Aruba

Základní informace o destinaci:

Aruba se může pochlubit skutečně nejkrásnějšími plážemi na Nizozemských Antilách a v této části Karibiku vůbec. Nádherné moře a nekonečné pláže s jemným bílým pískem přilákají každoročně tisíce turistů. Pláže však nejsou jediným lákadlem Aruby; atrakcí a zážitků nabízí tento ostrov daleko víc.

Aruba disponuje díky větru, který tu neustále vane, fantastickými možnostmi windsurfingu, nejoblíbenějším cílem vyznavačů tohoto druhu vodního sportu je Fisherman´s Hut severně od Palm Beach. Pláže Boca Grandi a Bachelor's Beach jsou oblíbené mezi těmi milovníky windsurfingu, kteří vyžadují více prostoru.

Na závětrné straně ostrova podél útesů najdou svá oblíbená místa potápěči, viditelnost je až do hloubky 30 m a lze se kochat bohatým podmořským životem. Oblíbeným cílem potápěčů jsou vraky německého letounu a tankeru, obojí na pobřeží Malmok. Tanker Pedernales byl potopen torpédem z německé ponorky během 2. světové války. Největším vrakem v karibiku je Antilla, téměř 122 metrů dlouhá. Tato německá nákladní loď se potopila v roce 1945, když Němci během 2. světové války vtrhli do Nizozemí.
Ostrov Aruba patří k jedněm z nejhezčím ostrovům Karibiku, který se vyznačuje stálým počasím a minimálním množstvím srážek. Je to oblíbená destinace pro dovolenou plnou slunce a pohody. Jsou zde nádherné písečné pláže a dostatek možností i sportovní vyžití: windsurfing, potápění, šnorchlování a další. Jedinečným zážitkem je projížďka ponorkou v hloubce 40 metrů. Velmi zajímavou turistickou atrakcí je „Přírodní most“, skalní monolit z korálových útesů dlouhý 30 metrů a vysoký 7 metrů. Hlavní město Oranjestad je živé turistické město plné obchodů, barů, hotelů a restaurací.

Poloha:

Ostrov Aruba je autonomní zemí Nizozemského království. Nachází se přibližně 30 kilometrů severně od venezuelského pobřeží a spolu s ostrovy Bonaire a Curacao tvoří souostroví Nizozemské Antily. Nejvyšším vrcholem Aruby je hora Jamanota s nadmořskou výškou 188 m n. m.

Rozloha:

193 km2; délka 30 km a šířka 8 km

Státní zřízení:

konstituční monarchie

Obyvatelstvo:

103 000

Hlavní město:

Oranjestad

Jazyk:

nizozemština

Měna a kurzy:

arubský florin (1 AWG = 12,46 Kč, kurs platný k 5.4.2021)

Geografické ukazatele:

Ostrov je dlouhý cca 30 km a široký cca 9 km. Je relativně plochý, nejvyšším bodem je vrchol Jamanota (188 m n. m.). Vegetace je převážně suchomilná, převládajícím typem porostu jsou kaktusy a pokroucené stromy divi-divi, které můžete obdivovat v národním přírodním parku Arikok, jež zabírá skoro 20% ostrova. Jednou nejoblíbenějších aktivit je právě projížďka na koni tímto parkem, kde máte možnost uvidět leguány, kozy, divoké osly a různé tropické rostliny. Téměř z každého koutu ostrova je vidět vulkanický kužel Hooiberg, na jehož vrchol jsou vytesány schody a z vrcholku je nádherný pohled na celý ostrov. Severně od Hooibergu se nachází Casibari, oblast obrovských kaktusů a bizarních zvětralých dioritových balvanů.


Velmi populární jsou pláže Palm Beach a Eagle Beach, letoviska na sever od hlavního města Oranjestad, kde se nachází většina ubytovacích kapacit, nejlepších pláží a nejširších možností k provozování vodních sportů. Hlavním zdrojem příjmů obyvatel tohoto krásného karibského ostrova je turistika.
Samotný život je pak soustředěný v kouzelném hlavním městě Oranjestad, v barevném městečku plném butiků, barů a budov postavených v rádoby holandském koloniálním slohu. Můžete tu navštívit zdejší muzea – archeologické (historie Arawaků), numismatické (mince moderní i historické) a Museo Arubano, umístěné v opravené pevnosti Fort Zoutman. V okolních vodách ostrova je bohatý podmořský život, protože zde roste velké množství korálů a tak ve zdejších čistých a teplých vodách žijí stovky druhů ryb, vč. žraloků, delfínů a rejnoků. Aruba je také přitažlivá pro milovníky golfu, najdete tu nejen nová 9ti jamková golfová hřiště, ale i mistrovské 18ti jamkové golfové hřiště, které navrhl Robert Trent Jones Jr. V současné době láká ostrov Aruba turisty také na ojedinělý zážitek – projížďku ponorkou okolo spletitých korálů v hloubce 40 m pod hladinou moře. Ponorka nese jméno Atlantis a vyráží kousek od resortu Renaissance v západní, turisticky nejvíce osídlené části ostrova. Pro milovníky vodních radovánek tady čeká také pompézní vodní park Morgan´s Island na ploše 28 000 m2, který se může pochlubit hned několika superlativy - jedná se o největší vodní park v celé Latinské Americe s více než 20 tobogány a ten nejžádanější z nich je navíc i druhým nejvyšším tobogánem na světě.

Podnebí:

Na ostrově panuje celoročně jen jedno roční období a to sluneční léto. Ostrov se nachází jen pár kilometrů od rovníku, je mimo pásmo tropických bouří a hurikánů, teploty se po celý rok drží na 28°C a jsou zmírňovány pasáty, které vanou od Atlantického oceánu. Srážkově je Aruba podprůměrná a nejteplejší období spadá mezi červenec až září.

Místní kuchyně:

V arubské gastronomii převládá kozí a skopové maso, nejčastěji upravované jako „stoba“ dušením se spoustou zeleniny, a dále samozřejmě ryby a plody moře na tisíce způsobů. Kuchyně je však mnohonárodnostní, a tak zde ochutnáte i jídla typicky čínská, španělská a italská. Na stole se často objevují také hovězí, vepřové a kuřecí pokrmy s tradičními přílohami jako brambory a rýže.

Oblíbeným snackem rychlého občerstvení je pastechi, koláč plněný hovězím masem či sýrem. Z nápojů jsou nejpopulárnější místní pivo Balashi, karibský rum a koktejl zvaný „Dushi Aruba“, mix Curacaa, rumu, kokosového krému a ananasového džusu.

Svůj hlad můžete utišit v nepřeberném množství restaurací a pouličních fastfoodů.

Suvenýry:

U velkých turistických center je k dispozici spousta nákupních příležitostí, v hlavním městě Oranjestad stojí přístav s duty free zónou. Suvenýry nejlépe a nejlevněji nakoupíte na lokálních trzích a v malých obchůdcích, rozesetých po celém ostrově.

Mezi nejoblíbenější dárky z Aruby patří zejména zdraví prospěšné produkty z aloe, která se zde od nepaměti ve velkém pěstuje. Populární je též místní rum, holandské sýry či různé domorodé řemeslné výrobky. Vybírejte pečlivě, ať se i po návratu z dovolené můžete těšit z arubských produktů.

Vízová povinnost a vstupní formality:

cestovní pas, jehož minimální doba platnosti je 6 měsíců, a zpáteční letenka.

Očkování a zdravotní doporučení:

Pro cestu nepotřebujete žádné očkování.

Časové pásmo:

–6 hodin v létě, –5 hodin v zimě