Gruzie

Detail státu

Gruzie Gruzie - transparent

Nabízíme 1 ubytovacích kapacit za cenu 42 990 Kč - 42 990 Kč.

Vlajka GruzieGruzie je země s bohatou historií sahající k řeckým Argonautům, s raně středověkými křesťanskými kláštery a pevnostmi, s vynikajícím vínem a nádhernou přírodou. Bílé vrcholky Kavkazu kontrastují s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hřebenů.

POLOHA: Gruzie je stát ležící v jihozápadní Asii na březích Černého moře;  na severu hraničí s Ruskem, na jihu s Ázerbájdžánem, Arménií a Tureckem. Západní břehy omývá Černé moře.

Hlavní město: Tbilisi (1,2 mil. Obyvatel)

Rozloha: 69 700 km²

Počet obyvatel: 4,6 milionu (64 obyvatel/km²)

Nejvyšší bod: Šchara (5 201 m n. m.) v pohoří Velkého Kavkazu na hranicích s Ruskem

Jazyk: gruzínština, abchazština (úřední) – patří mezi kavkazské jazyky a má specifické vlastní písmo

Náboženství: pravoslaví, islám (přibližně 65 % gruzínští pravoslavní, 11 % muslimové, 10 % ruští pravoslavní, 8 % arménští pravoslavní)

Státní zřízení: republika (vznik 9.4.1991)

Měna: gruzínské lari (GEL) = 100 tetri

Elektrická síť: 220 V/50 Hz

Očkování: Při cestě do Gruzie není povinné žádné očkování. Doporučeno je očkování proti: břišnímu tyfu, malárii, tetanu, vzteklině, žloutence typu A a B.

DOBA LETU: cca 5,5 hod (s 1 mezipřistáním), mezi Prahou a Tbilisi nejsou (v době přípravy zájezdu) přímé lety.

VÍZOVÁ POVINNOST:  Gruzie zrušila vízovou povinnost pro občany ČR s platností od 15. června 2005. Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Gruzie bez víza po dobu do 90 dnů. Po příjezdu do Gruzie nepodléhá turista přihlašovací povinnosti.

KLIMA: Gruzie je hornatá země. Velehorské oblasti Kavkazu se vyznačují velmi chladnými zimami a vydatnými sněhovými srážkami. Teplé větry od Černého moře přinášejí Kolchidské nížině hojné srážky a způsobují, že tato oblast má subtropické podnebí, zatímco ve východní oblasti je klima podstatně sušší.

Časové pásmo: +3 hodiny  v době zimního času; +2 hodiny v době letního času

MÍSTNÍ KUCHYNĚ:  Gruzínské jídlo a stravování vyplývají z tradičního způsobu života zdejších lidí.Jídlo obsahuje zeleninu, mléko a bývá také kořeněné.

Nejznámějšími tradičními gruzínskými pokrmy jsou khachapuri a khinkali. Khachapuri je pečený plněný chléb. Náplní je směs sýru (nejčastěji tzv. suluguni), vajec a dalších ingrediencí. Khinkali je vařený těstovinový knedlík, plněný různými surovinami (houbami, sýrem, nejčastěji kořeněným mletým masem - hovězím, vepřovým, nebo skopovým) s cibulí, česnekem a pažitkou. Klasickým sladkým dezertem nebo zákuskem je churchkhela. Jedná se o jádra lískových či vlašských ořechů, navlečených na provázek. Další oblíbenými pokrmy jsou nejrůznější směsi různých druhů mas, často značně kořeněných a zalitých bylinnými omáčkami (např. tzv. ostry). Z nápojů mezi nealkoholickými dominují různé minerální vody ,nejvyhlášenější je Borjomis vysokým obsahem soli, nebo Nabeghlavi. Z alkoholických nápojů upřednostňují Gruzínci víno (ghvino).  Pálenka z vína se nazývá „chacha“ a často se vyrábí i podomácku. 

TBILISI - hlavní město Gruzie, nacházející se ve vnitrozemí této země na řece Kura. Počet obyvatel je 1,345 milionu. Bylo založeno gruzínským králem Vachtangem I. Gorgasali (452-502) v 5. století.Na konci 18. století bylo město neustále ohrožováno perskými výboji a od roku 1801 se pak natrvalo stalo součástí Ruského impéria. Od 9. dubna 1991 je Tbilisi hlavním městem nezávislé a suverénní Gruzie.

Staré město se svými úzkými uličkami se zprohýbanou dlažbou, dlážděnou kočičími hlavami, má být přijato za kulturní dědictví UNESCO. Ve starém městě se nachází i Katedrála Sioni z 5. století, kostel gruzínských králů Metechi ze 13. století, bazilika Ančischati z 6. století a synagoga.  V lázeňské čtvrti Abanotubani se nachází sirné lázně ze 17. století a mešita

Mccheta (též Mcheta) je jedno z nejstarších měst v Gruzii, které se nachází nedaleko Tbilisi v místě, kde se vlévá řeka Aragvi do řeky Kura (gruz: Mtkvari). istorické památky Mcchety byly v čele s tamější Katedrálou Sveticchoveli v roce 1994 přijaty na Seznam světového dědictví UNESCO.  Mccheta dodnes zůstala hlavním sídlem Gruzínské pravoslavné církvePamětihodnosti:  Středověká Katedrála Sveticchoveli byla po dobu několika staletí korunovačním a pohřebním místem gruzínských monarchů a hlavním chrámem Gruzínské pravoslavné církve. Pevnost v Armazi (Armazciche) ze 3. století př. n. l., akropolis (nejpozději z 1. století př. n. l.) a pevnost Bebris Ciche ze 14. Století. Na výběžku hřbetu Sagurami u je Klášter Džvari, gruzínsko-pravoslavný klášter ze 6. století, zapsaný na seznam světového dědictví.

GORI - průmyslové město v provincii Kartli na řece Kura. Žije zde přibližně 60 000 obyvatel. Název města je odvozen od jména pevnosti Goris Ciche („Pevnost Gori“) nacházející se na pahorku poblíž centra města, která byla pod názvem Tontio známá od 7. století. Při archeologických vykopávkách zbytků středověké pevnosti byla odhalena ještě jedna starší, z 3. až 2. století před n.l. Za vlády gruzínského krále Davida IV. Budovatele na přelomu 11. a 12. století bylo kolem pevnosti založeno město, které se stalo jedním z nejdůležitějších středisek Gruzie. V roce 1818 zde byla založena první gruzínská teologická vysoká škola, v roce 1878 se zde narodil diktátor Josef Stalin (Džugašvili) či menševik Josif Iremašvili, a roku 1882 Stalinův přítel Simon Ter-Petrosjan (zvaný Kamo). Stalinovi zde bylo postaveno muzeum a socha. Město bylo v roce 1920 zničeno silným zemětřesením.

KUTAISI - druhé největší gruzínské město s přibližně 200 000 obyvateli, ležící v západní provincii Imeretii (přibližně 220 km západně od Tbilisi) na řece Rioni,  V letech 975-1122 bylo Kutaisi metropolí sjednoceného Království Gruzie. V 60. letech 17. století město obsadili Turci, roku 1770 ho pak osvobodila ruská armáda. Roku 1810 však Rusko donutilo posledního krále uprchnout do Turecka a království anektovalo. Během Říjnové revoluce zde byli němečtí a britští vojáci, roku 1921 zde byla násilím ustanovena sovětská vláda.

UPLISCICHE – starověké skalní město poblíž města Gori, bylo v roce 1920 značně poškozeno při velkém zemětřesení (které tehdy prakticky srovnalo se zemí celé město Gori).

Výsledky hledání
Náš tip
Krásy Zakavkazska

Krásy Zakavkazska

Gruzie

1 termín / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky


další nabídky >