Kréta

Základní informace o destinaci:

Kréta je největší řecký ostrov a pátý největší ostrov ve Středozemním moři. Podle starořeckých mýtů je Kréta považována za místo zrození Dia – vládce olympských bohů. Tímto místem je podle pověsti jeskyně v pohoří Ída, kde byl Zeus ukryt před svým otcem, titánem Kronem. Hlavní město ostrova je Iraklio nebo také Heraklion, které uvidíte jako první, po přistání Vašeho letadla na ostrově.
Rozloha ostrova činí 8 261 km². Ze severu ho omývá Krétské moře (jižní část Egejského moře) a z jihu Libyjské moře. Jih je ve srovnání se severem vždy o 3°C teplejší. I v nejparnějším létě je ostrov ovíván větry, na jihu teplými, vanoucími až z horké Sahary. Kréta je hornatý ostrov, nejvyšší hora Psiloritis v pohoří Idi Ori má 2 456 m n. m., druhá nejvyšší hora Páhnes v pohoří Levka Ori má 2 453 m n. m. Severní pobřeží je pozvolné, na jihu však je strmé a jsou tam útesy. Vaši dovolenou na Krétě nezkazí ani mráček, v červenci a srpnu je téměř nulové procento deštivých dnů.
Na Krétě najdete vše, na co si jen vzpomenete - hory, kaňony, náhorní plošiny, krasové jeskyně, a především nádherné pláže, památky a živou zábavu. Ať už Vás zajímá aktivní dovolená s fakultativními výlety nebo jen odpočinek na pláži, přijďte se přesvědčit, že je Kréta od nás pro Vás to pravé.

Výlety a pamětihodnosti:

HERAKLION (Iraklio)
Hlavní a zároveň největší město ostrova. Z hlavního města vede pohodlné a časté autobusové spojení do všech středisek severní Kréty a samozřejmě i do oblíbeného archeologického centra Knóssos, kde se nachází nejznámější Krétská památka, Minojský palác. Arabové obsadili kolem roku 826 Heraklion a změnili jej v nejvýznamnější tržiště s otroky ve Středozemí. Benátčané změnili, po obsazení ostrova ve 13. století, název na Candia. Za prohlídku stojí návštěva Archeologického muzea, kde se nachází veškeré významné archeologické nálezy Kréty. S archeologickými průzkumy se zde začalo relativně pozdě, ale o to více památek se zde zachovalo a nebylo rozneseno po celé Evropě. Každý, kdo navštíví Krétu, se setká se jménem Nikose Kazantzakise, řeckého spisovatele, básníka a dramatika, který napsal nám známou knihu Řek Zorba. Prvním setkáním bude hned přílet na Krétu, přistanete na letišti Nikose Kazantzakise. Tento Krétský rodák, žil také 3 roky v Čechách, u Božího Daru, nyní je pohřben ve svém rodišti v Heraklionu. Neváhejte a i Vy navštivte místo posledního odpočinku tohoto Krétského velikána.

ANISSARAS
Živé turistické středisko Anissaras se nachází na severním pobřeží Kréty ve vzdálenosti cca 20 km od Heraklionu a v bezprostřední blízkosti turistických středisek Analipsis a Gouves, s nimiž tvoří jednu propojenou oblast. Anissaras je podobně jako ostatní turistická střediska v této oblasti rušným místem s velkým počtem turuistů z celé Evropy. Pobyt v tomto letovisku není vhodný pro ty, kteří hledají klid a tiché romantické procházky. Svůj pobyt si tu naopak užijí mladí lidé a turisté toužící po ruchu a zaplněných plážích. Pláže jsou skvěle vybavené, s dostatkem slunečníků, lehátek a množstvím vodních sportů. V turistickém středisku je hodně minimarketů, taveren, kaváren a barů. V nedalekém městečku Chersonissos naleznete velké množství vyhlášených nočních podniků. Pokud budete chtít ještě více, můžete využít pravidelnou linku do Heraklionu.

CHERSONISSOS
Staré přístavní městečko s historií, která sahá až do dob římské nadvlády. V současné době je jedním z nejrušnějších a nejvyhledávanějších letovisek na Krétě. Mezi jeho přednosti patří krásné písečné, oblázkové, ale i skalnaté pláže. Naleznete zde nepřeberné množství kaváren, restaurací, taveren, pizzerií, barů diskoték a obchodů. Příznivci romantiky by si určitě neměli nechat ujít procházku malým rybářským přístavem a návštěvu 1 km vzdálené vesničky Koutouloufari, kde obyvatelé žijí stále svým poklidným tempem. Návštěvníci ocení překrásné výhledy na přístav a letovisko. Poblíž se nachází národopisné muzeum Lycnostatis, zobrazující tradiční krétský život.

STALIDA
Živé turistické letovisko, ležící mezi středisky Chersonissos a Malia na jedné z nejhezčích pláží severního pobřeží Kréty. Podél celého letoviska se táhne dlouhá promenáda s mnoha obchody, restauracemi, kavárnami a bary. Příjemnou procházkou podél moře můžete dojít do národopisného muzea Lychnostatis. Na pláži je možné si vybrat z široké nabídky vodních sportů. Pravidelné spojení autobusem do Heraklionu, Chersonisos, Malia a Agios Nikolaos. Středisko je vzdálené 30 km od letiště.

AGIOS NIKOLAOS
Malebné turistické středisko leží na severovýchodním pobřeží ostrova, 70 km východně od hlavního města Heraklion. Typickým znakem pro toto letovisko je sladkovodní jezero Vulismeni, propojené s mořem umělým kanálem. Letovisko nabízí řadu obchodů, restaurací, taveren a barů. Prohlédnout si zde můžete Muzeum národního umění a menší Archeologické muzeum.

MALIA
Rušné letovisko, které je součástí blízkých turistických středisek Hersonissos a Stalida se nachází na severovýchodním pobřeží ostrova, 35 km východně od hlavního města Heraklion. Pobyt je vhodný pro ty, kteří vyhledávají široké nákupní možnosti, množství restaurací, taveren, barů a čilí noční život až do ranních hodin. Pláže jsou dlouhé písčité s pozvolným vstupem do moře s plným plážovým servisem.

MAROULAS
je tradiční vesnička, nachází v severní části ostrova Kréta, v nadmořské výšce 240 metrů, necelých 10 km od města Rethymnon, a asi 4 km od nejbližší pláže. Maroulas je stroj v reálném čase, který vás vezme zpátky v čase. Pochází z byzantských a benátských časů, a nabízí tak všem návštěvníkům unikátní pohled do historické minulosti řeckého ostrova Kréta. Mezi bohatým historickým dědictvím mohou návštěvníci objevit důležité pozůstatky starobylých náhrobků pocházejících ze starověku, dvě nádherné benátské věže, byzantský kostel a další památky. Jsou zde dokonce i stavby, které tu stojí více než 800 let a to i přes různá zemětřesení, která ostrov postihly. Olivové háje a lisy byly pro místní hospodářství velmi důležité, proto je jeden z lisů spojen s velkou benátskou věží. V roce 1980 byl Maroulas vyhlášen pro své historické památky, ale také pro některé z jeho domů, včetně Villa Maroulas , nejlepší volbou pro váš pobyt zde.

AMNATOS
je vesnice v prefektuře Rethymna nedaleko Kyrianny a kláštera Arkadi, 18 km východně od města Rethymno Byla. Byla vystavěna v nadmořské výšce 330 metrů, na kopci s panoramatickým výhledem, ve svěží krajině plnými dubů, cypřišů, oliv. Pravděpodobně byla osídlena již ve starověku a je pravděpodobné, že jméno Amnatos má minoanský původ. Mezi mnoha benátskými budovami v obci Amnatos se nachází dům s obzvláště působivým nápisem na zárubni v trojúhelníkovém vchodu: "INITIUM SAPIENTE TIMOR DOMINI" ("počátek moudrosti je bázeň před Bohem“). Navštívit lze Lidové muzeum a Městské muzeum dějin řecké výchovy.

ROUSSOSPITI
Jedná se tradiční krétskou vesnici, vzdálenou 7 km jihovýchodně od města Rethymno, kde žije mnoho místních obyvatel, a proto najdete supermarket, pekárnu, místní kavárnu a taverny. Vesnice Roussospiti se může pochlubit řadou benátských staveb, jako je slavná kašna, která se datuje do 17. století. Poloha vesničky je ideální, pokud si budete chtít vychutnat hory, krétskou přírodu a navštívit zbytek ostrova a pobýt v jedné z vil. Řecky „spiti“ znamená "dům".