Guadeloupe

Základní informace o destinaci:

Guadeloupe je jako velký zelený motýl, jehož křídla tvoří dva ostrovy rozprostřené v tyrkysově modrém moři. Západní Basse Terre je charakteristický hornatým vnitrozemím s bujnou vegetací, východní Grande Terre naopak plošší, s kilometry typických písčitých pláží. Oba ostrovy dělí úzký mořský průliv Riviere Salée. Když Kolumbus ostrov Guadeloupe roku 1493 objevil, nazval jej podle španělského kláštera Santa Maria de Guadeloupe de Extremadura. Již před ním však ostrov objevili jihoameričtí indiáni Arawakové a dali mu jméno Karukera, což znamená „Ostrov krásných vod“ jakožto popis nespočtu pitoreskních vodopádů na potocích a říčkách uprostřed tropických lesů. Guadeloupe je ideální dovolenková destinace pro milovníky moře a zejména díky Basse Terre si přijdou na své i milovníci pěších tůr a výletů do tropického pralesa. Je to prostě tropický ráj s evropským standardem a kreolským šarmem.

Poloha:

Guadeloupe je, spolu s Antiguou a Barbudou, Sv. Kryštofem a Nevisem a několika dalšími ostrovy součástí souostroví Malé Antily ležícího 600 km severně od Jižní Ameriky. Nejvyšší horou je Soufriére měřící 1 467 metrů. Ostrov Guadeloupe tvoří vlastně dva ostrovy spojené úzkou šíjí: Basse Terre (848 km²) a Grande Terre (588 km²), kdysi nazývané společným jménem Karukera.

Rozloha:

Rozloha: 1780 km2

Státní zřízení:

Zámořský departement Guadeloupe a dependence

Obyvatelstvo:

Počet obyvatel: 440 000

Hlavní město:

Hlavní město: Basse-Terre

Jazyk:

francouzština, kreolština

Měna a kurzy:

Euro

Geografické ukazatele:

Vápencová a východní část ostrova je menší (560 km²) je klimatem sušší než druhá část. Povrch Grand Terre je jen mírnĕ zvlnĕný, podstatnou část pokrývají pole cukrové třtiny, která je zpracovávána jako cukrový sirup, cukr, nebo po úpravĕ destilací k výrobě bílého rumu. Spodní pobreží Grande Terre je oblíbeno především jako turistické letovisko (města Gosier, Sainte Anne, Saint Francois). Nejvýchodnější bod ostrova Point des Chateaux je jedním z nejdivočejších míst, kde vítr naráží mořskou vodu na skálu, tato část je tak úzká, že uvidíte obĕ pobřeží, zároveň se však můžete zastavit na některé z blízkých pláží chránĕných před vlnami korálovým útesem, a to jak na Anse a la Gourde, Anse a la Kahouanne. Z tohoto výbĕžku vidíte právě i okolní ostrovy.

Při stoupání na sever, míjíte východní pobřeží, posléze se dostanete k dalšímu výběžku, tzv. Point de Grand Vigie, z nĕjž je krásný panoramický výhled na ostrovy v severní části Karibiku. Oblast Port Louis a Petit Canal je jednak druhým místem s nejpočetnější indickou populací (po Saint Francois), zároveň v obou tĕchto malých městečkách najdete malebné rybářké přístavy. Na cestĕ mezi La Moule a Morne a l’eau je potom položena Destilerie Damoiseau, s jedním z mála zcela zrekonstruovaných mlýnů sloužících k drcení cukrové třtiny, navštívit zde můžete nejen tuto výrobnu, ale i samotnou destilerii, svůj zážitek poté završíte degustací punčů s různými ovocnými či kořeněnými příchutĕmi. Překonáte-li most Gabarre přes “Slanou řeku”, který oddĕluje obĕ křídla, dostanete se do vlhčejší, ale také přírodně bohatší a variabilnĕjší části Basse Terre (950 km²).

Značné části ve vnitrozemí Basse Terre dominuje přírodní národní park (17 300 ha), přičemž nejvyšším bodem tohoto parku je 1.467 m vysoký vulkán zvaný La Soufriere. K vulkánu vede značená cesta, trvající okolo 2 hodin tam a zpět a této cesty se nemusí nikdo obávat, neboť její obtížnost je označena jako začátečnická. Národní park dále skrývá značné množství řek a vodopádů, které dávají zapravdu označení ostrova jako ”Karukera” ostrov krásných vod. Mezi nejkrásnější a nejvyšší je třeba zařadit vodopády Chutes du Carbet. Řeka, která se jmenuje Grande Carbet a která pramení poblíž La Soufriere, před svým návratem do moře 3 krát překonává skalní pád. Vodopády Les Chutes du Carbet jsou skutečně tři a zahrnují jednak poměrně snadno přístupný tzv. druhý vodopád, který dosahuje výše 110 m a v jeho blízkosti se nachazí jeden z termálních pramenů na Guadeloupu, první jeho výši potom ještě převyšuje o 15 m (125 m) a poslední je skutečně jen malou kaskádou o výši 20 m. Na Route de la Traversee Vás čeká vedle dalších vodopádů také nĕkolik naučných tras, které Vám při příjemné procházce pralesem pomohou rozeznat tropickou vegetaci a kde se Vám možná podaří narazit na symbol NP – medvídka mývala. Na jižním výběžku tohoto křídla, a to konkrétně v části Trois Rivieres, se zase můžete poučit o prvních obyvatelích ostrova, indiánech pocházejících ze severní části Jižní Ameriky a v zahradě plné tropických květin a ovocných stromů ci kakaovniků a kávovniků obdivovat petroglyfy, kterými původní obyvatelé zachycovali součásti svého každodenního života. Toto místo je rovněž jedním z nejsnazších východisek na příslušející část souostroví Les Saintes.

Díky indické populaci přítomné na ostrově můžete rovněž zahlédnout ne příliš typickou stavbu pro Karibské ostrovy a to hinduistický klášter v oblasti Capesterre Belle Eau, pokud naopak budete stoupat po západním pobřeží směrem na sever, můžete se v blízkosti města Vieux Habitantes poučit o výrobě kávy, a to přímo na fungujících plantážích, které jsou však často národními kulturními památkami díky historickým stavbám a strojům, jímž jako materiálu dominuje většinou dřevo a které jsou dodnes funkční. Nezapomenutelný zážitek Vám přinese výlet do laguny Grand-Cul-de-Sac-Marin, tj. přírodní rezervace vytvořené v roce 1987 (spravované Národním parkem od roku 1990), která spojuje pobřežní porost mangrovu a bohatý podmořský život korálového útesu dlouheho 25 km a ochraňující tak lagunu od prudkých vln, takže povrch moře zde spíše připomíná trochu čilejší jezero. Korálový útes číta padesátku druhů korálů a moře je v celé laguně často tak mělké, že přímo z paluby lodě pozorujete mořské hvězdice, mušle lambis, mořské ježky či četné rybky.

Podnebí:

Guadeloupe má tropické klima, ale velká horka jsou po většinu roku příjemně redukována pasáty. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje v rozmezí 22 a 30ºC po celý rok, moře má téměř po celý rok teplotu kolem 27ºC. Měsíce leden až duben jsou suché, deště lze očekávat převážně od července do listopadu, krátké přeháňky mohou přijít kdykoliv, ale prudké přeháňky rychle vystřídá slunce.

Každá sezóna skrývá své kouzlo, které po dobu svého pobytu na Guadeloupu objevíte a každé období stojí za návštĕvu tohoto souostroví. V lednu a únoru se ostrov proměňuje ve vír barev a hudby a to díky karnevalu, který se odehrává právĕ v této době. Od února do počátku dubna zase můžete při pobřeží ostrova spatřit velryby a vorvaně, neboť Guadeloupe leží na migrační cestě těchto obřích savců, při jejich přesunu mezi studeným oceánem – zdrojem planktonu a místy, která slouží k reprodukci. Květen, ve kterém rozkvétají nádherně ostře červené či oranžové květy stromu zvaného flamboayant, které lemují silnice a které naprosto promění barvy ostrova. Červen a červenec, kdy je na ostrovĕ nejklidnější moře. Září a říjen, ve kterém sice může na ostrov přijít cyklon, ale který skýtá časté proměny počasí a tedy neskutečné množství duhy. Od listopadu se potom celý ostrov připravuje na Vánoce a všichni vyzdobí své domy a tropické stromy pestrobarevnou výzdobou. Mezitím probíhají různé rybářské či sportovní soutěže, střídají se sezóny sklizně ovoce a zeleniny, vůně podle období květu těch kterých rostlin, barvy moře, jen obyvatelé jsou stále stejně usměvaví a přátelští.

Místní kuchyně:

Guadeloupská kuchyně je především založena na potravinách na ostrově dostupných. Ve zdejším jídelníčku proto najdete hlavně mořské plody, ryby , raky, chobotnice a jiné, dále pak kozí a drůbeží maso, rýži, fazole a mnoho rozmanitého ovoce. Všechny tyto suroviny jsou vesměs zpracovávány tradičním kreolským způsobem, který se po desetiletí příliš nemění. V poslední době sem s turismem začínají pronikat i další světové speciality. Samozřejmě nejvíce tu najdete vlivy francouské kuchyně, ale můžete si tu zajít i do pravé čínské nebo italské restaurace. Co se týče denního jídelníčku, začínají místní obyvatelé den s kávou a džusem, sendvičem a čerstvým pečivem. Ovoce se tu jí po celý den. K obědu nebo večeři si dávají některou z klasických kreolských pochoutek, jako např. accras (tresčí kousky), crabes farci ( kořeněný krab) nebo colombo cabri (kozí maso na kari). K pití vám bez problémů poslouží voda z vodovodu. V restauraci dostanete nejspíš balenou vodu. Rozhodně ale musíte ochutnat některý z rumů, které jsou připravovány ve zdejších destileriích. Jsou velmi chutné a silné a často mají ovocné příchutě. Také se z nich míchají ovocné koktejly.

Suvenýry:

Na nákupy se můžete vydat do takřka každého většího města. Samozřejmě v největších městech, především v Pointe-á-Pitre budete mít největší možnosti. Pokud si odtud budete chtít odvézt nějaký suvenýr, určitě by to měl být některý z místních výrobků ze dřeva, panenky, sošky nebo talismany. Také si můžete přivést zdejší rum. Oblíbené je i koření a káva. Speciálním suvenýrem je legendární afrodiziakální kůra zdejšího stromu, která se většinou prodává naložená v rumu. Jmenuje se bois bandé a místní věří v její zázračné účinky. Na ostrově najdete jak menší lokální obchůdky, tak i velmi populární a živé trhy.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Při cestě na Guadeloupe nepotřebujete vízum, jelikož se jedná o zámořský departement Francie, budete se nacházet v Evropské unii

Očkování a zdravotní doporučení:

Zdravotní péče na ostrově je na dobré úrovni. S běžným ošetřením nebudete mít sebemenší problémy. Každé obyčejné zranění vám ošetří na klinice nebo u praktického lékaře, kterého najdete ve všech větších městech. Ošetření je bezplatné, pokud jste pojištěni. Pokud ne, musíte si i běžné ošetření platit a občas můžete být překvapeni vysokou cenou. Připravte se na to, že pokud budete cestovat bez zdravotního pojištění, zaplatíte mnohonásobně více, než za obdobné ošetření v ČR. Proto doporučujeme uzavřít před cestou zdravotní pojištění.

Doporučuje se očkování proti žloutence typu A a B.

Časové pásmo:

- 5 hodin v zimě a - 6 hodin v létě