Filtr

Informace o zájezdu:

SARANDA – MODRÉ OKO – GJIROKASTRA – TEPELENA – BERAT – VLORA – LLOGARA – HMARA – QUEPARO – BUTRINT – SARANDA

Program zájezdu:

1. DEN: přílet na Korfu, nocleh v hotelu.
2. DEN: po snídani odjezd trajektem do albánského letoviska Saranda. Po pasové kontrole následuje setkání s průvodcem. Možnost koupání nebo oběda. Následuje cesta do vnitrozemí jižní Albánie se zastávkou v přírodní rezervaci řeky Bistrica u tzv. „Modrého oka“, nádherného více než 50 metrů hlubokého pramene řeky. Poté již následuje cesta do města stříbrných střech Gjirokastra, které se pyšní zachovalou středověkou citadelou s hodinovou věží a starým bazarem s typickou atmosférou balkánského města. Procházka historických centrem a prohlídka středověkého hradu tyčícího se nad městem. Ubytování a nocleh v hotelu.
3. DEN: dopoledne přejezd malebnou krajinou údolím řeky Vjosa do města Tepelena, rodiště vládce Ali Paši, jehož socha zkrášluje stejnojmenné náměstí. Volný čas na procházku centrem města, prohlídku středověké pevnosti a odjezd do středověkého města Berat (UNESCO), známého nejen svojí středověkou osmanskou architekturou, ale i dobrým vínem. Prohlídka historických čtvrtí u řeky Gorica a Mangalem s jejich klikatými uličkami a domy vypadajícími, jako by byly přilepené na skále. Ubytování a nocleh v hotelu.
4. DEN: po snídnani navštívíte v Beratu muzeum věnované Onufrimu, největšímu malíři ikon 16. století v Albánii. Dozvíte se také o dějinách a unikátní umělecké výzdobě kostela, ve kterém se nachází toto muzeum. Fakultativně oběd a poté odjezd směrem na město Fier, v jehož blízkosti se nachází nejvýznamnější archeologické centrum země, Apollonia, původně antické město založené již v roce 588 př. n. l. Řeky z Korintu. Přejezd do přístavního města Vlora, prohlídka města, kde byla v roce 1912 vyhlášena nezávislost Albánie od nadvlády Turecka. Ubytování a nocleh v hotelu.
5. DEN: po snídani odjezd do národního parku Llogara. Jízda autobusem povede krásnou přírodou. Později prohlídka malebné vesnice Himara s ruinami hradeb a starých kostelů, s nádherným výhledem na panenské pláže a krásné vnitrozemí Albánie. Následuje zastávka u bývalé ponorkové základny a prohlídka hradu Ali Pashi Tepelenského poblíž vesnice Qeparo v zátoce Palermo. Další zastávka na občerstvení nebo oběd v restauraci uprostřed překrásných vodopádů ve vesnici Borsh. Odpoledne přejezd do letoviska Saranda, možnost koupání v moři. Ubytování a nocleh v hotelu.
6. DEN: po snídani odjezd do nejzachovalejšího antického města v Albánii – Butrintu, který je od roku 1992 zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o nejvýznamnější antickou památku na albánském území. Hrad, který pochází z období vlády Ali Paši Tepelenského a odkud je překrásný výhled do okolí i na kanál Vivari, který tuto stranu přirozeně odděluje od pevniny. V parku si prohlédnete řecký amfiteátr, římské termální lázně, byzantskou křtitelnici a katedrálu a v neposlední řadě benátskou věž, která je součástí novodobého opevnění Butrintu. Na vrcholu pak ční hrad, kde je dnes muzeum Po prohlídce antického města následuje zastávka na oběd a odpočinek a možnost koupání v moři ve vesnici Ksamil. Návrat do Sarandy. Ubytování a nocleh v hotelu.
7. DEN: volný den pro odpočinek a koupání na hotelové pláži. Možnost občerstvení v různých tavernách a restauracích poblíž hotelu nebo přímo v hotelové restauraci u pláže. Ubytování a nocleh v hotelu.
8. DEN: dopoledne volno, odpoledne odjezd trajektem zpět na Korfu, transfer na letiště, odlet do Prahy.

Cena zahrnuje:

letenku Praha – Korfu – Praha včetně všech poplatků, trajektové lístky Korfu – Saranda – Korfu, 1x ubytování v hotelu 2-3* se snídaní na Korfu, transfery dle programu, 6x ubytování v Albánii v hotelích kategorie 2-3* se snídaní po dobu okruhu, transfery dle programu, dopravu klimatizovaným busem/minibusem, služby česky hovořícího průvodce během celého pobytu.

Cena nezahrnuje:

cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (36 Kč/den/os.), vstupné na památky (cca 15 €/os.), příplatek za večeře (1590 Kč/os.).

Minimální počet účastníků:

15 osob.

Základní informace o destinaci:

ALBÁNIE je bezesporu země, která stojí za probádání. Opravdovým pojmem se stala Albánská riviéra, oblast táhnoucí se od poloostrova Karaburun až po jižní hranici země. Své místo si zde najdou nejen milovníci divokých pláží, ale i ti, kteří mají rádi široké písčité pláže.
V oblíbené prázdninové oblasti Saranda na jihu Albánie naleznete upravené čisté kamenité a oblázkové pláže, které poskytují snadný přístup do vody.
Na severu Albánie v letoviscích Durres a Golem na vás naopak čekají široké písečné pláže. Albánci jsou zvyklí se svým hostům maximálně věnovat, proto si zde budete připadat jako doma.
Pro individuální klienty zajišťujeme nejen transfery z letiště na Korfu (včetně lodního spojení) a v Tiraně, ale i zapůjčení auta, ubytování mimo naše běžná letoviska nebo fakultativní výlety pořádané místním partnerem.

Poloha:

Albánská republika (albánsky: Republika e Shqipërisë) je středomořský stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Na severu sousedí s Černou Horou, na severovýchodě s Kosovem, na východě s Makedonií a na jihovýchodě s Řeckem. Západní část Albánie leží na pobřeží Jaderského moře, zatímco její jihozápadní část leží na pobřeží moře Jónského. Od Itálie, oddělené Otrantským průlivem, ji dělí v nejužším místě pouze 72 kilometrů.

Rozloha:

28 748 km2

Státní zřízení:

parlamentní republika. Dělí se na 12 krajů, 36 okresů a 351 obcí.

Obyvatelstvo:

2 822 000 (r. 2011), z toho 98,7% Albánci, dále Řekové, Makedonci a Romové.

Hlavní město:

Tirana – cca 900 tis. obyvatel. Další velká města jsou Durres, Vlora.

Jazyk:

albánština (úřední jazyk), další užívané – angličtina, italština, starší generace ruština.

Měna a kurzy:

albánský lek (ALL) 1 USD = 112 ALL (říjen 2017), 1 EUR = 134 ALL (říjen 2017), 1 CZK = 5 ALL (říjen 2017).

Podnebí:

na pobřeží vládne typické středozemní klima s horkými suchými léty a mírnými deštivými zimami. Ve vnitrozemí Albánie je však podnebí spíše kontinentální. V zimě tu sněží a mrzne, z hor vane studený vítr. Průměrná roční teplota je 15°C. Průměrné teploty v hlavním městě Tiraně v červenci 25°C. Ještě koncem září teploty vzduchu na pobřeží přesahují 25°C. Počasí je poměrně stálé a teplé.

Místní kuchyně:

albánská kuchyně nezapře vliv kuchyně turecké a řecké. Určitě ochutnejte místní speciality jako: Qoftë – masové knedlíčky, Fërgës – hustá omáčka s dušeným masem, Rosto me salcë kosi – rostbeaf s kysanou smetanou, Tave kosi – skopové v jogurtu. Celkově je albánská kuchyně v porovnání s ostatními balkánskými státy zdravější a jednodušší. Často se zde setkáte s vynikajícím skopovým masem, připravovaným na všechny možné způsoby.

Suvenýry:

sošky národního hrdiny protitureckého odboje Skandenbega a Matky Terezy, koňak Skandenbeg, pálenka raki, starožitnosti z venkovských trhů.

Časové pásmo:

středoevropské (+ 1 hod. oproti GMT).

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu