŠE LETOVISKA:  

Bugibba a Qawra: Tato dvě městečka zabírají nemalou část severního pobřeží od Salina Bay po St. Paul's Bay asi 30 minut jízdy od letiště. Původně jako většina maltských městeček bývala tato oblast rybářskou vesnicí, jejíž vznik se datuje do doby před asi tisíci lety. Postupně se oblast proměňovala v letní sídla maltských rodin, které se sem stěhovaly z vnitrozemí a v zimě zase zpět. Bugibba je dnes již městem plným hotelů, barů, restaurací a obchůdků se suvenýry. Městečko má krásné malé uličky, ve kterých je plno překvapení. V létě je toto letovisko velice žádané a plné turistů, kteří se sem sjíždí z celého světa. Podél pobřeží vede dlouhá promenáda, která spojuje Buggibu s klidnější Qawrou. Je zde mnoho příležitostí ke koupání, ale pozor, ne na písku, ale na plážích tvořených útesy a plochými kameny.

Mellieha: Nachází se na severním cípu východního pobřeží ostrova asi 45 minut jízdy od letiště. Dříve půvabná malá vesnička se nyní rozrostla ve známé rekreační středisko. Největší předností tohoto střediska je písečná pláž, o které se říká, že je nejkrásnější na Maltě. Na své si zde přijdou i menší děti a neplavci, pro které je zde nejlepší přístup do vody. Najdete zde i mnoho klidnějších menších zátok s vlastními písečnými plážemi. Další předností tohoto střediska je výhodná poloha pro podnikání výletů na sousední ostrovy Gozo a Comino.

St. Julian´s – Sliema: Tato dvě rušná, na sebe navazující letoviska se rozkládají severně od hlavního města Valletta asi 20 minut jízdy od letiště. Jsou spojena dlouhou promenádou vhodnou k procházkám. Velkou předností tohoto střediska je dlouhá písečná pláž, která je vhodná i pro malé děti a dále blízkost historického hlavního města Valletty. Okolí je již tradičně tvořeno útesy a skalistými plochami. Obě letoviska jsou vhodná pro ty, kteří nevyhledávají klidnou dovolenou.

 

Fakultativní výlety:

Hlavní město Valletta           cena:  32 EUR

Návštěva nádherné katedrály svatého Jana s jejími uměleckými díly, dále návštěva Velmistrovkého paláce (dnes úřad vlády Malty) s gobelínovou síní a návštěva horních zahrad Barrakka, kde je krásný výhled na Velký přístav.

Města Mdina a Mosta             cena:  24 EUR

Mdina je nejvýše položené město na Maltě s nádhernou historickou atmosférou. Mosta je malé město s krásným kostelem, se 3. největší kopulí v Evropě. Na závěr návštěva sklárny s ukázkou výroby fénického skla.

Ostrov Gozo                             cena: 55 EUR

Plavba lodí na sousední ostrov Nymfy Kalypso, návštěva nejstarší kamenné stavby na světě, volný čas v hlavním městě Victoria, oběd v zátoce Xlendi, prohlídka baziliky Ta´Pinu a plavba na lodičkách u Modrého okna. Cena lodičky je 3,5 EUR, není zahrnuta v ceně.