Mauritius

Základní informace o destinaci:

Mark Twain uvedl, že nejdříve byl stvořen Mauricius a podle něj pak teprve ráj. A při pohledu na toto místo nemůže snad nikdo nic namítnout. Celoroční sluneční paprsky dopadají na nádherné bílé pláže omývané průzračným tyrkysovým mořem, ze kterého čnějí korálové útesy. Panenská rozmanitá příroda, putování po stopách ptáka dodo i za nejdražší poštovní známkou světa lákají ročně tisíce turistů. Tvář ostrova tvoří především krásné písčité pláže po obvodě a hornatá krajina ve vnitrozemí. Vnitrozemí je protkané řekami, jezery a vodopády, které stékají dolů k moři. Zdejší tropické klima s vyšší vlhkostí vzduchu nepodléhá velkým výkyvům.

Poloha:

Ostrovní stát Mauricius se nachází přibližně 900 kilometrů východně od Madagaskaru a mezi jeho nejbližší sousedy patří Rodrigues a Réunion, které jsou také součástí souostroví Maskarény. Necelých 15 hodin letu dělí Evropu od břehů tohoto vulkanického ostrova v Indickém oceánu.

Rozloha:

2040 km²

Státní zřízení:

Mauricius, respektive Mauricijská republika (francouzsky République de Maurice, anglicky Republic of Mauritius), vznikla 12. března 1968 (nezávislost na Velké Británii).

Obyvatelstvo:

Dvě třetiny obyvatel jsou indického původu, zbytek jsou převážně míšenci, asi 4 % tvoří francouzsky mluvící obyvatelé evropského původu, asi 2 % jsou čínského původu.

48,5 % procent obyvatel jsou hinduisté, 32,7 % křesťané a 17,3 % muslimové.

Hlavní město:

Port Louis

Jazyk:

Přestože oficiálním úředním jazykem je angličtina, zdaleka nejpoužívanějším jazykem je morisien, kreolský jazyk, který má za základ francouzštinu, mateřským jazykem je pro 80 % obyvatel, zbytek obyvatel ho používá jako druhý, dorozumívací jazyk. Dále se na ostrově mluví různými indickými dialekty, francouzsky a čínsky. V médiích dominuje spisovná francouzština.

Měna a kurzy:

Místní měnou je mauricijská rupie (MUR), která se dělí na 100 centů. Převod mezi českou korunou a rupií se pohybuje v rozmezí 0,67 – 0,69.
Eura či dolary můžete směnit ihned na letišti, nebo případně vybrat rupie přímo z bankomatů umístěných u příletové haly. Bankomaty se nachází ve všech větších městech a platby kartou jsou akceptovány u všech větších prodejců a restaurací.

Geografické ukazatele:

Ostrov vznikl vulkanickou činností v době před 15 až 8 milióny let. Na Mauriciu již neexistuje žádná činná sopka, avšak stopy zdejší sopečné minulosti jsou patrné dodnes, ať už to jsou pozůstatky velké kaldery, tvary místních horských vrcholů nebo zachovalý sopečný kráter Trou-aux-Cerfs, který má průměr 300 metrů a nachází se v centrální části ostrova přímo uprostřed města Curepipe.

Nejvyšším vrcholem Mauricia je Piton de la Petite Rivière Noire (828 m n. m.), který se zvedá v jihozápadní části ostrova uprostřed národního parku Black River Gorges National Park. V pořadí druhé dva nejvyšší vrcholy ostrova Le Pouce a Pieter Both (oba shodně 820 m n. m.) leží o téměř tři desítky kilometrů severněji poblíž metropole Port Louis. Centrální náhorní plošinu obklopuje nížinaté pobřeží, lemované v přilehlých vodách korálovými útesy.

Podnebí:

Ostrov se těší celoročnímu teplému počasí, kdy teploty padají sotva pod 25 °C během dne.

Pro Mauricius jsou typické tři sezónní období. Od ledna do března tu velmi často prší díky cyklonům, naopak během našeho léta od konce června do srpna vám bude dělat doprovod silný vítr, avšak jen na východní části ostrova. No a poslední, ideální období trvá od září do prosince, kdy sem také vyráží nejvíce turistů.

Místní kuchyně:

Mauricijci prostě milují jídlo, jí celý den a o jídle se také rádi baví. Radostný úsměv na tváři jim vykouzlíte, pokud ochutnáte některý z jejich tradičních pokrmů. Mauricijská kuchyně je velmi ovlivněná indickou kuchyní, jelikož je většina obyvatelstva indického původu. Očekávejte tedy velmi kořeněné a ostré pokrmy s všudypřítomným chilli.
Pokud zajdete do kreolské restaurace, určitě ochutnejte tradiční „carri“, tedy kořeněnou omáčku s mořskými plody, kuřetem nebo hovězím podávanou s rýží. Ačkoli se nacházíme na ostrově, místní nejčastěji jí kuřecí maso, nikoli ryby nebo mořské plody. Důvody nejsou pouze náboženské (muslimové by neměli jíst vepřové, hinduisté zase hovězí), ale především ekonomické, protože drůbež je cenově nejlevnější.

Na Mauriciu žije také početná čínská menšina, takže počítejte i s čínskými bistry se smaženou rýží, nudlemi a jarními závitky.

Suvenýry:

Škála možností nákupů je na Mauriciu pestrá: od luxusních nákupních center přes duty-free obchody, ručně vyráběné produkty v dílnách či zboží nabízené prodavači v tržnicích či ulicích. Mauricius je známý jako domov kvalitního textilu, jedinečných šperků, diamantů, umělých květin, skvělého rumu či modelů lodí.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Pro vstup na Mauricius víza nepotřebujete. Cesta do této destinace je proto pro občany EU bezproblémová. Platnost pasu musí být alespoň 6 měsíců po návratu do ČR a
při vstupu do země můžete být požádáni o předložení platné zpáteční letenky, mějte taky při sobě adresu hotelu.

Očkování a zdravotní doporučení:

Na Mauricius se není třeba očkovat, nicméně doporučujeme standardní očkování pro cestovatele: žloutenka typu A, B, tyfus, případně meningokok.

Pokud jste před příletem navštívili některou zemi s výskytem žluté zimnice a zdrželi se v ní, bude po vás požadován mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici.

Časové pásmo:

Časový posun je oproti ČR v zimě o +3 hodiny, v létě +2 hodiny