Filtr

Informace o zájezdu:

JEREVAN – GARNI – GEGHARD – JEZERO SEVAN – DILIJAN –TBILISI – MCCHETA – KAZBEGI – KACHETIE – GREMI – GURJAANI
letecký poznávací zájezd na 9 dní/7 nocí
• bohatý program, kouzelná příroda, památky a chrámy
• vstupy dle programu v ceně
• česky hovořící průvodce

Program zájezdu:

1. DEN: přílet do Gruzie, do hlavního města Tbilisi. Po odpočinku na hotelu, prohlídka města, okružní jízda. První zastávka bude u zbytků městské obranné zdi, kde je vagón historické koněspřežné dráhy Konka, pěšky si projdete centrum Tbilisi od historických lázní Abanotubani až k pevnosti Narikala, z níž se vám naskytne krásný výhled na celé město. Ubytování v hotelu, večeře s folklorním programem (v ceně), nocleh.

2. DEN: po snídani odjezd do starobylého města Mccheta zapsaného v UNESCO. Prohlídka tohoto města založeného před více než 4 tis. let začne zastávkou u kláštera Jvari z 6. stol. tyčícího se nad soutokem řek Mtkvari a Aragvi, jež je pravděpodobně nejstarším dochovaným klášterem v Gruzii. Od kláštera se naskytne krásný výhled na katedrálu Svetitskhoveli z 11. století (sloužila jako pohřební místo gruzínských králů a podle legendy je zde uložena košile Ježíše Krista), kterou následně navštívíte. Po procházce historickým centrem města následuje přejezd do města Ananuri. Prohlídka hradního komplexu na řece Aragvi a pevnosti a oběd (individuálně). Odpoledne přejezd do oblasti Kazbegi (asi 90 km), kde bude ubytování v hotelu a večeře u místní rodiny (v ceně).

3. DEN: po snídani odjezd do vesnice Stepantsminda (1700 m n. m.). Prohlídka starodávného kostela Gergeti Trinity (Svatá trojice) postaveného ve výšce 2127 m n. m. Při jasném počasí jsou úžasné výhledy na ledovce a pohoří Kavkazu na horu Mount Kazbeg, třetí nejvyšší vrchol Kavkazu (5047 m). Po obědě (individuálně) odjezd průsmykem Gombori do města Tsinandali na prohlídku rezidence, která patřila básníkovi Alexanderovi Chavchavadzemu. Následuje odjezd do Gremi, komplexu s královským hradem, zvonicí, kostelem Archandělů a vinným sklepem. Odjezd do vinařské vesnice Gurjaani, kde bude prohlídka soukromého vinařství Wine House Gurjaani. Zde se podíváte, jak se vyrábí víno dnes a jak se vyrábělo dříve. Ochutnáte také tradiční zákusek churchkhela. Večeře v tradiční restauraci s ochutnávkou vín a hudebním doprovodem (v ceně). Večer přejezd do města Sighnaghi, ubytování a nocleh.


4. DEN: po snídani prohlídka Sighnaghi, bývalého královského města zvaného pro svou romantickou atmosféru Město lásky. Přejezd k hranici s Arménií. Dále pokračuje cesta k jezeru Sevan (cca 1900 m n. m.) – největšímu jezeru Kavkazu s úžasnou přírodou a křišťálově čistou vodou. Možnost oběda (individuálně). Prohlídka města Jerevan, které je starší než Řím. Můžete obdivovat zpívající fontány, Operu, Národní shromáždění a sídlo prezidenta země. Dále nás čeká architektonický komplex Cascade se sochami od Botera a dalších umělců. Procházka bude zakončena v Parku Vítězství se sochou Matky Arménie a dechberoucím výhledem na růžové město Jerevan. Oběd i večeře individuálně. Nocleh v Jerevanu.

5. DEN: Po snídani odjezd do muzea rukopisů Matenadaran, poté odjezd ke klášteru Geghard ze 13. st. (UNESCO), který se skládá ze tří kostelů a hrobky vytesané do skály. Následuje prohlídka pohanského chrámu Garni – který jako jediný pochází z helénského období (postaven r. 77 n. l.). Poblíž chrámu se nacházejí ruiny královského paláce a lázní s unikátními mozaikami. Oběd i večeře individuálně. Nocleh v Jerevanu.

6. DEN: Návštěva destilérie koňaku Ararat. Poté odjezd na pláně Araratu, kde se nachází klášter Khor Virap, 200 m od hranice s Tureckem, na nejbližším místě k bájné hoře Ararat. Možnost oběda (individuálně). Poté prohlídka kláštera Noravank, který je obklopen překrásnou horskou scenérií. Po cestě do Jerevanu zastávka ve vinařství ve vesnici Areni (možnost ochutnávky a zakoupení vín). Návrat do Jerevanu, večeře (individuálně), nocleh v hotelu.

7. DEN: transfer v brzkých ranních hodinách na letiště v Jerevanu, odlet do Prahy.

Cena zahrnuje:

letenky Praha – Tbilisi, Jerevan – Praha (do ceny letenky 8000,- Kč/os.), kabinové zavazadlo, letištní taxy a poplatky, 7x ubytování v hotelích 2-3* nebo penzionech se snídaní, 4 x večeři, degustaci vína, výlety a vstupy do objektů a památek dle programu, transfery dle programu, služby místního průvodce, česky hovořícího průvodce po celou dobu zájezdu, pojištění CK dle zákona č. 159/1999.

Cena nezahrnuje:

cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (85/60 Kč/os./den), odbavené zavazadlo do 20 kg (cca 3500 Kč), obědy (cca. 17 EUR) a večeře (cca. 20 EUR), nápoje, spropitné a další osobní výdaje.

Změna programu vyhrazena.

Minimální počet účastníků:

10 osob.

Základní informace o destinaci:

symboly Arménie, která jako první země na světě přijala křesťanství, jsou jezero Sevan a bájná hora Ararat, jejíž vrchol sice dnes leží na turecké straně společné hranice, ale neodmyslitelně vytváří mohutnou horskou kulisu hlavního města Jerevan. Jsou zde i významné památky zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vše navíc podtrhuje místní vyhlášená kuchyně, mimořádná pohostinnost a nepředstíraná otevřenost místních lidí.

Poloha:

zakavkazská republika Arménie je vnitrozemským státem v jihozápadní Asii. Někteří cestovatelé tuto zemi ještě zařazují do Evropy, jiní zase až na Blízký východ. Arménie sousedí s Ázerbájdžánem, Íránem, Gruzií a Tureckem. Takřka celý povrch Arménie zabírají náhorní plošiny a kavkazské hory. Pouze území kolem řeky Aras na severu země má nadmořskou výšku nižší než 1000 metrů.

Rozloha:

29 743 km2

Státní zřízení:

poloprezidentská republika. Jednokomorový parlament (Národní shromáždění) má 131 křesel a je volen na 5 let. Dělí se do 11 provincií : Aragatsotn, Ararat, Armavir, Gegharkunik, Kotayk, Lorri, Shirak, Syunik, Tavush, Vajots Dzor, Yerevan. V čele jednotlivých provincií stojí guvernéři jmenovaní vládou. V čele hlavního města stojí starosta volený Radou starších hlavního města vzešlou z komunálních voleb.

Obyvatelstvo:

cca 3 mil. obyvatel. 97,9% obyvatel tvoří Arméni, dálé následují jezidští Kurdové (1,3%) a Rusové (0,5%).

Hlavní město:

Jerevan - přibližně 1,3 mil. obyvatel.

Jazyk:

úřední jazyk arménština. Ruština je v Arménii druhým jazykem, mladá generace se stále více učí anglicky.

Měna a kurzy:

dram (AMD), který se dělí na 100 luma (v oběhu od 22. listopadu 1993). Měnu vydává pouze Centrální banka Arménie. V současné době jsou v oběhu bankovky v hodnotě 1 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 AMD, a mince v hodnotě 10, 20, 50, 100, 200 a 500 AMD. Kurz (březen 2019): 1 CZK = 21,60 AMD, 1 EUR = 554,70 AMD, 1 USD = 490,70 AMD.

Podnebí:

klima Arménie se řadí do oblasti suchých subtropů. Charakter podnebí je kontinentální s velkými rozdíly teplot mezi zimou a létem. Významným činitelem ovlivňujícím počasí je nadmořská výška území. Vyšší polohy mají sníh v průběhu celého roku. Průměrné srážkové úhrny se pohybují kolem 300 mm/rok.

Místní kuchyně:

arménská kuchyně má několik hlavních specialit. Velmi rozšířený je arménský chléb tzv. lavaš, je to obdoba arabských placek, peče se přilepený na stěnách pece a skladuje se i rok v suché podobě. Velmi dobré jsou arménské šašliky neboli kousky masa na tyči opečené nad ohněm. Kromě nich je možné si dát kebab, který se podává v mleté podobě připomínající jakési podélné karbanátky. V Urartské nížině a u jezera Sevan jsou velmi levné a chutné ryby. V každém obchodě je možné koupit vážené sušenky a bonbóny. Bonbóny slouží také jako sladidlo ke kávě. Čaj se prakticky nepije. V Arménii se také vaří pivo (Killikia). Arménské víno je vyhlášené a chutná velmi sladce, podobně jako portské.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Občané ČR, stejně jako občané ostatních členských zemí EU, mohou od 10. ledna 2013 vstoupit na území Arménie a pobývat tam 180 dní během období jednoho roku bez víz. V Arménii sice oficiálně platí přihlašovací povinnost, tj. cizinec se musí do 3 dnů po vstupu na území Arménie přihlásit na policii (hotely tak činí automaticky), avšak v praxi registrace v současné době vyžadována není.

Očkování a zdravotní doporučení:

při cestě do Arménie není povinné žádné očkování. Doporučeno je očkování proti: břišnímu tyfu, malárii, tetanu, vzteklině, žloutence typu A a B.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu