POHÁDKOVÉ JORDÁNSKO

od 29 990
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Polopenze

Filtr

Informace o zájezdu:

Většina z nás si pod Jordánskem představí slavnou Petru, ale úžasné jsou i méně známé skvosty: pouštní hrady, korálový útes v Rudém moři, římské památky a pouštní příroda. A vždycky se můžete spolehnout na pohostinnost zdejších lidí.
V rámci našeho zájezdu poznáte:

  • Jeden ze 7 divů světa a památky UNESCO - skalní město Petra
  • Domov Lawrence z Arábie - poušť Wadi Rum
  • Místo z Hebrejské bible - byzantský kostel na hoře Nebo s výhledem na Jeruzalém
  • 2 hodiny jízdy měsíční krajinou pouště Wadi Rum v beduínských džípech.
  • Nejstarší a největší přírodní lázně světa - Mrtvé moře
  • koupání a odpočinek v lázeňském městě Aquaba

Program zájezdu:

1. den přílet do Ammanu
Odletíme z Prahy do Ammanu (let trvá cca 4 hodiny). Po příletu do Ammanu projdeme celní a pasovou kontrolou (pro vstup do Jordánska je potřeba vízum, které nás bude čekat po přistání – připraví ho náš agent v Jordánsku a je v ceně zájezdu). Po převzetí zavazadel odjedeme do hotelu 3*, ubytujeme se a máme volno. Večeře v hotelu je v ceně.

2. den Amman
Snídaně, celodenní prohlídka Ammánu, který byl ve starověku hlavním městem národa Amónců a později významným helenistickým centrem - římské divadlo z druhého století n. l., Citadela – prohlídka umajjovského paláce a archeologického muzea, mešita krále Abdalláha, možnost osobního volna, návrat na hotel, večeře.

3. den Umm Qais - Jerash - Amman
Snídaně, Umm Qais s nádherným panoramatickým výhledem na Galilejské moře - místo, které křesťanská tradice spojuje s Ježíšovým zázrakem vyhnání démonů z dvou posedlých mužů, Jerash - jeden z nejlépe dochovaných a nejkompletnějších římských provinčních měst na světě, návrat na hotel v Ammánu, večeře.

4. den Madaba – Hora Nebo – Betanie Zajordánská – Mrtvé Moře
Snídaně, Madaba – významné křesťanského město - kostel sv. Jiří, v němž se nachází vzácná mozaika ze šestého století n.l. – nejstarší vyobrazení Svaté země a Jeruzaléma, hora Nebo – místo, odkud Mojžíš pohleděl na Svatou zemi a kde poté rovněž zemřel, Betánie Zajordánská - místo Ježíšova křtu na řece Jordán, Mrtvé moře – možnost koupání, přesun do Petry, ubytování v hotelu, večeře.

Fakultativně: "Noční Petra".Pokud budete mít chuť na mimořádný zážitek, můžeme se společně vydat po osmé hodině na cestu „Noční Petrou“. Průchod mezi skalními stěnami je lemován 1800 svíčkami, které nás dovedou až k prvnímu chrámu, kde si budeme moci vychutnat strašidelnou hudbu beduínů a nádherné nasvícení prvního skalního skvostu. Prohlídky začínají ve 20:30 a končí ve 22:00. Cena za noční Petru je 17JOD/cca 560Kč.


5. den Petra
Snídaně, celodenní návštěva Petry, zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. Po vstupu do Petry průchod cca 1 km dlouhou klikatou a úzkou soutěskou Sík, jejíž stěny jsou vysoké přes 100 m. Od 3. století př. n. l. byla Petra slavným hlavním městem Nabatejského království. Západními cestovateli byla objevena roku 1812. Hlavními památkami jsou tzv. pokladnice Al Chazneh, divadlo, královské hrobky a zdatnější turisté mohou navštívit klášter Ad-Dér. Návrat do hotelu, večeře.

6. den Malá Petra - Wadi Rum
Odjezd z hotelu, průjezd Malou Petrou (Bayda), která původně sloužila jako místo odpočinku pro karavany před vstupem do Petry nebo při cestách Dálný východ, do Egypta nebo Damašku. Malá Petra poskytovala ubytování a stravování pro velbloudy a obchodníky. Přesun do pouště Wadi Rum zapsané v seznamu Světového dědictví UNESCO. Údolí je jednou z nejzajímavějších pouštních scenérií na světě. Jde o bizarní krajinu protkanou nesčetnými kaňony a skalními oblouky. Na strmých skalních stěnách lze objevit starověké kresby a nápisy. Po cca 2hodinové jízdě terénními vozidly v údolí následuje přejezd do Aquaby

7. den Aquaba
volný den v Aquabě, můžete si zaplavat v Rudém moři nebo se jít projít do města. Navečer odjezd zpět do Ammanu a ubytování v hotelu 3*, večeře.

8. den Amman a odlet
Po snídani odjezd na letiště a odlet zpět do Prahy.

Cena zahrnuje:

Leteckou přepravu Praha – Amman – Praha v optimální knihovací třídě včetně všech tax a odbaveného zavazadla
transfery a výlety dle programu včetně anglicky mluvícího průvodce
česky hovořící doprovod CK AGL travel
Ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s POLOPENZÍ v hotelích 3*dle programu.
Vstupné do všech památek, které jsou součástí výletů
2 hodinové safari džípem ve Wadi Rum
Vízum do Jordánska.
1 lahev minerální vody na osoby na den.
Zákonné pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

Spropitné.
Nápoje a jídlo mimo program.
Osobní výdaje
pojištění léčebných výloh - 70 Kč/os/den

Minimální počet účastníků:

10 osob

Základní informace o destinaci:

Jordánsko je jednou z historicky nejzajímavějších zemí Blízkého a Středního Východu. Přes jeho pouště a údolí kráčela strhující i krutá historie stejně jako romantická postava Lawrence z Arábie. Skalní město Petra, Vádí Rum, Aqaba u Rudého moře i Mrtvé moře a hraniční řeka Jordán jsou pojmy, které k Jordánsku neodmyslitelně patří. Díky své poloze na „hranici“ Evropy může být Jordánsko i skvělým tipem pro firemní incentivní cesty. Aktivit a zábavy nabízí přemíru od večeře v automobilovém muzeu přes pohoštění v poušti až po jízdu historickým vlakem.

Poloha:

Jordánské hášimovské království leží v Západní Asii, při Akabském zálivu u Rudého moře. Nejdelší hranici má s Izraelem; část hranice tvoří Mrtvé moře, kromě něho hraničí na severu se Sýrií, na východě s Irákem a na východě a jihu se Saúdskou Arábií. Mořské pobřeží země je dlouhé celkem 26 km. Zemi lze rozdělit na tři hlavní oblasti; úrodné údolí řeky Jordán, který protéká po hranici s Izraelem a ústí do Mrtvého moře. To je zároveň součástí Velké příkopové propadliny táhnoucí se až k Akabskému zálivu. Dále je to náhorní plošina Východního břehu, kde leží i většina měst a historických památek a nakonec Syrská poušť na severovýchodě země táhnoucí se do Sýrie, Iráku a Saúdské Arábie.

Rozloha:

92 300 km2

Státní zřízení:

Oficiální název: Jordánské hášimovské království
Politický systém: konstituční monarchie

Obyvatelstvo:

Počet obyvatel: 6,1 milionů
Většina z beduínské populace, která tvoří 40% obyvatelstva, pochází z Hidžázu v Saúdské Arábii. Více než 3 miliony Jordánců mají cizí původ, skoro 2 miliony je uprchlíků z Palestiny, kteří do země přišli po válkách r. 1948 a 1967 a získali zde občanství. Asi 5 % obyvatel patří k různým etnickým minoritám – Arménům, Kurdům, Čečencům, Čerkesům a Turkům. 90 % Jordánců vyznává sunnitský islám, asi 2 % jsou šíité nebo Drúzové a 8 % obyvatel je křesťanů, převážně řeckého ortodoxního vyznání.

Hlavní město:

Ammán

Jazyk:

Úřední jazyk: arabština
Dorozumění: anglicky

Měna a kurzy:

Měnová jednotka: jordánský dínár (JOD) = 100 piastrů = 1000 fílů (1 JOD = 1,4 USD)
Peníze s sebou: USD i EUR, platby úvěrovými kartami běžné

Geografické ukazatele:

Jordánské království (89 342 km2, 6,4 mil. obyv.) se nachází na Blízkém východě, nad severním cípem Rudého moře. Zde v Akabském zálivu mu patří asi 20 km pobřeží. Na východě tvoří tři čtvrtiny země kamenitá poušť. Jordánským údolím, jež je součástí Velké příkopové propadliny, protéká řeka Jordán, vlévající se do bezodtokého Mrtvého moře. Nejvyšší horou je Jebel um Adaami (1840 m n.m.), nejnižším Mrtvé moře (420 m pod hladinou světového oceánu).

Podnebí:

Na severu a západě Jordánska je klima středomořské, na jihu a východě typické pouštní. Obecně zde vládnou teplá suchá léta a mírné vlhké zimy. Průměrné roční teploty dosahují 15 – 25 °C, v létě v pouštích ale běžně stoupají na 40 °C. Roční srážky dosahují v západních horách průměru 800 mm, kde ojediněle v zimě i zasněží, avšak na 90 % rozlohy země jsou nižší než 200 mm, v pouštích pouhých 25 – 50 mm. Průměrné měsíční teploty v Ammánu jsou v lednu 12 °C, v srpnu 36 °C; v letních měsících zde prakticky vůbec neprší.

Místní kuchyně:

Jordánská kuchyně patří mezi nejchutnější v arabském světě. Pokrmy se připravují z telecího, kozího, drůbežího masa a ryb. Maso se peče, dusí a griluje. Používá se zelené koření, hlavně máta, koriandr, petrželová nať, rajčata, okurky, papriky, cibule, česnek, okra, mrkev, fazolky, cukety a lilky. Proto je tato kuchyně nejen pestrá, s vynikající chutí, ale hlavně velmi zdravá. Zelenina často tvoří až 80% pokrmu. Z Libanonu pronikl na domácí jídelníčky oblíbený arabský salát tabbouleh, připravovaný ze sekané petržele, máty, rajčat a pukané tvrdé pšenice, ochucený citronovou šťávou a olivovým olejem. Klasickým oblíbeným jídlem je hummus a baba ghanouj, což je pasta z vařeného lilku a sezamové tahini. Mezi další lahůdky patří třeba marinované jehněčí kousky opékané na grilu - shish kebab nebo kuřecí variantu shish taouk. Kromě chlebové placky je hlavní přílohou rýže. Místní moučníky jsou velmi chutné a sladké. K nejznámějším patří baklava, katayef nebo maamoul. Nejčastějšími přísadami jsou místní plody, jako jsou fíky, datle a ořechy (pistácie, mandle, kešu) a hlavně med, který se hojně využívá k výrobě sladkých desertů.

Suvenýry:

Mezi tradiční výrobky a suvenýry dovážené z Jordánska patří místní pálenka Arak a různé druhy cukrovinek a oříšků. Především přístav Aqaba je znám velkou nabídkou pražených oříšků, které lze na místním trhu nakoupit. Mezi typické arabské dárky patří také vodní dýmka, keramika, výrobky z kůže, oblečení a koření všeho druhu. Dalšími oblíbenými suvenýry jsou zlato, stříbro a beduínské šperky. V hotelích u Mrtvého moře i mimo ně lze koupit produkty a kosmetiku z Mrtvého moře. Nakupovat můžete jak na tradičních trzích zvaných súky, tak v kamenných obchodech západního stylu.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Občané ČR mohou do Jordánska cestovat s cestovním pasem, jehož platnost přesahuje minimálně o 6 měsíců předpokládanou dobu pobytu. Pas musí být opatřen platným vízem, které lze obdržet na jordánském velvyslanectví ve Vídni.
Jednorázové vstupní vízum lze získat na počkání na letišti a pozemních hraničních přechodech, s výjimkou přechodu Allenby Bridge/King Hussein Bridge (přechod mezi Jordánskem a palestinskými územími Izraele) za poplatek přibližně 10 JOD.
Při odjezdu ze země se platí odjezdová taxa ve výši 15 JOD, v letecké dopravě obvykle zahrnutá do ceny letenky.

Očkování a zdravotní doporučení:

V Jordánsku jsou kvalitní soukromé nemocnice, zejména v Ammánu a Aqabě, kde ošetří každého Evropana, který se prokáže mezinárodně platným pojištěním pro cesty a pobyt, popř. složí-li dostatečně vysokou zálohu na léčebné výlohy. Mnozí lékaři, zejména ve velkých městech, hovoří anglicky.
Doporučuje se, aby turisté měli vlastní léky na předpis a zdravotní pojištění. V menších zdravotnických zařízeních, která jsou prakticky v každém městě, může být platba požadována v hotovosti, a proto je třeba mít k dispozici finanční rezervu nebo kreditní kartu. Následná refundace výdajů je možná jen v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny. Rozhodně doporučujeme svěřit se v případě potřeby výhradně nemocnici, která je smluvním partnerem České pojišťovny, jejíž pojištění je součástí zájezdu u CK Čedok. Jeho rozsah a podmínky se dozvíte při koupi zájezdu. Před ošetřením je nutné se na smluvní zařízení (případně smluvního lékaře) obrátit a řídit se jejich pokyny.
Pokud budete ošetřeni, je nezbytné nechat si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou (trvejte na angličtině nebo latině) a uschovat veškeré originály účtů, receptů a dalších dokladů (např. rtg snímků) pro jednání s pojišťovnami.
Žádné očkování není povinné a mezinárodní očkovací průkaz se nevyžaduje. Doporučuje se mít očkování proti tetanu, žloutence A i B, břišnímu tyfu a při delším pobytu i vzteklině, zejména pokud budete cestovat individuálně na venkov či do pouště.
Na cestovní průjem (diarhoea) jsou kromě Ercefurylu a Antinalu účinnější místní léky, poraďte se s lékárníkem. Nutná je dieta a dostatečné pití, nejlépe minerálek a iontových nápojů, nebo alespoň vody s cukrem a solí. Při eventuálním štípnutí pouštním štírem použijte histaminika nebo vyhledejte lékaře.

Časové pásmo:

Jordánsko je proti ČR posunuto o jedno časové pásmo na východ. Přitom zavádí letní čas, a to vždy od posledního pátku v březnu do posledního čtvrtka v říjnu, zatímco ČR vždy od poslední neděle v březnu do poslední soboty v říjnu. Kromě čtyř dní v roce je tak časový posun v Jordánsku trvale +1 hodina proti ČR.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu