Gruzie

Základní informace o destinaci:

Gruzie je země s bohatou historií sahající k řeckým Argonautům, s raně středověkými křesťanskými kláštery a pevnostmi, s vynikajícím vínem a nádhernou přírodou. Bílé vrcholky Kavkazu kontrastují s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hřebenů.

Poloha:

Gruzie je stát ležící v jihozápadní Asii na březích Černého moře; na severu hraničí s Ruskem, na jihu s Ázerbájdžánem, Arménií a Tureckem. Západní břehy omývá Černé moře.

Rozloha:

69 700 km2

Státní zřízení:

poloprezidentská republika (vznik 9.4.1991).

Obyvatelstvo:

cca 3,7 mil. obyvatel. Gruzíni (83,8%), Azerové (6,5%), Arméni (5,7%), Oseti (0,9%), Řekové (0,3%), Abcházové (0,1%), Rusové (1,5%).

Hlavní město:

Tbilisi - cca 1,5 mil. obyvatel.

Jazyk:

gruzínština, abcházština (úřední) – patří mezi kavkazské jazyky a má vlastní specifické písmo.

Měna a kurzy:

gruzínské lari (GEL) = 100 tetri, v oběhu jsou bankovky hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lari. Mince hodnoty 1, 2 lari a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 tetri. Kurz (listopad 2017): 100 GEL = 794,46 CZK, 1 EUR = 3,21 GEL.

Podnebí:

je silně ovlivněno složitým geomorfologickým členěním krajiny. V údolích je teplé subtropické podnebí s vysokým podílem srážek, které mohou dosahovat od 1 000 až k 2 500 mm. Směrem na východ země klesá podíl srážek a oblasti jsou zde více suché. Začíná zde převládat kontinentální podnebí. V oblasti povodí řeky Rioni a Kury jsou typické mrazivé zimy a teplá léta. Průměrná teplota v Tbilisi se pohybuje okolo 1 °C v lednu a 24 °C v červenci.

Místní kuchyně:

Gruzínské jídlo a stravování vyplývají z tradičního způsobu života zdejších lidí.Jídlo obsahuje zeleninu, mléko a bývá také kořeněné.
Nejznámějšími tradičními gruzínskými pokrmy jsou khachapuri a khinkali. Khachapuri je pečený plněný chléb. Náplní je směs sýru (nejčastěji tzv. suluguni), vajec a dalších ingrediencí. Khinkali je vařený těstovinový knedlík, plněný různými surovinami (houbami, sýrem, nejčastěji kořeněným mletým masem - hovězím, vepřovým, nebo skopovým) s cibulí, česnekem a pažitkou. Klasickým sladkým dezertem nebo zákuskem je churchkhela. Jedná se o jádra lískových či vlašských ořechů, navlečených na provázek. Další oblíbenými pokrmy jsou nejrůznější směsi různých druhů mas, často značně kořeněných a zalitých bylinnými omáčkami (např. tzv. ostry). Z nápojů mezi nealkoholickými dominují různé minerální vody ,nejvyhlášenější je Borjomis vysokým obsahem soli, nebo Nabeghlavi. Z alkoholických nápojů upřednostňují Gruzínci víno (ghvino). Pálenka z vína se nazývá „chacha“ a často se vyrábí i podomácku.

Očkování a zdravotní doporučení:

při cestě do Gruzie není povinné žádné očkování. Doporučeno je očkování proti: břišnímu tyfu, malárii, tetanu, vzteklině, žloutence typu A a B.

Časové pásmo:

+3 hod. v době zimního času a +2 hod. v době letního času (oproti SEČ)

Výlety a pamětihodnosti:

TBILISI - hlavní město Gruzie, se nachází ve vnitrozemí země na řece Kura. Počet obyvatel je 1,47 milionů. Bylo založeno gruzínským králem Vachtangem I. Gorgasali v 5. století. Na konci 18. století bylo město neustále ohrožováno perskými výboji a od roku 1801 se pak natrvalo stalo součástí Ruského impéria. Ve starém městě jsou krásné úzké uličky dlážděné kočičími hlavami. Nachází se zde Katedrála Sioni z 5. století, kostel gruzínských králů Metechi ze 13. století, bazilika Ančischati z 6. století a synagoga. V lázeňské čtvrti Abanotubani se nachází sirné lázně ze 17. století a mešita.

MCCHETA - je jedno z nejstarších měst v Gruzii, které se nachází nedaleko Tbilisi a je zapsáno v UNESCO. Mccheta dodnes zůstala hlavním sídlem Gruzínské pravoslavné církve. Pamětihodnosti: Středověká Katedrála Sveticchoveli byla po dobu několika staletí korunovačním a pohřebním místem gruzínských monarchů a hlavním chrámem Gruzínské pravoslavné církve. Pevnost v Armazi (Armazciche) z 3. století př. n. l., akropolis (nejpozději z 1. století př. n. l.) a pevnost Bebris Ciche z 14. století. Na výběžku hřbetu Sagurami je Klášter Džvari, gruzínsko-pravoslavný klášter z 6. století.

GREMI - je architektonická památka z 16. století v Kakheti, které se nachází se 175 km východně od Tbilisi, hlavního města Gruzie. Gremi bylo hlavní město království Kakheti a živé obchodní město na Hedvábné stezce. V polovině 17. století bylo hlavní město přeloženo do Telavi a tím Gremi pozbylo důležitosti. Město zabíralo plochu asi 40 hektarů, bylo složeno ze tří hlavních částí: chrámového komplexu Archandělů, královské rezidence a obchodní čtvrti. Roku 2007 bylo Gremi navrženo do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

TSINANDALI - architektonická památka se nachází v srdci oblasti produkce vína v oblasti Kakheti, 175 km východně od Tbilisi, hlavního města Gruzie. Tento palác patřil po staletí knížecímu rodu prince Chavchavadze, kde také žil princ Alexander Chavchavadze, básník 19. století. V paláci je od 1.8.1947 umístěno muzeum s galerií umění. Palác prošel roku 2008 rekonstrukcí a od té doby se zde konají výstavy slavných malířů, např. Salvatora Dalí, Elene Akhvlediani, Levan Mekhuzla Dimitri a Sandro Eristavi, Sergo Kobuladze a Karlo Kacharavu.

ARMÉNIE - GRUZIE - Gruzie

ARMÉNIE - GRUZIE

Letecky
Snídaně
Další termíny od 30 259