MEXIKO - KOLÉBKA MAYSKÉ CIVILIZACE

od 54 990
destinace
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Snídaně

Filtr

Informace o zájezdu:

Yucatán je ideální kombinací pro ty, co mají rádi sluníčko, plážový život a zároveň si dny nicnedělání a relaxu chtějí zpestřit návštěvou impozantních mayských památek, nejvýznamnějších v rámci celé Střední Ameriky a Karibiku, či tajemných cenote - napůl zaplavených krasových jeskyň, kde se nechá vykoupat mezi krápníky.
Pokud chcete poznat mayskou kulturu, doporučujeme vydat se s námi na okruh, během něhož můžete navštívit klenoty mayské kultury jako Chichén Itzá, Uxmal, Palenque, Tulum.

Program zájezdu:

1. den odlet v ranních hodinách z Prahy přes Paříž do Cancunu, přílet v podvečerních hodinách a transfer do města Valladolid, kde se ubytujeme. Odpočinek po náročném letu v hotelu.

2. den VALLADOLID - CHIHÉN ITZÁ - MÉRIDA
Valladolid se původně nazývalo Zaci a bylo důležitým náboženským střediskem oblasti. V roce 1552 vybudovali františkáni na kamenech mayských zřícenin první církevní stavby na celém Yucatánu – kostel Iglesia de San Bernardino de Siena a přilehlý Ex-Convento de Sisal. Obě stavby prošly nedávno rozsáhlou rekonstrukcí, při níž byly za dvěma bočními oltáři kostela odhaleny původní fresky. 
Centrum Valladolidu tvoří hlavní náměstí neboli „zócalo“, které je nejrušnější částí tohoto jinak poklidného města. Na náměstí se tyčí katedrála s půvabným průčelím a také hotel El Mesón del Marqués postavený v koloniálním stylu. Další významnou stavbou je radnice Palacio Municipal, jejíž chodbu v prvním patře zdobí malby ilustrující dějiny města. 

Prohlídka největšího mayského naleziště Chichén Itzá. Prozatím je zrekonstruováno jen 30 budov, zatímco stovky dalších jsou stále skryté v džungli. Středu celého komplexu dominuje Kukulkanova pyramida (mayské jméno pro boha Quetzalcoatla), také se jí říká El Castillo. Stojí na vrcholku staršího chrámu a má čtyři schodiště s celkem 365 schody, jejichž počet odpovídá počtu dní v kalendáři. Poblíž El castillo je Tzompantli, terasa lemovaná lidskými lebkami vytesanými do kamene. Po nezpevněné pěšině se z míčového hřiště dostaneme k přírodní cenote de los Sacrificios do něhož se svrhávaly oběti. V areálu se ještě podíváme na chrám válečníků Templo de los Guerreros a Chrám jaguárů Templo de los Jaguares či sedící sochy Chaac Moola (prostředník mezi člověkem a bohem).
Po prohlídce Chichén Itzá si zajedeme ještě k cenote Ik – Kil, kde se můžete vykoupat.
Večer příjezd do Méridy a odpočinek.

3. den MÉRIDA - UXMAL - CAMPECHE
Mérida byla vystavěna na místě, kde v minulosti stávalo rozlehlé mayské sídliště. Méridu protíná pravoúhlá síť ulic, které obklopují hlavní náměstí Plaza Grande, známé též jako Plaza Mayor. Radnice zaujme především svou hodinovou věží z 20. let minulého století, na níž se prolíná směsice slohů. Jižní stranu náměstí zdobí Casa de Montejo – palác prvních španělských guvernérů, který vyniká platereskním průčelím zachycujícím dva conquistadory v plné zbroji, jež stojí triumfálně na hlavách mayských indiánů. 
Naproti radnici stojí katedrála, která je nejstarší katedrálou na americkém kontinentě. S její výstavbou se začalo na počátku 60. let 16. století a dokončena byla roku 1598. Vedle katedrály se nachází Palacio de Gobierno z 19. století, kde nyní sídlí státní správa. 

Uxmal - v mayském jazyce to znamená ,,postaveno na třikrát” a je to jedna z nejzachovalejších ruin v tomto mexickém státě. Toto město bylo jedno z nejdůležitějších náboženských středisek v regionu Puuc, ve kterém se nachází různé mayské pozůstatky a odhaduje se, že jeho vrcholné období bylo mezi VII. a X. stoletím n.l. Uxmal se nachází asi 62 kilometrů od Méridy a jeho návštěva zpravidla zabere několik hodin. Jelikož vždy trpěl nedostatkem vody, byly zde vystavěny studny ,,chultun" a uctíval se zde Bůh Deště ,,Chaak", kterého naleznete snad na každé stavbě a poznáte jej podle velkých vyvalených očí, děsivě otevřené tlamy a nosu, který vypadá jako sloní chobot anebo jako věšák. Nejimpozantnější budova je tady Kouzelníkova pyramida ,,La Pirámide del Adivino" a je vysoká 35 metrů. Legenda vypráví, že čarodějčin syn ji postavil za jednu jedinou noc. Také tam lze spatřit velké zadní nádvoří za Kouzelníkovou pyramidou, které se nazývá ,,Cuadrángulo de las Monjas" se spoustou reliéfů Chaaka a se sedmdesáti čtyřmi místnostmi a protože Španělům připomínal klášter, pojmenovali jej Dům jeptišek. Nechybí ,,Juego de Pelota", Hřiště na pelotu, ,,Palacio del Gobernador", Palác vládce, ,,Casa de las Tortugas", Želví dům se svými želvími reliéfy a Velká Pyramida.

Odpoledne si prohlédneme pirátské město Campeche. Má zhruba 500 let a sjednocuje jak moderní tak starobylé stavby. Jeho architektura je jedinečná a díky tomu bylo Campeche v roce 1999 zapsáno na seznam UNESCO. Město založil v roce 1540 Francisco de Montejo ,,El Mozo". Seznámíte se s opevněným městem stráženým ze svých kopců a pocítíte zde pirátského a korzárského ducha. Má jedno z nejkrásnějších nábřeží (malecón) v celém Mexiku, se svými četnými restauracemi, kavárnami, diskotékami, hotely a karaoke, vším, co se noční zábavy týče. Ubytování.

4. den CAMPECHE - PALENQUE
Po snídani si prohlédneme nejslavnější mayské naleziště Palenque, které se nachází uprostřed hor a džungle. Palenque znamená ve španělštině zastřešené místo, ovšem opravdové jméno je: "Bakal-Ham" , což znamená ,,hodně vody” výsledek mnoha řek, které skrz Palenque protékají. Chrám Nápisů – jedná se o chrám na stupňovité pyramidě umístěný na východním boku. Jmenuje se tak díky třem kamenným deskám s hieroglyfickými zápisy, které se nacházejí uvnitř chrámů. V interiéru chrámu sestupovalo dlážděné schodiště a ve dvou úsecích vedlo k pohřební kryptě Pakala. 
Soubor Křížů – skládá se z Chrámu Kříže, Chrámu Slunce a Chrámu Listového Kříže. Jedná se o soubor chrámů stojících na stupňovitých pyramidách, každá se svými reliéfy ve svém interiéru.
Ubytování v Palenque.

5. den PALENQUE - CALAKMUL - CHETUMAL
Calakmul zahaluje tajemství stejně jako jeho dávné obyvatele Maye. Pyramidy, které provrtávají zelenou klenbu stromů, dosvědčují ztracenou slávu města. Ve zlaté éře prvního tisíciletí našeho letopočtu tu žilo přes 50 tisíc lidí. Žádné jiné archeologické naleziště nemá to, co má Calakmul. Tahle velká náměstí se stromy, monumentální stavby. Zdejší vládci odtud spravovali nemalou část rozdrobeného mayského impéria bezmála 12 staletí. Zůstalo tu po nich na 6 tisíc staveb. Calakmul je na seznamu UNESCO už dvanáctým rokem.
Odpoledne dojezd do města Chetumal, kde budeme ubytováni.

6. den CHETUMAL - BACALAR - TULUM - PLAYA DEL CARMEN
Na jihu Mayské Riviéry, téměř u hranic s Belize se nachází laguna Bacalar, často a zcela oprávněně nazývaná lagunou „sedmi barev“. Hladina tohoto sladkovodního jezera se během dne zatřpytí mnoha odstíny od světle zelené přes tyrkysovou až po temně modrou. 
Potom se pojedeme podívat na pevnost Tulum. Starobylý mayský přístav Tulum, vystavěný na útesu mezi plážemi Karibského moře a džunglí, je jedno z nejkouzelnějších míst Yucatánu. Mayové jej založili kolem roku 433n.l. a uctívali zde boha Kukulkána a nejdůležitější mayskou planetu, Venuši (Xux ek - “hvězda včela”). Největšími dominantami korálového útesu jsou “Hrad” (El Castillo), který sloužil mimo jiné jako maják, Chrám sestupujícího boha, Chrám Fresek s dochovalými malbami. Tulum je vystavěný na břehu moře a kamenné schody z útesu vedou přímo na pláž Boca Pela. Romantické útesy ale skrývají další malebné plážičky s bílým pískem a korály. Můžete šnorchlovat, plavat a užívat si naprosto klidné přírodní prostředí.
Večer dojezd do hotelu v blízkosti Playa del Carmen.

7. den PLAYA DEL CARMEN
Volný den k odpočinku na pláži.

8. den PLAYA DEL CARMEN a odlet
Po obědě odjezd na letiště v Cancunu a odlet do Evropy. Přílet do Prahy druhý den.

Cena zahrnuje:

zpáteční letenku Praha – Cancun - Praha v ekonomické třídě
letištní taxy
uvedená doprava (minibus, autobus) během okruhu
česky mluvícího průvodce
doprovod zkušeného místního průvodce
všechny uvedené aktivity v programu
strava dle programu
vstupné do památek dle programu
ubytování na 7 nocí se snídaní v hotelech 2*/3*
zákonné pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

stravování neuvedené v programu, nápoje
spropitné průvodci a řidiči

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu