Kostarika

Základní informace o destinaci:

Kostarika láká krásnou přírodou. Dech berou zalesněné kopce a nekonečně tajuplná hluboká údolí s kávovníkovými plantážemi, tropické deštné pralesy s až strašidelnou atmosférou, které se dotýkají nebes, divoké řeky, velká jezera a překrásné vodopády, vulkány (oblast Arenal), které na svých úpatích připravily horké přírodní lázně, husté mangrovníkové porosty a stovky želv na plážích. Místa jako Tortuguero, Arenal a Monteverde patří mezi ta nejznámější a nejoblíbenější v Kostarice. Spatříte nekonečné pastviny s desítkami farem, stovkami koní a krav, usmívající se lidi, kteří jsou pyšní na to, že od roku 1945 nemají armádu a proto mohou investovat peníze do vzdělání a nemocnic. Nakonec si můžete hovět v houpací síti a užívat si nezkaženého života, pura vida, což je národní výraz označující touhu prožít život beze spěchu, bez zmatků a šarvátek.

Poloha:

Kostarika (španělsky Costa Rica) je republika ve Střední Americe. Sousedními státy jsou na severu Nikaragua (délka hranice 300 km) a na jihu Panama (363 km). Západní pobřeží Kostariky omývají vody Tichého oceánu, východní Karibské moře. Celková délka kostarického pobřeží je 1 466 km (z toho 212 km na Karibiku a 1 254 km na Pacifiku).

Rozloha:

51 100 km² (129. na světě), z toho 1 % vodní plochy

Státní zřízení:

República de Costa Rica, prezidentská republika.
Vznikla 15. září 1821 (nezávislost na Španělsku - pak do roku 1838 součást Spojených středoamerických provincií).

Obyvatelstvo:

5 000 000 (119. na světě, odhad 2018). Obyvatelé jsou převážně římští katolíci

Hlavní město:

San José je hlavním městem Kostariky. Nachází se v kostarickém Centrálním údolí, ve kterém žije většina populace státu. Město se rozkládá v nadmořské výšce okolo 1170 metrů nad mořem. Má vlhké tropické klima, leží v pramenné oblasti řek, které se vlévají do Tichého oceánu. Teploty se během roku drží v rozmezí 18 a 22 °C, roční srážky jsou cca 2000 mm.

Jazyk:

Španělština.

Měna a kurzy:

Kostarickou měnou je Kostarický colón tvořený 100 centimy.
Naprostá většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptují běžné kreditní karty (nejrozšířenější VISA nebo Mastercard). V San José i v dalších městech jsou na nejdůležitějších místech (velká nákupní centra, banky apod.) umístěny bankomaty. Kreditní karta je vyžadována ve většině hotelů (pokud jí host nevlastní, je vyžadována platba předem za celou předpokládanou dobu pobytu). Vedle kostarických colónů jsou při nejrůznějších platbách běžné americké dolary, které jsou bez problémů přijímány ve větších obchodech a ve všech hotelích. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 100 USD. Je třeba důsledně zkontrolovat, aby peníze byly zcela nepoškozené.

Geografické ukazatele:

Páteří země jsou tři pohoří, která se táhnou souvisle od severozápadu k jihovýchodu celým územím státu; jsou to Cordillera de Guanacaste, Cordillera Central a Cordillera de Talamanca. Nejvyšší horou Kostariky je 3 820 metrů vysoká hora Chirripó v pohoří Cordillera de Talamanca. Pohoří tak oddělují od sebe dvě nížiny, které se nacházejí na severu a na západě. Ve střední části země je pánevní oblast zvaná Centrální údolí, kde žije většina obyvatelstva země. Větší část nížin v okolí oceánu je pokryta mokřinami a bažinami. Karibské pobřeží je poměrně málo členité, naopak pacifické pobřeží je tvořeno několika většími poloostrovy a zálivy – např. poloostrov Nicoya a stejnojmenný záliv Nicoya nebo poloostrov Osa. Území Kostariky je z 51% pokryto lesními porosty.
Kostarika má celkem 28 národních parků.

Podnebí:

Kostarika leží v tropickém a subtropickém klimatickém pásmu. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 32°C na pobřeží a 17°C ve vnitrozemí. Počasí na karibském pobřeží je více deštivé, zatímco podél Pacifiku trvá období sucha čtyři až pět měsíců. Období sucha trvá od prosince do dubna, zatímco období dešťů tu vládne od května do listopadu. Celkový roční úhrn srážek činí asi 3000 mm. Výše položené oblasti se vyznačují chladnějším podnebím.

Místní kuchyně:

Do Kostariky nikdo nejezdí, aby ochutnal místní kuchyni, třebaže Kostaričané jsou vynikající kuchaři. Kostarická kuchyně v sobě obsahuje prvky francouzské, mexické, čínské a americké kuchyně, v restauracích Sodas najdete hlavně místní speciality, například polévku z hovězího masa s banány. Základem tradičních jídel je hovězí, drůbeží a rybí maso, doplněné rýží, kukuřicí nebo fazolemi a čerstvým ovocem. Většina těchto pokrmů bohužel mnohde ustoupila všudypřítomné pizze a hamburgerům. Buďte také připraveni na to, že místní svá jídla rádi přesolují. Na druhou stranu je třeba uznat, že jejich káva je skutečnou lahůdkou. Rozšířeným nápojem jsou ovocné džusy – kombinace sody, manga, ostružin nebo ananasu, dobré je i pivo. Obyčejnou vodu doporučujeme kupovat jen balenou, protože voda z kohoutků může přivodit žaludeční potíže.

Suvenýry:

V Kostarice budete mít spoustu příležitostí k nákupům. Můžete si přivézt výbornou kávu, národní kávový likér "Café Rica". Suvenýry jsou většinou vyrobené ze dřeva nebo z kůže. Jsou kvalitní, ale poměrně drahé. Dřevěné výrobky zahrnují salátové mísy, talíře, tácy a další doplňky do kuchyně, skříňky na šperky a mnoho dalších výrobků ze dřeva.
Oblíbenými suvenýry jsou také šperky, výrobky z hlíny, z vlny a doutníky

Vízová povinnost a vstupní formality:

Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 následujících měsíců po vstupu do země, v případě cesty automobilem mezinárodní řidičský průkaz.

Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000). Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit. Za účelem delšího pobytu je nutno z Kostariky vycestovat minimálně na 72 hodin a znovu se vrátit.

Očkování a zdravotní doporučení:

Povinné očkování není žádné. Výjimkou je, pokud cestujete do Kostariky ze zemí Jižní Ameriky, je nutné mít očkování proti žluté zimnici.
Doporučené očkování:
Hepatitida A – očkování se doporučuje všem osobám, přičemž nejvyšší riziko nákazy je v odlehlejších místech země.
Hepatitida B – vakcinaci by měli podstoupit cestovatelé, kteří se do Kostariky chystají na delší dobu. K nákaze může dojít mimo jiné při pohlavním styku s infikovanou osobou, při kontaktu s její krví nebo jinou tělní tekutinou či v případě lékařského zákroku v zařízení se špatným hygienickým standardem.
Břišní tyfus – vakcína by měla být aplikována všem osobám, jež nebyly očkovány v průběhu posledních třech let. Nejvyšší riziko nákazy je na vesnicích a na podobných místech se špatnou hygienou.
Vzteklina – očkování se doporučuje zejména cestovatelům, jež mohou přijít do kontaktu s infikovanou zvěří. Jedná se veterináře, zoology, ale i turisty kempující ve volné přírodě.

Časové pásmo:

Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.