Maďarsko - informace o zemi

Maďarsko - informace o zemi

MAĎARSKO

Budapešť - hotely

Lázně - hotely

Balaton - hotely

Dělíme tuto zemi na tři základní oblasti. V létě hojně navštěvovaná oblast Balatonského jezera a v zimním období hlavní město Budapešť, které je navštěvováno v rámci tzv. eurovíkendů a pak, k Maďarsku neodmyslitelně patřící lázně.

Republika Maďarsko, je středoevropským vnitrozemským státem bez přístupu k moři. Rozkládá se po obou stranách středního toku řeky Dunaje. Řadí se mezi menší státy, je jen o málo větší než Česká republika, při stejném počtu obyvatel cca 10 milionů. Pětina lidí z tohoto počtu žije v hlavním městě Budapešti a jejím nejbližším okolí. Země hraničí celkem se sedmi státy, na severu se Slovenskem (nejdelší hranice), na východě s Ukrajinou a Rumunskem, na jihu s Chorvatskem a Srbskem a na západě se Slovinskem a Rakouskem. Státním zřízením je republika s prezidentem voleným parlamentem na 5 let. Má 10 mil a jeho rozloha je 93 033 km2, což je o něco více než má česká republika. Oblíbenými suvenýry z cesty do Maďarska je mletá paprika, která dosahuje až šesti odstínů pálivosti, trvanlivé salámy a klobásy (čabajky), tokajská vína, Barack pálinka aj. ovocné destiláty.

Maďarská kuchyně je vyhlášená, kdo by neznal szegedínský guláš, perkelt či rybí polévku halázlé, sedmihradské dušené zelí anebo lahodné paprikáše všeho druhu. Vypečená husa, její jatýrka nebo pečené selátko jsou rovněž součástí maďarského jídelníčku, který jistí ořechové tažené záviny, či proslavený Dobošův dort a jiné vynikající dezerty.

Obecné informace o zemi nalezneze zde.

BUDAPEŠŤ

Přezdívá se jí Paříž na Dunaji, hlavní metropole Maďarska (2 mil. obyvatel), turisticky velmi vyhledávané město. Dunaj ho dělí na 2 části, Budín a Pešť. Typický je její harmonický velkoměstský vzhled s mnoha obchody, butiky, kavárničkami, venkovním posezením, širokou sítí sportovních i zábavních zařízení (proslulý Vidámpark). Nejvýznamnějšími památkami jsou: farský kostel, římská pevnost, Péteffyho palác, piaristický klášter, palác Károlyů, pešťský župní dům či kostel anglických panen. Více než třicet muzeí, impozantní mosty, typická budova parlamentu z 19. století. Město je proslulé  svými lázněmi (123 léčivých pramenů). Nejznámější jsou Královské a Gellertovy lázně.

Obě části, které dnes Budapešť tvoří, byly spojeny roku 1872, kdy si Maďarsko vydobylo částečnou samostatnost na Rakousku Uhersku a stalo se, po rakousko-uherském vyrovnání, soustátím Rakousko-Uhersko.

Značná část centra – od hotelu Gellért, přes Hradní vrch Várhegy až po most Margit híd, je zařazena mezi památky UNESCO.

Budapešť se pyšní jedním z nejstarších podzemních drah v Evropě. Metro bylo postaveno roku 1896 a po Londýnském metru je druhé nejstarší v Evropě. Pozor, provoz odpovídá stáří metra, které je hlučnější, než jsme zvyklí z Prahy. Budapešť je velmi rozsáhlá a kopcovitá, doporučujeme tedy využívat městskou hromadnou dopravu.

BUDÍNSKÝ HRAD: na Budínský hrad se lze dostat lanovkou, zde neplatí předplacené jízdenky, proto je vhodné využít „hradní autobus“ (Várbusz), který jezdí ze stanice metra Moszkvatér.

nahoru

BALATON

Je nejnavštěvovanějším místem v Maďarsku. Voda v jezeře je v létě příjemně teplá, mívá kolem 22 stupňů, je čistá a koupání je bezproblémové. Jezero je hluboké kolem dvou, maximálně tří metrů, ve všech místech se lze potápět až na dno. Hladina je klidná, ideální jsou podmínky pro surfování, jízdu na šlapadle, vodních lyžích nebo jinou podobnou aktivitu. Můžete si i dobře zarybařit. Z mnoha balatonských přístavišť se pořádají vyjížďky lodí. Balaton je perlou Maďarska a Maďaři se usilovně starají, aby této své pověsti dostál. V místních restauracích ochutnejte candáta na hříbkách a jako dezert pyré z jedlých kaštanů se šlehačkou. Teplota se, díky malé hloubce, vyšplhá někdy až na 27°C, koupání je vhodné již od května do října. Řeka Sio upravuje čistotu vody a výšku hladiny. Voda v Balatonu se obmění jednou za 2 roky. Šířka Balatonu v nejužším místě 1,2 km, jinak se šířka pohybuje od 8-14 km, délka 77 km. V jezeře žijí pouze užovky, proto nemějte strach, tento malý had Vám neublíží.

Severní břeh: voda klesá prudce do hloubky, po 15-20 m je již hloubka 2 m, zdejší pláže doporučujeme dobrým plavcům. Svým prostorným, bezplatný parkovištěm, skromnými cenami vstupného, bezplatným využitím bazénů, sportovišť a různými zábavnými programy je ideální k prožití příjemné dovolené. Dno na tomto břehu je kamenité. Pláže jsou písečné nebo travnaté, spíše intimní, malé.

Jižní břeh: voda klesá do hloubky jen pomalu a většinou můžeme kráčet i 500 m od břehu, aniž bychom museli plavat. Při břehu se v sotva půlmetrové vodě mohou vyřádit i nejmenší. Břeh ideální pro pobyty rodin s malými dětmi. V přístavu Siófok přistávají veškeré balatonské lodní linky. Pláže jsou písečné a travnaté.

Východní břeh: je po celý den zaléván sluncem, je proto vyhledáván vyznavači slunění. Tento břeh je klidnější.

Za vstup na většinu pláží se platí, volné přístupy jsou označeny szabad strand (volný přístup), vstup se většinou pohybuje kolem 150 FT.

Majáky na hotelech – na vyšších hotelech byly umístěny majáky upozorňující plavce na blížící se bouři. Na Balatonu se přižene bouře většinou nečekaně (turisté, neznalí poměrů, nezaregistrují změnu počasí včas). Vlny při bouři dosahují až 2 metry, což je pro plavce život ohrožující vlnobití. Když maják bliká 30x za minutu, tzn. „nebezpečí, držte se u břehu“, když bliká každou vteřinu, tzn.“pryč z vody“. Bouře se v létě rychle přežene a pak můžete v klidu pokračovat v koupání.

Trajekt – pro auta, vede mezi městy Szántód rév – Tihany rév.  

LETOVISKA NA BALATONU:

SIÓFOK: lázeňské město na jihovýchodním břehu Balatonu oplývá bohatým společenským životem, 17 km dlouhá pláž tzv. Zlatý břeh (Aranypart – vede na východ) a Stříbrný břeh (Ezüstpart, vede na západ), v přístavu kotví parník s diskotékou, obrovské volné pláže každoročně navštěvuje množství domácích i zahraničních turistů, koupání v jezeře bývá možné již od května, lákadlem jsou zážitkové a wellness lázně Galerius, otevřené na Zlatém břehu v roce 2006, poskytují relax všem věkových skupinám. Letovisko se vyznačuje čilým denním i nočním životem a spoustou vodních atrakcí, včetně tažného zařízení pro jízdu na vodních lyžích. V Siófoku se narodil známý skladatel Imre Kálmán (Čardášová princezna, Hraběnka Marica).

Kulturní akce: začátek července: mezinárodní folklorní festival. Červenec, srpen: varhanní koncerty v místním katolickém kostele. Výlety do okolí: lidový skanzen Szántódpuszta, historické město Tihany se skalními příbytky mnichů, hrad Vázsonyko v obci Nagyvázsony, Balatonfüred a Tihany dosažitelný lodí.


FONYÓD: malá vesnička, kde se každou středu a sobotu pořádají největší trhy této oblasti, kde jsou nabízeny maďarské speciality a tradiční rukodělné výrobky.

BALATONFÜRED: seriózní letovisko, jako by bylo protipólem Siófoku, co se týká polohy i zaměření. Jedná se o tradiční lázeňské středisko, léčí se zde srdeční choroby a nemoci oběhového ústrojí. K léčbě přispívají místní prameny – Kossuthův pramen (Kossurh ivócsarnok), uhličitá chladná voda. Město je také zakladatelem tradice veřejného koupání na Balatonu a vzniklo zde první maďarské stálé divadlo. Léčil se zde indický básník Rabindranatha Tagore roku 1926 a tak se mu tu líbilo, že zde vysadil lípu, která se stala zakladatelkou této tradice, ve které pokračovalo mnoho významných osobností, včetně krajanky zakladatele této tradice, Indíry Ghándiové.

BADACSONY: městečko proslavené vinicemi a místním, velmi zdařilým, vínem Szürkebarát (Šedý mnich) a Kéknyelű.

SZIGLIGET: toto městečko si zachovalo svůj vesnický ráz. Nad městečkem se vypíná zřícenina hradu Szigliget Várom, který byl pobořený roku 1702 na rozkaz císaře, jako trest za účast místních občanů na protihabsburském povstání. Ve městečku je dále zámek Eszterházyu, kolem jejichž zámku původně vesnička vyrostla.

BALATONFÖLDVAR: malé, původně keltské městečko na jižním břehu Balatonu s vlastní železniční stanicí, umožňující snadný výlet do Budapešti, veškerá vybavenost v místě.

BALTONALMÁDI: příjemné vilové městečko s nejlépe vybavenými plážemi na celém severním pobřeží Balatonu a několika zajímavými církevními památkami a rozhlednou nad městem.

KESZTHELY: malé barokní městečko (21 tis. obyv.) mezi horami Keszthely a jezerem Balaton, snadno dostupné po železnici z Budapešti (vlaky jezdí 2x denně), bohatý kulturní program, zejména na jaře a na podzim, místní hrad Festetics (z roku 1750, s největší šlechtickou knihovnou v Maďarsku, se 100 000 svazky), muzeum historie Balatonu a Muzeum Marcipánu. Městské lázně, které dnes slouží spíše jako historická památka. Největší atrakcí je nedaleká velká pláž.

Kulturní akce: duben - Helikónský festival; 1. května - zahájení sezóny na Balatonu; květen - festival na Balatonu; srpen - vinný festival; srpen - pivní festival; The Goldmark yard - divadelní hry, hudební programy, folklórní večery.

KIS BALATON: „malý Balaton“. Toto jezero bylo vytvořeno uměle roku 1984, stalo se okamžitě rájem ptactva.

KAPOLNA PUSZTA: pěstují se zde domestikovaní buvoli obecní.

HÉVÍZ: lázně, které jsou užívány již přes 200 let. Nachází se zde jezero vulkanického původu, má plochu 4,5 ha a hloubku až 40 m. Je napájeno horkými i chladnými krasovými prameny, které mají vysoký obsah síry. Blahodárné účinky na revma má i rašelinné bahno na dně jezera. Voda v jezeře dosahuje v létě až 32-36°C. v zimě pak 24-26°C. Jen při třeskutých mrazech (-20°C) klesá teplota vody v jezeře na 20°C. Díky teplotě rostou na jezeře (v určitých místech) egyptské lotosové květy a lekníny. V hloubce 38 m se nachází jeskyně, dostupná pouze s profesionálním potápěčem, protože se při vstupu musí překonat silný protiproud termální vody. V jeskyni se nesmí pobývat delší dobu, protože zde teplota dosahuje 40°C.

SZÉKESFEHÉRVÁR: Stoličný Bělehrad, korunovační město maďarských králů.

AQUA CITY: velký akvapark v dostupné vzdálenosti od Balatonu, pro pobavení nabízí 12 bazénu a 13 velkých skluzavek. Nachází se u městečka Zalaegerszeg (http://www.aquacity.hu/)

nahoru

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA:

MOSONMAGYAROVÁR: lázeňské město s těžko vyslovitelným jménem „Mošonmaďárovár“ se nachází v bezprostřední blízkosti Rakousko-Maďarských hranic (přechod Rusovkce-Rajka). Město vzniklo roku 1939 spojením dvou městeček Moson a Magyarovár. Zdejší lázně se specializují na léčbu pohybového, zažívacího a dýchacího ústrojí.

GYŐR: toto lázeňské město je známé také pod českým názvem Ráb. Nese také přezdívku „město vod“. Leží na soutoku Ráby a dunajského ramene Mosoni-Duna. Všude pod povrchem se nachází množství pramenů. Lázně nesou oficiální jméno Rába Quelle. Tyto nové, moderní lázně zahájili svou činnost roku 2003, proto odpovídají všem světovým standardům. Nalezneme zde 5 bazénů, tobogány (nejdelší má 64m), gejzíry, chrliče vody, masážní trysky, jeskyně a vodopády.     

SÁRVÁR: v překladu znamená „Hrad na blatech“. Jedno období patřilo město rodu Bathory, z něhož pocházela i Alžběta Bathoryová, neboli Čachtická paní. Žila spíše na Slovensku, ale do Sárváru také jezdila a páchala zde násilnosti, za které byla nakonec odsouzena. Lázně byly otevřeny až roku 2002 a proto se mohou pyšnit moderním zařízením na světové úrovni. Nachází se zde 3 600 km2 bazénů, 2 prameny které dosahují teplot 43°C a 83°C a tryskají z hloubky 1 200 m. Ze slané vody se získává sůl, která tvoří tzv. sárvárské krystaly.

FERTŐRÁKOS: rekreační středisko na Ferő tó, neboli na Neziderském jezeře, jehož malá část zasahuje do Maďarska. Jezero má hloubku pouhých 75 cm (v nejhlubším místě 1,8 m), proto se v létě dobře prohřívá, je napájeno podzemními prameny a je mírně slané. Roku 2001 byl národní park na Neziderském jezeře zapsán do světového dědictví UNESCO.

BŰK: svou rozlohou patří lázně v Bűk k největším v Maďarsku. Mají 22 bazénů o vodní ploše 5 000m2. Voda má vysoký obsah železa a teplotu 55°C, voda tryská z hloubky 1282 m. Krytý bazén má 37°C se silně probublávajícím oxidem uhličitým.

BÜKFÜRDÖ: oblíbené, hojně navštěvované termální lázně, 2 km od centra obce Bük, areál v upraveném parku má rozlohu 13 ha, 27 krytých i otevřených bazénů, termální bazény, unikátní léčivá voda, zvláštní bazény pro děti, četné odpočinkové plochy, sportovní hřiště (plážový volejbal, plážová házená, nohejbal, plážový fotbálek), jedno z nejkrásnějších evropských golfových hřišť s 18 jamkami, bowlingové hřiště, tenisové kurty, jízda na koních, rybaření, minigolf i cyklistika.

SZÉKESFEHÉRVÁR: neboli Stoličný Bělehrad, korunovační město maďarských králů

JEZERO VELENCEI: průměrná hloubka je 160 cm, rozloha 10,5 x 1,5-3,3 km, teplota vody se pohybuje mezi 22-27°C. voda má vysoký obsah magnezia a sody, blahodárně působí na kůži a klouby.

GORSIUM: v blízkosti jezera Velencei se nachází Gorsium, archeologický park (Régészeti Park, 8121 Tác), na místě bývalého vojenského tábora z římské doby, který v první ½ 2. století povýšil císař Hadrián na město.

SOPRON: městu se přezdívá „Město nejvěrnější“, protože roku 1921 jeho obyvatelé (Maďaři i Rakušané) odhlasovali v referendu příslušnost k Maďarskému státu. Pro svou krásu je také Sopron nazýván „Malou Prahou“. Zázračně se zde zachovalo mnoho památek různých stavebních slohů. Veškeré ničivé vojenské střety se Soproni spíše vyhýbaly. Do školy zde chodil nejznámější obyvatel Sopornu Ferenz Liszt a měl zde také, ve svých 9ti letech svůj první koncert.

FÉRTÖD: „Maďarské Versailles“, barokní zámek s rokokovými prvky v blízkosti Sopronu. Zámek nechal vystavět kníže Miklós József Eszterházy (1714-1790)

AQUA CITY: v blízkosti města Zalaegerszeg se nachází velký Aquapark s 12ti bazény a 13 velkými skluzavkami.

HEVÍZ: je nejvýznamnější lázeňské středisko Maďarska, žije zde 5 tis. obyvatel. Za svou slávu může děkovat jedinečnému termálnímu jezeru. S rašelinovým dnem o rozloze 4,4 ha je největším teplovodním jezerem na světě, obklopeným ochranným lesem o rozloze 50 ha. Voda je ohřívána geotermální energií. Teplota vody dosahuje v létě 30-35 °C, a v zimě neklesá pod 22 °C. Léčivá voda má blahodarné účinky při potížích pohybového aparátu.

ZALAKAROS: termální lázně v přitažlivé krajině jihozápadní části Maďarska, obklopené vinicemi a ovocnými zahradami, jsou kombinací léčebného centra, krytého aquaparku a venkovního termálního koupaliště 4000 m2 vodní plochy obklopené rozsáhlým zalesněným parkem, v letních měsících je v provozu venkovní termální bazén. Aquapark nabízí krytý bazén s termální vodou a různými vodními atrakcemi, multifunkční sportovní bazén, dětský bazén i brouzdaliště.

SÁRVÁR: termální lázně v západní části země, 120 kilometrů od Vídně a 193 km od Budapešti, malé příjemné městečko, bohaté na kulturně historické památky a turistické pozoruhodnosti, hrad Nádasdy-vár, Bílá věž se vstupní branou, v přilehlém arboretu na 10 ha plochy s více než 350 druhy stromů a keřů, stoleté tisy a duby. Jezero láká k projížďkám na některých ze sedmi vodních ploch, ze kterých se jezero skládá. Léčebný a wellness komplex světové úrovně, s vodní hladinou 3600 m2.

nahoru