GRUZIE - ZEMĚ KAVKAZSKÝCH ŠTÍTŮ

od 43 900
destinace
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Strava dle programu

Filtr

Informace o zájezdu:

Ráj pro turisty, i tak by se dala nazvat Gruzie. Země, do které se zamilujete. Prastará legenda říká, že když Bůh rozděloval půdu, Gruzíni chyběli, protože hodovali a pili na jeho počest. To Boha natolik potěšilo, že jim dal kus Země, který si chtěl nechat pro sebe. Kombinace moře, vysokohorského Kavkazu, výborného jídla, tradičního vína a neuvěřitelně pohostinných lidí.

Program zájezdu:

Na co se můžete těšit v Gruzii:

  • úžasnou horskou přírodu s kaňony a vodopády
  • zapomenuté kláštery a pevnosti
  • horská městečka alpského stylu
  • nejvýše trvalé osídlené vesnice v Evropě
  • koupání v Černém moři


1. den: ODLET
Odlet z Prahy do Kutaisi ve večerních hodinách.

2. den: PŘÍLET - UBYTOVÁNÍ - PROMETHEOVA JESKYNĚ
Přílet v brzkých ranních hodinách na letiště v Kutaisi. Transfer na hotel, odpočinek a snídaně. Po snídani a krátkém odpočinku se půjdeme projít po městě, popř. si prohlédneme botanickou zahradu.
Odpoledne se vypravíme k nádherné Prometheově jeskyni, která je jednou z nejbohatších jeskyní v Evropě.

3. den: KATEDRÁLA BAGRATI, KLÁŠTER GELATI - MESTIA
Po snídani navštívíme katedrálu Bagrati. Katedrála Bagrati je považována za mistrovské dílo středověké gruzínské architektury, což bohužel dnes není možné zcela ocenit, protože katedrála byla během okupování města osmanskými tureckými vojáky pobořena. Poté vyrazíme směrem ke klášteru Gelati, který je na seznamu UNESCO.
Klášter Gelati založil na počátku 12. století král David Stavitel. Stal se významným náboženským a intelektuálním centrem středověké Gruzie. Nacházela se zde Akademie, která shromažďovala významné učence své doby a byla nazývána „druhým Athosem“. V areálu kláštera jsou tři chrámy – chrám Panny Marie s bohatou freskovou výzdobou a výjimečně cennou mozaikou, která zobrazuje Pannu Marii, a dva další chrámy, sv. Mikuláše a sv. Jiřího. Je možné navštívit rekonstruovanou budovu bývalé Akademie. V původní hlavní vstupní bráně se nachází hrob zakladatele kláštera, krále Davida Stavitele.
Na závěr dnešního dne pojedeme do horského městečka Mestia, kde se ubytujete. Večeře v ceně zájezdu.

4. den: MESTIA - UŠGULI - MESTIA v džípech
Vydáte se do čtyř vesnic nazývající se Ušguli. Leží v nadmořské výšce 2200 metrů nad mořem a jsou údajně nejvýše položenými obydlenými vesnicemi v Evropě. Některé budovy ve vesnicích jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Oběd formou pikniku v ceně. Procházka po okolí. Odjezd do hotelu, ubytování v Mestii a večeře v ceně zájezdu.

5. den: MESTIA - KAŇON MARTVII - BATUMI
Tento den je věnován přírodním památkám v okolí Kutaisi. Navštívíte kaňon Martvili, který je 2 km dlouhý a 40 – 70 metrů hluboký. Vodopády zde dosahují výšky až 70 metrů. Zde budete mít možnost fakultativní projížďky na loďce v kaňonu nebo si udělat trek podél kaňonu.
Vypravíme se do přímořského městečka Batumi, které v dávných dobách založili již staří Řekové. Po cestě se ještě zastavíme u nejvyššího vodopádu Gruzie - Kinchkha.
Ubytování v Batumi na 3 noci a dnešní večeře v ceně.

6. den: polodenní výlet k vodopádu Makhuntseti
Výlet začíná asi hodinovou cestou do hornaté oblasti Gruzie - Ajara, která je známá svými mnoha přírodními krásami. Vodopád Makhuntseti je jedním z nejvyšších vodopádů v Ajara, kde voda padá z výšky 20 metrů. Kolosální atrakcí této oblasti je slavný kamenný most Tamara, postavený v době královny Tamar.
Návrat do Batumi na oběd a volné odpoledne.
Odpoledne budete mít volno k prohlídce města Batumi nebo ke koupání v Černém moři. Co si vyberete?
Prohlédnete si přímořské město Batumi – náměstí Piazza, sochy milenců Aliho a Nino symbolizující nenaplněnou lásku muslima a gruzínské princezny, projdete se po významné promenádě plné zeleně a uměleckých děl či katedrálu Matky Boží.

7. den: polodenní výlet k pevnosti Gonio
Pevnost Gonio. Skvěle dochované hradby římské pevnosti, která byla postavena na strategickém místě při ústí řeky Čorochi do moře a podél obchodní cesty z Malé Asie na jižní Kavkaz. Právě zde se nacházelo údajné centrum bájné Kolchidy (1500-1200 př. n. l.). Dnešní pevnost však pochází z 1. století n. l., kdy tuto oblast ovládali Římané. Brzy se tato pevnost stala jednou z klíčových základen Římanů na východním pobřeží Černého moře. Ve 4. století zde byl údajně pochován sv. Matouš evangelista. Po pádu Západořímské říše se pevnost stala důležitým bodem i pro Byzanc a do 15. století také pro Trabzonské císařství. V 15. a 16. století přecházelo držení pevnosti mezi Gurií a gruzínsko-arménským regionem Samcche, než jej roku 1547 obsadila osmanská armáda. V osmanských rukou zůstala pevnost a celá oblast Adžárie až do berlínského kongresu v roce 1878, kdy přešla pod ruskou kontrolu.
Návrat do Batumi na oběd a volné odpoledne.

8. den: BATUMI - KAŇON OKATSE - KUTAISI
Po snídani check out z hotelu a dáme se na cestu ke kaňonu Okatse, který je oblíbeným místem milovníků adrenalinu. Najdeme zde mnoho jezer i vodopádů a pěší stezka (cca. 2 km) korunami stromů nás provede historickým lesem Dadiani. Na závěr si vychutnáme fantastický panoramatický výhled.
Oběd po cestě v ceně.
Po obědě transfer na letiště a v podvečerních hodinách odlet do Prahy.

Cena zahrnuje:

letenku letenku v optimální knihovací třídě Praha - Kutaisi - Praha (do ceny 7.500 Kč) na přímém letu vč. poplatků, s malým kabinovým zavazadlem
ubytování 2 noci v Kutaisi - 3* hotel se snídaní
ubytování 2 noci v Mestia - 3* hotel s polopenzí
ubytování 3 noci v Batumi - 3* hotel se snídaní
2x večeře v Mestia
1 x piknikový oběd v Ushguli
1 x večeře v Kutaisi
1 x večeře v Batumi
průvodcovaná prohlídka v Batumi
vstupy: kaňon Martvili, Prometheova jeskyně, kaňon Okatse, Gonio
džípy v Ushguli
dopravu klimatizovaným autobusem
voda v autobuse
česky hovořící průvodce CK AGL travel
pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

komplexní pojištění - 70 Kč/os/den
odbavené zavazadlo do 10 kg - 2.500 Kč
odbavené zavazadlo do 20 kg - 3.500 Kč
spropitné místnímu průvodci a řidiči
osobní výdaje

Minimální počet účastníků:

10 osob

Základní informace o destinaci:

Gruzie je země s bohatou historií sahající k řeckým Argonautům, s raně středověkými křesťanskými kláštery a pevnostmi, s vynikajícím vínem a nádhernou přírodou. Bílé vrcholky Kavkazu kontrastují s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hřebenů.

Poloha:

Gruzie je stát ležící v jihozápadní Asii na březích Černého moře. Na severu sousedí s Ruskem, na jihu s Ázerbájdžánem, Arménií a Tureckem. Západní břehy omývá Černé moře.

Rozloha:

69 700 km2

Státní zřízení:

poloprezidentská republika (vznik 9.4.1991).

Obyvatelstvo:

cca 3,7 mil. obyvatel. Gruzíni (83,8%), Azerové (6,5%), Arméni (5,7%), Oseti (0,9%), Řekové (0,3%), Abcházové (0,1%), Rusové (1,5%).

Hlavní město:

Tbilisi - cca 1,5 mil. obyvatel.

Jazyk:

gruzínština, abcházština (úřední) – patří mezi kavkazské jazyky a má vlastní specifické písmo.

Měna a kurzy:

gruzínské lari (GEL) = 100 tetri, v oběhu jsou bankovky hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lari. Mince hodnoty 1, 2 lari a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 tetri. Kurz (březen 2019): 100 CZK = 11,80 GEL, 1 EUR = 3 GEL, 1 USD = 2,70 GEL.

Podnebí:

je silně ovlivněno složitým geomorfologickým členěním krajiny. V údolích je teplé subtropické podnebí s vysokým podílem srážek, které mohou dosahovat od 1 000 až k 2 500 mm. Směrem na východ země klesá podíl srážek a oblasti jsou zde více suché. Začíná zde převládat kontinentální podnebí. V oblasti povodí řeky Rioni a Kury jsou typické mrazivé zimy a teplá léta. Průměrná teplota v Tbilisi se pohybuje okolo 1 °C v lednu a 24 °C v červenci.

Místní kuchyně:

Gruzínské jídlo a stravování vyplývají z tradičního způsobu života zdejších lidí. Jídlo obsahuje zeleninu, mléko a bývá také často kořeněné. Nejznámějšími tradičními gruzínskými pokrmy jsou khachapuri a khinkali. Khachapuri je pečený plněný chléb. Náplní je směs sýra (nejčastěji tzv. suluguni), vajec a dalších ingrediencí. Khinkali je vařený těstovinový knedlík, plněný různými surovinami (houbami, sýrem nebo nejčastěji kořeněným mletým masem) s cibulí, česnekem a pažitkou. Klasickým sladkým dezertem nebo zákuskem je churchkhela. Jedná se o jádra lískových či vlašských ořechů, navlečených na provázek. Další oblíbenými pokrmy jsou nejrůznější směsi různých druhů mas, často značně kořeněných a zalitých bylinnými omáčkami (např. tzv. ostry). Z nápojů mezi nealkoholickými dominují různé minerální vody, nejvyhlášenější je Borjomis s vysokým obsahem soli. Z alkoholických nápojů upřednostňují Gruzínci víno (ghvino). Pálenka z vína se nazývá „chacha“ a často se vyrábí i podomácku.

Očkování a zdravotní doporučení:

při cestě do Gruzie není povinné žádné očkování. Doporučeno je očkování proti: břišnímu tyfu, malárii, tetanu, vzteklině, žloutence typu A a B.

Časové pásmo:

+3 hod. v době zimního času a +2 hod. v době letního času (oproti SEČ)

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu