UZBEKISTÁN - VELKÝ OKRUH

od 61 190
doprava Letecky | Praha, Letiště Václava Havla
strava Polopenze

Filtr

Informace o zájezdu:

TAŠKENT – SAMARKAND – BUCHARA – CHIVA – MĚSTA Z POHÁDEK TISÍCE A JEDNÉ NOCI

• bohatý program, folklorní večer
• vstupy dle programu v ceně
• polopenze + 1x oběd
• česky hovořící průvodce

Program zájezdu:

1. DEN: Praha – Taškent

Odlet v odpoledních/večerních hodinách z Prahy do Taškentu. Let s přestupem v Istanbulu.

2. DEN: Taškent – Chimgan – Samarkand

Přílet do Taškentu kolem poledne. Odjezd do horské oblasti Chimganu k největší vodní ploše (přehradě). Odsud transfer do Samarkandu. Cestou krátké zastávky na vesnických trzích. Oběd/večeře po cestě. Nocleh v hotelu.

3. DEN: Samarkand

Po snídani celodenní prohlídka Samarkandu: náměstí Registan (náměstí tří mešit), mauzoleum Gur Amir, návštěva mešity Bibi-Khanum, bazar na hedvábné stezce, observatoř Ulug Bega, archeologické muzeum a nekropole Shakhi-Zinda. Večeře v krásném uzbeckém domě. Nocleh v hotelu.

Fakultativně návštěva divadla (cca 15-20 USD).

4. DEN: Samarkand – Buchara

Odjezd (vlakem) do Buchary. Půldenní prohlídka města: Architektonický komplex Poi Kalon s mešitou a minaretem Kalon, mešitou Mir-i-Araba, pevnost Ark – bývalá rezidence emírů Buchary, mešita Bolo-Hauz. Návštěva paláce Nadir Divan Begi s folklorním představením. Večeře na stejném místě, nocleh v hotelu.

5. DEN: Buchara

Prohlídka Buchary – Mauzoleum Ismaila Samanida, Mauzoleum Chashma-Ayub. Odpoledne obchodní kupole centra klenotníků Toki Zargaron, architektonický komplex Kosh-madrasa s medresou Ulugbek a Abdul-Aziz chána, obchodní kupole Toki Telpak, mešita Magoki Attori, obchodní kupole směnárníků Toki Sarrafon, architektonický komplex Laybi-Hauz s medresou Nadir Divan Begi a medresou Kukeldash. Při dostatku času a zájmu skupiny, možnost návštěvy farmy v okolí Buchary. Večeře v tradiční restauraci. Nocleh v hotelu.

6. DEN: Buchara – Chiva

Po snídani odjezd do Urgenče přes poušť Kyzylkum. Cestou několik zastávek na zajímavých místech pouště a na břehu řeky Amudarji. Přestávka na oběd formou pikniku. Příjezd do Chivy, ubytování v hotelu. Večeře v tradiční restauraci, nocleh v hotelu.

7. DEN: Chiva

Po snídani prohlídka Chivy (památka UNESCO). Návštěva Ichan Kala: minaret Kalta Minor, pevnost Kunya Ark, medresa Rakhim Khan, mauzoleum Pakhlavan Makhmud, minaret a muzeum Islam Khoja, páteční mešita a palác Tač-chauli. Nocleh v hotelu.

8. DEN: Chiva – Chórezm – Urgenč – Taškent

Po snídani výlet k archeologickým památkám starověkého Chórezmu, kde navštívíte starověké sídliště Toprak-Kala, které bylo hlavní město Chórezmu. Dále se podíváme na Ayaz-Kala – jednu z největších pevností (2. století n. l.) a pevnost Kysyk-Kala do Kushan-Afrigidní z období antické historie. Poté následuje transfer do Urgenče, přímo na letiště k odletu do Taškentu. Nocleh v hotelu.

9. DEN: Taškent

Po snídani okružní jízda Taškentem: Divadelní náměstí, Khast Imam Komplex, tržnice Chorsu, řemeslnické dílny a velmi krásné stanice metra. Pozdní oběd nebo večeře, poté volno. Pozdně večerní transfer na letiště.

10. DEN: Taškent – Praha

V brzkých ranních hodinách odlet zpět do Prahy.

Cena zahrnuje:

letenku Praha – Taškent – Praha (do ceny letenky 14 000 Kč, 1 přestup), přelet Urgenč – Taškent, 7x
ubytování ve dvoulůžkových pokojích v hotelích 2-3*** nebo penzionech, snídaně
a večeře dle programu, 1x oběd formou pikniku, všechny transfery po cestě
klimatizovaným autobusem a vlakem, česky hovořícího průvodce, vstupy do objektů
s místním průvodcem, folklorní večer v Buchaře, pojištění CK dle zákona č.
159/1999.

Cena nezahrnuje:

komplexní
cestovní pojištění (balíček A60 Pandemic 130 Kč/os./den), osobní výdaje,
spropitné, fakultativní vstupy.

Minimální počet účastníků:

8 osob, CK si vyhrazuje právo na změnu programu

Základní informace o destinaci:

Uzbekistán je pro nás Středoevropany skutečnou exotikou. Snoubí se zde dávná historie velbloudích karavan putujících po Hedvábné stezce dále na východ se slávou někdejších chánů a emírů. Jejich mauzolea, mešity, minarety a medresy vás okouzlí nejen svojí monumentalitou, mozaikovou výzdobou, ale i duchovním rozměrem. Nádherná, bájná města jako Samarkand, Buchara, Chiva jsou oázami v poušti . Dějiny odkazují na časy, kdy tato oblast byla centrem vzdělanosti celé střední Asie. Bezkonfliktně se zde od 9. století střetávaly různé náboženské směry až do 13. století , kdy oblast zničila vojska Čingischána. Bohatství architektury, orientální životní styl obyvatel, výtečná kuchyně i moderní živé velkoměsto Taškent vám připraví neopakovatelné zážitky.

Poloha:

Uzbecká republika je vnitrozemský stát v centrální Asii. Jeho sousedy jsou Afghánistán a Turkmenistán na jihu, Kazachstán na severu a Kyrgyzstán a Tádžikistán na východě. Uzbekistán byl jednou ze svazových republik SSSR, nezávislost získal v roce 1991.

Rozloha:

447 400 km2

Státní zřízení:

republika v čele s prezidentem. Dlouhých 27 let vládl prezident Islam Karimov, až do své smrti 2. září 2016. Režim v zemi byl dosud považován za diktátorský. Opozice ze strany muslimských radikálů je stíhána státní policií.

Obyvatelstvo:

cca 31,6 mil., nejlidnatější země střední Asie. Uzbekové tvoří s 84% většinovou populaci, dále jsou zastoupeni 2,8 % Rusové, 5% Tádžikové, 2% Kazaši, Karapalkové a další.

Hlavní město:

Taškent (cca 2,2 mil. obyv.).

Jazyk:

oficiální uzbečtina, dále ruština.

Měna a kurzy:

AKTUÁLNÍ KURZ: 1000 UZS = cca 2,30 CZK, 1 USD = cca 11.050 UZS, 1 EUR = cca 10.644 UZS (27.9.2022)

Podnebí:

konti nentální, chladné zimy a horká léta (až + 45°C), málo srážek.

Místní kuchyně:

využívá zejména skopové, ale i vepřové maso, jen zřídka ryby, které se v místním počasí brzy kazí. Ochutnejte národní jídlo pilaf (skopové maso s rýží) a polévku šurpu. Skvělé jsou místní žluté melouny, granátová jablka či churma, popíjí se osvěžující airan (kefír ředěný sodovkou) nebo čaj. V oblibě je konzumace sušených meruněk (urjuk) a medových cukrovinek čakčak (ořechy obalené ve zkaramelizované hroznové šťávě). Neznámé jsou přílohy, většinou se jí samotné maso (vynikající specialitou je šašlik neboli špíz) s dušenou zeleninou nebo jen chlebovou plackou.

Suvenýry:

země je rájem dekorativní keramiky, která nemá ráz kýče, tepané mosazné konvice a čajové soupravy soutěží o vaši pozornost s orientálními tepanými šperky (visací zvonící náušnice a náhrdelníky). Typickým suvenýrem jsou i místní čtverhranné pokrývky hlavy tzv. ťubetějky, umělecké malby na hedvábí či velbloudí kůži a samozřejmě orientální koření všeho druhu.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Od 1.2.2019 mohou občané ČR cestovat do Uzbekistánu bez víz, pobyt však nesmí přesáhnout 30 dní.

Časové pásmo:

posun + 4 h oproti SEČ.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu