Finsko

Základní informace o destinaci:

Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů a nádherné přírody. Na jihu země jsou překrásné národní parky, nekonečné lesy, několik příjemných měst, která stojí za návštěvu (Helsinky, Lahti, Kerimäki, Kuopio). V hlavním městě Helsinky se i z úplného centra metropole dá po všudypřítomných cyklostezkách vyjet za pár minut do městských parků, lesů a k nesčetným zálivům moře a rychle zapomenout na to, že jste ve městě s miliónem obyvatel. Množstvím zeleně asi nemá toto velkoměsto v Evropě konkurenci.

Poloha:

Ačkoliv je Finsko členem Evropské unie, leží zcela na periferii našeho kontinentu. Země má 1 340 kilometrů dlouhou hranici s Ruskem, na severu sousedí se Švédskem a daleko za polárním kruhem hraničí i s Norskem. Jen hodinu plavby na jih přes Finský záliv leží maličké Estonsko.

Rozloha:

338 432 km²

Státní zřízení:

Finsko je demokratickou republikou s významným vlivem prezidenta. Republiku řídí jednokomorový parlament Eduskunta (200 poslanců) a vláda. Finsko má vlastní ústavu, ale nemá ústavní soud, dodržování ústavy kontroluje parlament a ústavní komise pouze vydává doporučení. Země je po reformě z roku 1997 administrativně rozdělena na 6 provincií.

Obyvatelstvo:

Finsko je obýváno téměř výhradně Finy, pouhá 3,5 % obyvatel jsou cizinci.  Většina obyvatel se hlásí ke státní luteránské církvi, víru však pravidelně praktikují pouhá 2 %. Muslimové, katolíci a ortodoxní křesťané tvoří necelá 2 % populace.

Hlavní město:

Helsinky

Jazyk:

Oficiálním jazykem je finština, v některých oblastech se používá také laponština, karelština a místní dialekty. Přibližně 65 % Finů ovládá angličtinu a někteří také švédštinu, němčinu či francouzštinu.

Měna a kurzy:

Ve Finsku se od roku 2002 platí eurem. Předtím byla v platnosti finská marka. Na mincích najdete lva – národní symbol a motivy z přírody: labuť a ostružiník moruška.

Geografické ukazatele:

Finsko omývá málo slané Baltské moře, z něhož se od poslední doby ledové už 10 000 let postupně vynořují další a další ostrůvky. V současnosti jich k Finsku náleží přes 170 tisíc! Ještě více je ve Finsku i jezer, proto se též nazývá zemí tisíců jezer.

Podnebí:

Podnebí Finska má kontinentální i přímořský charakter. V severním Finsku, obzvláště v Laponsku pak převažuje subarktické podnebí. Počasí Finska významně ovlivňuje Golfský proud, který způsobuje vyšší teploty. Na severu země panují drsné zimy, teploty zde klesají k – 20°C. Léta mohou být i velmi teplá, obzvláště na jihu a východě země, kde se teploty pohybují okolo 30°C. Díky tomu, že čtvrtina území Finska leží leží za polárním kruhem, je možno zde pozorovat půlnoční slunce.Na nejsevernějším místě Finska slunce nezapadá 73 dnů v létě, v zimě nevyjde celých 51 dní.

Místní kuchyně:

Finská kuchyně byla odjakživa díky nepříznivému velmi chudá a sezónní. Dnes je ovšem Finsko jednou z nejvyspělejších zemí na světě a chudé návyky se vytratily. Většina pokrmů, kterými se dnes severský národ stravuje, má původ v jiných zemích.
Mezi ta nejlepší místní jídla, která můžete ve Finsku ochutnat, patří mořské a sladkovodní ryby. Ty můžete najít v jídelním lístku mnohých restaurací (asi 20 eur). Výhodnou volbou je ochutnat lososa jako součást obědového menu (asi 8 eur), které obvykle bývá servírováno formou bufetu. Čerstvé ryby skvělé chuti můžete nakoupit

Suvenýry:

Tradiční ručně zdobené hrnečky s lidovými motivy, tapiserie s laponskými a severskými motivy a vysoké polární boty ze sobolí či tulení kůže. Návštěvníci Laponska si určitě koupí nějaký suvenýr zhotovený ze sobích parůžků nebo vydělanou bílou sobí kožešinu. Také trvanlivý salám ze sobího masa, sklenička moruškové marmelády nebo likér z lesních plodů potěší.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Finsko je členem jak Evropské unie, tak Schengenského prostoru. Českým turistům pro vstup do země stačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Očkování a zdravotní doporučení:

Zdravotnický systém ve Finsku je na vysoké úrovni. Pokud se vám něco přihodí uprostřed laponských lesů, budete pochopitelně muset dlouhou dobu čekat, než přijede z nejbližší nemocnice sanitka. Nenechte se zaskočit častými velmi dlouhými čekacími dobami v ordinacích.

Pokud jste neuzavřeli před příjezdem do Finska cestovní pojištění, budete za návštěvu u lékaře a ošetření platit stejně jako Finové, tzn. přibližně 20 euro. Další vyšetření včetně například snímku RTG již budou zdarma. Den hospitalizace v nemocnici stojí asi 30 euro. V každém případě se doporučuje uzavřít cestovní pojištění.

Časové pásmo:

Ve Finsku je čas posunutý proti středoevropskému času o jednu hodinu dopředu. Tento posun je po celý rok stejný, neboť i Finsko zavedlo letní čas.