Indonésie

Základní informace o destinaci:

Indonésie je největším souostrovím světa, rozkládá se na více než 17 000 ostrovech, z toho je přes 6 000 obydlených. Obyvatelé souostroví patří k mnoha etnickým, jazykovým a náboženským skupinám. Přes velkou hustotu zalidnění zde nalezneme oblasti divočiny s jednou z nejpestřejších biodiverzit světa. Svou rozmanitostí a krásou splní Indonésie i ty nejnáročnější sny každého cestovatele.

Národním mottem Indonésie je “Bhinneka Tunggal Ika”, tedy “Mnoho, ale jeden”.
Motto hovoří o kulturní pestrosti, která je pro Indonésii tak typická a zajímavá.

Poloha:

jihovýchodní Asie a Oceánie, souostroví mezi Indickým oceánem na západě a Tichým oceánem na východě

Sousedící země: Malajsie (1 782 km), Papua - Nová Guinea (820 km), Východní Timor (228 km)

Rozloha:

1 919 440 km²

Státní zřízení:

Státním zřízením země je republika s přímou volbou prezidenta a parlamentem.

Obyvatelstvo:

240 milionů obyvatel

Hlavní město:

Jakarta

Jazyk:

indonéština

Měna a kurzy:

V celé Indonésii se platí indonéskými rupiemi (Rp, IDR). V oběhu jsou bankovky v hodnotách 1.000 IDR, 2.000 IDR, 5.000 IDR, 10.000 IDR, 20.000 IDR, 50.000 IDR a nejvyšší bankovka 100.000 IDR. Co se mincí týče setkáte se s hodnotami 100 IDR, 200 IDR, 500 IDR a 1.000 IDR.


Prodavači v obchodech vám často místo drobných mincí dají čokoládovou tyčinku či nějakou drobnost.

Při běžných každodenních platbách používají turisté na Bali indonéské rupie. Řada hotelů, dive center, cestovních kanceláří atd. přijme po dohodě, v případě že platíte větší obnos, i eura nebo americké dolary (kurzy však mohou být nevýhodné).

Geografické ukazatele:

Navzdory tomu, že je Indonésie velmi hustě osídlená, si stále udržela velkou část divoké přírody a bohaté biodiverzity. Z celkových 17 508 ostrovů nacházejících se podél rovníku, je obydlených přibližně 6 000. Největší z nich jsou Jáva, Sumatra, Kalimantan, Nová Guinea a Sulawesi. Na ostrově Nová Guinea se nachází nejvyšší hora souostroví - Puncak Jana (4 884m).

Podnebí:

Díky poloze na rovníku se v Indonésii projevuje tropické klima s obdobími sucha a monzunů. Průměrné roční srážky dosahují v nížinách 1780 - 3200 mm a až 6100 mm v horských oblastech. Nejvíce srážek je zaznamenáváno v horských oblastech na západním pobřeží Sumatry, na západě Jávy, na Kalimantanu, Sulawesi a Nové Guiney. Průměrná vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 80 %. V průběhu roku se teploty mění jen mírně, například v Jakartě se pohybují mezi 26 až 30 °C.

Místní kuchyně:

Indonéská kuchyně se mezi regiony odlišuje, ale je obecně založená na čínských, evropských, středovýchodních a indických postupech. Hlavní složkou potravy je rýže, která je servírovaná společně s masem a zeleninou. Podstatnými přísadami jsou koření (hlavně chilli), kokosové mléko, ryby a drůbež.

Suvenýry:

Sárong velký šátek na pláž, který můžete použit mimo jiné i jako dlouhou sukni.
Koření hřebíček, chili, skořice.
Dřevěné sošky, nádobí a další předměty. místní řezbáři jsou velice kreativní a šikovní.
Kokosový olej je velmi zdravý, možné použít na smažení nebo jako olej do salátů.
Zajímavé obrazy od místních úmělců můžete sehnat v oblasti Ubud a okolí.
Káva možnost nákupu cibetkové kávy nebo kávy z různých oblastí Indonésie.
Ručně šité oblečení v obchůdcích v Ubudu nebo v Kerobokanu a Semyniaku najdete spousty obchůdků s různým zajímavým oblečením.
Různé dárkové předměty z kokosového ořechu na trzích a obchodech pro turisty s nápisem Oleh-Oleh.
Ručně dělaná mýdla především v Ubudu a v Semyniaku najdete obchůdky s kosmetikou vyrobenou na Bali.
Trička a plavky u hlavní silnice By-pas nebo na sunset road se nachází spousty outletů surfrařských značek které celoročně nabízejí slevy, doporučujeme obchod před hlavní křižovatkou u Galeria mall směr Uluwatu.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Od 10. 03. 2016 jsou pro občany České a Slovenské republiky zrušena vstupní víza při pobytu v Indonésii do 30 dnů, tato víza nelze prodloužit.

Očkování a zdravotní doporučení:

Neexistují žádná povinná očkování, která byste museli podstoupit při cestě do Indonésie. Někteří cestovatelé se však pro svůj větší komfort nechají očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a někdy i proti vzteklině. Záleží jenom na Vás, jestli před odjezdem navštívíte svého lékaře nebo specializované očkovací centrum, ale do Indonésie se dostanete i bez vakcín.


Výjimkou je pouze situace, kdy přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice. V tomto případě se budete muset prokázat potvrzením o příslušném očkování.

Časové pásmo:

časový posun proti České republice je + 7 hodin (západní část: + 6 hodin, východní část: +8 hodin)