Výlety po okolí letovisek na Krymu

Výlety po okolí letovisek na Krymu

Letoviska Krymu - výlety po okolí


JALTA – OKOLÍ

Kdysi prý starověká řecká loď zabloudila v bouři na Černém moři a námořníci začali propadat beznaději, když v dálce spatřili obrysy země. Radostí vyskočili a začali vykřikovat Jalos!Jalos! (Země). Přímořská komunita se postupně rozrostla a vniklo město zvané Jalta.                                       

Livadijský palác

Paláce Nicholase II., Livadia, oblíbené rekreační místo královské rodiny Romanovců. V roce 1945, se v majestátním prostoru královského paláce konalo historické setkání mezi představiteli tří mocností: Stalin, Roosevelt a Churchill, zde řešili poválečné rozdělení světa.

Vlaštovčí hnízdo

Symbol jižního pobřeží Krymu. Okrasný, neogotický zámek, postavený v letech 1911-1912 poblíž městečka Gaspra nad útesem, ve výšce 40 metrů (Gaspra je městečko ležící pod svahy Krymských hor, mezi letovisky Jalta a Koreiz. S Jaltou a dalšími místy na pobřeží je spojena několika autobusovými a maršrutkovými linkami. Dochovaly se zde také starověké řecké a římské památky. Zdejší lázeňství je zaměřeno na léčbu chronického zápalu plic, astmatu a dalších nemocí. Mezi slavné osobnosti, které v Gaspře pobývaly, patří spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj a skladatel Dmitrij Šostakovič. Podle Gaspry je také nazván asteroid 951 Gaspra).

Massandrový palác Alexandera III.

Historie Massandrového paláce je tajemná a krásná. Palác byl postaven pro Alexandra III. na konci 19. století ve stylu francouzských zámků Ludvíka XIII. V sovětských dobách byl palace pro veřejnost nepřístupný a to až do roku 1992, kdy zde bylo otevřeno muzeum.

Voroncovův palác v Alupce

Výstřední palác nechal vystavět hrabě Voroncov (generální guvernér Krymu). Byl postaven v první polovině 19. století s prvky anglické gotiky s originálním stylem indických panovníků. Za vidění stojí především exteriéry a pečlivě upravené zahrady s palmami, tropickými dřevinami a fontánami.

Nikitská botanická zahrada

V roce 1812 na příkaz císaře (v malé pobřežní vesnici Nikita), byl položen základ botanické zahrady. Byla založena slavným botanikem Chrisianem Stevenem. Na 11m2 se nachází poklady světové flóry, více jak 2000 druhů sub-tropických, vzácných a ohrožených rostlin, z celého světa.

Degustace vín “Massandra”

Odrůda vín Massandra byla založena carem Mikulášem II. roku 1890 a jedná se o vynikající víno místní oblasti. Víno bylo 2x oceněno na Světovém poháru Grand Prix a je držitelem 207 zlatých a stříbrných medailí.

Jízda na koni

V malebném prostředí Jalty, je mnoho příležitostí k projížďce na koni (a na velbloudu), pro zkušené jezdce i pro začátečníky je připraveno několik vhodných tras.

 

SUDAK – OKOLÍ

Janovská středověká tvrz

Přímo ve městě se nachází pozůstatky středověké janovské pevnosti ze 14. století. Tato pevnost byla významným bodem na čínské hedvábné stezce.

Kara-Dag (Černá hora) – nad Sudakem

Národní rezervace, která se nachází na pobřeží Černého moře mezi malými střediska Kurortnoe (na západě) a Koktebel. Je to jedinečná úžasná krajina, připomínající Jurský park, která je výsledkem činnosti vyhaslé sopky.

 

SIMFEROPOL – OKOLÍ

Bakhchysarajský palác

Chánský palác - jedinečný příklad východní architektury, nyní se zde nachází muzeum umění a života krymských Tatarů, mimo jiné je známý tzv. Fontánou slz, kterou proslavil slavný ruský básník Alexandr Puškin ve své romantické poémě Bachšisarajská fontána. Dalším romantickým básníkem, který zde pobýval je polský básních Adam Mickiewicz. V kopcích za městem se nachází starobylý mužský jeskynní klášter Nanebevzetí a o něco dále pak jeskynní město Čufut-kale.

 

SEVASTOPOL – OKOLÍ

Khersones (nebo Chersonesus)

se nachází v Sevastopolu. Toto město bylo založeno v 5. století před našim letopočtem (421 do 422 př.n.l.) jako součást řecké osady na Krymu. Ve  2. století př.n. l. bylo Chersonesus hlavní město na západním pobřeží Krymu. Populace města byla přibližně 20 tisíc obyvatel. Vzhledem ke své zeměpisné poloze a jeho vlivu, se stal jedním z hlavních přístavů na severním pobřeží Černého moře. Na počátku 9. století se Chersonesus stal součástí byzantské říše. Tragédie na město udeřila koncem 14. st. Roku 1399 Khan Edigey nechal město kompletně vypálit.

Učan-Su

Nejvyšší vodopád Ukrajiny znamená v tatarštině letící voda. Voda tu padá z výšky 98 metrů.

Pohoří - Ai-Petriho

Přestože Ai-Petriho není nejvyšším bodem Krymských hor, je to ale jeden z nejpozoruhodnějších horských vrcholů Krymu. Po 20ti minutové vyjížďce lanovkou do výšky 1174 m, můžete obdivovat panorama jižního pobřeží Krymu a nekonečné rozlohy Černého moře. V těchto horách se také nachází ledová jeskyně Tři oka.