Řecko - informace o ostrově Korfu

Řecko - informace o ostrově Korfu

KORFU

NABÍDKA ZÁJEZDŮ NA KORFU

Nabídka fakultativních výletů

Řecký ostrov KORFU, přezdívá se mu Smaragd Středomoří nebo Zelený diamant. Díky hojným srážkám a příznivému klimatu se zde daří rozličné fauně i flóře (40 druhů orchidejí), které přispívají ke kráse tohoto zeleného ostrova. Jeden z Ionských ostrovů Řecka patří k vyhledávaným cílům letní turistiky, milovala ho před 150 lety i rakouská císařovna Sissi (zámeček Achilleion). Pobřeží Korfu zaujímá délku více než 200 km a zdejší pláže patří k nejkrásnějším v celém Středomoří. Většina z nich je dobře dostupná, na západě je však pobřeží strmější a pláže větrnější. Rušný život kypí zejména v hlavním městě ostrova Kerkyře. I v ostatních částech ostrova najdete dostatek obchůdků s potravinami a suvenýry všeho druhu, restaurace a bary. Korfu je oblíbenou destinací zejména britských turistů, kteří sem jezdí po stopách spisovatele G.Byrona, G. Durrella či manžela britské královny Alžběty II., prince Filipa, který se zde narodil. Korfu je spolu s Lefkadou součástí Ionského souostroví, které patří Řecku. My Vám nabízíme pobyty v letoviscích Dassia, Acharavi, Roda, Sidari, Agios Georgios a Messonghi. Výlet můžete podniknout i do hlavního města Korfu (jemuž Řekové říkají Kerkyra). Korfu je nejsevernější a největší řecký ostrov na rozhraní Jónského a Jaderského moře. Ostrov je zároveň stejnojmennou prefekturou v kraji Jónské ostrovy s hlavním městem i přístavem Kerkyra. Má rozlohu 613 km2 a žije zde 107 879. Hlavním městem je již zmiňovaná Kerkyra, s 39 500 obyvateli, která je současně přístavem a nalezneme zde také jediné letiště na ostrově.

teplota_vody_vzduchu_Korfu

Obecné informace o Řecku naleznete zde.

SUVENÝRY: řetízky, korále, místní víno, keramika, textilie, olivový olej, tymiánový med, sušené bylinky a koření, mandoláto (bílý nugát s mandlemi a medem), pralínes (mandle v cukru) nebo pastéli (sezamová semínka a oříšky v medu). Za ochutnání určitě stojí místní pivo.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ: základ tvoří Mezedes - rozmanité pikantní předkrmy zahrnují drobné plody moře, grilovanou nebo nakládanou zeleninu, různě upravené sýry, olivy, pomazánky, taštičky z listového těsta, kuličky z mletého masa, nasolené ryby apod. Hlavní pokrm tvoří zeleninové saláty - olivový olej a vinný ocet, rajčata, papriky a různé druhy zeleniny. Místní specialitou jsou tzatziki, což je vlastně okurkový salát v česnekovém jogurtu.

KLIMA: řecké klima ovlivňuje středozemní mírné podnebí. Vyznačuje se mírnou vlhkou zimou a horkým suchým létem dosahujícím teploty až 40°C.

ČASOVÉ PÁSMO: posun +1 hodina oproti ČR

KOMÁŘI: příznivé klima, vládnoucí na ostrově, podporuje rozmnožování těchto nepříjemných lidských společníků. Doporučujeme proto zakoupení repelentů a elektrických odpuzovačů komárů, které nebývají součástí ubytovacích zařízení (týká se hlavně studií a hotelů 2*+)

NAŠE LETOVISKA:

DASSIA - je letovisko s živou atmosférou, kterou vyhledávají zejména mladé páry, skupiny a přátelé vodních sportů. Leží 9 km od hlavního města Korfu na východním pobřeží ostrova. Můžete odtud dohlédnout přes moře až na řecké a albánské hory. Nádherné jsou procházky podél pobřeží. Taxi a autobusy vás dopraví do dalších živých letovisek v okolí. Dassia je známá svým rušným nočním životem, její pláž je však výjimečně klidná a příjemná. Mola vybíhající do moře z ní činí super místo pro náruživé plavce.

KORFU (řecky Kerkyra) - je hlavním městem řeckého ostrova Korfu. Nachází se na východním pobřeží ostrova a žije zde 39 500 obyvatel (2001). Celý ostrov je často navštěvován turisty. Velkým lákadlem je Staré město v Korfu, které je od roku 2007 součástí světového dědictví UNESCO. Kerkyra zažila hlavní rozmach v 15. století, kdy se město obrnilo mohutnými hradbami. V té době vznikla také Stará pevnost a krátce na to i Nová pevnost, které můžete navštívit. Nezapomeňte se projít krásným centrem s řadou úzkých uliček a kostelem patrona celého Korfu svatého Spyridona.

PALEOKASTRITSA - malebná vesnička se rozkládá u nádherné zátoky s tyrkysovým mořem. Zátoce dodává majestátnosti klášter Panagia Theotokós, který je postaven na vysoké skále. Můžete zde také navštívit muzeum s obrazy, rouchy a také několika obrovskými kostmi, pravděpodobně velrybími. Oblast Paleokastritsa je považována za místo, kde kdysi stával palác krále Alkiona a kde se setkali Nausika a Odysseus. Místo je ideální pro pozorování mořského života a podmořských jeskyň i pro romantickou projížďku na lodičce nebo šlapadle. Opravdovým zlatým hřebem jsou nádherně dlážděné zahrady, které svým návštěvníkům umožní nezapomenutelný výhled na celé pobřeží.

PALÁC ACHILLEION - nádherný palác, který si nechala vystavět na Korfu císařovna Sissi, manželka císaře Franze Josefa I. Leží cca 10 km jižně od hlavního města ostrova. Dokončen byl roku 1890 včetně sloupové kolonády s množstvím soch. Kolem sídla se rozprostírá krásný park se sochami inspirovanými řeckou mytologií. Jsou zde sochy devíti Múz, Vítězný a umírající Achilles a jiné. Nechala zde vystavět malou svatyni se sochou svého oblíbeného básníka Heinricha Heineho. Po tragické smrti jejího syna, korunního prince Rudolfa, dala v Achilleionu umístit i Rudolfovu sochu.

AQUALAND - působivý vodní park Aqualand leží na západě ostrova Korfu v obci Agios Ioannis (uprostřed mezi Kerkyrou a Ermones). Na areálu připomínajícím vodní město se podílel tým, který realizoval stavbu Disney Parku. Vodní park s rozlohou 125 000 m2 Vám může nabídnout vodní i jiné aktivity. Součástí parku jsou skluzavky, tobogány, bazény i umělé říčky, prolézačky s vodotrysky, restaurace, snackbary, bary, cukrárna, minimarkety, převlékárny, uzamykatelné boxy, malé dětské hřiště a skákací hrad. Aqualand se může také pochlubit jedním ze 3 největších bazénů s vodními vlnami na světě. Můžete si vybrat ze 7 druhů intenzity vln od 30 cm do 2,2 m. Perfektní místo pro výlet s rodinou. Cena je přibližně 30 EUR (22 EUR pro děti). Na severu ostrova v Acharavi je druhý aquapark, ne tak velký za 15 EUR (10 EUR pro děti).

PONTIKONISSI - je nádherný malý zelený ostrůvek, nazývaný Myší ostrov. Nachází se nedaleko malého poloostrůvku Kanoni na východní části ostrova, jen několik kilometrů od hlavního města (Korfu/Kerkyra). Myší ostrov svým tvarem připomíná loď a poutá se k němu Homérova legenda o Odysseovi. Mělo údajně jít právě o jeho loď, kterou ve své rozhněvanosti nechal zkamenět samotný Poseidon, král všech moří. Letovisko Kanoni nabízí ze svého pobřeží překrásné výhledy na tento slavný ostrůvek, který je námětem pohlednic a upomínkových předmětů. K samotnému Myšímu ostrovu se lze dostat pouze lodí, které tam směřují pravidelně se spoustou turistů. Překvapením pak pro ně je kaplička, která se najednou objeví uprostřed ostrůvku, protože z Kanoni není díky záplavě cypřišů vidět.

GERALD DURRELL (1925-1995) - tento britský spisovatel zde po krátkou dobu žil a všechny své zážitky z ostrova zúročil ve svých knihách.

BÍLÝ DŮM V KALAMI - malá vesnička na severovýchodě ostrova, kde žil Durrellův bratr Larry Durrell (1912-90), známý prozaik a básník.

JAHODOVĚ RŮŽOVÁ VILA - dnes již žlutá. Zde bydleli Durrellovy jakmile přijeli roku 1935 na Korfu, který museli po vypuknutí války roku 1939 opustit. Nachází se nedaleko hlavního města v Péramě.

NARCISOVĚ ŽLUTÁ VILA - ve vesničce Kontokali, sem se rodina přestěhovala, když jim a jejich návštěvníkům již nestačili male prostory, které jim poskytla jahodově růžová vila.

SNĚHOVĚ BÍLÁ VILA - jmenovala se Kriseda, a leží ve městečku Kanoni, které defakto navazuje na Peramu.

PANTOKRATOR - neboli “Vládce světa” nejvyšší hora Korfu (906 m n.m.).

SIDARI - městečko s překrásnými pískovcovými skalami čnícími do moře. Nachází se zde “kanál lásky”, který když pár propluje spolu, utuží tím svůj vztah. Toto místo je velmi působivé večer při přílivu.

OSTROV VIDOS - leží naproti hlavního města Korfu. Je určen pro výlety, pro ty, kdo si chtějí užít dnes bez turistů. Kdykoliv Vás sem odvezou a večer zase přivezou zpět do hlavního města. Z ostrova je překrásný pohled na hlavní město Korfu.

WINDSURFING - nejlepší podmínky jsou ve městě Roda, na severu ostrova a pak na jihozápadě ostrova u Issosu – pronájem surfu se pohybuje kolem 25-40 EUR.

GOLF - na ostrově je take 18 ti jamkové golfové hřiště, je to pro golfisty skrytý poklad.

MON REPOS - v překladu “můj odpočinek”, zámeček postavený roku 1831 anglickým místodržitelem. Později přešel do rukou řecké královské rodiny a stal se jejím letním sídlem. Po roce 1864 dostal od řeckého krále Jiřího I. toto jméno, protože stal odpočinkovým místem královského páru, kterému se zde roku 1921 narodil princ Philip, vévoda Edinburghský, pozdější manžel britské královny Alžběty II.  

NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE KORFU

GARDENO - u městečka Vitalades (jih)

SANTA BARBARA - u městečka Marathias (jihozápad)

AGIOS GEORGIOS - pyšní se modrou vlajkou čistoty a kvality pláže (západ).

ISSOS - „korfská poušť“ – u městečka Linia (vedle jezera Limni Korisia na jihu ostrova), nachází se zde opět jedna z nejkrásnějších pláží ostrova.

LOGAS BEACH (sever) – u městečka Peroulades, zapadlá pláž, při přílivu velmi romantické místo, které se z velké části propadne do vln moře. Sestup z útesu nad touto pláží a následný výstup jistě stojí za to.

PLÁŽ KASSIOPII - na severovýchodě ostrova

NABÍDKA FAKULTATIVNÍCH VÝLETŮ V ČESKÉM JAZYCE