Filtr

Informace o zájezdu:

SARANDA – BUTRINT – MODRÉ OKO – GJIROKASTRA – PERMET – BREDHI – KORČA – ELBASAN – TIRANA – LEZHE – SHKODRA – THETH – GRUNAS – KRUJA – BERAT – APOLLONIA – SARANDA

Program zájezdu:

1. DEN: přílet na Korfu, nocleh v hotelu.
2. DEN: po snídani odjezd trajektem do albánského letoviska Saranda. Po pasové kontrole následuje setkání s průvodcem. Návštěva nejzachovalejšího antického města v Albánii – Butrintu, který je zapsán v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Následuje cesta do vnitrozemí jižní Albánie se zastávkou v přírodní rezervaci řeky Bistrica u tzv. „Modrého oka“, nádherného více než 50 metrů hlubokého pramene řeky. Poté již následuje cesta do města stříbrných střech Gjirokastra, které se pyšní zachovalou středověkou citadelou s hodinovou věží a starým bazarem s typickou atmosférou balkánského města. Procházka historických centrem a prohlídka středověkého hradu tyčícího se nad městem. Ubytování a nocleh v hotelu.
3. DEN: po snídani následuje prohlídka starého centra města Gjirokastra včetně rodného domu bývalého diktátora Albánie – Envera Hodžy, kde je dnes etnografické muzeum, návštěva pevnosti s muzeem zbraní z 1. a 2. světové války. Průjezd kaňonem řeky Vjosa přes městečko Kelcyra, dále do zapomenutých a málo probádaných oblastí jihovýchodní Albánie až do města Permet. Ubytování a nocleh v hotelu.
4. DEN: po snídani odjezd do Pogradce. Cestou na východ vás budou obklopovat dechberoucí vrcholky hor Národního parku Bredhi i Hotovës a okolní nedotčená příroda pod dvoutisícovými vrcholky hřebene Trebeshina-Dhëmbeli-Nemečka. Cestou navštívíte město Korča, které uchvátí svou mírumilovnou atmosférou. Zde si prohlédnete muzeum středověkého umění, mešitu Mirahori a kostel Vzkříšení Páně ze 14. století. Dále pokračujete do města Pogradec, které leží na břehu albánské strany Ohridského jezera. Volna prohlídka města. Ubytování a nocleh v hotelu.
5. DEN: po snídani přejezd do hlavního města Albánie Tirany. Cestou návštěva centra města Elbasan s železárnami, kde se během období komunismu vyráběla široká škála produktů z oceli. Jízda po nově postavené dálnici až do hlavního města Tirana. Návštěva nejdůležitějších zajímavostí města – hlavní třídy, náměstí národního hrdiny Skanderbega se státní operou a Pyramidou, která měla sloužit jako mausoleum diktátora Envera Hodži. Dále návštěva pravoslavného a katolického kostela se sochou Matky Terezy, staré mešity v centru a bývalé, dříve nepřístupné čtvrti nejvyšších představitelů komunistické strany „Blloku“. Ubytování a nocleh v hotelu.
6. DEN: po snídani odjezd z Tirany na sever Albánie do města Shkodra. Cestou návštěva rozvalin kláštera v antickém městě Lezha. Uvnitř se skrývá hrobka národního hrdiny Skanderberga. Nejdříve navštívíme hrad Rozsafa s překrásným výhledem na Skadarské jezero. Návštěva muzea s Marubiho fotografiemi, které ilustrují období druhé poloviny 19. století. Individuální volno na městské promenádě. Ubytování a nocleh v hotelu ve Shkodre.
7. DEN: po snídani v brzkých ranních hodinách přejezd terénními auty na celodenní výlet do horského údolí Valbonë v NP Theth. Po příjezdu do horské vesnice Theth, kterou obklopují vrcholy Albánských Alp, které dosahující v národním parku více než 2400 m n. m., si prohlédnete tradiční kamennou věž kulla, která sloužila k ukrývání osob v dobách krevní msty. Z vesnice se vydáme procházkou v krásné scenérii horského údolí do kaňonu Grunas až ke stejnojmennému vodopádu, který je vysoký 30 m. Následuje návrat do vesnice Theth, kde je možné si zajít na oběd v některé z místních restaurací. Pro ty z vás, kteří si budou chtít vychutnat další krásnou scenérii Albánských Alp, je možné se vydat na túru dlouhou asi 40 minut v jednom směru až k tzv. Modrému oku, což je tůně s tyrkysově modrou vodou vytvořená dravou řekou. Návrat do města Shkodra. Ubytování a nocleh v hotelu.
8. DEN: po snídani následuje přejezd do města Kruja, které je úzce spjato se životem Skanderbega a jeho bojů proti tureckým okupantům v období 15. století. Navštívíte Skanderbegův hrad s muzeem o Skanderbegově životě, etnografické muzeum a starý bazar s ručně vyráběnými suvenýry. Následuje přejezd asi 130 km do starobylého města Berat (UNESCO), známého nejen svojí středověkou osmanskou architekturou, ale i dobrým vínem. Ubytování a nocleh v hotelu.
9. DEN: po snídani následuje prohlídka města Berat. Onufriho muzeum skrývající se v jednom z nejhezčích ortodoxních kostelu. Později navštívíme i části Mangalem a Gorica ležící u reky Osum. Odpoledne si prohlédneme i antické město Apollonia, jedno z nejdůležitějších měst té doby. Poté se vydáme do města Vlora, které je známo tím, že zde v roce 1912 Albánie vyhlásila nezávislost nad Tureckem. Ubytování a nocleh v hotelu.
10. DEN: po snídani přesun na jih Albánie přes Albánskou riviéru, jednu z nejkrásnějších částí Albánie. Cesta národním parkem Llogara, průsmykem ve výšce 1084 m n.m., při zastávce možnost projít se do Caesarovy soutěsky a vychutnat si pohled na Jónské moře. Projížďka panoramatickou cestou s nádhernými výhledy na velkou část Jónského moře. Průjezd vesnicemi Dhërmi, Vuno, Himara a Borsh, kolem pevnosti Ali Pashy se zastávkou na focení v blízkosti bývalé ponorkové základny. Večer příjezd do města Saranda. Ubytování a nocleh v hotelu.
11. DEN: volný den pro odpočinek a koupání na hotelové pláži v Sarandě. Možnost občerstvení v různých tavernách a restauracích poblíž hotelu nebo přímo v hotelové restauraci u pláže. Ubytování a nocleh v hotelu.
12. DEN: dopoledne volno, odpoledne odjezd trajektem zpět na Korfu, transfer na letiště, odlet do Prahy.

Cena zahrnuje:

letenku Praha – Korfu – Praha včetně všech poplatků, trajektové lístky Korfu – Saranda – Korfu, 1x ubytování v hotelu 2-3* se snídaní na Korfu, 10x ubytování v Albánii v hotelích kategorie 2-3* se snídaní po dobu okruhu, transfery dle programu, dopravu klimatizovaným busem/minibusem, služby česky hovořícího průvodce během celého pobytu.

Cena nezahrnuje:

cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (36 Kč/den/os.), vstupné na památky (cca 35 €/os.), příplatek za večeře (2790 Kč/os.).

Minimální počet účastníků:

15 osob.

Základní informace o destinaci:

ALBÁNIE je bezesporu země, která stojí za probádání. Opravdovým pojmem se stala Albánská riviéra, oblast táhnoucí se od poloostrova Karaburun až po jižní hranici země. Své místo si zde najdou nejen milovníci divokých pláží, ale i ti, kteří mají rádi široké písčité pláže.
V oblíbené prázdninové oblasti Saranda na jihu Albánie naleznete upravené čisté kamenité a oblázkové pláže, které poskytují snadný přístup do vody.
Na severu Albánie v letoviscích Durres a Golem na vás naopak čekají široké písečné pláže. Albánci jsou zvyklí se svým hostům maximálně věnovat, proto si zde budete připadat jako doma.
Pro individuální klienty zajišťujeme nejen transfery z letiště na Korfu (včetně lodního spojení) a v Tiraně, ale i zapůjčení auta, ubytování mimo naše běžná letoviska nebo fakultativní výlety pořádané místním partnerem.

Poloha:

Albánská republika (albánsky: Republika e Shqipërisë) je středomořský stát v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Na severu sousedí s Černou Horou, na severovýchodě s Kosovem, na východě s Makedonií a na jihovýchodě s Řeckem. Západní část Albánie leží na pobřeží Jaderského moře, zatímco její jihozápadní část leží na pobřeží moře Jónského. Od Itálie, oddělené Otrantským průlivem, ji dělí v nejužším místě pouze 72 kilometrů.

Rozloha:

28 748 km2

Státní zřízení:

parlamentní republika. Dělí se na 12 krajů, 36 okresů a 351 obcí.

Obyvatelstvo:

2 822 000 (r. 2011), z toho 98,7% Albánci, dále Řekové, Makedonci a Romové.

Hlavní město:

Tirana – cca 900 tis. obyvatel. Další velká města jsou Durres, Vlora.

Jazyk:

albánština (úřední jazyk), další užívané – angličtina, italština, starší generace ruština.

Měna a kurzy:

albánský lek (ALL) 1 USD = 112 ALL (říjen 2017), 1 EUR = 134 ALL (říjen 2017), 1 CZK = 5 ALL (říjen 2017).

Podnebí:

na pobřeží vládne typické středozemní klima s horkými suchými léty a mírnými deštivými zimami. Ve vnitrozemí Albánie je však podnebí spíše kontinentální. V zimě tu sněží a mrzne, z hor vane studený vítr. Průměrná roční teplota je 15°C. Průměrné teploty v hlavním městě Tiraně v červenci 25°C. Ještě koncem září teploty vzduchu na pobřeží přesahují 25°C. Počasí je poměrně stálé a teplé.

Místní kuchyně:

albánská kuchyně nezapře vliv kuchyně turecké a řecké. Určitě ochutnejte místní speciality jako: Qoftë – masové knedlíčky, Fërgës – hustá omáčka s dušeným masem, Rosto me salcë kosi – rostbeaf s kysanou smetanou, Tave kosi – skopové v jogurtu. Celkově je albánská kuchyně v porovnání s ostatními balkánskými státy zdravější a jednodušší. Často se zde setkáte s vynikajícím skopovým masem, připravovaným na všechny možné způsoby.

Suvenýry:

sošky národního hrdiny protitureckého odboje Skandenbega a Matky Terezy, koňak Skandenbeg, pálenka raki, starožitnosti z venkovských trhů.

Časové pásmo:

středoevropské (+ 1 hod. oproti GMT).

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu