Gruzie

Základní informace o destinaci:

Gruzie je země s bohatou historií sahající k řeckým Argonautům, s raně středověkými křesťanskými kláštery a pevnostmi, s vynikajícím vínem a nádhernou přírodou. Bílé vrcholky Kavkazu kontrastují s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hřebenů.

Poloha:

Gruzie je stát ležící v jihozápadní Asii na březích Černého moře. Na severu sousedí s Ruskem, na jihu s Ázerbájdžánem, Arménií a Tureckem. Západní břehy omývá Černé moře.

Rozloha:

69 700 km2

Státní zřízení:

poloprezidentská republika (vznik 9.4.1991).

Obyvatelstvo:

cca 3,7 mil. obyvatel. Gruzíni (83,8%), Azerové (6,5%), Arméni (5,7%), Oseti (0,9%), Řekové (0,3%), Abcházové (0,1%), Rusové (1,5%).

Hlavní město:

Tbilisi - cca 1,5 mil. obyvatel.

Jazyk:

gruzínština, abcházština (úřední) – patří mezi kavkazské jazyky a má vlastní specifické písmo.

Měna a kurzy:

gruzínské lari (GEL) = 100 tetri, v oběhu jsou bankovky hodnoty 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lari. Mince hodnoty 1, 2 lari a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 tetri. Kurz (březen 2019): 100 CZK = 11,80 GEL, 1 EUR = 3 GEL, 1 USD = 2,70 GEL.

Podnebí:

je silně ovlivněno složitým geomorfologickým členěním krajiny. V údolích je teplé subtropické podnebí s vysokým podílem srážek, které mohou dosahovat od 1 000 až k 2 500 mm. Směrem na východ země klesá podíl srážek a oblasti jsou zde více suché. Začíná zde převládat kontinentální podnebí. V oblasti povodí řeky Rioni a Kury jsou typické mrazivé zimy a teplá léta. Průměrná teplota v Tbilisi se pohybuje okolo 1 °C v lednu a 24 °C v červenci.

Místní kuchyně:

Gruzínské jídlo a stravování vyplývají z tradičního způsobu života zdejších lidí. Jídlo obsahuje zeleninu, mléko a bývá také často kořeněné. Nejznámějšími tradičními gruzínskými pokrmy jsou khachapuri a khinkali. Khachapuri je pečený plněný chléb. Náplní je směs sýra (nejčastěji tzv. suluguni), vajec a dalších ingrediencí. Khinkali je vařený těstovinový knedlík, plněný různými surovinami (houbami, sýrem nebo nejčastěji kořeněným mletým masem) s cibulí, česnekem a pažitkou. Klasickým sladkým dezertem nebo zákuskem je churchkhela. Jedná se o jádra lískových či vlašských ořechů, navlečených na provázek. Další oblíbenými pokrmy jsou nejrůznější směsi různých druhů mas, často značně kořeněných a zalitých bylinnými omáčkami (např. tzv. ostry). Z nápojů mezi nealkoholickými dominují různé minerální vody, nejvyhlášenější je Borjomis s vysokým obsahem soli. Z alkoholických nápojů upřednostňují Gruzínci víno (ghvino). Pálenka z vína se nazývá „chacha“ a často se vyrábí i podomácku.

Očkování a zdravotní doporučení:

při cestě do Gruzie není povinné žádné očkování. Doporučeno je očkování proti: břišnímu tyfu, malárii, tetanu, vzteklině, žloutence typu A a B.

Časové pásmo:

+3 hod. v době zimního času a +2 hod. v době letního času (oproti SEČ)

Výlety a pamětihodnosti:

TBILISI - hlavní město Gruzie, se nachází ve vnitrozemí země na řece Kura. Počet obyvatel je asi 1,5 mil. Bylo založeno gruzínským králem Vachtangem I. Gorgasali v 5. st. n. l. Na konci 18. st. n. l. bylo město neustále ohrožováno perskými výboji a od roku 1801 se pak natrvalo stalo součástí Ruského impéria. Ve starém městě jsou krásné úzké uličky dlážděné kočičími hlavami. Nachází se zde Katedrála Sioni z 5. st. n. l., kostel gruzínských králů Metechi ze 13. st., bazilika Ančischati z 6. st. a synagoga. V lázeňské čtvrti Abanotubani se nachází sirné lázně ze 17. st. a mešita.

MCCHETA - je jedno z nejstarších měst v Gruzii, které se nachází nedaleko Tbilisi a je zapsáno na Seznamu UNESCO, které dodnes zůstalo hlavním sídlem Gruzínské pravoslavné církve. Nachází se zde mnoho stavebních památek, mezi nimiž jsou neznámější středověká Katedrála Sveticchoveli, která byla po dobu několika staletí korunovačním a pohřebním místem gruzínských monarchů a hlavním chrámem Gruzínské pravoslavné církve; dále pevnost v Armazi (Armazciche) z 3. st. př. n. l., akropolis (nejpozději z 1. st. př. n. l.) a pevnost Bebris Ciche z 14. st. n. l. a na výběžku hřbetu Sagurami je Klášter Džvari - gruzínsko-pravoslavný klášter z 6. st.

GREMI - je architektonická památka z 16. st. v Kakheti, které se nachází se asi 115 km severovýchodně od Tbilisi, hlavního města Gruzie. Gremi bylo hlavní město království Kakheti a živé obchodní město na Hedvábné stezce. V polovině 17. st. bylo hlavní město přeloženo do Telavi a tím Gremi pozbylo důležitosti. Město zabíralo plochu asi 40 ha, bylo složeno ze tří hlavních částí: chrámového komplexu Archandělů, královské rezidence a obchodní čtvrti. Roku 2007 bylo Gremi navrženo do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

TSINANDALI - architektonická památka se nachází v srdci oblasti produkce vína v oblasti Kakheti, asi 105 km severovýchodně od Tbilisi, hlavního města Gruzie. Tento palác patřil po staletí knížecímu rodu prince Chavchavadze, kde také žil princ Alexander Chavchavadze, básník 19. st. V paláci je od 1.8.1947 umístěno muzeum s galerií umění. Palác prošel roku 2008 rekonstrukcí a od té doby se zde konají výstavy děl světoznámých malířů.

ARMÉNIE - GRUZIE - Gruzie

ARMÉNIE - GRUZIE

Letecky
Snídaně
Další termíny od 34 990