Peru

Základní informace o destinaci:

Peru je zemí Inků a nepopsatelných přírodních zajímavostí, která okouzlí snad každého cestovatele. Indiánské obyvatelstvo stále žije především v Andách a v Amazonii a tvoří zhruba polovinu peruánské populace. Peru se geograficky rozděluje na tři části – suché pobřeží, Andy a amazonský prales. Okouzlí vás známým Machu Picchu, jezerem Titicaca, městem Cuzco, Posvátným údolím Inků, Duhovou horou nebo tajemnými obrazci Nazca. Necháte-li si na poznávání Peru dostatek času, zjistíte brzy, že Peru nabízí mnohem více, než “jen” tyto turisty oblíbené památky.

Poloha:

Peru se nachází na západním pobřeží jižní Ameriky. Peru pochází ze starého jazyka kečua, kterým se hovořilo za období vlády Inků a znamená dostatek. Nejvyšší hora peru je Nevado de Huascarán s 6768 m. nejdelší řekou je Ucayali-Apurímac, která je dlouhá 1980 km a největší jezero je Titikaka.

Rozloha:

1 285 220 km²

Státní zřízení:

Peruánská republika (Repúblika de Perú)

Obyvatelstvo:

29,797 mil. obyvatel
Peruánské občanství má cca 98 % obyvatelstva, v pohraničních oblastech žijí Ekvádorci, Bolivijci a Brazilci. V Peru žije téměř 1 milion obyvatel čínského původu a přibližně 500 tis. osob japonského původu. Většinou jsou to potomci rodin, které emigrovaly do Peru za prací koncem minulého století a nyní mají peruánské státní občanství. 45 % obyvatelstva Peru jsou potomci původního indiánského obyvatelstva, 37 % tvoří míšenci původního obyvatelstva a bělochů, 15 % jsou běloši a ostatní jsou černoši (2 %) a jiná přistěhovalecká etnika. V pralesní amazonské části Peru žije v současné době celkem 190 tis. příslušníků 48 etnických amazonských domorodých skupin, mezi kterými je nejpočetnější indiánský kmen Ashaninkas s 51 tis. osob

Hlavní město:

Lima

Jazyk:

úřední jazyk: španělština, ostatní jazyky: quechua, aymara, dalšími používanými jazyky jsou angličtina a amazonské jazyky jivaro, peba-yagua, huitoto, pano, tacana, zaparo, cahuapana, catuquinea-tucano, shimacu, arawuakan, tupí guaraní.

Měna a kurzy:

Místní měnou je peruánský sol (PEN), který se dělí na 100 céntimos. Setkat se můžete s mincemi o hodnotách 5, 10, 20 a 50 céntimos, dále 1, 2 a 5 soles. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 soles.

Na názvech bankovek a mincí narazíte stále na název nuevo sol/nuevosoles, což je název, který měna nesla od roku 1991 do roku 2015. Tyto mince a bankovky jsou stále platné a v oběhu se vyskytuje více verzí

Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. Jinou měnu může být problém směnit mimo velká města. Problémem je padělání peněz, nedoporučuje se tedy měnit peníze mimo oficiální směnárny a banky.

Geografické ukazatele:

Tento třetí největší jihoamerický stát sousedí se zeměmi Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Kolumbie a Chile. Má 2000 km dlouhé pobřeží, které je ohraničeno oblastí And. Nejvyšší horou země je Huascarán s výškou 6 768 metrů nad mořem. V Peru je asi deset dalších horských velikánů přesahujících 6 000 metrů. V zemi se rozprostírá také nížina peruánské Amazonie, jenž je protkána množstvím řek. Významnými řekami jsou Napo a Ucayali. Tropický deštný les se ve vyšších polohách mění na tropický horský les a nakonec i les mlžný. Na jihu země najdeme jednu z nejsušších pouštních oblastí světa. V poušti je podnebí chladné a suché, zatímco na severu jsou teplá a vlhká období.

Podnebí:

Peru je složeno ze tří odlišných regionů (pobřežní oblast, pásmo And a oblast tropického deštného pralesa), které mají různé podnebí. Pobřežní pás je ovlivněn studeným Humboldtovým proudem, který zabraňuje pronikání vlhkého tropického vzduchu na pevninu. Pobřeží má velmi suché podnebí, téměř bez srážek. Severní část pobřeží má suché tropické podnebí. Průměrné teploty zde jsou 24 až 27°C. Přes den bývá více jak 30°C, v noci 20 až 25°C. Centrální a jižní část pobřeží má subtropické pouštní podnebí. Teploty přes den se pohybují okolo 27°C, v noci okolo 14°C. V horských oblastech And jsou teploty závislé na nadmořské výšce. Charakteristické jsou velké rozdíly v teplotách mezi dnem a nocí. Pod 2 500 m jsou denní obvyklé teploty 18 až 25°C, noční 5 až 15°C. Mezi 2 500 m a 3 500 m jsou obvyklé denní teploty 15 až 25°C, noční 0 až 12°C. Nad 3 500 m jsou obvyklé denní teploty okolo 15°C, noční -10 až 8°C. Srážek spadne ročně 200 – 1 500 mm, období dešťů je od října do dubna, přičemž nejvíce deštivé jsou leden až březen. Oblast Amazonie má horské tropické podnebí s ročními průměrnými teplotami 25 až 30°C. Srážek spadne 2 000 až 4 000 mm ročně.

Průměrné letní teploty (prosinec až březen) v Limě jsou 21 až 23 °C, průměrné zimní jsou 17 až 18°C. Teploty zpravidla nepřekročí denní maximum 29°C a noční minimum 12°C. V Trujilo, ležícím na severu centrální části pobřeží, jsou průměrné letní teploty 21 až 23°C, průměrné zimní 17 až 18°C. Maximální teploty přes den bývají 30°C°, minimální v noci 14°C. Průměrné letní teploty v Cuzcu jsou 13°C, průměrné zimní jsou 10°C. Průměrné letní teploty v Arequipě jsou 15°C, průměrné zimní jsou 13°C. Maximální teploty přes den jsou 25°C a minimální v noci 10°C. Průměrné letní teploty v Iquitos ležícím v Amazonii jsou 27°C v létě a 25°C v zimě.

Místní kuchyně:

Obvyklá peruánská kuchyně zahrnuje především kuřecí, občas hovězí maso s mixem rýže a brambor nebo rýže a hranolků, často bez omáčky. K typickým jídlům, na která ve stravovacích zařízeních pro místní spíše nenarazíte, patří ceviche (syrové maso většinou z lososa či chobotnice marinované v limetkové šťávě s chilli papričkami a cibulí), lamí steak, pečené morče (cuy al horno), lomosaltado (hovězí steak s cibulí, rajčaty a bramborami, podávaný s rýží), aji de gallina (dušené kuřecí v omáčce ze žlutých papriček) či rocotorelleno (paprika plněná mletým masem). Z menších chuťovek stojí za zmínku anticuchos (grilované kousky hovězího srdce na jehle) nebo třeba causa Allena (avokádo plněné bramborovým salátem).

Peruánským národním nápojem je piscosour (vínovice s limetkou, cukrem a bílky). Především na ulici můžete narazit na tradiční nápoj chicha vyráběný většinou podomácku ze zkvašené kukuřice, ale i lecčeho jiného. Domy prodávající chichu poznáte podle červené vlajky. Rozšířeným nápojem je také mate de coca, tedy čaj z koky, dostupný buď z pytlíku (pytlíkové balení čaje lze dovézt i do ČR), nebo přímo z lístků koky. Údajně pomáhá s výškovou nemocí. Nezbytné je zmínit také Inca Kolu, nápoj žvýkačkové chuti, který je mezi Peruánci natolik oblíbený, že se Coca-Cole dlouho nedařilo ovládnout peruánský trh.

Suvenýry:

Spolehlivým hitem jsou lehké, hebké a hřejivé svetry z vlny lamy alpaky, s tradičními nebo již moderními motivy (v širokém výběru po celém Peru), exotická ponča všech barev a tvarů, ručně pletené čepice, šály, rukavice a ponožky s vyplétanými obrázky, trička s motivem (kondor, lístek koky, trasa incké stezky, lama, kolibřík), ručně vytvářená keramika s předinckou i inckou tematikou (včetně kvalitních replik originální nazkanské keramiky), ozdobně vyřezávané dýně, stříbrné i kamenné šperky, kamenné lamy a další figurky zvířat pro Peru typických nebo posvátných, obřadní nože „tumi“, drobná pletená zvířátka, korále a náramky z tropických plodů a semen, různě kvalitní obrazy místních umělců. Pokud se vám něco líbí, kupte to hned, na stejný kousek už obvykle nenarazíte.
Při nakupování na tržištích se běžně smlouvá, a to často až na třetinu původně požadované ceny. V kamenných obchodech ve městech jsou ceny fixní.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.

Očkování a zdravotní doporučení:

Pro cesty do Peru není povinné žádné očkování, ani to proti žluté zimnici. Pokud však plánujete návštěvu Amazonie, je vhodné očkování proti žluté zimnici mít, a chránit se také před komáry a malárií, horečkou dengue či aktuálním virem zika, které všechny tito parazité přenáší.

Časové pásmo:

- 6 hodin (v době platnosti letního času -7 hodin)