Filtr

Informace o zájezdu:

Pocítit dotek hor, pochopit je, poznat obyvatele, kteří v nich žijí – extrémní horolezec Reinhold Messner pocházející z Jižního Tyrolska vybudoval v rámci svého projektu Messner Mountain Museum, zkráceně MMM, pět neobyčejných muzeí, která ztělesňují vášeň pro hory.
V Našem zájezdu se podíváme do tří z nich a čeká nás i pěší turistika neporušenou přírodou.

Vzbudili jsme Váš zájem? Nechte se strhnout nadšením pro hory a navštivte Messnerova horská muzea v Jižním Tyrolsku. Hory volají...


Poté, co Reinhold Messner jako první člověk pokořil v říjnu 1986 všechny osmitisícovky na Zemi, stal se pro slavného horolezce "patnáctou" osmitisícovkou projekt muzeí v severní Itálii/Jižním Tyrolsku.

Během svého života vytvořil Reinhold Messner vzácnou sbírku soch, obrazů a dalších uměleckých předmětů hlavně z Tibetu, Afriky, Indie a Nepálu. Všechny exponáty jsou originály a shromáždil jich tak neuvěřitelně velké množství, že na ně potřebuje de facto pět muzeí – hrad Juval v údolí Vinschgau, hrad Firmian u Bolzana, zámek Bruneck, podzemní galerii v Suldenu na úpatí hory Ortler a vysokohorskou vojenskou pevnost na Monte Rite nedaleko Cortiny d'Ampezzo.

Ačkoliv jsou sbírky na pěti místech a každé má své vlastní hlavní téma, expozice tvoří dohromady jeden celek. Pod názvem MMM, což je zkratka pro Mountain Messner Museum, se skrývá ucelená a velmi osobní zpověď slavného horolezce, který s pokorou oslavuje hory a ukazuje, jak je jejich příroda propojená s historií lidstva a náboženstvím.

Program zájezdu:

1. den Praha- Mnichov - Merano - Lagundo (Algund)
Odjezd z Prahy. Příjezd do hotelu v Lagundu, v blízkosti italského lázeňského města Merano v provincii Bolzano, v jehož historickém centru jsou k vidění dochované měšťanské domy ze 14. století a mnoho dalších, historických památek.
Ubytujeme se a půjdeme se podívat do místního pivovaru Frost s večeří. Večeře bez nápojů v ceně.

2.den turistika Sisi Weg, zahrady Trauttmansdorf
Po snídani nás čeká lehká pěší turistika do města Merano (cca. 3,5 km) a poté Meranem po tzv. Sisi Weg až k Trauttmandorfským zahradám (další 3 km).

Merano má mnoho příběhů, z nichž jeden vypráví Sissi Weg. Oblíbená císařovna Alžběta Rakouská milovala dlouhé procházky. Z centra města Merano přes klidná zákoutí, majestátní vily, kouzelná sídla a staré parky se můžete projít po jejích stopách až k císařskému prázdninovému domu na zámku Trauttmansdorff.

Fakultativně návštěva zahrad Trauttmansdorff (vstupné 15 EUR/os není v ceně), které se pyšní mnoha druhy jak místních, tak exotických druhů rostlin. Při procházce se návštěvníkům nabízí krásné pohledy na okolní hory. Zahrada je rozdělená na různé části – např. ve Sluneční zahradě se ocitnete v typické středomořské krajině.

Druhou alternativou je návrat busem do Lagunda a koupání v Algund Lido (vstupné 7 EUR/os není v ceně)

3.den hrad Juval, Ortlers museum v Suldenu
Vše vzniklo na hradě Juval, který si Messner před třiceti lety vybral jako své letní rodinné sídlo. Polozříceninu, která vyrůstá ze skály nad úzkou propastí, deset let vlastnoručně rekonstruoval, stavěl zdi a opravoval střechy i sklepy. Před devíti lety se rozhodl otevřít hrad Juval veřejnosti a představit v něm lidem vývoj horolezectví, polární expedice, mystiku hor i mýty národů, které žijí pod nimi.

Hlavní část expozice je v hradní věži, kterou zastřešuje skleněná plocha. Je tu sbírka masek z pěti kontinentů i jedinečná výstava k tibetskému eposu Král Gesar, podle kterého se jmenuje prostřední Messnerův syn Gesar Simon. Nádherná je galerie s obrazy posvátných hor celého světa, mezi které patří vedle Mt. Everestu tibetský Kailas, japonská Fudži, řecký Olymp, turecký Ararat, Golgota nad Jeruzalémem či Wu-tchaj-šan v Číně. Ve sklepení je unikátní tantrický sál s nepálskými gobelíny a sochami Budhy, kde hraje uklidňující meditační hudba.

Jakýmsi protipólem tohoto mystického světa jsou vystavené plátěné stany, cepíny a mačky, vařiče a termosky. Uvidíte desítky let staré horolezecké vybavení, které s sebou nosily výpravné expedice prvních dobyvatelů Himálaje, stejně jako předměty, které používal Reinhold Messner při svých sólových výstupech.

Po prohlídce se přesuneme do muzea Ortlers v Suldenu
Ledovcovou trhlinu připomíná Muzeum Ortles v Suldenu na úpatí mohutné hory Ortler, jejímž tématem je tento nejvyšší vrchol Jižního Tyrolska a věčný led. V podzemních prostorách jsou vystaveny kuriozity z hor a vylíčeny životy mnoha slavných horolezců i dobyvatelů polárních pustin.

Tady se dozvíte také to, že Messner už tři roky pravidelně šplhal po horách, když v květnu 1953 Edmund Hillary s nepálským Šerpou Tenzingem vystoupal na Mt. Everest. Pro osmiletého kluka to byla úžasná věc, ačkoliv tehdy ještě nevěděl, že to bude právě on, kdo změní způsob horolezectví a jednou zdolá nejvyšší vrchol světa bez kyslíkových přístrojů i úplně sám.

Poté se již budeme vracet zpět do Lagunda, pokud budeme mít ještě trochu času, zastavíme se v místním obchodě se sýry, kde si budete moci nakoupit a možná i ochutnat.


4. den turistika Meraner Hohenweg
Délka času: 5 hod
Trasa: 12 km
Nadmořská výška: od 1 488 do 1 877 m nad mořem
Rozdíl v nadmořské výšce : +604 m | -555 m

Meraner Höhenweg je jedním z nejkrásnějších kruhových turistických stezek v alpském regionu. Stezku značenou č. 24 vytvořili horští vůdci AVS Robert Schönweger a Helmuth Ellmenreich a byla otevřena v roce 1985. V pěti až osmi denních etapách projdou zkušení a jistí horolezci přírodním parkem Texel Group v délce téměř 100 kilometrů za doprovodu výhledů na horskou krajinu Meraner Land, Vinschgau a s jasným výhledem na Dolomity. a masiv Ortler.

Zatímco jižní část vede středomořskou vegetací, turisté se ocitnou na severních částech trasy ve vysokoalpské horské krajině. Po cestě Meraner Höhenweg nahlédnou turisté do světa jihotyrolských horských zemědělců, kteří tuto horskou a kulturní krajinu po staletí vytvářeli a udržovali.

Četné možnosti výstupu a sestupu na Meraner Höhenweg umožňují zahájit túru na různých místech nebo sestoupit do údolí. Přístupy jsou snadno dostupné lanovkami, MHD, autem nebo taxíkem.

My si dnes projdeme pouze část této slavné stezky. nahoru se dostaneme lanovkou Vellau - Leiteralm a dojdeme až k Giggelberg.
Z Vellau nás rustikáln košíková lanovka přivede až k Leiter Alm. Zde začíná kamenitý úsek Meraner Höhenweg, který vede do Hochgang-Haus. Nachází se na lesní mýtině a je výchozím bodem pro vysokohorské túry na vrcholy skupiny Texel.

Pokračujeme po cestě č. 24 na západ a dojdeme na vyhlídku Hohe Wiege. Pohled se táhne z údolí Passeier, korunovaného Hirzerem a Ifingerem, přes údolí Adige od Merana po Gantkofel a dále na západ přes Partschins do Vinschgau se zasněženými vrcholky skupiny Texel. Pokračujeme k rustikální Tablander Alm, odkud vyrážíme směrem k chatě Nassereith.

Na západní straně údolí se vrací zpět k cíli 4. etapy: k farmám Giggelberg. Nachází se zde také horská stanice nově vybudované Texelbahn. Tato lanovka nás za pár minut přiveze dolů do Rabland / Partschins. Vzhledem k charakteru cesty je tato 4. etapa místy namáhavá, ale velmi pestrá s nádhernými výhledy.

5.den hrad Firmian, město Bolzano


Nejkrásnější je hrad Firmian u Bolzana. Prostorná síň s moderními obrazy na téma hor je zasazená do železoskleněné konstrukce v ruinách budov na vstupním nádvoří. Aniž by návštěvník potřeboval průvodce, prochází se po hradbách a věžích středověké pevnosti, v níž jsou vystaveny obrazy, prastaré i novodobé sochy, náboženské předměty i kuriózní či zcela obyčejné věci denní potřeby horských národů. To vše je citlivě doprovázené myšlenkami Reinholda Messnera či citáty z knih slavných filozofů a spisovatelů.

Projdete galeriemi, kde si budete číst příběhy vítězství i porážek a dotknete se osudů lidí, kteří se už z hor nikdy nevrátili. Mezi nimiž zaujímá výlučné místo Messnerův mladší bratr Günther, který tragicky zahynul v lavině, když spolu s Reinholdem vystoupali v červnu 1970 na svou první osmitisícovku Nanga Parbat (8 125 m) Rupálskou stěnou, což do té doby nikdo nedokázal. Mráz vám sáhne na záda, když spatříte v malé kobce s fotografiemi nezvěstných a tragicky zemřelých horolezců Güntherovu botu, kterou věčně putující ledovec spolu s ostatky Messnerova bratra o třicet kilometrů dál vyvrhl před šesti lety v údolí.

Bolzano – jedinečná poloha mezi zahradami s vinnou révou a sady se současným výhledem na vrcholky Dolomit Rosengarten a Schlern zprostředková na dovolené působivou alpsko-středomořskou atmosféru. Krásné památky a soužití dvou kultur propůjčují zemskému hlavnímu městu neopakovatelný charakter.

6. den údolí Schnalstal, klášter Marienberg - Mnichov - Praha

Po snídani nás čeká cesta údolím Schnalstal a návštěva významného kláštera Marienberg, který je viditelný z dálky, ve výšce 1340 metrů nad mořem. Nejvyšší benediktinské opatství v Evropě. Od svého založení ve 12. století zde žili mniši podle pravidel řádu sv. Benedikta z Nursie. V bývalém hospodářském křídle objektu jsou zřízeny galerie, ve kterých jsou zprostředkována klíčová historická data a každodenní život v klášteře. Za vidění stojí také fresky románské krypty s unikátním vyobrazením andělů.

Po prohlídce návrat přes Mnichov do ČR.

Cena zahrnuje:

- Autobusová doprava Praha – Merano a zpět, autobus je skupině k dispozici i během pobytu
- Ubytování 5 nocí se snídaní v penzionu/hotelu 3*
- 1 x večeře bez nápojů po příjezdu v pivovaru Forst
- vstup hrad Juval
- vstup Ortlers Museum v Suldenu
- lanovka Vellau - Leiteralm
- lanovka Texelbahn Giggelberg - Partschins
- vstup hrad Firmian
- vstup klášter Marienberg
- Česky hovořící průvodce po celou dobu programu
- Pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

- Komplexní cestovní pojištění – 45 Kč/os/den nebo Pandemic – 70 Kč/os/den
- Pobytová taxa cca. 2 EUR na osobu a noc
- Obědy a večeře kromě první večeře po příjezdu
- Vstupné do zahrad Trauttmansdorff– 15 EUR/os
- Vstupné na koupaliště Algund Lido - 7 EUR/os

Minimální počet účastníků:

18 osob

Základní informace o destinaci:

Itálie se řadí mezi turisti cky nejatrakti vnější státy světa. K návštěvě Itálie lákají především antické, středověké a renesanční památky. K nejvyhledávanějším italským městům patří Řím, Florencie, Benátky, Pisa. Vyhledávanými místy jsou pláže podél 7 600 km dlouhého pobřeží a ledovcová horská jezera Lago di Garda, Lago Maggiore, Lago di Como. Atraktivní jsou filmové a hudební festi valy a karnevaly (San Remo, Benátky). Země patří k nejhustěji osídleným státům Evropy. My vám nabízíme letní pobyty u malebného jezera Lago di Garda. Naleznete na www.AGLtravel.cz. Novinkou je poznávací zájezd, ve kterém vás provedeme malebným Toskánskem s jeho výtečnou gastronomií a vínem a třešinkou na dortu bude návštěva Říma.

Poloha:

Itálie leží na Apeninském poloostrově, sousedí s Rakouskem, Francií, Švýcarskem a Slovinskem. Povrch je převážně hornatý, na severu dominují Alpy a Dolomity. Téměř po celé délce Itálie se rozpíná pohoří Apeniny, které dosahuje výšky téměř 3 000 m n. m. Itálie leží na seismicky akti vním pásu, čímž jsou dokladem dvě činné sopky, Etna, nejvyšší činná sopka Evropy (3 323 m n. m.), starovulkán Vesuv (1 281 m n. m.) a aktivní oblast Liparských ostrovů nebo oblíbený lázeňský ostrov Ischia.

Rozloha:

301 338 km2

Státní zřízení:

republika, člení se na 20 krajů (regionů) a 103 okresů (provincií).

Obyvatelstvo:

cca 59,4 mil. obyv., z toho 98 % italské národnosti .

Hlavní město:

Řím - cca 2,8 mil. obyv., další velká města: Milán, Neapol, Turín, Palermo, Florencie.

Jazyk:

italština, okrajově němčina, slovinština, francouzština.

Měna a kurzy:

od ledna 2002 EURO.

Podnebí:

podnebí se liší podle oblastí . Pobřeží má typicky středomořský charakter s horkými léty a mírnou zimou bohatou na srážky. Oblast Alp leží v mírném pásmu s rozdílem teplot mezi vrcholy hor a údolím. Zima bývá bohatá na sněhovou nadílku, léto je teplé.

Místní kuchyně:

jedna z nejchutnějších a nejzdravějších kuchyní středomořského typu. Základ tvoří těstoviny, rajčata, sýry, plody moře, česnek, olivy a olivový olej, sušená šunka, maso, skvělá káva.

Suvenýry:

módní značkové oblečení, obuv, kabelky, jídlo (olivový olej, vína, likéry), keramika, bižuterie, religiózní a poutní suvenýry.

Časové pásmo:

stejné jako ČR.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu