Indie - informace o zemi

INDIE - informace o zemi

Indie je zemí tisíců barev, vůní a kontrastů. Je sedmou největší a s více než miliardou obyvatel druhou nejlidnatější zemí světa, rozkládající se na Indickém subkontinentu v jižní Asii. Indická republika získala nezávislost na Velké Británii 15. srpna 1947. Dnes má tato federace 29 států a 6 teritorií. Indie se rozkládá na ploše 3,2 mil. km2. Pouze zde najdete zástupce snad všech světových náboženství. Také obrovskou bídu na jedné straně a nádherné památky s bohatou historií na straně druhé. Ubohé slumy vedle honosných hotelů. Naleznete zde velikány Himálají, úrodná údolí řek, suché pouště, rozlehlé pláně a krásná pobřeží Indického oceánu.

POLOHA: Indická republika se rozkládá na Indickém subkontinentu v jižní Asii. Na východě Indie hraničí s Bangladéšem a Barmou. Na severu a severovýchodě hraničí s Čínou, Bhutánem a Nepálem. Na severozápadě sousedí s Pákistánem. Na jihovýchodě za průlivem Palk Strait leží 65 km jižně od indických břehů ostrovní stát Srí Lanka. Z jihozápadu, jihu a jihovýchodu omývá indické břehy Indický oceán.

ROZLOHA: 3 166 285 km2

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: z politického hlediska jde o svazový stát (federaci) s demokratickým, parlamentním zřízením (někdy je označována jako „největší demokracie světa“). Její ekonomika vykazuje po Číně největší růst na světě. Je považována za regionální mocnost a jednu z potencionálních supervelmocí.

POČET OBYVATEL: Indie je druhou nejlidnatější zemí světa s více než miliardou obyvatel. Očekává se, že v roce 2025 předstihne Indie Čínu a v roce 2050 se s 1,6 miliardou obyvatel se stane nejlidnatější zemí světa.

HLAVNÍ MĚSTO:  NovéDillí je hlavní a zároveň po Bombajidruhé největší město Indie s téměř 14 miliony obyvatel

NEJVYŠŠÍ HORA: Kančendženga  (8586 m. n. m.)

JAZYK: úředním jazykem Indie je standardní hindština (ovládá ji přes 40 % obyvatelstva), angličtina je druhým uznaným úředním jazykem, dalšími rozšířenými jazyky v Indii jsou bengálština (8,1 % obyvatel), telugu (7,2 % obyvatel), maráthština (7 %), tamilština (5,9 %) a urdština (5 %).

MĚNA: Indická Rupie (INR) se dělí na 100 paisů a bankovky 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 rupií, bankovky v hodnotě pod 10 rupií už nejsou vydávány, ale zůstávají v platnosti. Indická rupie není volně směnitelná, její vývoz i dovoz z Indie i do Indie je zakázán. Směnný kurz indické rupie vůči české koruně: 100 INR = 29,5 Kč.

VÍZOVÁ POVINNOST: všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Občané ČR mohou požádat o indická víza pouze na Velvyslanectví Indické republiky v Praze. Vyřízení žádosti trvá asi 7 dní. V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu na letišti v Dillí. K žádosti o vízum jsou potřebné, 2 fotografie formátu 5x5 cm, vyplněný formulář žádosti o udělení víza, cestovní pas platný ještě šest měsíců po návratu (nejlépe s volnou dvoustránkou pro vlepení víza). Vízum vám zajistí cestovní kancelář AGL travel včetně všech formalit, cena víza včetně zprostředkovacího poplatku je 1 600,- Kč.

SUVENÝRY: v Indii seženete vše, na co si vzpomenete. Na rušných tržištích a místních bazarech jsou k mání typické indické suvenýry, jako jsou kašmírové šály a šátky, hedvábí, vyšívané a batikované látky, barevná sárí, překrásně zpracované šperky, ručně tkané koberce, sklo, kožené zboží, ručně malované obrázky s indickou tématikou, nejrůznější sošky bohů z velbloudí kosti, dřeva nebo hlíny a další ručně vyráběné předměty a oděvy. Dále zde naleznete nejrůznější druhy čaje a koření.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ: Indie je velká země a mezi kuchařskými zvyklostmi v jednotlivých regionech jsou značné rozdíly. Proto je těžké indickou kuchyni charakterizovat jako celek. Regionální kuchyně se od sebe odlišují používanými surovinami, přísadami i způsobem přípravy. Ve střední a západní Indii se jí placky, luštěniny, zelenina, ovoce, mléčné výrobky, případně ryby, skopové, kozí nebo drůbeží maso, které jedí hlavně muslimové. V Kašmíru a v podhimalájské oblasti jsou v oblibě sýry, sušené ovoce, plněné taštičky a luštěniny, ve východní Indii se jí hodně ryb, plodů moře, drůbeže, ovoce a rýže. Pro jižní Indii jsou charakteristické sladkosti, ovoce, hojné používání kokosu, rýže a brambor či batátů. Jihoindické pokrmy jsou zpravidla silně kořeněné a pálivé. Zatímco v severní a střední Indii se jí hlavní jídlo kolem poledne nebo po poledni, v jižní Indii až večer, po setmění. Indové jedí převážně rukama, cizincům ovšem bez vyzvání poskytnou příbor či alespoň lžíci. Zelenina i ovoce jsou dostupné v hojné míře, ale před konzumací je třeba je pečlivě omýt balenou vodou.

OČKOVÁNÍ: do Indie se nejčastěji doporučuje očkování proti žloutence typu A  a B. Dále je vhodné očkování proti břišnímu tyfu. Vyšší riziko nákazy touto chorobou je zejména v odlehlých oblastech s velmi špatnou hygienou. Zvážit můžete dle navštívené oblasti a ročního období i antimalarika. Výběr očkování vždy konzultujte s odborníkem na cestovní medicínu – například na krajských hygienických stanicích nebo v očkovacích centrech.

KLIMA: Indie je velká země s rozmanitými klimatickými prvky. Dá se rozdělit do tří období, letní období (pre-monzunové) je od března do června, období dešťů (monzunové) je zhruba od června do konce září a zimní období (post-monzunové) od září do března. Léto je horké a suché, s denními teplotami až 40 – 50 °C ve stínu, v noci okolo 30 °C. Během monzunu bývá ve dne 25 – 28 °C, až 100% vlhkost vzduchu a několikrát denně se opakují vydatné srážky, přičemž nejvíce prší na jihu. V zimě jsou průměrné teploty v Dillí ve dne 20 °C, v noci 10 °C. Teplota vody v Indickém oceánu je celoročně okolo 28 – 29 °C.

ČASOVÉ PÁSMO: Časový posun oproti ČR je +4,5 hodiny v době zimního času a +3,5 hodiny v době letního času

DOBA LETU: 9 hodin, s jedním přestupem

 

Dillí

Dillí (Delhi), je metropolitní oblast, která zahrnuje národní hlavní město, Nové Dillí (New Delhi). Původní “staré” Dillí bylo hlavním městem muslimské Indie až do 19. Století. Moderní Nové Dillí vybudovali Britové ve 20. letech 19. století a bylo hlavním městem v době britské koloniální nadvlády. Má téměř 14 milionů obyvatel, apo Bombajije druhým nejlidnatějším městem Indie po Bombaji.

Kulturní bohatství v Dillí bylo ovlivněno také velmi dlouhou historií tohoto města. V Dillí uznává Indie více jak 175 památek, které označují jako národní dědictví. Za zmínku stojí největší mešita v Indii, na jejíž nádvoří se vejde 25 000 lidí – Páteční mešita (Jama Masjid), nebo Červená pevnost (Red Fort), kterou nechal v 17. století vybudovat moghulský císař Šáh Džahán z červeného pískovce. Důležitou součástí Starého města je bazar Chandni Chowk, kde můžete nakoupit nejrůznější indické zboží a suvenýry. Za zhlédnutí rozhodně stojí i nádherný chrám se zlatými kopulemi, uvnitř s jezírkem, jehož voda je považována za svatou Gurdwara Bagala Sahib. Dále jedna z nejstarších církevních budov Nového Dillí, římskokatolická Katedrála Nejsvětějšího Srdce (Catedral of the Sacred Heard). Nachází se zde Prezidentský palác (Rashtrapati Bhavan) – oficiální sídlo prezidenta Indie. Brána Indie (India Gate), 42 metrů vysoký triumfální oblouk vévodící hlavní třídě Nového Dillí Rádž Pathu. Je věnován 90 000 vojákům indické armády, kteří padli během 1. světové války. Další vyhledávanou památkou je Qutub Minar – 73 m vysoká věž postavená na památku vítězství muslimů nad Indií.

Shatabdi Expres

Jenejrychlejší vlak v Indii s maximální rychlostí 161 km/h. Vlaky jsou plně klimatizovány a jsou na mnohem vyšší úrovni, než většina indických vlaků. Cestujícím Shathabi Expres je poskytováno občerstvení, jídlo, káva, čaj, nebo voda na krátké vzdálenosti. Trasa vlaku pokrývá hlavní turistická města Indie jako Dillí, Agra, Mathura, Gwalior,  Jhansi, Bhópál.

Agra  

Agra je město na břehu řeky Jamuny v severní části indického státu Uttarpradéš. Legendy připisují založení města Rádžovi Badal Singhovi (okolo roku 1475). Agra si navzdory stoletím uchovala krásu a ducha někdejšího hlavního města Mughalské říše, pyšní se dokonce třemi památkami na seznamu světového dědictví UNESCO a rozhodně je jednou z nejvýznamnějších turistických destinací Indie. Jednou z nejvyhledávanějších památek je monumentální mauzoleum Tádž Mahal (Taj Mahal). Nechal ho vystavět v letech 1631-53 mughalský vládce Šáh Džáhán na památku své předčasně zesnulé ženy. Budova se proslavila po celém světě a přitahovala neuvěřitelně mnoho návštěvníků. V různé denní době za různého osvětlení má zajímavé zbarvení. Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Zdá se, že se vznáší mezi nebem a zemí – její proporce, její symetrické členění, okolní zahrady a zrcadlení ve vodě se spojují v dojem, který vám okamžitě vyrazí dech. Pro mnoho lidí je dnes Tádž Mahal symbolem Indie a pro svou architektonickou výjimečnost bývá často řazen k sedmi divům světa. Stavba je 73 metrů vysoká. Další zajímavou památkou je Mauzoleum Etimad-ud-Daulah (někdy také nazývaný jako „Baby Taj“)Tato hrobka má zvláštní místo v kronikách i v historii architektury. Je to právě proto, že se jedná o úplně první hrobku v Indii, která je zcela vyrobena z mramoru. Hrobka byla postavená v letech 1622-28 a často je považována jako návrh pro mladší Taj Mahal.

Fatehpur Sikrí

Fatehpur Sikrí  je malé město ve státě Uttarpradéš. Vystavěl jej tehdejší panovník Mughalské říše Akbar Veliký, který se odsud chystal vládnout. Zdejší architektonické památky jsou dnes unikátní ukázkou mughalské architektury. Mezi ně patří Panch Mahal (také nazývaný „badgir“ nebo větrná věž). Jedná se o pětipatrový sloupový pavilon, který byl postaven v blízkosti Harému jako výletní palác. Další zajímavou památkou je Buland Darwaza (v překladu „velká nebo vítězná brána“). Nechal ji postavit císař Agbar v roce 1601 na památku vítězství v Gujaratu. Hrob Sheikh Salim Chishti je známý jako jeden z nejlepších příkladů architektury Mughal, byl postaven v letech 1580 a 1581, na počest světce Sufri, který předpověděl narození syna panovníka.

Bharatpur

Bharatpur je město ve státě v Rádžasthánu, asi 55 km západně od města Agra. Je to město s bohatou historií, kdysi považované za nedobytné. Nachází se zde slavný Národní park Keoladeo, který je zařazen do světového dědictví UNESCO. Je jednou z hlavních oblastí přezimování pro mnoho druhů ptáků.

Národní park Ranthambhore – SAFARI

Je jedním z největších národních parků v Indii. Rozkládá se na ploše 1334 km² na území státu Rádžasthánu asi 130 km od Jaipuru. Nejlepší doba k návštěvě parku je od 1. října do 30. června. Většina turistů navštíví park mezi listopadem a březnem, a to především proto, že v létě je teplo nesnesitelné. Období od listopadu do února je vynikající pro sledování přírody, zejména pro pozorování ptáků. Mnoho stěhovavých ptáků žije v parku během zimních měsíců. V letních měsících (duben až červen), kdy během dne teplota stoupne nad 40 stupňů Celsia, je pozorování tygrů relativně jednodušší, než v zimních měsících. Březen je skvělý měsíc pro sledování divoké zvěře, v tuto dobu nejsou teploty příliš vysoké. Na safari je dobrá šance pozorovat ptáky, menší savce, příležitostně i stádo indických antilop. Na jezeře Surwal můžete v zimním období spatřit migrující kachny, husy a jiné ptáky.

V národním parku se nachází majestátní pevnost z 10. století, Ranthambhore Fort, která se tyčí nad parkem. Stojí ve výšce 700 metrů nad okolní planinou. Je jednou z největších v Indii, s obvodem měřícím okolo osmi kilometrů. Její součástí jsou Mughal a Rajput paláce, mešity a chrámy, včetně nejvýznamnějšího, zasvěceného Lordu Ganeshovi, slonímu Bohu. Za návštěvu také stojí staré město Sawai Madhopur, které je známé díky výrobě stříbrných šperků, různých předmětů z trávy („khus“) a dalších výrobků od místních řemeslníků.

Bundi

Bundi je město ve státě Rádžasthán na severozápadě Indie. Je známé svými nádhernými paláci, impozantní pevností a přírodními krásami. Největší tvrzí je Taragarh Fort, byla postavena v roce 1354 na vrcholu strmého svahu s krásnou výhlídkou na město. Na největší z jejích hradeb je umístěno obrovské dělo s názvem Garbh Gunjam("hrom z lůna"). Pevnost obsahuje tři nádrže, které nikdy nevysychají. Technika, s níž byly postaveny, je důkazem o pokročilých metodách výstavby a techniky ve středověké Indii.

Jaipur

Jaipur (také známé jako Růžové město) je hlavní a největší město v indickém státě v Rádžasthánu. Je zařazeno do světového dědictví UNESCO. Naleznete zde proslulou observatoř Jantar Mantar. Palácový komplex City Plalace, který zahrnuje paláce Chandra Mahal a Mubarak Mahal a mnoho dalších budov, zahrad a jezírek.

Amber 

Amber je  město ležící ve státě Rádžasthán, asi 11 km severovýchodně od Jaipuru a žije v něm přibližně 25 000 obyvatel. Významnou památkou je Stará pevnost Amber Fort. Tento rozsáhlý komplex je známý pro jeho jedinečný umělecký styl, kde se mísí vlivy hinduistické a muslimské. Pevnost se nachází na břehu jezera Maota a je hlavní turistickou atrakcí v Rádžasthánu.