Turecko

Detail státu

Turecko Turecko - transparent

Nabízíme 1 ubytovacích kapacit za cenu 3 990 Kč - 13 390 Kč.

Destinace:


Turecko je pro mnohé „levnou exotikou,“ která ale stojí za to. Od nákupního eurovíkendu v Istanbulu, přes pobyt v některém z letovisek u moře, až po náročné poznávací okruhy, Turecko nabízí cestovatelům z Evropy mnoho nových zážitků. Není nepodstatné, že v konečném součtu často vychází levněji než mnohé evropské destinace. „Neevropská“ kultura v Turecku dýchá na českého turistu z každého kamene, místní lidé jsou zvědaví a pohostinní. Navíc je Turecko ideální zemí pro poodhalení roušky islámu, který se zde vyskytuje v umírněné podobě, a lidé se nebojí o svém vyznání mluvit. Turecko oplývá nepřeberným množstvím památek, zejména z období antiky. Pro útěk z rozžhavených pláží jsou čarokrásné národní parky ve vnitrozemí ideální volbou. Moře v Turecku není divoké, ani prudce se svažující a letní podnebí snesou i malé děti. Noční život je v letoviscích velmi živý, nicméně vše má svá pravidla. Chodit na plážích nahoře bez se nedoporučuje, stejně jako příliš vyzývavé minimalistické oblečení mimo hotel.

POLOHA: Turecko je země, která leží na dvou kontinentech. Geograficky se dělí na evropskou a asijskou část. Za předěl jsou považovány průlivy Bospor a Dardanely. Nevelká evropská část zvaná Thrákie má rozlohu pouhých 23.764 km2 a navazuje na Balkán. Asijská část zvaná Anatólie 755.688 km2 leží na poloostrově Malá Asie. Turecké pobřeží dosahuje délky 7.200 km. Na jihu ho omývá Středozemní moře, na západě je to moře Egejské a na severu Černé moře. Mezi Bosporským a Dardanelským průlivem je moře Marmarské. Turecko má poměrně hodně sousedů. Nejkratší je hranice s Ázerbajdžánem (9 km). Nejdelší hranici má se Sýrií (822 km). Dalšími sousedy jsou Arménie (268 km), Bulharsko (240 km), Gruzie (252 km), Řecko (206 km), Irán (499 km) a Irák (352 km).

ROZLOHA: 780 581 km2

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: republika v čele s prezidentem. Člení se na 7 regionů, 81 provincií a 923 okresů.

POČET OBYVATEL: 60,8 mil., Turci, vyznávají islám

HLAVNÍ MĚSTO: Ankara, 4,7 mil. obyvatel

NEJVYŠŠÍ HORA: Ararat ( 5 137 m.n.m.)

JAZYK: oficiální turečtina, v turistických centrech také angličtina, němčina

MĚNA: Tzv. nová turecká lira (TRY). 1 TRY = cca 15 CZK. Jedna lira má 100 kurusi. Obchoduje se ovšem v eurech, dolarech, lirách, aj.

SUVENÝRY: zlaté šperky, kožené výrobky, ručně tkané koberce- pozor na plagiáty, modré oko proroka či Alláha, koření, čaje, orientální sladkosti, vodní dýmky, tabák, keramika z Kappadoccie.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ: převládá kuřecí, jehněčí, skopové maso a občas ryby. Důležitou součástí je chléb ekmek, přikusuje se téměř ke všemu. Ochutnejte masový kebab, mléčný nápoj ayran, tureckou kávu a černý čaj. Z alkoholických nápojů se nejčastěji pije rakije (anýzovka) s vodou- vždy ale pod střechou, kam Alláh nevidí. Jídlo doprovází množství zeleninových salátů, typický je sladký dezert chalva.

KLIMA: Turecké klima je vzhledem k rozloze a různé nadmořské výšce poměrně rozmanité. Převládá subtropické podnebí. Léto bývá horké, nejvyšší teploty šplhají v jižní Anatólii až k 45°C, na hornatém východě, v Thrákii a při pobřeží jsou teploty nižší. Ideální destinace pro pozdní léto, září říjen, kdy už je v západním Středomoří chladněji.

ČASOVÉ PÁSMO: posun +1 hodina oproti ČR

Nejznámější letoviska:

(viz popis dále)

Alanya

Menší letovisko s názvem Alanya leží v blízkosti větší Antalaye. I zde jsou pláže rozlehlejší než v letoviscích u Egejského moře, ale chybí tu nadbytečná vlhkost vzduchu. Moře je čisté, nicméně sem tam se mohou objevit vlny, horší plavec může mít problémy. Také se docela rychle svažuje a nabírá na hloubce. V samotné Alanyi můžete navštívit zříceninu staré pevnosti, jež se tyčí na skále vybíhající do moře. Zajímavý je i výlet na lodičkách kolem pevnosti či koupání na otevřeném moři. Krom pevnosti se ve skále nachází nejrůznější jeskyně. Všude kolem skály kotví nespočetné množství lodí s výletníky, kteří se potápějí se šnorchly, nebo tančí na palubách. Nejbližší památkou, která stojí za cestu, je impozantní amfiteátr v Aspendu. Jen o kousek dál je ke zhlédnutí národní park Köprülü, který skrývá nádherný kaňon. Voda je tam fantasticky modrá a ledová. Mezi nezapomenutelné zážitky patří rafting.

Antalya

Letovisko u Středozemního moře nabízí obrovské hotelové komplexy, dlouhé pláže, sportovní vyžití všeho druhu a samozřejmě i zajímavé okolí. Velkou nevýhodou je vysoká vlhkost vzduchu a davy turistů ze všech koutů světa. Antalya je nazývána Tureckou a pokud sníte o velkých luxusních komplexech, jste na pravém místě. Nedaleko se nachází hned tři národní parky a několik antických památek. Národní park Termessos skrývá ruiny starověkého města, jež nepokořil ani Alexander Veliký. Dalším z Národních parků je Olimpos, který se táhne podál pobřeží až za letovisko Kemer. Na jihu národního parku lze navštívit ruiny starověkého města Olympos. V těsném sousedství se nachází přírodní zajímavost s názvem Chimera. Jedná se o plameny, jež bez přičinění hoří již od dávných dob mezi kameny. Zde také může navštívit některou z restaurací v „hippies komunitě.“ Sedí se na zemi a obsluha vás bere jako člena rodiny.

Belek

Belek je malé letovisko na půl cesty mezi Antalyí a Alanyí. Nachází se u Středozemního moře a jezdí se sem hlavně za golfem. Je to místo pro ty, kteří nemají hluboko do kapsy a mají rádi zábavu na úrovni. Velikost, či spíš malost, letoviska zaručuje intimitu a určitě seč vyhnete zde vyhnete přelidněnosti. Daní za to je vyšší cena, jen málokterý hotel tu má kategorii nižší než čtyři hvězdičky.

Side

Lara

Výsledky hledání
Náš tip
Kamelya Fulya Hotel

Kamelya Fulya Hotel

Turecko » Turecká riviéra » Side » Colakli

29 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní


další nabídky >