Fakultativní výlety na ostrově Kréta

Fakultativní výlety - Kréta

FAKULTATIVNÍ VÝLETY V ČESKÉM JAZYCE

PALÁC KNOSSOS - OKRUH IRÁKLIEM - TRH

Říká se, že kdo nenavštívil palác Knossos, nenavštívil Krétu. Palác Knossos, nebo také  Labyrinth, byl největším palácem minojské civilizace. Postaven před 4.000 léty, byl největším ekonomickým, administrativním, náboženským a kulturním centrem této jedinečné civilizace. Svou velkolepostí a rozlohou 22.000 m², ještě dodnes vyvolává obdiv návštěvníků a přitahuje jejich pozornost. Po prohlídce paláce navštívíme hlavní město  Iráklio, pěší prohlídka centra města založeného již v roce 828 arabskými piráty. Zastávka v městském trhu a procházka na pěší zóně v centru Iráklia s množstvím obchodů, kaváren a taveren se zcela jistě zalíbí všem návštěvníkům. V centru města doporučujeme individuálně navštívit archeologické muzeum, jedno z nejzajímavějších v Evropě.

Orientační čas: 8:30 – 16:00 hod.

Cena dospělý: 37 EUR, dítě 18,50 EUR, do paláce Knossos 6 EUR

SOUTĚSKA SAMARIA

Soutěska Samária patří zcela jistě k proslulým přírodním rezervacím na světě. Nachází se v pohoří Lefká Ori mezi vrcholy Gigolos (2.005m) a Páchnes (2.454m) na náhorní plošině Omalos, kde začíná ve výšce 1.227 m. Pak se neustále svažuje až k Libyjskému moři, k vesničce Aghia Roumeli kde končí. Se svými 18 kilometry po délce se stavá nejdelší soutěskou v Evropě.

Šířka soutěsky je od 4 do 150 metrů. Prudké, mnohdy až zcela kolmé srázy dosahující výšky i 600 metrů, jsou porostlé cypřiši, duby, borovicemi a platany a v puklinách skal rostou vzácné květy a byliny. Řeka protékající roklí je přes zimu dravá a nebezpečná, ale v létě klidná a osvěžující. Malé vodopády vytvářejí průzračná jezírka. Naleznete zde studánky s pitnou vodou, staré kamenné osady, kapličky Sv. Mikuláše, Sv. Jiří a Sv. Marie. Po procházce soutěskou a odpočinku u pobřeží Aghia Roumeli, následuje plavba lodí až k pobřežní osadě Chora Sfakion, kde čekají autobusy k cestě zpět.

Upozornění! Při návštěvě soutěsky je nezbytná sportovní obuv! Dětem do 8 let je vstup zakázán!

Orientační čas: 05:00 – 22:30 hod.,

Cena dospělý: 48 EUR, dítě 24 EUR, vstup do soutěsky 5 EUR, lodní lístek 10 EUR

ELOUNDA – ostrůvek SPINALONGA – AGIOS NIKOLAOS

Elounda je celosvětově vyhledávaným exkluzivním letoviskem Řecka. Propojena úzkou šíjí s poloostrovem Kolokitha a sousedící s ostrůvkem Spinalonga, vytváří jeden z nejkrásnějších a nejromantičtějších koutů Kréty.

Ostrůvek Spinalonga (Kalydon) leží v blankytně modrých vodách Mirabelského zálivu. Prohlídka pevnosti postavené Benátčany v 16. století. Pevnost se stala velice známou na začátku 20. století, kdy na ostrov byli izolováni malomocní. Plavba kolem okouzlujícího pobřeží poloostrova Kolokitha k modré zátoce, koupání a pauza na oběd na lodi. Výlet končí v romantickém přístavu městečka Agios Nikolaos. Individuální procházka městem nebo posezení v kavárničkách u jezírka. Návrat autobusem do hotelu.

Orientační čas: 08:30 – 18:00 hod., Cena dospělý: 46 EUR, dítě 23 EUR, vstup: 2 EUR

LIBYJSKÉ MOŘE – OSTROV CHRISSI – IERAPETRA

Výlet začíná v nejjižnějším městě ostrova Ierápetra, ležícím na pobřeží Lybijského moře. Krátká individuální prohlídka a následná plavba na 10 km vzdálený ostrov Chrissi. Ostrov Chrissi se  liší svou exotickou krásou od všech ostatních ostrovů ve Středomoří, je obklopen průzračnými vodami Libyjského moře a má rozlohu 9 ½ km². Třetina jeho povrchu je pokryta cedrovým lesem, jedinečným svého druhu v Evropě. Azurově modré moře, nádherné pláže se světlým pískem, nepřeberné množství mušlí, vzácné květy a bylinky v jeho vnitrozemí, vytváří exotickou atmosféru tohoto malého pozemského ráje. Celodenní koupání a slunění na pláži, možnost občerstvení v místní taverně.

Orientační čas: 08:00 – 19:00 hod. Cena dospělý: 52 EUR, dítě 26 EUr

KRÉTA ZNÁMÁ DOMORODCŮM – NEZNÁMÁ SVÝM NÁVŠTĚVNÍKŮM

Výlet začíná návštěvou jednoho z největších a nejznámějších akvárií v Evropě, ležícího jen pár kilometrů od hlavního města Iráklia. Na rozloze 3.500 m2 je postaveno 32 obřích a 25 menších akvárií o obsahu 1.8000.000 litrů mořské vody, ve kterých žije přes 4.000 mořských živočichů. Naleznete zde vzácné, ale I ohrožené druhy, které jsou dnes pod ochranou. Následuje putování vnitrozemím Kréty, údolími s vinicemi a olivovníky, střídající vysoká pohoří až do známého sdružení Peza. Promítnutí krátkého filmu v češtině o historii sdružení. Následuje pohoštění vínem, rakií a krétskými specialitkami ochucenými olivovým olejem. Pokračování idylicky krásnou přírodou pohoří Dikti až ke klášteru Angárathos, jednomu z nejvýznamnějších klášterů ostrova. Prohlídka kláštera a zahrad. Na zpáteční cestě návštěva hrnčířské dílny v oblasti Thrapsano.

Orientační čas: 08:30 – 15:00 hod., Cena dospělý: 31 EUR, dítě 15,50 EUR, vstup 5 EUR.

OSTROV SANTORINI

Po zhruba tříhodinové plavbě Krétským mořem spatříte ostrov Santorini, kde vysoko na okraji vulkánu rozeznáte bílé domky města Thira, připomínající bílý perlový náhrdelník. Po vylodění absolvujete výlet po ostrově s průvodcem. Navštívíte malebnou vesničku Oia ležící na severozápadě ostrova. Okolí vesničky nese stopy vulkanické činnosti, která je charakteristická pro vznik ostrova. Vesničku s nádhernými dlážděnými uličkami, malými bílými domky s typickými modrými dvířky navštěvují zástupy turistů. Po prohlídce následuje přesun do hlavního města Fira, prohlídka a možnost koupání anebo výstup na sopku. Dále budete mít příležitost vychutnat si exotickou atmosféru v tavernách města. Po plavbě lodí zpátky na Krétu  Vás bude v přístavu čekat autobus a zaveze Vás zpět do hotelu.

Orientační čas: 06:00 – 23:00 hod., Cena na dotaz v CK