Filtr

Program zájezdu:

Nur-Sultan – Almaty – Medea – Šimbulak – Biškek – Ala-Arch – Issyk Kul – Charyn

                 národní parky, hory a jezera

                 ukázky sokolnictví a jezdectví

                 prohlídky, vstupy, výlety a daná strava v ceně

                 česky hovořící průvodce

 

Program zájezdu:

1. DEN: Praha – Nur-Sultan (Astana)

Dopolední odlet z Prahy (s přestupem) do Nur-Sultanu (dřívější Astany) – hlavního města Kazachstánu. Přílet v nočních hodinách, transfer z letiště, ubytování v hotelu.

 

2. DEN: Nur-Sultan

Po snídani prohlídka centra města: náměstí Nezávislosti a nejdůležitější mešita sultána Chazreta. Během okružní cesty městem dále uvidíme: Operu, Centrální koncertní sál, muzeum Kazachstánu, prezidentský palác Ak Orda a Pyramidu míru a souladu – globální centrum náboženského porozumění (včetně vstupu). Navštívíme vyhlídkovou věž Bajterek s krásným výhledem na město. Oběd fakultativně. Prohlídku zakončíme u Chan Šatyr – obřího průhledného stanu (150 m vysoký), který slouží jako nákupní středisko. Volno na večeři (fakultativně) dle doporučení průvodce, nocleh.

 

3. DEN: Fakultativní program – přejezd do Almaty

Volno nebo fakultativní program s českým průvodcem (věci v úschovně zavazadel hotelu). Fakultativní program si musí domluvit celá skupina – pokud výlet, tak všichni. Oběd (fakultativně).

Odpoledne odjezd od hotelu na vlakové nádraží Nur-Sultan a přejezd do Almaty se všemi věcmi. Večere (fakultativně), je možné využít i restauraci ve vlaku.

Varianty fakultativního programu:

- EXPO 2017 – pavilon Kazachstánu

- Národní historické museum

- Autobusová exkurze s průvodcem do Malinovky, do místa pracovního tábora žen (Alžira) ze stalinovské doby – pietní památné místo a muzeum

 

4. DEN: Almaty

Ráno příjezd do Almaty, společná snídaně/oběd (v ceně zájezdu) po příjezdu vlaku a odpočinek. Prohlídka Almaty (bývalého hlavního města Kazachstánu): Panfilovův park, katedrála Nanebevzetí Panny Marie, park 1. prezidenta, Zelený bazar a další. Výjezd lanovkou na horu Kok-Tobe nad Almaty (fakultativně), ubytování v hotelu, volno na odpočinek nebo procházku a večeři (fakultativně), nocleh.

 

5. DEN: Almatinské jezero – Medea – Šymbulak

Po snídani odjezd od hotelu autobusem na celodenní výlet. Dopoledne Almatinské jezero. Po obědě (v ceně) přejezd do vysokohorského střediska Medea s rychlobruslařským areálem ve výšce 2.200 m n. m. a horské středisko Šymbulak. Jízda lanovkami až do nadmořské výšky přes 3.200 metrů, krásné výhledy, procházka na horní stanici lanovky (vhodné oblečení a boty!). Volno na večeři (fakultativně) a procházku městem nebo odpočinek, nocleh.

 

6. DEN: Almaty – Biškek

Časně ráno se všemi věcmi odjezd z Almaty do Biškeku. Po cestě oběd (fakultativně při zastávce). V odpoledních hodinách příjezd do Biškeku a prohlídka hlavního města: Prezidentský palác, památník Nezávislosti, náměstí Ala-Too a další významná náměstí a parky. Biškek je krásné zelené město s mnoha parky a moderní zástavbou. Ubytování v hotelu a večeře ve městě (fakultativně).

 

7. DEN: Národní park Ala Arch – Cholpon Ata

Po snídani odjezd autobusem se všemi věcmi na exkurzi do Národního historického muzea, které v té době bude po rekonstrukci a dokončení prohlídky Biškeku. Odjezd do Národního parku Ala Archa – zde oběd (v ceně). Po obědě odjezd do Cholpon Aty k jezeru Issyk Kul, ubytování v hotelu na břehu jezera. Večeře (fakultativně) v hotelu, v pěkné restauraci i s českým pivem.

 

8. DEN: Jezero Issyk Kul – Semenovská soutěska – sokolnictví a jezdectví

Ráno možnost koupání v jezeře, aktivní odpočinek (v areálu), odjezd v cca 11 hodin do Semenovské soutěsky do hor, oběd v tradiční jurtě (v ceně). Po obědě vystoupení – přehlídka loveckého a letového umění sokolů v přírodě, dále účast na koňské přehlídce, kde místní jezdci na místních koní předvádějí svoje jezdecké umění. Dále dostihy a další ukázky. Večer návrat do hotelu, večeře (fakultativně) v hotelu.

 

9. DEN: Muzeum petroglyfů – projížďka lodí

Dopoledne možnost koupání v jezeře a samostatný aktivní odpočinek. Okolo jezera jsou různé vycházkové trasy. Po obědě (fakultativně), dle počasí, návštěva Muzea petroglyfů a projížďka lodí po jezeře. Večeře v hotelu (fakultativně).

 

10. DEN: Kaňon Charyn – Almaty

Po snídani odjezd do kaňonu Charyn, který je „mladším bratrem“ Velkého kaňonu v Americe. Táhne se podle stejnojmenné řeky v délce 154 km a obklopují ho až 300 m vysoké skály. Po obědě (fakultativně) odjezd do Kazachstánu do Almaty a ubytování v hotelu. Večeře (v ceně).

 

11. DEN: Almaty – Praha

V ranních hodinách odlet do Prahy. Snídaně klasicky nebo formou balíčku.

Cena zahrnuje:

leteckou dopravu v optimální knihovací třídě Praha – Nur-Sultan a Almaty – Praha včetně všech tax a poplatků, 10x ubytování ve 3-4* hotelech ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, 10x snídani, 3x oběd, 1x večeři, transfery, noční přejezd vlakem z Nur-Sultan do Almaty ve 4-6 lůžkových kupé, vstupy do národních parků, ekologické poplatky, atrakce podle programu, služby místního a česky hovořícího průvodce, pojištění CK dle zákona č. 159/1999.

Cena nezahrnuje:

program 3. dne v Nur-Sultan: Varianty fakultativního programu: EXPO 2017 – pavilon Kazachstánu (od 10 hod. cca 3,5 EUR); Národní historické museum (10-18 hod., 2 EUR); Autobusová exkurze s průvodcem do Malinovky, do místa pracovního tábora žen (Alžira) ze stalinovské doby – pietní památné místo a muzeum (30 km za Astanou, 17 EUR doprava, vstupné do muzea 2 EUR). Lanovku na Šymbulak, jídla a pití nad rámec stanoveného programu.

Minimální počet účastníků:

10 osob.

Doporučená částka na fakultativní služby: vstupy, jízdné, různé atrakce, stravování nad rámec programu, suvenýry apod. – cca 90 EUR. Pozor – platba je vždy v místní měně!

Změna programu vyhrazena.

Základní informace o destinaci:

Kazachstán je rozvíjející se moderní a zároveň nejbohatší země střední Asie. Jedná se o největší vnitrozemský stát na světě. Kazachstán vás ohromí hlavně svou nádhernou a rozmanitou přírodou, kterou jen málokde ruší přítomnost člověka. Přes svou nesmírnou rozlohu je Kazachstán velmi málo obydlen a to hlavně díky drsnému vnitrozemskému klimatu. Průměrná teplota v lednu na severu země je -19°C a v létě se vyšplhá na pouhých 22°C. Jih země je o něco teplejší, zde je průměrná teplota v lednu jen něco kolem -5°C a v létě 25°C. Kazachstán utváří od východu vysoké pohoří Altaj a z Číny se táhnoucí pohoří Ťan-šan. Pohoří zvolna přechází do náhorních stepí a končí na západě země nížinou kolem Kaspického moře, jehož hladina se nachází 28,5 m pod úrovní hladiny světového oceánu. Astana hostila roku 2017 mezinárodně významnou výstaveu EXPO 2017 a dokázala, že i postsovětská země má co nabídnout.

Poloha:

Republika Kazachstán je vnitrozemský stát v centrální Asii. Jeho sousedy jsou na východě Čína, na severu Rusko a na jihu Kyrgyzstán, Uzbekistán a Turkmenistán. Kazachstán byl jednou ze svazových republik SSSR, nezávislost získal v roce 1991.

Rozloha:

2 717 300 km2

Státní zřízení:

republika v čele s prezidentem, kterým je již od roku 1991 Nursultan Nazarbajev. Tím, že nechal vypovědět z rodiny svého zetě, který chtěl kandidovat roku 2012 na prezidenta, dal jasně najevo, že se nehodlá ze svého postu nikým vyhodit.

Obyvatelstvo:

cca 18,5 mil. obyv., největší část populace tvoří Kazaši a to 66%, dále jsou zastoupeni 21 % Rusové, 3% Uzbekové a 2% Ukrajinci a další. Obyvatelé jsou z 69% sunitští muslimové a z 28% pravoslavní křesťané.

Hlavní město:

Astana a to od roku 1997, do té doby bylo hlavní město Almaty (dříve známé jako Alma-Ata). Astana má asi 800 tis. obyv. a nadále se rozrůstá.

Jazyk:

oficiální kazašti na a ruština

Měna a kurzy:

tenge (KZT), 1 tenge se dále dělí na 100 tiynů, 100 KZT je cca 6,50 CZK (listopad 2017).

Podnebí:

kontinentální, chladné zimy s teplotami až do -20°C a mírná léta s teplotou kolem 20 – 26°C, (maximální teploty se pohybují kolem -45°C až po nejvyšší teploty +30°C).

Místní kuchyně:

využívá zejména skopové, ale i koňské maso. Ochutnejte národní jídlo plov (skopové maso s rýží, tento pokrm pochází z Uzbekistánu) a šašlik s lepjoškou (nekvašeným chlebem). Silné povahy mohou ochutnat kumys (chutná jako šumivé mléko), což je zkvašené kobylí mléko nebo šubat – obdoba kumysu, jen vyráběná z velbloudího mléka.

Suvenýry:

typickým suvenýrem jsou výroby z vojlku, což je netkaná texti lie, vyráběná ze zplstnatělé vlny. Dnes se z vojlku vyrábí šály, dečky, čepice a další dekorační předměty. Místní porcelán zdobený orientálními postavami v krojích. Vynikajícím suvenýrem jsou také bonbony a čokolády a to hlavně značky Rachát, která je na trhu již od roku 1942. V součtu suvenýrů nesmí chybět vodka, která se zde také hojně prodává.

Vízová povinnost a vstupní formality:

pro vstup do Kazachstánu byla vízová povinnost 1.1. 2017 zrušena a to u příležitosti konání světové výstavy EXPO 2017, díky které se chtěl Kazachstán otevřít západnímu světu.

Časové pásmo:

posun + 5 hod. oproti SEČ.

Výlety v okolí hotelu

Mapa polohy hotelu