Arménie

Základní informace o destinaci:

symboly Arménie, která jako první země na světě přijala křesťanství, jsou jezero Sevan a bájná hora Ararat, jejíž vrchol sice dnes leží na turecké straně společné hranice, ale neodmyslitelně vytváří mohutnou horskou kulisu hlavního města Jerevan. Jsou zde i významné památky zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vše navíc podtrhuje místní vyhlášená kuchyně, mimořádná pohostinnost a nepředstíraná otevřenost místních lidí.

Poloha:

zakavkazská republika Arménie je vnitrozemským státem v jihozápadní Asii. Někteří cestovatelé tuto zemi ještě zařazují do Evropy, jiní zase až na Blízký východ. Arménie sousedí s Ázerbájdžánem, Íránem, Gruzií a Tureckem. Takřka celý povrch Arménie zabírají náhorní plošiny a kavkazské hory. Pouze území kolem řeky Aras na severu země má nadmořskou výšku nižší než 1000 metrů.

Rozloha:

29 743 km2

Státní zřízení:

poloprezidentská republika. Jednokomorový parlament (Národní shromáždění) má 131 křesel a je volen na 5 let. Dělí se do 11 provincií : Aragatsotn, Ararat, Armavir, Gegharkunik, Kotayk, Lorri, Shirak, Syunik, Tavush, Vajots Dzor, Yerevan. V čele jednotlivých provincií stojí guvernéři jmenovaní vládou. V čele hlavního města stojí starosta volený Radou starších hlavního města vzešlou z komunálních voleb.

Obyvatelstvo:

cca 3 mil. obyvatel. 97,9% obyvatel tvoří Arméni, dálé následují jezidští Kurdové (1,3%) a Rusové (0,5%).

Hlavní město:

Jerevan - přibližně 1,3 mil. obyvatel.

Jazyk:

úřední jazyk arménština. Ruština je v Arménii druhým jazykem, mladá generace se stále více učí anglicky.

Měna a kurzy:

dram (AMD), který se dělí na 100 luma (v oběhu od 22. listopadu 1993). Měnu vydává pouze Centrální banka Arménie. V současné době jsou v oběhu bankovky v hodnotě 1 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 AMD, a mince v hodnotě 10, 20, 50, 100, 200 a 500 AMD. Kurz (březen 2019): 1 CZK = 21,60 AMD, 1 EUR = 554,70 AMD, 1 USD = 490,70 AMD.

Podnebí:

klima Arménie se řadí do oblasti suchých subtropů. Charakter podnebí je kontinentální s velkými rozdíly teplot mezi zimou a létem. Významným činitelem ovlivňujícím počasí je nadmořská výška území. Vyšší polohy mají sníh v průběhu celého roku. Průměrné srážkové úhrny se pohybují kolem 300 mm/rok.

Místní kuchyně:

arménská kuchyně má několik hlavních specialit. Velmi rozšířený je arménský chléb tzv. lavaš, je to obdoba arabských placek, peče se přilepený na stěnách pece a skladuje se i rok v suché podobě. Velmi dobré jsou arménské šašliky neboli kousky masa na tyči opečené nad ohněm. Kromě nich je možné si dát kebab, který se podává v mleté podobě připomínající jakési podélné karbanátky. V Urartské nížině a u jezera Sevan jsou velmi levné a chutné ryby. V každém obchodě je možné koupit vážené sušenky a bonbóny. Bonbóny slouží také jako sladidlo ke kávě. Čaj se prakticky nepije. V Arménii se také vaří pivo (Killikia). Arménské víno je vyhlášené a chutná velmi sladce, podobně jako portské.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Občané ČR, stejně jako občané ostatních členských zemí EU, mohou od 10. ledna 2013 vstoupit na území Arménie a pobývat tam 180 dní během období jednoho roku bez víz. V Arménii sice oficiálně platí přihlašovací povinnost, tj. cizinec se musí do 3 dnů po vstupu na území Arménie přihlásit na policii (hotely tak činí automaticky), avšak v praxi registrace v současné době vyžadována není.

Očkování a zdravotní doporučení:

při cestě do Arménie není povinné žádné očkování. Doporučeno je očkování proti: břišnímu tyfu, malárii, tetanu, vzteklině, žloutence typu A a B.