Francie

Základní informace o destinaci:

země starověkých Galů i císaře Napoleona. K návštěvě lákají především nádherné ukázky architektury a umění světového významu, zajímavá muzea, římské chrámy a renesanční zámky. Kolébka umění a rodiště bezpočtu věhlasných umělců, ať už jde o literaturu, divadlo, hudbu, malířství, film či pouliční umění (např. Monet, Cezanne, Renoir, Gaugin, Balzac, Zola, Baudelaire, Voltaire, Descartes, atd.) Země vína, sýrů, vyhlášené kuchyně a pétanque. K nejvyhledávanějším místům patří např. Paříž, Marseille, Mont-Saint-Michel, Rennes, Lyon, Dijonn, Carcassonne, Sopky Francouzského středohoří, Písečná duna Pyla, Bordeaux, Gorges du Verdon, Alsasko, Avignon, Montpellier, Strasbourg.
My vám nabízíme týdenní pobyt v jihovýchodní Francii – Provence, v nejatraktivnější oblasti s nádhernou různorodou krajinou a známými voňavými levandulovými poli.

Poloha:

metropolitní Francie (většina území) leží v západní Evropě, mezi moři a zálivy Atlantského oceánu – Biskajským zálivem, Lamanšským průlivem a Středozemním mořem. Sousedí s Německem, Švýcarskem, Itálií, Španělskem, Belgií, Lucemburskem, Monakem a Andorrou.
K Francii patří také malý ostrov Korsika. Tzv. Zámořská Francie zahrnuje území v Karibiku, Severní a Jižní Americe, v Indickém oceánu a Oceánii. Francouzi často přezdívají Metropolitní Francii kvůli jejímu geografickému tvaru L'Hexagone (šestiúhelník). Evropská část je na severu a západě rovinatá s mírným vlněním, na zbytku území převážně pahorkatá a hornatá. Ve francouzských Alpách se nachází nejvyšší bod západní Evropy Mont Blanc. Další hornaté kraje země zahrnují Pyreneje, Centrální masív, Jura, Vogézy, Armorský masív a Ardeny.

Rozloha:

551 500 km² (675 417 km² i se zámořskými územími)

Státní zřízení:

republika, člení se na 26 regionů (22 evropská část) a celkem 101 departmentů.

Obyvatelstvo:

cca 67 mil. obyv.

Hlavní město:

Paříž 2,2 mil. obyv. (v aglomeraci více než 11 mil.), další velká města: Marseille, Lyon, Toulouse, Nice, Nantes.

Jazyk:

úřední – francouzština. Dále se používá němčina, arabština. V zámořských území existují kreolské jazyky na bázi francouzštiny.

Měna a kurzy:

Metropolitní Francie – euro (od ledna 2002), CPF (Polynéský frank francouzských kolonií v Tichém oceánu, vázán na kurz eura).

Geografické ukazatele:

Mont Blanc (4 810 m n.m.)

Podnebí:

Francie má mírné a příjemné podnebí. Země se dělí na čtyři klimatické zóny: Oceánské podnebí (západ): průměrné srážky rozložené do velkého počtu dnů; roční výkyvy teplot jsou slabé. Kontinentální podnebí (střed a východ): zimy spíš drsné a léta teplá. Středomořské podnebí (jihovýchod): letní teploty a sucha; hlavní srážky v říjnu a v dubnu (mírné a vlhké podnebí); velké oslunění. Horské podnebí (nad 600 až 800 m n. m.): častější srážky; sníh tři až šest měsíců v roce.

Místní kuchyně:

francouzská kuchyně je z nejvyhledávanějších kuchyní světa. Základ tvoří sýry, víno, ryby a mořské plody (ústřice, slávky, hřebenatky, humry), různé druhy masa, i vnitřnosti (pro výrobu známých paštik) zelenina, bylinky, koření, bagety, croissanty, palačinky (crêpe), makronky.

Suvenýry:

jídlo (vína, koňak, sýry, čokoláda), parfémy, módní doplňky, keramika.

Časové pásmo:

stejné jako ČR, středoevropské.