Svatý Martin

Základní informace o destinaci:

Nejmenší ostrov na světě, který patří dvěma zemím. Proto má také dvě jména - francouzská část St. Martin a holandská část zase Sint Maarten. Turisté vyhledávají tento tropický ráj díky bělostným plážím, vyhřátému moři a sluníčku, jehož paprsky hřejí po celý rok. Užijte si osamocené zátoky a elegantní gurmánské restaurace na francouzské části ostrova, či bohatý a pulzující život nočních klubů v holandské části. Milovníci adrenalinu si přijdou na své při potápění se žraloky.

Ze Svatého Martina lze dělat i výlety na sousední ostrovy Svatý Bart, Saba nebo Anguilla.

Poloha:

Svatý Martin patří k severním závětrným ostrovům Malých Antil. Geograficky je asi 250 kilometrů od Portorika, poblíž jsou ostrovy Anguilla a Svatý Bartoloměj. Roku 1493 si jeho objev nepřipsal nikdo jiný než slavný mořeplavec Kryštov Kolumbus, a pojmenoval jej podle svatého Martina z Tours. Pro bohaté zásoby soli se ostrovu původně říkalo Soulinga, tedy „město soli“, a proto si na něj dělaly zálusk prakticky všechny někdejší koloniální mocnosti. I to je důvod, proč takto malý ostrov (pouhých 87 čtverečních kilometrů) skončil nakonec rozdělen na dvě části, Francouzskou a Nizozemskou.

Rozloha:

87 km2

Státní zřízení:

Obě části ostrova také poměrně nedávno změnily svůj vztah k mateřským zemím. Francouzská část byla do 22. února 2007 součástí francouzského zámořského departmentu Guadeloupe. Nyní má status zámořského společenství Francie. Nizozemská část zase byla součástí Nizozemských Antil, které zanikly 10. října 2010. Od té doby patří mezi konstituční země Nizozemského království (spolu se samotným Nizozemskem a ostrovy Aruba a Curaçao).

Obyvatelstvo:

32 280 - francouzská část
42 080 - nizozemská část

Hlavní město:

hlavním městem holandské části je Phillipsburg a hlavním městem francouzské části ostrova je Marigot

Jazyk:

angličtina, francouzština, nizozemština
329 000 obyvatel francouzské části mluví převážně francouzsky, setkáte se i s tzv „patois créole" – místním nářečím, což je směsice francouzštiny s řadou jiných jazyků.

Měna a kurzy:

nizozemská část: ANG (antillský guilder), francouzská část: EUR (na obou stranách lze platit bez problému v USD)

Geografické ukazatele:

Ostrov se nachází přibližně 18° nad rovníkem. Nejbližšími sousedy Sv. Martina jsou ostrovy Anguilla, St. Barthelemy a Saba. Sv. Martin leží asi 250 km jihovýchodně od Portorika.

Ostrov je rozdělen na dvě části: nizozemskou Sint Maarten (hl. město Philipsburg) a francouzskou Saint Martin (hl. město Marigot). Zatímco holandská část je rušnější a komerčnější, francouzská je klidnější, komornější a bez velkých hotelových resortů.

Nejvyšším bodem ostrova je 424 m vysoký Pic du Paradis. Na tuto „horu“ vede turistická trasa skrz tropický prales. Je to krásná procházka a je možné zde narazit na spoustu tropických zvířat. Po výšlapu na vrchol se vám naskytne opravdu krásný výhled na celý ostrov.

Nejčastěji turisté míří za zážitky na Maho Beach, kde chtějí zažít přistání nebo start letadel z bezprostřední blízkosti a „zalétat si na plotě“. Na ostrov připlouvají pravidelně také zaoceánské lodě, které pojmou i několik tisíc lidí.

Podnebí:

Celoročně se na ostrově připravte na teploty okolo 29 stupňů, což platí pro hlavní turistickou sezónu, která se klasicky orientuje hlavně na zimu a začátek jara. Zhruba je to období od poloviny prosince do poloviny dubna. V letních měsících pak průměrné teploty stoupají i na 31 stupňů, případně více. Teplota vody v hlavní sezónu je tady okolo 26 stupňů, v letních měsících stoupá na hodnoty o nějaký ten stupínek až dva vyšší.

Od července do prosince hrozí nebezpečí hurikánů, ale to pochopitelně neznamená, že je to pravidlem. Nejrizikovější je to z tohoto pohledu nicméně od srpna do října. V této době je také období dešťů, ale na ostrově toho za rok moc nenaprší, takže se není potřeba z toho důvodu obávat vyrazit zde i mimo hlavní sezónu.

Místní kuchyně:

Francouzská gastronomie má ve světě své jméno, a proto je na Svatém Martinu také bezpočet restauračních zařízení, které dokáží uspokojit mlsné jazýčky i těch nejnáročnějších gurmánů. I zde si tak pochutnáte na francouzských specialitách, jako jsou šneci, lanýži nebo žabí stehýnka. Navštivte určitě městečko Grand Case, kde jsou na místní speciality nejlepší podniky.

Pokud chcete nasát trochu té lokální atmosféry, podívejte se na známý trh pod širým nebem v Marigotu, který se zde koná denně a na výběr máte ovoce, zeleninu, koření, maso či ryby. Pokud tedy máte kde během dovolené vařit, máte vyhráno a je to bezpochyby zajímavé místo, kam zavítat pro čerstvé suroviny. Nezapomeňte zde ochutnat místní nápoj Mauby, který je ochucený kůrou a má chuť podobnou kořeněnému pivu.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Při turistických cestách na Saint Maarten není vyžadováno pro držitele cestovních pasů ČR vstupní vízum. Cestovní pasy musí být platné minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu.

Očkování a zdravotní doporučení:

Při cestách na Saint Maarten není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování.

Časové pásmo:

5 hodin, v době platnosti letního času -6 hodin