Rakousko v létě

Rakousko v létě

SALZKAMMERGUT ERLEBNIS CARD

Tato karta platí vždy od 1.května do 31.října. Za pouhých 4,90 EUR získáte slevu až 30% do více jak 130 turisticky atraktivních míst v Solné komoře. Tato cena platíSalzkammergut Card pouze pro dospělé, děti do 15 let kartu nepotřebují a dostávají stejné slevy jako jejich rodiče. Slevu dostanete dokonce i na jízdenku u rakouských drah ÖBB. Slevu dostanete také v půjčovně E-kol, na jízdy lodí po jezerech, vstupenky na operu, muzeum v Hallstatu, muzeum piva, potápění v Attersee. Více informací pak naleznete na tomto odkazu - http://erlebniscard.salzkammergut.at/de/4-12-2-100234609/list/salzkammergut-erlebnis-card.html

Rádi bychom Vám představili Rakousko jako ráj lyžařů s vrcholky zasněžených Alp a pohodovými lyžařskými středisky. Ale také jako rodiště Mozarta s hlavním městem Vídní, kde naleznete ke svému potěšení Španělskou jezdeckou školu, kam Vám rádi zajistíme vstupenky, nebo Vídeňský chlapecký sbor a Straussovy valčíky.

RAKOUSKO

Rakousko, náš bezprostřední soused, se rozkládá na ploše 83 855 km2, což je přibližně velikost České republiky. Na délku měří téměř 700 km. Z celkové rozlohy země zabírají Alpy asi 62% země. 39 % rozlohy je zalesněno, 23% tvoří pastviny a pouhých 17% zabírá orná půda. Nejvyšší horou Rakouska je Grossglockner (3 798m n.m.) na západě a nejníže položených místem je Neusiedler See (Neziderské jezero) na východě, které téměř sousedí s další naší destinací a tou jsou lázně na západě Maďarska, Sopron a Mosonmagyarovar. Které skýtají relaxaci a odpočinek.

POČASÍ

Rakousko je hornatá země, proto vždy počítejte (v zimě i v létě) s možností rychlé změny počasí. Kdykoliv Vás může překvapit silná bouře. Lyžařská sezóna začíná v listopadu a končí v dubnu, lyžování na ledovci je pak až do května.

JÍZDA AUTOMOBILEM

Vzhledem k blízké vzdálenosti námi vybraných destinací je pravděpodobné, že pojedete vlastním vozem, což má nesporně mnoho výhod.

Pozor na pravidelné a velmi časté policejní hlídky na silnicích, hlídajících dodržování předepsaných rychlostí. Veškeré hlavní silnice jsou pohodlně sjízdné za každého počasí. Některé horské silnice mohou být přístupné jen pro řidiče se sněhovými řetězy. S hledáním čerpací stanice nejsou v Rakousku velké problémy, funguje zde široká síť čerpacích stanic. Do Rakouska se dostanete nejspíše jedním z hlavních přechodů a to buď přes České Budějovice a následně přes přejezd Dolní Dvořiště/Wullowitz nebo přes Brno a následný přechod Mikulov/Drasenhofen. Oba přechody jsou otevřeny nepřetržitě. Po překroční hranice je nutné na zpoplatněných částech silnic mít zakoupenu a vylepenu dálniční známku a také opravdu dodržovat silniční pravidla. Pokuty jsou velmi vysoké. Nezapomeňte také na oranžovou výstražnou vestu, kterou musíte použít, opustíte-li v případě poruchy či nehody automobil. Vesta nesmí být umístěna v zavazadlovém prostoru, ale v dosahu cestujících, tak aby v případě opuštění vozidla měli již vestu na sobě.   

Gemütlichkeit – slovo vyjadřující typicky rakouskou nenucenou pohostinnost, která Vás bude doprovázet po čas celé Vaší dovolené. Ať už celotýdenní nebo jen kratší, formou prodlouženého víkendu, která Vám stihne poskytnout uvolnění z pracovního vytížení i sportovní rekreaci.

DOPRAVA V MÍSTĚ – LANOVKY

Každý, kdo zavítá do Rakouska v zimě, lanovky využije, ale určitě to bude zážitek i pro výletníky, kteří do Rakouska zavítají v letní sezóně.

Standseilbahn – lanovka, Zahnradbahn – řetězová dráha, Seilbahn – lanovka se jednou kabinou, Gondelbahn – lanovka s několika menšími kabinami, Sesselbahn – lanovka s nekrytými sedačkami, Shlepplift – vlek (kotva nebo poma)

Každému vyznavači alpského lyžování doporučujeme krátký pobyt v hlavním městě Rakouska, Vídni. A to nejlépe v květnu, ale i po čas letních prázdnin až do září, kdy je počasí ve Vídni pro poznávání jejích krás ideální. K romantickým návštěvám též patří předvánoční čas ve Vídni (zde doporučujeme spíše dny mimo víkend, kdy je v ulicích spousta výletníků a romantický předvánoční čas se mění v boj o místo.

VÍDEŇ / HLAVNÍ MĚSTO RAKOUSKA

Již od 19. století bylo Rakousko považováno, rakouským státníkem Metternichem za „Bránu Evropy“ a dnes se sami Rakušané považují za „Srdce Evropy“.

Centrum Vídně je učebnicí historie. Nalezneme zde místa spojená s takovými velikánkami, jako byli Beethoven, Bruckner, Haydn, Mozart, Mahler, Schubert, Brahms či Sikmund Freud.

Nejkrásnějším a nejvíce historií prodchnutým místem Vídně je Karlsplatz, s nejkásnějším chrámem. Odehrávali se zde nejvýznamnější dějiny Vídně. Vídeňský ples, konaný v únoru je vrcholem plesové sezóny. Nezapomeňte navštívit nejzajímavější místa této metropole. Graben – hlavní pěší zóna, na jejímž konci nalezneme Stefansdóm. Stadtpark – Kursalon, kde si můžete zatančit valčík. Ringstrasse – vystavěná za vlády Františka Josefa I., nachází se zde skoro všechny významné budovy Vídně. Pro děti je pak nevšedním zážitkem návštěva Prateru nebo safari v bezprostřední blízkosti Vídně.

SALZBURGERLAND / SALZBURSKO

Hranice tohoto kraje zhruba vymezují území, které dříve ovládal Salzburský arcibiskup. Hlavním městem tohoto kraje je Salzburg – Řím severu. symbolem města je Wolfgang Amadeus Mozart, jehož obličej najdete na každé krabičce čokoládových bonbonů. Vrcholem slávy tohoto umělce je Salzburg Festival. Salzburg je rušné a drahé město. Prakticky není měsíc, kdy by se zde nepořádal nějaký festival či slavnost. Rozkládá podél řeky Salzach. Je prodchnuté historií se stalo roku 1996 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, díky své jedinečné celistvosti. Nejzajímavějšími památkami je klášter svatého Petra (Stift Sankt Peter), který nás vrací do dob prvního biskupa Ruperta. Na místě prvního opatství, které vzniklo okolo r. 1000, byl roku 1147 vysvěcen dnešní klášterní kostel. Stavba Hohensalzburské pevnosti byla zahájena roku 1077a je do dnešních dnů velmi dobře zachována, neboť byla jen jednou, neúspěšně, obléhána. Františkánský kostel (Franziskanerkirche) byl vybudován v polovině 8. stol. Katedrála sv. Ruperta a Vigila, na jejímž místě stála původně od roku 774 románská bazilika, byla přestavěna naposledy v roce 1611a tím bylo přineseno baroko na sever od Alp. V Obilné uličce, jež hrála už dříve důležitou roli pro obchod, stojí rodný dům Wolfganga Amadea Mozarta. Zámek Leopoldskron vznikl v 18. stol.

SALZKAMMERGUT / SOLNÁ KOMORA

Tato oblast je nejvyhlášenější jezerní oblastí Rakouska. Horské štíty se tyčí nad ledovcovými údolími s křišťálově čistými jezery. Jezera lákají návštěvníky k vodním radovánkám. Lze zde provozovat windsurfing, jachtaření, potápění, koupání i slunění. Každé jezero má několik, pro koupání a opalování, vhodných pláží. K projížďkám lákají nenáročné cyklistické stezky, určeny pro všechny sportovce. Oblast Salzkammergut není samostatnou spolkovou zemí, dělí se o ni Salzbursko, Štýrsko a Horní Rakousko, na něhož připadá největší díl této oblasti. Salzkammergut je ale nutné chápat jako samostatnou a specifickou oblast, vyhledávanou v létě především pro krásu jezer a v zimě pro pohodové lyžování všech úrovní obtížnosti a příjemnou vzdálenost od České republiky. Všechny naše zde nabízené ubytovací kapacity jsou ve vzdálenosti 350 km od Prahy či Brna.   

Sůl – dala jméno celé oblasti, těží se zde přinejmenším od 8. století před. n.l.. Nejdřív se sůl těžila přímo dobýváním z hlubokých chodeb, až časem se zavedlo rozpouštění vytěženého materiálu ve vodě, která se pumpami přiváděla do podzemí. Hustý solný roztok se pomalu ve velkých solných pánvích odpařoval.

BAD ISCHL

Bad IschlLeží takřka v centru celé oblasti, je považován za hlavní město Solné komory. Bad Ischl byl oblíbeným místem císaře Františka Josefa I., který sem jezdil již od dětství. Tak si zdejší kraj oblíbil, že sem v pozdějších letech na léto stěhoval celý dvůr. Dříve byl Bad Ischl centrem těžby soli, až v 19.století místní doktor Josef Götz, objevil blahodárné účinky solných koupelí na revmatismus a tím se Bad Ischl stal lázeňským střediskem. 

Pobývali zde Brahms, Bruckner, Franz Lehár (Veselé vdovy), Strauss, bratr císaře Františka Josefa arcivévoda a biskup Olomoucký Rudolf. Metternich si zdejší vodu, pro nedostatek času, nechával vozit až do Vídně. Arcivévodkyně Sofie se zde také léčila a přičítá blahodárné účinky léčebné solné vodě, která jí napomohla k jejím četným těhotenstvím. Její potomci jsou tak přezdívaní Salzprinzen neboli Solní princové. Zde v Bad Ischlu byl také František Josef zasnouben s bavorskou princeznou Alžbětou z Wittelsbachu. Později zde nechal vystavět lovecký zámeček Kaiservilla, z něhož podnikal návštěvy své milenky Kateřiny Schrattové. V dnešním Stadtmuseu (celoročně otevřeno) v bývalém hotelu Austria, se tehdy 24letý František Josef zasnoubil s Alžbětou. Na každém rohu tak můžete obdivovat busty známých osobností, které vyrazili do Bad Ischlu za zdravím a také aby zde načerpal tak potřebnou inspiraci.

Bad Ischl je příjemné lázeňské středisko v klínu hor, které dýchá atmosférou doby, kdy tu pobýval František Josef. Ať se podíváte na jakoukoliv stranu, všude uvidíte rozeklané vrcholky Alp, které tvoří korunu kolem celého města. Ve srovnání s o hodně větším Salzburkem je toto lázeňské městečko klidnější, nicméně doporučujeme ho i pro vyznavače nočního života a také jako vhodný výchozí bod pro poznávání Solné komory a jejích jezer.

Vila Franze Lehára. Po matce maďarského a po otci moravského původu. Známý rakouský skladatel. Učil se na pražské konzervatoři, kde mu Antonín Dvořák poradil, aby se věnoval komponování hudby. Jeho nejznámější dílo Veselá vdova, sonáty a valčíky. Nejznámější valčík je Zlato a stříbro, který složil pro princeznu Metternichovou na ples, konaný roku 1902. Svůj život dožil, zemřel a je pohřbený v Bad Ischlu.

GOSAU

Malebná horská vesnička, žijící svým poklidným tempem. Většina hotelů se rozkládá podél hlavní silnice, kde se nachází samoobsluha, lékař, informační centrum,Gosau půjčovna lyží a snowboardů, elektro (s potřebami pro fotografování…), čerpací stanice PNH a množství restaurací a barů. Vesničku obklopují rozlehlé pastviny, kde se v létě pase dobytek. V Gosau se nachází také krytý bazén s celoročním provozem. V létě lze využít koupání v Hallstatter See, které má za slunečných dnů kolem 23°C (do hloubky 2m) nebo v Russbachu na přírodním koupališti. Zajímavá je také návštěva Urzeitwald (Pralesa), která je určena především dětem, pro které je zde přichystaný bohatý interaktivní program.

V létě je v provozu kabinová lanovka u Gosausee, která vede k vyhlídkové chatě. Lanovka jezdí každých 15 min, k lanovce Vás nejlépe dopraví místní autobus, který jezdí velmi často.  Pro děti je tu Urzeitwald im Gosau - tzv. „Prales“ zábavní park pro děti se spoustou atrakcí tříbících jejich dovednosti (Gosaukamm.com)

WOLFGANGSEE

Nejkrásnější a nejteplejší jezero Solné komory. Podle legendy město vyrostlo kolem kaple, kterou postavil německý biskup Wolfgang, učitel císaře Jindřicha II. Biskup se dočkal kanonizace a jeho kaple se stala vyhledávaným poutním místem. V 15. století ji nahradil kostel, jenž je dodnes skvostem městečka. Pyšní se gotickým oltářem od Michaela Pachera, barokním oltářem nebo úžasně dekorovanou kazatelnou od Meinrada Guggenbichlera. Turisty do St. Wolfgangu láká také hotel Im Weißen Rössl, který inspiroval Roberta Stolze, autora stejnojmenné operety Hostinec U Bílého koně.

Městečko vděčí za své jméno biskupu s Regensburgu sv. Wolgnangu, který byl v 10. století vyslán do této oblasti, aby přebudoval benediktinský klášter u Mondsee. Biskup dal na malém výběžku vystavit kapli, kolem které vyrostla osada. Kaple je dnes součástí kostela (Pfarrkirche), stojícího nad jezerem v centru městečka.

Svojí krásnou polohou mezi horskými vrcholky a nadmořské výšce 539 m n.m. se stalo výchozím bodem pro krásné túry do okolních hor. Na březích jezera dlouhého 10 km a širokého 2 km leží 3 městečka – St. Wolfgang, Strobl a St. Gilgen. Každé z těchto městeček má nezapomenutelnou atmosféru. V době adventu pluje po hladině jezera obří lucerna, jež je jedním z lákadel pro turisty, kteří se do okolí jezera ve vánočním čase rádi stahují.

V městečku St. Wolfgang je raritou vyřezávaný starobylý oltář obrovské historické hodnoty, stojící v místím kostele. Dnes sem směřují turisté hlavně kvůli slavnému oltáři od tyrolského mistra Michaela Pachera (rakouská Gotika) Pracher je velmi zajímavý a dosti záhadný gotický umělec. Mnoho jeho děl bylo zničeno při barokních přestavbách kostelů, proto dnes jeho dílo známe jen velmi málo. Narodil se mezi lety 1430-35 v Itálii a vyučil se v Padově. Z města (3000 obyvatel) vede 6 km dlouhá zubačka na nedalekou horu Schafberg (1783m), kam se po překonání 1200 výškových metrů (parní nebo dieslovou lokomotivou) pohodlně dostanete na vyhlídku, z níž můžete spatřit nejvíce jezer Solné komory najednou. Jezero nabízí rovněž mnoho sportovního vyžití. Od vodních sportů (114 m hloubka – potápění, surf, vodní lyže, jízda na banánu…), přes cyklistitu po turistické trasy. V létě si nenechte ujít koupání v jezeře s průzračnou kvalitní vodou, v zimě zase bruslení po zamrzlé hladině. Na pláži u stanice zubačky je pro Vás připraven minigolf.

St.Gilgen – je zde kostel s dvojitou kupolí a atraktivní radnice s arkýřovým oknem a krytou verandou. Dále se zde nachází řemeslné muzeum zaměřené na paličkovanou krajku (červen-září). V St. Gilgenu se narodila Mozartova matka Anna a tak je tu také malé Mozartovo muzeu (červen – září), žila zde i Mozartova talentovaná sestra Nannerl. Video o Mozartovi a sbírku hudebních nástrojů z celého světa můžete shlédnout v Musikinstrument-Museum der Völker (celoročně)

Strobl – klidnější vesnička než St.Wolfgang nebo St.Gilgen, výhodné východisko turistických tras a zároveň výhodné pro vyznavače vodních sportů, pro které zde funguje mnoho půjčoven. Odtud vyjíždí Skibus do 20km vzdáleného Postalmu.

HALLSTATT / OBERTRAUN

HallstatterseeV létě můžete navštívit netradiční nabídku. Tou je soustava jeskyň či výhledů. Ledovcová jeskyně (-2°C) je otevřena 28.4.-28.10. Mamutí jeskyně (3°C) je otevřena 5.5.-28.10. “Řvoucí jeskyně” (6°C) – jeskyně kam dopadá hlučný vodopád je otevřena od 29.4.-30.9. Vstupenku si pak můžete zakopit dle vlastního výběru. Pokud chcete vidět pouze jeskyně, nebo výhledy nebo všechno najednou. Pět prstů – výhled z pěti “prstů” trčících ze skály ve výšce 400m nad údolní propastí. Na vodopád je pak samosatné vstupné. Ledové paláce na Dachsteinu patří k největším zázrakům přírody v Alpách a řadí se k největším ledovým jeskyním na světě.

Led se tvoří z prosakující vody, která se do jeskyně dostává z náhorní plošiny Dachsteinu skrze spáry a štěrbiny ve skále. Když jsou venkovní teploty nižší než bod mrazu, ale v jeskynních prostorech je ještě studený vzduch, zamrzá vnikající voda a vytváří ony nádherné ledové objekty, které Velké ledové jeskyni dodávají její zvláštní kouzlo.

V rámci okružních, asi 50 minut trvajících prohlídek se návštěvníci mohou ponořit do světa přírodních zázraků a zažít kouzlo ledové jeskynní krajiny na vlastní kůži. Zkušení průvodci ukáží návštěvníkům nezamrzlé chodby i sál krápníků v „Dómu krále Artuše“. V tomto sále, kterému vévodí mohutné balvany, byly svého času nalezeny kosti medvěda jeskynního.

Schodiště vedoucí úzkým průvlakem usnadňují výstup do horního patra jeskyně, jehož fantastické ledové tvary představují zlatý hřeb návštěvy jeskyně. Od „ledového paláce“ vede cesta k „Parcifalově dómu“ a k „Velké ledové hoře“ – ledovému kuželu vyššímu než devět metrů. Dále pokračujeme k ledovému zvonu „Hradu Sv. grálu“, který se třpytí bíle až tmavě modře podle stávajícího osvětlení. Spojovací chodba vede k ledové podlaze přilehajícího „Tristanova dómu“, jejíž tloušťka je 25 m, a sestup do „Velké ledové kaple“ u základny jeskynního ledu zanechává trvalý dojem z krásy podzemní říše. Kolem ledové propasti, jejíž překonání bylo během výzkumu jeskyně tou největší překážkou, se návštěvníci dostanou k východu s krásným výhledem na vrcholky Krippenstein a na Halštatské jezero.

HallstattJeskyní můžete projít v běžné obuvi, doporučujeme teplé oblečení.

Jméno Mammuthöhle – Mamutí jeskyně dostal tento jeskynní systém od svých objevitelů pro své enormně velké rozměry podzemních sálů a chodeb.  V současnosti je prozkoumáno 60 km těchto chodeb, z toho téměř jeden kilometr mohou návštěvníci projít v rámci prohlídek. Během asi jednohodinové prohlídky Mamutí jeskyně návštěvníci získají informace o vzniku jeskyň, ale také o práci speleologů. Dozví se o tom, jak ohromné množství vody hučelo horou a s jakými problémy byli speleologové konfrontováni v „Půlnočním dómu“ během své několikadenní expedici do nitra hory. V „říši stínů“ se fantazii meze nekladou. Příroda tu sama vytvořila obrazy z bílého „horského mléka“ a hnědého oxidu železa. Práce Umělecké univerzity Linec – jako třeba projekt Dopad světla a scan jeskyní – podtrhují různé zajímavosti.

Převážně v Mamutí jeskyni se provádí tzv. jeskynní trekking nebo caving. Pod vedení zkušeného průvodce se návštěvníci vydají po stopách speleologů. S kombinézou a zajištění lanem lezou do nitra jeskyně, které je od trasy běžných prohlídek velmi vzdáleno.

Kdo chce navštívit ještě další jeskyni, má v oblasti Schönbergalm hned ještě další příležitost. Třpytiví ledoví obři ve Velké ledové jeskyni DachsteinV Obertraunu je možné navštívit ještě třetí jeskyni Dachsteinu. Koppenbrüllerhöhle („Jeskyně horského řevu“) návštěvníky seznamuje s vodními cestami v nitru horského masivu Dachsteinu. Burácející jeskynní potok, nádherné krápníky a nástěnný Winter dotváří jedinečný zážitek během prohlídky jeskyně.

Pokud vzbudí Váš zájem více než 7000 let dějin Halštatu (Hallstatt), vydejte se na návštěvu do malebného městečka na břehu Halštatského jezera (Hallstättersee). Hallstatt je známý svým dobýváním soli již v době ranných dějin a propůjčil jméno celé kulturní epoše (asi 850 až 500 před Kr.). Muzeum Kulturní dědictví Halštat, kostnice, archeologické vykopávky a Svět soli Halštat tuto minulost přibližují. Ve výšce 1.350 m n.m., u výchozího bodu cesty vedoucí k Obří jeskyni a k Mamutí jeskyni, se nachází zážitková restaurace Schönbergalm. Zvláště mladí hosté si zde přijdou na své – každé dítko, které je menší než 1 m, tu jí zdarma, o zábavu se postarají jeskynní klouzačka, „krokodýlí průvlek“ a dětská lanovková kabinka. Domácí čerstvé těstoviny, velká minutková jídla a hodnotné biopotraviny z regionu se postarají o to, aby se zde době cítili také dospělí. Otevřeno je za provozu lanovky

ATTERSEE

Attersee v Horním Rakousku – nejčistší jezero v Solné komoře a zároveň největší alpské jezero Rakouska. Na délku měří 20 km, šířku má 4 km a do hloubky měří 171 m. Jako jediné jezero v Solné komoře nikdy nezamrzá, což vytváří výborné předpoklady například pro výcvik potápění, jelikož umožňuje celoroční přístup ke zkoumání podvodního světa. Z hlediska bezpečnosti potápění jsou některá místa, zejména Schwarze Brücke, pro ponor v jezeře velmi nebezpečná a vhodná pro zkušené potápěče, což dokládá i množství pamětních křížků na břehu jezera. Zároveň s potápěním je na jezeře sportem číslo jedna jachtaření. Městečko Steinbach lezící na východním břehu jezera je významné svým pobytem Gustava Mahlera roku 1893 až do své smrti o čtyři roky později. Dalším významným návštěvníkem Attersee byl Gustav Klimet, který zde od roku 1901 až do své smrti roku 1918 každé léto pobýval. Jezero je také námětem mnoha jeho obrazů. Pobývala zde také jeho milenka návrhářka Emilie Flöge. Nedaleko ve skalním amfiteátru se nachází vodopády Burgauklamm, které padají z výše 30m.

MONDSEE

Mondsee v Horním Rakousku je jedním z jezer  Solní komory, jehož název Měsíční jezero vznikl díky jeho tvaru v podobě protáhlého půlměsíce. Nad jezerem ční tzv. Dračí stěna, oblíbený horolezecký cíl.

Jezero je 16,4 km dlouhé a 2,3 km široké a může se pochlubit nejen čistotou vody, ale také její teplotou. V létě totiž činí až 27 stupňů. Díky tomu se zde daří třeba štikám, pstruhům, ale i úhořům. V oblasti jezera byly nalezeny zbytky kůlů z mladší doby kamenné a stopy po tzv. nordické kultuře z období 2200 – 2700 př.n.l.

ZELL AM SEE

Zell am See je menší lázeňská obec umístěná okolo jezera Zeller See. Nachází se nedaleko rakouského Salcburku, přímo v údolí vedle alpského hřebene. Jedná se o nejnavštěvovanějších oblast Rakouska. V zimě je to ráj pro lyžaře, v létě pro odpočinek a vysokohorskou turistiku. Čeká na Vás pohádková krajina s průzračnými jezery, majestátními horskými štíty, zelenými loukami a malebnými vesničkami. Najdete tu vše, co si lze představit pod pojmem aktivní dovolená. Můžete se vypravit na jeden z mnoha do nebe sahajících alpských vrcholů nebo si udělat jen menší procházku po okolí.

Samozřejmě je zde mnoho příležitostí pro další sportovní aktivity jako: koupání, lukostřelba, golf, tubing, zorbing, letní sáňkování, bruslení, tennis, jízda na koni, plážový volejbal, lanový park, jízda na kajaku, windsurfing, kitesurfing, plachtění, jetboating, hydrospeed, cyklistika, lenošení u jezera nebo adrenalinové sporty. 

 

V okolí Zell am See je spousta zajímavých míst, která opravdu stojí za to vidět a prozkoumat. Výlety po okolí: Krimmlské vodopády, jedinečná Grossglocknerská vysokohorská silnice, Eisriesenwelt - největší ledová jeskyně na světě, hrad Hohenwerfen, soutěska Liechtensteinklamm - jedna z nejhlubších soutěsek celých Alp, jedinečné lázně v Bad Gasteinu, solný důl Hallein, výlet lodí, vyhlídkový let letadlem, let balónem.

LIECHTENSTEINKLAMM

Jedna z nejkrásnějších, nejdivočejších a nejhlubších soutěsek v Alpách se nachází v Salzburku. Cesta soutěskou vede přímo nad vodou po mnoha mostech a můstcích uchycených přímo ve skále, přes žebříky a tunely. Úzká soutěska mezi vysokými skalami dává jen minimální průnik světlu, takže obloha se místy jeví jen jako úzký modrý proužek. Podívaná na divokou vařící se vodu pod sebou na 800 m dlouhé stezce je skutečným zážitkem pro každého návštěvníka. Vzrušující atmosféra se ještě umocňuje hlukem valící se vody. Na konci stezky se ocitneme před 50 m vysokým vodopádem a litujeme, že stezka je u konce. Za tuto podívanou zaplatíme 3,5 EUR vstupné.

KRIMMELSKÉ VODOPÁDY

V Salzburku se nachází tyto 380 m vysoké vodopády. Jedná se o nejvyšší vodopády ve střední Evropě a čtvrté nejvyšší na celém světě. Vstup k vodopádům stojí 1,5 EUR a na jeho začátku je možnost zhlédnout expozici Zázračný svět vody Krimmlu, kde se setkáte s vodou ve všech podobách.

Během celé cesty vzhůru podél vodopádů neuslyšíte vlastního slova, jelikož burácení vody je ohromující.

Lesní cestou přes několik vyhlídkových míst se pokocháme pohledem na řítící se vodu, jež spadá přes 3 stupně do Salzašského údolí. Na každé úrovni vodopádů jsou vyhlídky tak blízko, že člověk vypadá, jako by právě vylezl ze sprchy a v uších mu silně hučí. Celá stezka má převýšení 1000 m a končí u hostince Krimmler Tauernhaus, kde naopak vodopády začínají.

Na prohlídku vodopádů počítejte při ostré chůzi se dvěma hodinami času, pokud budete fotit nebo se zastavíte v některé z hospůdek, počítejte s delším časem. Doporučujeme obléci si nepromokavé oblečení nejlépe s kapucí a rovněž nepromokavé boty, jelikož voda se na vás pohrne ze všech stran. Stejně jako automobily mají k vodopádům zakázán vjezd i cyklisté.

HOHE WAND

Vápencová oblast v Dolním Rakousku nedaleko našich hranic se stala oblíbeným cílem lezců a turistů. Celý asi deset kilometrů široký skalní val je protkán množstvím turistických i takzvaných zajištěných cest, neboli klettersteigů, různých obtížností. Milovníci skalního lezení zde naleznou 900 lezeckých tras a 15 klettersteigů. Na vrcholu Hohe Wand vás čeká úchvatná vyhlídková terasa, tzv. Skywalk, ze které uvidíte mimo jiné na masiv Schneeberg, nejvyšší bod Dolního Rakouska.

TYROLSKO

Tyrolsko je ukázkou veškerých představ zahraničních turistů o Rakousku. Ženy v krojích, rozeklané štíty hor, zelené svahy rozlehlých pastvin, zpěněné horské řeky, kaple s cibulovitými kupolemi.

Tyrolsko se stalo dědičným lénem Habsburků, prvním Habsburkem byl Maxmilián I., který se díky bohatství zdejšího kraje stal pozdějším císařem. Za jeho vlády byli tyrolští muži osvobozeni od služby v armádě v ostatních částech země a sloužili pouze pro obranu tyrolských hranic. Tento patent je známý jako Landlibell. Toto opatření trvalo až do roku 1918. Známý obyvatel Tyrol je Andreas Hofer, který se rozhodl bránit svoji zem proti Bavorům, kteří se rozhodli obsadit jeho zem za podpory francouzské armády, vedené samotným Napoleonem. Tyrolsko bylo sice podporované z Vídně, ale obrovské francouzské přesile nemohlo dlouho odolat. Okupace Tyrolska trvala až do Napoleonovy porážky roku 1815. Známé jsou také střelecké jednotky Schützen, které existují dodnes a hrdě nosí své kroje.    

Innsbruck

Hlavní město celé oblasti na výhodné poloze pro ty, kdo chtějí svou dovolenou kombinovat s městským životem a lyžování. Lyžařská oblast je od Innsbrucku jen asi půl hodiny jízdy autem. Večer si pak můžete užívat městského života, návštěvu barů a diskoték až do ranních hodin. Innsbruck byl také dějištěm ZOH roku 1964 a 1976. K prohlídce láká komplex středověkých budov, z doby zakladatele hlavního města Maxmiliána – Goldenes Dachl. Dále pak císařské mauzoleum v Hofkirche a zámek Schloss Ambras, kde je uložena výstřední sbírka Maxmiliánova prapravnuka arcivévody Ferdinanda II.

Staré město – Altstadt, hlavní ulicí starého města je Herzog Friedrich Strasse s podloubími, která jsou lemována obchody se suvenýry. Na konci náměstí spatříme dům s Goldenes Dachl se zlatou (ve skutečnosti měděnou) střechou, střecha byla postaven na přelomu 15. a 16. Století pro zakrytí balkonu. Balkon je zdoben sochami maurských tanečníků tančících pro císaře Maxmiliána I. A jeho druhou ženu Biancu Mariu Sforzu (originály soch jsou v Landesmuseu Ferdinandeum). Binca drží jablko, které hází tanečníkům za odměnu, žena za ní je císařova první manželka Marie Burgundská. Za zhlédnuté také stojí kostel svatého Jakuba (St. Jakob), z 18. Století. Kde naleznete Madonu s dítětem od Lucase Cranacha staršího (na hlavním oltáři). Nedaleko od Domkirche je Hofburg, odtud vládl Innsbrucku Leopold III. Maxmiliánův prázdný hrob (zemřel mimo Innsbruck, kam nebyl vpuštěn, ze strachu, že jeho vojáci nezaplatí útratu) a lemuje ho 28 postav jeho předků (Rudolf I., Albrecht II., Fridrich III…….autorem většiny soch nebo návrhů je Albrecht Dürer.

Již od starého města uvidíte Annasäule, sloup postavený na památku porážky Bavorů na den svaté Anny roku 1703. Ulici Maria Theresien Strasse vévodí Triumphforte, triumfální oblouk, postavený roku 1756 na počest oslavy sňatku Leopolda II. A ulice dále pokračuje, již jako Leopoldstrasse do další městské čtvrti Wilten, vzádlené 1,5 km. Zde se nachází Wilten Basilica se dvěma věžemi, postavil ji v 18. Století tyrolský kněz-architekt Franz de Paula Penza a stal se poutním místem. Basiliku krášlí nástropní malba Salome drží hlavu Jana Křtitele od augsburského malíře Matthäuse Gündtera.

Zámek Ambras domov Maxmiliánova pravnuka arcivévody Ferdinanda. Zámek se nachází asi 2 km jihovýchodně od starého města. Nacházeli se zde klenoty jako např. zlatá solnička od Benvenuta Celliniho, která je dnes umístěna ve Vídni. Dále jsou tu busty římských císařů a portréty z Ferdinandovy sbírky kuriozit, muž s hřívou, Vlad Naražeč, portrét Transylvánského vládce z 15. Století. Lanovkou se dostanete na vrchol Nordkette, kde můžete obdivovat překrásné panorama hor a město pod vámi. V polovině lanovky je Alpenzoo, kde jsou zvířata z horských oblastí Evropy, včetně medvědů, orlů, kun, kozorožců, rysů a vyder.

Swarovski Kristallwelten v Innsbrucku – zde se prodává a předvádí tyto úžasné krystaly a šperky.

Nedaleko od Innsbrucku se nachází lyžařské středisko Stubai s ledovcem Stubai Gletscher a také schlick 2000 (www.ski-innsbruck.at), všechny areály kolem Innsbrucku, byly také součástí ZOH. Nejbližší středisko je Nordpark, který využívají obyvatelé Innsbrucku, když si chtějí „vyskočit“ na lyže při polední pause. Dosažitelné MHD jsou svahy Parscherkofelu, dále pak Mutters a Axams, které jsou v dosahu 9km od města a 35 km se pak nachází Sbutaiská ledovec.

Innsbruck super ski pass nabízí kombinaci sjezdovek v oblasti Innsbrucku, Arlbergu, Kitzbühelu.

Předměstím Innsbrucku je Hall, který byl v 15. Století třetím největším městem po Vídni a Schwazu. Bylo významným obchodním místem a bohatlo na výnosech z těžby soli. V Hallu se nachází jedny z nejzachovalejších středověkých budov v Rakousku (10 km východně od Innsbrucku). Nachází se zde hlavní centrum, které se vyznačuje pozdně gotickými stavbami. Centrální náměstí Oberer Stadtplatz s kostelem St. Nikolause, z konce 13. Století. V kostele se nachází Waldaufkapelle pojmenovaná podle Floriána Waldaufa, syna sedláka z východního Tyrolska, který se stal důvěrným pomocníkem císaře Maxmiliána I.. Waldauf byl sběratel svatých relikvií a tak zařídil převoz lebek méně významných svatých do kostela, což obsahovalo velké procesí. Lebky jsou dnes ve výklencích severní zdi kaple vedle sošky Panny Marie od tyrolského umělce Michaela Prachera. V Bergmuseu se nachází muzeum těžby soli v Hallu.

Hrad Hasegg ze 16. Století dominuje městu a byla zde umístěna Hallská mincovna. V kapli hradu se konala svatba Maxmiliána s jeho druhou ženou Biancou Sforzou .  

Pro letní měsíce je dobré navštívit pozemní lanovkou Rosshütte, odkud je výhled na Zugspitze, Seefelder Jochbahn, která Vás vyveze na Seefelder Joch…