MADEIRA

MADEIRA - INFORMACE O ZEMI

Mapa

Existuje tisíc a jeden důvod pro návštěvu Madeiry. Kromě neuvěřitelných přírodních scenérií a úrodných hor, nabízí tento ostrov (souostroví) také mírné podnebí po celý rok, vřelé přivítání a pohodu, bezpečí a jistotu.

Madeira, nazývaná často také jako Ostrov květin, perla Atlantiku nebo zelený ráj je ostrov patřící pod portugalskou správu, paradoxně ostrov od mateřské země dělí 978 km Atlantického oceánu, kdežto od Marockého pobřeží je vzdálen „pouhých“ 545 km. Nejrozšířenějším náboženstvím je římskokatolické. Katolické kostely jsou v každém městě či vesnici.

Pokud máte v úmyslu opravdu poznat Madeiru, vystoupejte na vrcholek jedné z hor a užívejte si fantastické výhledy nebo se vydejte na výlety po turistických cestičkách zvaných levada. Jsou to bývalé zavlažovací kanálky, jejichž celková délka přesahuje 1 400 km.

ROZLOHA: 740,7 km²

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: portugalské souostroví se statutem autonomní oblasti

POČET OBYVATEL: 253 482

HLAVNÍ MĚSTO: Funchal

MĚNA: euro

JAZYK: oficiální portugalština

SUVENÝRY: proutěné výrobky a ruční práce (krajky atd.), madeirské víno a fantastické květiny.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ: Hlavní nepostradatelnou složkou madeirské kuchyně, která se podobá té portugalské, jsou ryby a plody moře. Tradičně se v jídelníčku objevuje tzv. espada, podlouhlé úhořovité tmavé ryby, s jemným býlím masem. Uvidíte je také na tržištích, kam je dovážejí rybáři čerstvě ulovené. Mohou dosahovat až dvoumetrové délky a tradičně se podávají zapečené s banány. Oblíbené je maso z madeirského tuňáka, které bývá součástí zeleninových salátů, nebo se připravuje jako velice chutný steak, podávaný s několika druhy omáček, často s omáčkou z místního vína. Běžně si můžete objednat i pokrmy ze žraločího masa, nebo specialitu - uzeného mečouna. Pokrmy z další druhů ryb, chobotnic, olihní, krevet, nebo kuželnatek, lze jen doporučit. Nedílnou součástí místního jídelníčku je samozřejmě hovězí maso. Připravuje se jako tzv. espetada, což je špíz s hovězím masem, prokládaný bobkovým listem, nebo grilovaný společně s celým ananasem, který se následně podává jako zákusek. Pod masem se podle staré receptury zatápí vavřínovým dřevem, což masu dodává výtečnou chuť. Další hovězí specialitou je volský jazyk v omáčce z madeirského vína. Přílohou k pokrmům je běžně rýže, brambory, kukuřičné smažené kostičky, nebo chléb bolo de caco - placky připravené ze směsi žitné a kukuřičné mouky, a sladkých brambor.

KLIMA: Příznivé klimatické podmínky jsou jako stvořené pro celoroční pobyt zde. Rtuť teploměru dosahuje 20°C v zimě, v létě je průměrná teplota vzduchu cca 24°C. Teplota vody se pohybuje od 17°C v zimě po 23°C v létě. Počasí je zde ovlivňováno větrem vanoucím od Atlantiku, teplým Golfským proudem, ale i vysokými horami, na jejichž vrcholcích se shlukují mraky. V zimě tady bývá větrno, deštivo, ale vcelku teplo. V létě je na Madeiře teplo, vlhko a většinou bezmračné počasí.

Madeira - teplotní tabulka

ČASOVÉ PÁSMO: Stejně jako u nás mají na Madeiře zimní a letní čas. Spadají ovšem do časového pásma stejného jako je v Británii. Pro nás to znamená, že je na Madeiře o hodinu méně. Čas se mění vždy poslední neděli v měsíci březnu a říjnu podobně jako u nás.

FLÓRA: Na Madeiře se vyskytuje unikátní flóra: na 700 druhů květeny, kapradin, různé druhy jalovce a vavřínu. Ve velkém množství zde kvetou orchideje, lilie, magnolie, azalky,…Nejvýraznější rostlinou je dračinec neboli dracéna. Některé druhy jsou až 2000 let staré. Příroda Vás na Madeiře obklopuje doslova na každém kroku.

NEJZNÁMĚJŠÍ LETOVISKA

MADEIRA - FUNCHAL, MONTEFUNCHAL

Hlavní město Madeiry leží na jižním pobřeží ostrova. Rozkládá se přibližně na 75 km2 rozdělených do deseti městských částí, ve kterých žije okolo 100 000 obyvatel. Z přístavu se můžete nechat vyvézt místní visutou lanovkou do honosné čtvrti Monte, kde jsou soustředěny nejhonosnější stavby a nejlepší hotely. Nedaleko od stanice lanovky leží místo posledního odpočinku císaře Karla I., který na Madeiře pobýval po pádu habsburské Monarchie. Město navštívila i císařovna Sisi nebo britský státník Winston Churchill.

Pokochat se můžete krásou rozmanité květeny v parcích Quinta do Palheiro ferreiro, Botanické zahradě, Městském parku nebo Quinta do Monte. Díky nimž získal Funchal v roce 2001 prestižní cenu pro město s nejkrásnější květinovou výzdobou a parky.

Sportovní fanoušci se mohou projít po místech, kde dělal své první fotbalové krůčky, nejznámější místní rodák, Christiano Ronaldo. Katedrála Sé – krásná gotická katedrála přímo v srdci města, otevřená denně, kromě od 12:00 do 16:00 hod..

K degustaci světoznámého madeirského vína, není lepší místo než bývalý kláštera, nyní Vinný sklípek Adegas de Sao Francisco. Zdarma ochutnávka Madeiranského vína, otevřeno Po-Pá: 10:00 - 18:00 hod.., So: 10:00 - 13:00 hod.

Lanovkou od přístavu na Monte – kostel Panny Marie „Igreja de Nossa Senhora do Monte“ - zasvěcený patronce Madeiry, s hrobkou Karla I., posledního rakousko-uherského císaře. Jízda trvá cca 15 minut s nezapomenutelným výhledem na celé město

Tržiště pracujících – „Marcado dos Lavradores“ nenechte si ujít tuto „pastvu pro oči“, ve třech patrech najdete ovoce, ryby, zeleninu, košíkářské výrobky, výšivky a mnoho dalšího. Největší nabídka je v dopoledních hodinách, otevřené Po-Pá: 8:30 - 19 hod., So: 8:30 - 13:00 hod..

Jízda dřevěnými saněmi - takzvané „babosas“ – proutěné sáně - jsou jedním ze symbolů hlavního města Madeiry – Funchalu. Na začátek sáňkařské „dráhy“ vás vyveze lanovka, vyráží se z prostranství u kostela v Monte a sjíždí se dolů do centra Funchalu. Starousedlíci provozují tento bizarní Carro do Monte, montský tobogan, který vynalezl jistý pan Gordon kolem roku 1850 jako rychlý prostředek dopravy mezi jeho domem v Monte a úřadem ve Funchalu. Za vidění stojí také tržnice Mercado dos Lavradores, s exotickými druhy ovoce a zeleniny.

CANICO DE BAIXO

Poklidné středisko bez přirozeného centra města. Má pár krásných pláží, které jsou vhodné pro potápění.

Caniçal – vesnička na východě ostrova, dříve velrybářská osada. Dnes je zde muzeum lovu velryb, které zde byly loveny až do 80. let 20.století.

SANTA CRUZ

Santa Cruz je jedno z větších měst na jihovýchodní části ostrova. Je tu hezký kostel a městský soud. Nejdůležitější v tomto městečku je mezinárodní letiště Aeroporto de Santa Catarina. Pojedete-li po rychlostní silnici z Funchalu na východ, zažijete poněkud vzrušující zážitek, až budete projíždět přímo pod přistávacími drahami, které jsou nad vámi neseny pouze betonovými sloupy.

Machico

Je nejstarším obydleným místem na ostrově. Právě zde roku 1419 poprvé vystoupili Portugalci na půdu Madeiry. Z historických staveb najdeme ve městě například pevnost Forte do Amparo chránící přístav, v níž sídlí ruristická informační kancelář. Dále farní kostel z 15. století, kapli Sao Roque nebo zbytky z pevnosti São João Baptista nad přístavním molem.

São Vicente

Leží na severním pobřeží ostrova. Příroda je zde úchvatná a proto je považováno za nejmalebnější městečko ostrova Madeira. Okolí São Vicente tvořily vulkanické síly a eroze, které tu zanechaly krásné svahy a útesy. Vesničkou protéká říčka, u jejíhož ústí na pobřeží se tyčí Čedičová skála, v níž byla roku 1694 vybudována kaplička Capela de Nossa Senhora da Piedade. A to v místě, kde se podle legendy objevil St. Vincent, podle kterého dostalo městečko název. Upoutá Vás také nevelké rekonstruované centrum, kde najdete kostel São Vicente, restaurace a útulné kavárny. Velkou turistickou zajímavostí, která sem láká stále více turistů, jsou zajímavé jeskyně vulkanického původu. Jeskyně jsou výsledkem erupcí a návštěvníci mohou procházet přes vulkanické tunely, obdivovat krápníky, lávové koláče a průzračná jezírka.

Ponta del Sol

Malebné městečko na jihovýchodě ostrova. Patří k nejmenším městečkům, ale zároveň je, svou polohou, považováno za nejteplejší na ostrově. Ponta de Sol je městečko zasazené v údolí mezi útesy. Kontrast barevného města, zasazeného v terasách s plantážemi banánů a cukrové třtiny s kamennými útesy odrážejícími se v blankytné hladině moře za svitu slunečních paprsků, je dech beroucím zážitkem. Najdete zde historické centrum,  kde můžete vidět kostel Panny Marie - Nossa Senhora da Luz z 15. stol., kapli Capelas de Sao Sebastiao a kapli de Santo António. Najdete zde i několik restaurací, supermarketů a minimarketů. Zatím je to turismem téměř nedotčené město, ačkoli s vytvořením kvalitních hotelů cestovní ruch roste.

Calheta

Samotné město Calheta bylo oficiálně založeno r. 1502, ale například farní kostel, který je celý v maurském stylu, je z roku 1430. V Calheta je jeden ze dvou cukrovarů na ostrově Madeira. Dnes to zůstalo jen u cukrové třtiny. Vyrábí se zde Melasa a třtinový rum, který zde můžete samozřejmě ochutnat. Najdete zde typický přístav s uměle vyrobenou pláží se zlatým pískem dovezeným z Maroka a částečně z pevniny Portugalska. Pláž Vám nabízí různé aktivity jako je kanoistika,  windsurfing, můžete si půjčit katamarán a vyrazit na křišťálové moře. Je to ideální místo pro milovníky surfování. Letní dovolená je zde ideální volbou také pro milovníky turistiky - je zde mnoho turistických stezek různé obtížnosti a vzdáleností.

Paul do Mar

Dlouhou dobu bylo Paul do Mar dostupné jen z moře, později vyrostla malá nebezpečná cesta podél moře. Dnes tudy vede nová silnice podél Atlantiku, která město spojuje s okolním světem, na východ s Calhetou (3km) a na druhé s Faja da Ovelha (1km) Moře je zde divoké a často s velkými vlnami, pobřeží kamenité. Ideální letní dovolená pro surfaře. V roce 2001 bylo Paul do Mar jedním z dějišť světového šampionátu surfování. Ačkoli je to malé městečko najdete zde různé obchůdky, bary, restaurace, malý supermarket a zdravotní středisko.  Paul do Mar obklopuje nádherná příroda,  levády a blízký přírodní park. Kontrast zelených útesů a křišťálově čistého moře je okouzlující. Paul do Mar je místem relaxace v klidu v souladu s přírodou. Letní dovolená bude dokonalá nejen pro surfaře, ale také pro milovníky turistiky. Po okolních pěšinách můžete podnikat túry po horách, vidět nespočet druhů květin (typických pro ostrov Madeira) a divoké zvěře, čekají vás i vodopády nebo zavlažovací kanály - levády. V této části ostrova Madeira se pěstují banány a vinná réva. Velmi úrodná půda zaručuje více sklizní během roku. Prodává se zde víno s letitou tradicí pod značkou „Jaquet e Isabella“.

Ponta de Sao Lorenco

Nejvýchodnější bod ostrova, divoká krajina, bičovaná větry, zcela kontrastuje s ostatními částmi ostrova Madeira.

SANTANA

Malebné městečko, které se nachází v horském údolí v severní části ostrova Madeira. Městečko je specifické několika původními doškovými domy v trojúhelníkovém stylu, které v minulosti sloužily jako obydlí, dnes je to atrakce pro turisty. Nalezneme zde Tématický park v zeleni s umělým jezerem. Několik pavilonů nám přiblíží minulost prvních přistěhovalců, nájezdy cizinců, vývoj zemědělství, vinařství atd.

Camara de Lobos

Rybářská romantická vesnička, oblíbené místo W. Churchilla, který tu v 50. letech často pobýval. Některé ulice a bary nesou jeho jméno.

Porto Santo

Písečný ostrov ležící cca 40 km severovýchodně od ostrova Madeira, který byl objeven mořeplavcem Kryštofem Kolumbem. Zde se usadil a žil s místní ženou, jejich dům dnes slouží jako muzeum. Celkem 9 km světlých písečných pláží je velkým lákadlem pro turisty. Na ostrov se dostanete pohodlně lodí z přístavu ve Funchalu.

mapa Madeiry

NEJZNÁMĚJŠÍ ZAHRADY

Jardim Tropical Monte Palace– rozlehlá tropická zahrada zaměřená na různé styly světových zahrad, najdete zde i výstavu afrického umění a drahých kamenů. Otevřeno denně 9:00 - 18:00 hod, vstupné 10,00 €. Je možné se vyvézt lanovkou, jednosměrný lístek stojí 10,00 €, zpáteční jízdenka stojí 15,00 €, nebo městským autobusem č.. 20,21,22.

Jardim Botânico – botanická zahrada vám nabízí množství exotických květin a ptáků. Otevřeno denně 9:00 - 18:00 hod, vstupné 5,00 €. Je možné se nahoru vyvést městskými autobusy 20,30,31, nebo malou lanovkou z Monte, jednosměrná jízdenka stojí 8,25 €, zpáteční jízdenka stojí 12,75 €

Jardim Orquidea– Orchidejová zahrada se nachází pod botanickou zahradou. Otevřena denně 9:30 - 18:00 hod, vstupné je 5,00 €

 

Výlety pořádané na ostrově

Casino Dinner Showse koná v Madeirském kasínu, je to kombinace večeře s "tanečním Show". Večeře – skládá se z více chodů: uvítací drink při příchodu, předkrm, polévka, hlavní jídlo, dezert, káva. Během celé večeře se servíruje voda, červené nebo bílé víno​​ a pivo.

Cena: 45,00 € na osobu

Madeirský Folklórní Večer – koná v klasické portugalské restauraci, kde máte možnost ochutnat jedno z typických Madeirských jídel, jako např. "Espetada" a zároveň se seznámit s Madeirským folklórním zpěvem a tancem.

Večeře - Jako předkrm se podává "Bolo do Caco",což je tradiční kulatý plochý chlebík s česnekovým máslem uvnitř. Hlavní jídlo je "Espetada", hovězí maso, marinované v soli s bobkovým listem, které se připravuje na otevřeném ohni (původně na vavřínových větvích). K masu se podává "Milho Frito", lahodné, do zlata pražené kostky, z kukuřičné mouky (známé i jako polenta), hranolky a salát. Během večeře se podává voda, červené nebo bílé víno ​​a káva.

Cena: 30,00 € na osobu

Výlet lodí a pozorovaní delfínů- Catamaran / Santa Maria  - každý den. Čas plavby : 10:30 – 13:30 (v 10:00 v loděnici) nebo 15:00 – 18:00 ( v 14:30 v loděnici)

Výlet lodí CATAMARAN – plochá loď pluje na otevřené moře, kde budete mít možnost pozorovat delfíny a velryby, dále plavba pokračuje pod Cabo Girão - které je známé jako 2. nejvyšší útes do moře na světě a kde je možné si zaplavat v moři (možnost půjčit na palubě Catamaranu šnorchlovací masky).

Cena: 30,00 € (transfer hotel - loděnice– hotel za 5,00 € na osobu)

Výlet lodí na „Porto Santo“ - Porto Santo je ostrov, který se nachází severně od východní části Madeiry, je pra vým opakem Madeiry, protože se zde nacházejí přírodní pláže a skoro žádná vegetace. Výlet je velmi oblíbený pro ty, kteří mají zájem strávit den v klidném prostředí na krásné pláži. Samozřejmě se na ostrově nacházejí restaurace a bary.

Cena: cca 60,00 € (cena se může měnit sezónně a vzhledem na ceny pohonných látek)

Loď Bonita da Madeira na ostrovy Desertas - Út., Čt. a Sobota 10:00 – 18:00

Ostrovy "Desertas" jsou chráněnou přírodní rezervací pro velmi vzácné druhy ptáků, jako je Monachus Monachus. Podél pobřeží ostrovů, můžete obdivovat jejich dramatické stěny a jeskyně. Zakotvíme u jednoho ostrova, uděláme si na něj výlet a můžeme si zaplavat v krystalovém moři. Oběd se bude podávat na palubě lodi u Dezertních ostrovů.

Cena: 80,00 €

Výlet lodí Bonita da Madeira do Krásných zátok - Pátek 10:00 – 14.00

Loď "Bonita da Madeira" vás dopraví na místa, kde můžete obdivovat krásné zátoky Madeiry. Nalodění ve Funchalu. Plavba k Machico zálivu, dále do Baia d `Abra, k nejvýchodnějšímu pobřeží Madeiry. V tomto místě můžete plavat, potápět se nebo relaxovat. Na palubě se bude servírovat chutné teplé jídlo.

Cena : 40,00 €

Madeira Island Jeep Safaris – výlet  s Jeepem za krásnou přírodou Madeiry se stává velmi populární. Během výletu si můžete vychutnat nádherné panoramatické výhledy a spatřit nádhernou přírodu s mnoha druhy květin a stromů.

Půldenní výlet:

Z Funchalu směrem na Câmara de Lobos. Vyhlídka Fajã dos Padres. Odtud dále na sever, okolo Cabo Girão, druhého nejvyššího útesu na světě. Jízda bude pokračovat po prašných cestách přes Jardim da Serra kde se zastavíme a můžete ochutnat místní tradiční nápoj “Poncha” (není zahrnutý v ceně). Panoramatické výhledy na Funchal a  Câmara de Lobos. Poslední zastávka bude v Boca dos Namorados, odkud budete mít nádherný výhled na Údolí jeptišek.

Délka výletu : 3 hod and 30 minut, každý den. Cena : 32 €, děti : 50% sleva

Celodenní výlet na Jiho západ-Sever (včetně oběda)

Z Funchal na Ribeiru Bravu, vyhlídka Candelaria (v horní části Tabua). Dále na Lombo do Mouro, s výhledem na Serra d'Água, v nadmořské výšce 1620 metrů. Přes Encumeada až do São Vicente. Po cestě do Porto Moniz budete mít  výhled na moře a na rybářské vesnice. Další zastávka bude na vyhlídce  "Véu da Noiva." V Porto Moniz oběd.

Po obědě se vydáme směrem na Ribeiru da Janelu, kde zastavíme a odkud budete mít možnost zhlédnout celé severní pobřeží. Dále vede cesta do Paul da Serra, kde se nachází největší náhorní plošina ostrova ve 1200 metrech. Odtud se budeme vracet přes Ponta do Sol do Funchalu.

Cena: 55 €, děti: 50%sleva, každé - pondělí až pátek

Celodenní výlet na Východ (včetně oběda)

Z Funchalu na Ribeiro Frio. Odtud po prašných cestách do Santany, kde si budete moci prohlédnout typické trojúhelníkové domečky. Po prohlídce Santany pojedeme do S. Roque a do Faialu, kde se naobjedváme.

Po obědě se vydáme dolů přes  Fonduras, do Machica, na místo kde byla objevena Madeira v roce 1419. Nedaleko odtud se zastavíme na vyhlídce Pico do Facho, odkud budete mít překrásný výhled na Ponta de São Lourenço, Caniçal, Machico a letiště. Potom se vydáme zpět do Funchalu.

Cena: 55 €, děti: 50% sleva, každá středa.

Monte - jízda na saníchSantana - domečky AMonte - kostel, Madeira