Ukrajina

Detail státu

Ukrajina Ukrajina - transparent

za cenu - .

KRYM

Poloostrov v Černém moři přitahoval odjakživa bez rozdílu jak ruskou šlechtu a cary, tak i sovětské pohlaváry. Krym, to je především krásná a rozmanitá příroda, zahrnující severní stepi, skalní města, jižní lesnaté hory i útesy nad mořem.  Kromě toho velmi příjemné klima, oblázkové i písečné pláže a letoviska (tzv. "Ruská riviéra"). Četné kulturní památky jsou němými svědky dob, kdy Krym býval tavicím kotlem mnoha národů. Své stopy tu zanechali staří Řekové, asijští kočovníci, obchodníci z Benátek a Janova, Tataři – potomci Čingischána i ruští vládci. V Jaltském paláci Livadija rozhodovali koncem 2. světové války Stalin, Churchill a Roosevelt o osudu světa. Dnes návštěvníci Krymu přijíždějí především za poznáním a pohodou.

POLOHA: na severu je poloostrov Krym spojen úzkou Perekopskou šíjí s kontinentální Evropou (ukrajinská Chersonská oblast). Západní a jižní hranici tvoří Černé moře, východní hranici Azovské moře. Od jihoruské pevniny (Kubáně) je oddělen Kerčským průlivem. Nejatraktivnější jižní část Krymu tvoří úzké subtropické pásmo, vtěsnané mezi pobřeží Černého moře a Krymské hory. Ty se v délce 100 km táhnou podél pobřeží. V subtropickém pásmu, širokém 8-12 km, se nachází oblíbená přímořská letoviska a lázně, souhrnně známá jako Ruská riviéra se strmými skalními útesy, písečnými či oblázkovými plážemi a čistou vodou.

ROZLOHA: 26 200 km2

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: autonomní republika Krym je součástí nezávislé Ukrajiny. Pro cestu nepotřebujete vízum. Přístav Sevastopol podléhá přímo ukrajinské vládě, cizincům byl zpřístupněn až v roce 1994.

POČET OBYVATEL: 2,3 mil. obyvatel (z toho 58 % Rusové, 24 % Ukrajinci, 13 % krymští Tataři).

HLAVNÍ MĚSTO: Simferopol – 341 tis. obyvatel

NEJVYVŠŠÍ HORA: Roman-Koš (1545 m.n.m.)

JAZYK: oficiální jazyk ruština

MĚNA: UAH (ukrajinská hrivna), 1 UAH = 2,27 CZK

SUVENÝRY: ukrajinská vodka Nemiroff, levné cigarety, typický nápoj "Kvas".

MÍSTNÍ KUCHYNĚ: polévka boršč je původem z Ukrajiny, národním nápojem je kvas, typická je místní vodka horilka, na Ukrajině je dobré a levné pivo – zkuste Černihivske, Oboloň, Slavutyč a snadno dostupná jsou vína z Moldávie, typickým místním dezertem je chalva.

KLIMA: Ukrajina leží v mírném pásmu, s výjimkou úzkého pruhu mezi Černým mořem a Krymskými horami, kde zasahuje subtropický pás. Zima je většinou velmi chladná. V prosinci, lednu a únoru teploty klesají pod -10 °C. Léto je velice teplé až horké. Nejvyšší teploty dosahují 25 °C. Na břehu Černého moře dosahují srážky jen do 300 mm ročně.

ČASOVÉ PÁSMO: SEČ + 2 hodiny

 

LETOVISKA:

Nabízíme vám odpočinek v tradičních letoviscích na jižním a jihozápadním břehu Krymu, kam v sovětské éře neměli cizinci přístup, včetně uzavřeného města Sevastopolu. Pobřeží nabízí jak mnoho kulturně poznávacích zážitků, tak dnes již plně komfortní hotely, srovnatelné s jinými evropskými destinacemi, ale i levnější penziony s jednodušším zařízením, na jaké můžete být zvyklí z Chorvatska. Někde jsou součástí pobytu léčebné procedury.

JEVPATORIE:

Kilometry přírodních písečných pláží dělají z Jevpatorie  (106 tis. obyvatel) vyhledávané letovisko. V létě tu bývá na příjemné promenádě docela rušno. Místní památky dokumentují bohatou historii Krymu. Vedle mešity Džuma-Džami, jsou tu Karaimské kenasy (modlitebny z 19. století) i staré imperiální paláce z dob carského Ruska. Turecké lázně pamatují ještě sultána a jsou přístupné veřejnosti. Místní restaurace vaří ruskou, ukrajinskou, ale i arménskou kuchyni. Nenechte si ujít místní delfinárium na centrálním nábřeží. V Sevastopolu lze navštívit první zahradu tropických motýlů na Ukrajině. Penzion Zlatý břeh, který nabízíme, odpovídá střední kategorii. Letovisko má pravidelné autobusové a vlakové spojení do Kyjeva a Simferopolu.

SUDAK:

Historické město a jedno z největších letovisek na Krymu a středisko vinařství. Leží uprostřed jižního černomořského pobřeží Krymu mezi městy Feodosija a Alušta. Do Sudaku nevede železnice, s ostatními městy Krymu je spojen autobusovou dopravou. Žije zde 15 000 obyvatel. Mohutná tvrz, dominanta a v současnosti hlavní turistická atrakce připomíná dobu, kdy Sudak patřil ve 14. století pod Janovskou republiku. Jen 1 km od centra se nachází velký aquapark.

JALTA:

Nejznámější a nejluxusnější letovisko na severním pobřeží Černého moře (80 tis. obyvatel). Jméno je odvozeno od starořeckého "ialos" = břeh. Je nazývána perlou Krymu. Tvoří nádherný přírodní amfiteátr na jižních svazích hlavního hřebene Krymských hor, otevřený k jihovýchodu, chráněný od chladných větrů ze severu. Pláže jsou pokryty oblázky. Město je obklopeno zelení – v parcích i na ulicích rostou cypřiše, platany, palmy, magnólie, pinie, cedry a akáty. Koupat se dá od června do října. K zajímavostem patří Livadijský palác, kde se v roce 1945 rozhodovalo o polávečném uzpůsobení světa.

 

VÝLETY PO OKOLÍ LETOVISEK KRYMU