Řecko - informace o ostrově Kréta

Řecko - informace o ostrově Kréta

KRÉTA

NABÍDKA ZÁJEZDŮ NA KRÉTU

Nabídka fakultativních výletů

Řecký ostrov KRÉTA, řeky často nazývaná „velký ostrov“ nebo „stát ve státě“, je největším řeckým ostrovem a pátým největším ostrovem Středomoří. Měří 260 km na délku, 60 km na šířku – v nejužším místě má 12 km. Celková plocha ostrova je 8 261 km2. Ze severu ho omývá Krétské moře (jižní část Egejského moře) a z jihu Středozemní moře. Kréta odděluje Egejské moře od moře Libyjského, Evropu od Afriky. Jde o pohádkově krásný ostrov opředený mnoha mýty. Na Krétě najdete vše, na co si jen vzpomenete - vysoké hory, hluboké kaňony, úrodné náhorní plošiny, krasové jeskyně a především nádherné pláže, památky a rozmanitou zábavu. Ať už Vás zajímá aktivní dovolená s výlety nebo jen odpočinek na pláži, je pro Vás Kréta to pravé.Mapa ostrova Kréta

Sezona na Krétě trvá obvykle od května do října. Především jarní a podzimní období je ideální pro poznávání, prozkoumávání a cestování po celém ostrově.

Ostrov je rozdělen na čtyři provincie: Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Heraklion, kde je centrum kulturního a politického života. Ve městě je nespočet možností denní i noční zábavy. Je zde tržiště, kde se velmi příjemně nakupuje, restaurace, taverny, kavárny, kluby, bary atd.

Kréta vyniká rozmanitostí ve všech směrech. Turistický sever nabízí mnohakilometrové pláže s pozvolným vstupem do moře, pláže bývají písečné a mělké, společenská zábava je neomezená. Jih nabízí více klidu a pohody. Po celé délce jižního pobřeží se nalézá několik nádherných pohoří. Východ je spíše vyprahlý, bez zeleně a turistů, jsou zde krásné pláže a naprostý klid. Západní Kréta je spíše kopcovitá a naleznete zde dostatek zeleně a celkově příjemnější podnebí.

  V VI VII VIII IX X
Vzduch   26   28   31   32   27   26 
Voda 20 22 24 25 24 23

Obecné informace o Řecku naleznete zde

ROZLOHA: 8 261 km2

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: jedna z 13-ti správních jednotek Řecké republiky

POČET OBYVATEL: 700 000

JAZYK: oficiální řečtina, v turistických centrech také angličtina

MĚNA: Euro

NÁBOŽENSTVÍ: 98% ortodoxní křesťané, muslimové, katolíci.

ČASOVÉ PÁSMO: posun +1 hodina oproti ČR

 

OBCHODY

Obchody jsou otevřené v pondělí, středu a v sobotu od 8:30 do 14:00 hod., v úterý, čtvrtek a pátek od 8:30 do 14:00 a od 17:30 do 20:30 hod.. V neděli jsou obchody zavřené. Neplatí to pro obchody se suvenýry, supermarkety a minimarkety, které jsou otevřené po celý den. Muzea a archeologické objekty jsou otevřené zpravidla od 8:30 do 15:00 hodin, významné objekty mají otevřeno i déle.

PLÁŽ

Pláže jsou podle řeckého zákona veřejné – nikomu nepatři. Stačí vyhledat nápis PARALIA a jste na místě. Kromě bezplatného opalování přímo na hřejivém písku máte možnost pronájmu lehátek. Stačí si lehnout a čekat na výběrčího poplatků, který se objeví co nevidět a zaplatit stanovenou částku. Ta se pohybuje od 4,5 do 5,5 Euro za 2 lehátka a 1 slunečník. Mnohé pláže, samozřejmě za poplatek, nabízí také možnosti různých vodních sportů.

PITNÁ VODA

Voda z vodovodu je pitná. Pro menší děti doporučujeme koupit balenou vodu, která je běžně v prodeji.

KLIMA

Podnebí Kréty je typicky středozemní, charakteristické dlouhým a horkým létem a mírnou deštivou zimou. Ostrov patří mezi nejslunečnější ve Středomoří - je tu více než 300 slunečných dnů v roce. Letní měsíce jsou opravdu horké, teploty se pohybují až kolem 40 stupňů Celsia. Srážky jsou v letních měsících prakticky nulové.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ

Krétská kuchyně je proslulá, velice zdravá, chutná, založená na olivovém oleji a zelenině. Zdejší olivy, fíky a jedlé kaštany patří vedle vynikajících vín, oleje, medů, sýrů a jogurtů k lahůdkám, které určitě rádi ochutnáte. Zvláštností je kyselá rybí polévka, salát z lilků s ořechy, skvěle upravené ryby a mořské plody.

NA CO SI DÁT POZOR

Pokud se vydáte na výlet do některé z odlehlejších oblastí, nebo navštívíte zdejší lesy, dávejte si dobrý pozor na jakoukoliv manipulaci s ohněm. Nejlépe se jí úplně vyvarujte, neboť nejenže za tento přestupek hrozí vysoké pokuty, ale Kréta je terčem častých letních požárů, které zakládají právě nepozorní turisté či žháři.

NEJZNÁMĚJŠÍ LETOVISKA:

HERAKLION (Iraklio)

Největší a zároveň hlavní město ostrova je průmyslovým a obchodním centrem. Neoplývá půvabem jako Chania či Rethymno, nabízí však nespočetné nákupní možnosti. Hlavní atrakcí však zůstává archeologické muzeum z doby mínojské civilizace.

Díky klimatizaci je návštěva muzea příjemná i v nejparnějším létě, zájemcům o historii doporučujeme počítat s dostatkem času na prohlídku. V blízkosti města se nacházejí zbytky paláce Knossos.

CHERSONISSOS

Velmi známé, rušné a moderní středisko se rozprostírá podél písčitých a oblázkových pláží a zálivů severního pobřeží východně od Heraklionu.

Přes den máte možnost relaxovat na pláži a večer strávit příjemnou procházkou do centra střediska nebo na promenádu u moře, kde se nachází nespočetné množství obchodů, butiků, supermarketů, pekáren, cukráren, kaváren, zlatnictví, suvenýrů, restaurací, taveren, pro noční zábavu pak mnoho barů a klubů. Nebo se můžete projet po okolí místním turistickým vláčkem.

V centru na hlavní třídě naleznete několik bankomatů, bank, poštu a několik zastávek autobusu. Středisko uspokojí klienty všech věkových kategorií, kteří chtějí odpočinek na pláži vystřídat se zábavou v rušném centru.

GOUVES

Poklidné turistické letovisko s mnoha obchůdky, restauracemi, bary a tradičními tavernami, táhnoucími se podél několik kilometrů dlouhé pobřežní promenády. Pláže, poblíž nabízených hotelů jsou písečné s mělkým vstupem do moře, vhodné pro děti. Nacházejí se zde i části pláže, které jsou oblázkové nebo kamenité a jsou proto ideální pro příznivce potápění. V letovisku nalezneme potápěčské centrum. Asi 3 km od turistického centra je tradiční vesnička Gouves s křivolakými uličkami a typickými tavernami. Pravidelné linkové spojení do rušného letoviska Chesronissos, vzdáleného 8 km a do hlavního města Heraklion, vzdáleného 20 km, je velmi časté. Oblast je ideální pro klidnou rodinnou dovolenou. Letovisko volí ti, co si přejí klidnou dovolenou, ale chtějí mít všechny služby na dosah. Středisko je vzdálené 17 km od letiště.

KOKKINI HANI

Letovisko nejbližší hlavnímu městu Heraklion, leží od něj na východ ve vzdálenosti 12 km od letiště. Je to rušné středisko s množstvím taveren a hotýlků. Typická je dlouhá písečná pláž, lákadlem zejména pro rodiny s dětmi je velký vodní park Star Beach Water Park vzdálený 13 km. Na východě sousedí s dalším známým letoviskem Gouves. Kokkini Hani je určeno těm, kdo vyhledávají rušnou dovolenou plnou zábavy.

STALIDA

Živé turistické letovisko, ležící mezi středisky Chersonissos a Malia na jedné z nejhezčích pláží severního pobřeží Kréty. Podél celého letoviska se táhne dlouhá promenáda s mnoha obchody, restauracemi, kavárnami a bary. Nejlepší polohu v letovisku má hotel Blue Sea, jelikož se nachází na okraji rušné pěší zóny a tak spojuje klidný pobyt s bohatým nočním životem. Patří možná k nejoblíbenějším hotelům na severním pobřeží. Příjemnou procházkou podél moře můžete dojít do národopisného muzea Lychnostatis. Na pláži je možné si vybrat z široké nabídky vodních sportů. Pravidelné spojení autobusem do Heraklionu, Chersonissosu, Malie a Ag. Nikolaos. Středisko je vzdálené 30 km od letiště.

MIRTOS – JIŽNÍ KRÉTA

Mirtos se nachází v jihovýchodní části Kréty, 14 km západně od Ierapetry, nejjižnějšího města Evropy. Tato malebná vesnička se může stát na pár dní vaším domovem. Pohostinnost Kréťanů, teplé Libyjské moře, možnost rybaření a především původní atmosféra okouzlí každého návštěvníka. Písčito-oblázková pláž v romantickém zálivu, s nabídkou slunečníků a lehátek. Příjemné posezení v místních tavernách či kavárnách přímo u moře. Ideální místo pro potápění. Turistika zde postupuje pozvolnými kroky a ráno Vás probouzí šumění moře, vůně místní pekárny a povídání babiček jdoucích na nedělní mši do kostela. V blízkém okolí jsou archeologické vykopávky z minojského období, kam se dostanete příjemnou procházkou. Oblíbenými procházkovými místy jsou také olivové a pomerančové háje. Pro milovníky vodních výletů se nabízí možnost přeplavit se na překrásný panenský ostrůvek Chrissy, kde se nachází přírodní rezervace.

MATALA

Z jižního pobřeží ostrova Kréty bychom vám rádi přestavili středisko Matala. Dovolenou na jihu Kréty doporučujeme méně náročným klientům, služby zde ještě nejsou zpravidla tak rozvinuté jako na pobřeží severním. Zato se budete koupat na jedné z nejlepších pláží na ostrově a můžete obdivovat unikátní skalní jeskyně i kouzelnou přírodu.

Velmi známé a oblíbené letovisko Matala se nachází v krásném zálivu jihozápadního pobřeží Kréty u Libyjského moře. Matala, která v 60. letech minulého století proslula jako ráj příslušníků hnutí hippies, je i dnes velmi vyhledávaným střediskem mnoha turistů.

Za severní částí pláže jsou známé vyhloubené jeskyně ve vápencové stěně, které byly nejen příbytkem křesťanů, ale i příznivců hnutí hippies. Pláž je zde široká, oblázkovo-písčitá a sahá až k vápencové skále. Ve středisku najdete mnoho taveren, restaurací poskytujících výhled na moře.

Z Mataly máte možnost navštívit druhý největší mínojský palác Festos, mínojskou královskou vilu Agia Triada nebo římský Gortys, které se nacházejí v této oblasti. Zajímavá místa severního pobřeží jsou však díky horám ve vnitrozemí hůře přístupná.

NABÍDKA FAKULTATIVNÍCH VÝLETŮ V ČESKÉM JAZYCE