ALBÁNIE - informace o zemi

JIŽNÍ ALBÁNIE - informace o zemi

Albánská vlajka

NABÍDKA ZÁJEZDŮ DO ALBÁNIE

Pojďte s námi navštívit tuto netradiční zemi. Albánie, která se v 90.letech minulého století potýkala s velkou finanční krizí a z toho plynoucími občanskými nepokoji, je nyní na svém vzestupu. Dnes je plně integrovanou zemí Evropy, snažící se o vstup do EU. Infrastruktura i zázemí hotelů je na srovnatelné úrovni s kteroukoliv evropskou zemí. Námi nabízené hotely jsou nové, vystavěné před 4-6 lety. Země, kde neplatí vízum ani vstupní poplatky, ale pouze Váš platný cestovní pas.

Kompletní informace o Albánii - klimatu, měně, kuchyni a dalším - naleznete zde.

 

Pro cestovatele do Albánie je také příjemné, že zde platí stejné časové pásmo jako v České republice.

Fotogalerie na Facebooku

 SARANDA

Přístavní město situované naproti řeckému ostrovu Korfu, se kterým je v pravidelném lodním spojení. Pro ty, kdo do Sarandy přijedou lodí si město připravilo úchvatné pohledy. Saranda má překrásnou polohu v zálivu ve tvaru koňské podkovy. Ten je lemován svahy posetými bílými domky. Saranda se navíc pyšní 290 slunečnými dny lákajícími k opalování.

Ksamilské ostrovy 

SUVENÝRY

Sošky národního hrdiny protitureckého odboje Skandenberga či Matky Terezy, koňak Skandenberg, pálenka raki, starožitnosti z venkovských trhů (pozor na padělky z Číny, Turecka nebo Itálie), nedoporučuje se kupovat nic z elektroniky.

 

MÍSTNÍ KUCHYNĚ

Albánská kuchyně nezapře vliv kuchyně turecké a řecké. Určitě ochutnejte místní speciality jako jsou: Qoftë – masové knedlíčky, Çonlek – dušené maso s cibulí, Fërgës – hustá omáčka s dušeným masem, Rosto me salcë kosi – rostbeaf s kysanou smetanou, Tave kosi – skopové v jogurtu. Celkově je albánská kuchyně v porovnání s ostatními balkánskými kuchyněmi zdravější a jednodušší. Často se zde setkáte s vynikajícím skopovým masem, připravovaným na všechny možné způsoby.

BUTRINT

ButrintJižně od Butrintského jezera a 18 km od Sarandy se rozkládá nejdůležitější albánské archeologické naleziště Butrint, které je součástí kulturního dědictví UNESCO. Město bylo známé již v 7 století př.n.l.. Podle Dionysia z Halicarnassu je místo spojováno s Trojským princem Aeneasem, který tudy procházel na cestě do chrámu Dodona (dnes na území Řecka), kde složil věštkyni hold obětováním býka na místě, kde začalo vznikat město Butrint. Římský básník Virgilius toto uvádí ve svém eposu „Aeneas“. Nejzajímavější je Asklepiův (Bůh zdraví) chrám z 2. století př.n.l., dále divadlo pro 1500 diváků ze 3. století př.n.l. (nyní hostí Mezinárodní divadelní festival, který se koná každé září). Další ukázkou starověké kultury je Baptistérium (druhé největší po baptisteriu v chrámu sv. Sofie v Istanbulu), mozaikové obrazy na podlaze zobrazují výjevy vody, spásy a vykoupení. Za povšimnutí stojí křtitelnice, která bývala fontánou a jejíž voda byla ohřívána podlahovým topením a vedena pod mozaikou až k fontáně/křtitelnici. Mozaiky na podlaze kryje, tak jako všude v areálu písek, který je chrání před povětrnostními vlivy.

GJIROKASTRA

Rodák Ismail Kadare, nejznámější albánský spisovatel. Nejznámějším jeho dílem je „Generál mrtvé armády“, kterého ve zfilmované podobě hrál Marcello Mastroianni. Další jeho slavná díla jsou Palác snů, Kamenná kronika (kniha o Gjirokastře), Koncert na konci zimy nebo Albánský pramen: Anatomie tyranie (zde vysvětluje svůj odchod do Francie, po pádu totalitního režimu).

Dalším významným, i když kontroverzním rodákem Gjirokastry je Enver Hodža (1908-1985). V jeho rodném domě se dnes nachází Etnografické muzeum. 

Město vzniklo ve 13. století kolem hradu tyčícího se na vrcholu kopce. V 15. století bylo město dobito Turky a stalo se centrem centrální a jižní Albánie. Město vzkvétalo až do požáru v 17. století. Významné stavby proto pocházejí až z 19.-20. století. Od roku 2005 je město na seznamu dědictví UNESCO. Citadela byla chráněna sedmi věžemi, hradby mívaly tři brány, z toho jsou pro vstup dnes používány dvě. Za prohlídku stojí obytné domy pocházející z 19. století, které jsou unikátní. Domy mají nižší podlahy, úzké vstupy, a malá okna zasazená vysoko ve zdi. Vstupní klenby z kamene zdobí vyobrazení zvířat a ptáků. V přízemí je tradičně umístěno skladiště, prostory pro zvířata a cisterna (stera), kam se přiváděla dešťová voda ze střechy. Horní patra patří tradičně k obytným (toto uspořádání je typické pro turecké domy).

MODRÉ OKO

Modré oko

 

Syri i Kaltër – podzemní pramen, který vyvěrá v jezírku kruhového tvaru. Ve středu je jezírko sytě modré a u okrajů ostře modravé – připomíná oko. Skály, z nichž pramen vyvěrá, se nachází až 45 metrů pod povrchem jezírka, které nebylo nikdy zcela prozkoumáno.

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE

SARANDA

V Sarandě jsou pláže převážně oblázkové a pozvolné.

KSAMILI

Pláž je zde idylická, s písečným pobřežím a čtveřicí malých ostrůvků, na něž lze doplavat. Nabízí čisté a průzračné moře. Pro ty, kdo nechtějí plavat mezi ostrůvky, mohou si najmout převozníka.

DHERMI (DHËRMIU)

Křišťálově čistá voda s malými kamenitými intimními plážemi Jaliksari, Shkambo, Gjipea. Nachází se asi 70 m od úpatí útesu. V blízkosti Dhermi je také legendární jeskyně pirátů. Městečko Dhermi bylo obydleno již v letech 49-48 před n.l. Městečko se pyšní kláštery Shën Maria s kostelem Shën Todhri, Ipapandia a Shën Mitri s freskami z 12.-14. století. Dhermi je plné restaurací, barů a hospůdek s domácí i zahraniční kuchyní.

VUNOI

8 km jižně od Dhërmi se nachází vesnička Vunoi, známá svým patriotismem. Zde se nachází překrásná pláž Jala. Městečko Vunoi je postaveno na skále nad mořem. Má malý kostel sv. Spyridona z roku 1778 a kostel Mesodhia s malbami z roku 1783.

HIMARA

Malé městečko skládající se ze Starého města na kopci a z Nového města v zálivu. Himara má 4 pláže – Filikuri, Spille, Llamani, Potami a Livadhet. Všechny pláže jsou oblázkové s hlubokou, průzračnou vodou. Městečko bylo založeno již v 5. století př.n.l. (pod jménem Pellazgë), nachází se zde mnoho kostelů – Kostel Shën Maria e Athalit, kostel Cassiopeia, kostel All Saints. Na malém poloostrově se nachází hrad Ali Paši Tepelene. Hrad se nachází ve výšce 20 m nad mořem. Ali Paša hrad věnoval své manželce Vasiliqii.

QEPAROI

Městečko je umístěno blízko zálivu Porto Palermo. Staré město bylo postaveno na kopci, tří patrová věž Aliho Paši, klášter Shën Dhimitri a dům Minella Gjika.

BOSRHI

Vesnička situovaná pár set metrů od pobřeží, 20 min od Himary. Jedná se o největší pláž albánské riviéry. Pobřeží s čistou vodou se táhne do dálky 6 km. Nachází se zde množství diskoték, klubů a restaurací nabízejících místní kuchyni – grilované jehněčí.

LUKOVA

Vesnička známá citrusovými a olivovými terasami. O 2 km dále se nachází známá Buneci Beach (pláž) s krystalicky čistou vodou a četnými podmořskými jeskyněmi.  

 

FAKULTATIVNÍ VÝLETY:

  1. Starobylé město Gjirokastra, Modré Oko
  2. Butrint, přírodní rezervace Bistrica a hrad Leukures

Aktuální nabídka a cena výletů k doptání v naší CK - tel. 222 231 210.