Bulharsko

Detail státu

Bulharsko Bulharsko - transparent

za cenu - .

Bulharsko je zemí, v níž se výrazně vydělují čtyři roční období. Jeho bohatstvím jsou mohutná horstva, překrásná údolí, zlaté přímořské pláže a neskutečná modř moře. Bulharsko patří k nejbohatším zemím v Evropě pokud jde o biodiversitu - pestrost rostlinných a živočišných druhů. Přibližně 5% území zaujímají přírodní parky, velký počet rezervací a přírodních zajímavostí. Národní park Pirin a biosférická rezervace jezero Srebrna jsou zařazeny do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mírné podnebí umožňuje kultivaci vzácné baktérie Bacillus bulgaricus, díky níž bulharské kyselé mléko nemá mezi jogurty konkurenci a je garantem dlouhověkosti. Dnešní bulharské území, ležící na důležité křižovatce cest mezi Evropou a Asií, bylo osídleno již v dávném starověku. Je zde evidováno více než 40 000 kulturních památek z různých historických období, bylo vyhlášeno 36 kulturních rezervací, působí zde přes 300 muzeí, galerií a 7 historických památek je na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Bulharská přímořská letoviska, různé typy hotelů, restaurací, folklorních zařízení, zábavních podniků, nočních klubů, sportovních možností fakultativních výletů a akcí změní vaši dovolenou v zajímavý a nezapomenutelný zážitek. Minerální prameny, bazény, parky, balneologická zařízení, lékařské služby garantují pohodlí a klid každému turistovi. V neposlední řadě nutno zdůraznit významný a blahodárný vliv Černého moře na Vaše zdraví.

POLOHA: Bulharská republika leží ve východní části Balkánského poloostrova. Na severu hraničí s Rumunskem (609 km), na západě s Jugoslávií a Makedonií, na jihu s Řeckem( 493 km), na jihovýchodě s Tureckem (259 km). Východní hranice je tvořena pobřežím Černého moře, které je dlouhé 378 km. Přirozenou hranici s Rumunskem tvoří z velké části řeka Dunaj.

ROZLOHA: 110 971 km2, průměrná nadmořská výška je 470 m.n.m.

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ: Bulharsko je parlamentní republika v čele s prezidentem voleným na 5 let. Administrativně se dělí na 28 krajů s krajskými městy.

POČET OBYVATEL: Počet obyvatel je 8 700 tisíc, Bulhaři (37 % vyznává pravoslaví), Turci (13 % vyznává islám)

HLAVNÍ MĚSTO: Sofia (1,2 mil. obyvatel)

NEJVYŠŠÍ HORA: Musala (Alláhova hora), původně Tangara – 2925 m.n.m. leží v pohoří Rila

JAZYK: bulharština, která užívá azbuku, turecká menšina hovoří turecky, domluvit se lze v letoviscích také rusky, anglicky, německy i česky. Kývat hlavou znamená ne, vrtět hlavou znamená ano - tedy opačně než u nás.

MĚNA: LEVA (1 BGL nebo 1 BGN) =100 stotinek (1 leva = 12,86 Kč 1EUR = 1,95 BGN). Bankovky jsou v hodnotě od 1, 2, 5, 10, 20 a 50 leva. Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 stotinek. Na cesty doporučujeme koupit Euro nebo americké dolary (USD) v bankách ČR a v Bulharsku vyměnit za leva na letištích, v bankách, ve směnárnách nebo v hotelích.

SUVENÝRY: miniaturní lahvičky s růžovým olejem v dřevěném ozdobném obalu, barevná keramika s nezaměnitelnými hnědo-žlutými motivy, výrobky z kůže, měděné nádobí, ručně malované půvabné ikony, vyšívané šátky, barevné koberečky a ručně tkané koberce (kelimy), stříbrné šperky, místní vína a slivovice Trojanska a koňaky/brandy Pliska a Sljančev Brjag.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ: bulharská kuchyně je velmi zdravá, jídla obsahují velké množství zeleniny a ryb. Pojmy jako šopský salát, čevapčiči, feta a kaškaval jsou domovem právě v Bulharsku. Nejčastějším pečivem a zároveň i přílohou k jídlu je bílý chléb. Určitě byste měli ochutnat typická jídla musaku (teplé jídlo z brambor, zeleniny a mletého masa) nebo tarator (studená mléčná polévka).

KLIMA: Bulharsko má již kontinentální klima, které zmírňuje Černé moře. Sezona pro koupání v moři je od června do poloviny října. Letní teploty vzduchu se pohybují těsně pod 30 Celsia. Teplota vody kolísá od 19 do 23 Celsia.

Měsíc červen červenec srpen září

teplota vzduchu (C°) 25 27 28 24

teplota vody (C°) 22 24 25 23

ČASOVÉ PÁSMO: východoevropský čas + 1 h oproti ČR