Kazachstán

Základní informace o destinaci:

Kazachstán je rozvíjející se moderní a zároveň nejbohatší země střední Asie. Jedná se o největší vnitrozemský stát na světě. Kazachstán vás ohromí hlavně svou nádhernou a rozmanitou přírodou, kterou jen málokde ruší přítomnost člověka. Přes svou nesmírnou rozlohu je Kazachstán velmi málo obydlen a to hlavně díky drsnému vnitrozemskému klimatu. Průměrná teplota v lednu na severu země je -19°C a v létě se vyšplhá na pouhých 22°C. Jih země je o něco teplejší, zde je průměrná teplota v lednu jen něco kolem -5°C a v létě 25°C. Kazachstán utváří od východu vysoké pohoří Altaj a z Číny se táhnoucí pohoří Ťan-šan. Pohoří zvolna přechází do náhorních stepí a končí na západě země nížinou kolem Kaspického moře, jehož hladina se nachází 28,5 m pod úrovní hladiny světového oceánu. Astana hostila roku 2017 mezinárodně významnou výstaveu EXPO 2017 a dokázala, že i postsovětská země má co nabídnout.

Poloha:

Republika Kazachstán je vnitrozemský stát v centrální Asii. Jeho sousedy jsou na východě Čína, na severu Rusko a na jihu Kyrgyzstán, Uzbekistán a Turkmenistán. Kazachstán byl jednou ze svazových republik SSSR, nezávislost získal v roce 1991.

Rozloha:

2 717 300 km2

Státní zřízení:

republika v čele s prezidentem, kterým je již od roku 1991 Nursultan Nazarbajev. Tím, že nechal vypovědět z rodiny svého zetě, který chtěl kandidovat roku 2012 na prezidenta, dal jasně najevo, že se nehodlá ze svého postu nikým vyhodit.

Obyvatelstvo:

cca 18,5 mil. obyv., největší část populace tvoří Kazaši a to 66%, dále jsou zastoupeni 21 % Rusové, 3% Uzbekové a 2% Ukrajinci a další. Obyvatelé jsou z 69% sunitští muslimové a z 28% pravoslavní křesťané.

Hlavní město:

Astana a to od roku 1997, do té doby bylo hlavní město Almaty (dříve známé jako Alma-Ata). Astana má asi 800 tis. obyv. a nadále se rozrůstá.

Jazyk:

oficiální kazašti na a ruština

Měna a kurzy:

tenge (KZT), 1 tenge se dále dělí na 100 tiynů, 100 KZT je cca 6,50 CZK (listopad 2017).

Podnebí:

kontinentální, chladné zimy s teplotami až do -20°C a mírná léta s teplotou kolem 20 – 26°C, (maximální teploty se pohybují kolem -45°C až po nejvyšší teploty +30°C).

Místní kuchyně:

využívá zejména skopové, ale i koňské maso. Ochutnejte národní jídlo plov (skopové maso s rýží, tento pokrm pochází z Uzbekistánu) a šašlik s lepjoškou (nekvašeným chlebem). Silné povahy mohou ochutnat kumys (chutná jako šumivé mléko), což je zkvašené kobylí mléko nebo šubat – obdoba kumysu, jen vyráběná z velbloudího mléka.

Suvenýry:

typickým suvenýrem jsou výroby z vojlku, což je netkaná texti lie, vyráběná ze zplstnatělé vlny. Dnes se z vojlku vyrábí šály, dečky, čepice a další dekorační předměty. Místní porcelán zdobený orientálními postavami v krojích. Vynikajícím suvenýrem jsou také bonbony a čokolády a to hlavně značky Rachát, která je na trhu již od roku 1942. V součtu suvenýrů nesmí chybět vodka, která se zde také hojně prodává.

Vízová povinnost a vstupní formality:

pro vstup do Kazachstánu byla vízová povinnost 1.1. 2017 zrušena a to u příležitosti konání světové výstavy EXPO 2017, díky které se chtěl Kazachstán otevřít západnímu světu.

Časové pásmo:

posun + 5 hod. oproti SEČ.

Výlety a pamětihodnosti:

Astana - hlavní město Kazachstánu bylo původně stepní městečko. Nachází se v poměrně nehostinné krajině, kde v zimě může být i -40°C. Jeho dřívější název Akmolinsk nebo také Akmola se používal až do roku 1998, kdy se město přejmenovalo na nápadité Astana, což v překladu znamená Hlavní město, aby nikdo nebyl na pochybách, které město že je hlavní. Astana po svém ustavení hlavním městem zažila nebývalý stavební boom a uprostřed kazašské stepi vyrostla moderní Megacity. Během okružní cesty městem si prohlédnete areál EXPO 2017, mešitu sultána Chazreta, Pyramidu míru a souladu – globální centrum náboženského porozumění, prezidentský palác Ak Orda, bulvár Nuržol, vyhlídkovou věž Bajterek, symbol mytologického životního prostoru nebo průhledný obří stan Chan Šatyr, který slouží jako nákupní středisko.

Almaty (dříve Alma-Ata) - původní hlavní město Kazachstánu a to v období mezi lety 1936 – 1991, kdy bylo hlavním městem Sovětské Svazové republiky Kazachstán a později mezi lety 1991 – 1997 Republiky Kazachstán, nově vzniklého státu po rozpadu SSSR. Roku 1997 předala Almaty své žezlo nově zvolenému hlavnímu městu Astaně. Dosud je největším městem v Kazachstánu. Almaty jako mnoho dalších měst v okolí ležela na Hedvábné stezce. Největšího významu dosáhla mezi 10. – 14. století m. Poté nastal úpadek celé Hedvábné stezky a s tím i přilehlých měst. Nárůst významu města započal po roce 1854. Většina historických budov pochází až z doby po roce 1887, kdy vypuklo v oblasti zemětřesení a většina budov byla zničena. Dnes má Almaty status vědeckého, kulturního, finančního a průmyslového centra Kazachstánu a to hlavně proto, že se muselo vzdát svého postavení hlavního města. Vedl k tomu hlavní důvod a tím je blízkost s hranicí s politicky nestabilním Kyrgyzstánem. Prohlédnout si můžete park 1. prezidenta, katedrálu Nanebevzetí Panny Marie nebo se můžete dát vyvézt lanovkou na horu Kok-Tobe.

Velké Almatinské jezero - toto půl kilometru dlouhé jezero se nachází v údolí Velké Almatinky. Jezero leží ve výšce 2 500 m n. m. Jeho až neuvěřitelně tyrkysově zbarvená voda slouží jako zdroj pitné vody pro obyvatele Almaty. To a také blízká hraniční zóna jsou důvodem, proč se na břehy jezera nesmí ofi ciálně vstoupit.

Kaňon Charyn - se rozkládá kolem řeky Charyn v délce 154 km a obklopují ho skály vysoké až 300 m. Kaňon se nachází na území národního parku Čarynského. Turisti cky nejatraktivnější je „Údolí zámků“, které má délku 2 km a šířku 20-80 m. Nachází se zde 1 500 druhů rostlin, z nichž je 17 zaneseno v červené knize ohrožených druhů.

Karakol nebo také Prževalsk, jak se město jmenovalo v období mezi lety 1939–1991 a neslo tak jméno ruského cestovatele Prževalskij, který zde zemřel při přípravě expedice do Tibetu. Město bylo původně založeno roku 1869 jako vojenská základna a proto se stal domovem mnoha vojáků a jejich rodin. Nedaleko města se nacházelo zařízení testující pohon torpéd a jejich naváděcích systémů. Vy si prohlédnete pískovcové skalní útvary Sedm býků, dřevěný pravoslavný kostel nebodungangskou mešitu.

Jezero Issyk-Kul se nachází ve výšce 1 607 m n. m. a je považováno za druhé největší horské jezero (po jezeru Titi caca). Jeho rozloha činí 6 236 km2, je dlouhé 178 km a široké 60 km. Největší hloubka jezera se pohybuje mezi 278 – 668 m a teplota v zimě mezi 2-3°C a v létě 19-24°C. Jelikož dosahuje voda v jezeru salinity až 5,8‰, není vhodná k pití . Roku 2001 bylo jezero spolu s přilehlou oblastí zapsáno na seznam přírodního dědictví UNESCO. V oblasti se nachází petroglyfy, nápisy staré až 2 000 let.