Kolumbie

Základní informace o destinaci:

O Kolumbii nelze neslyšet jako o nebezpečné zemi plné násilí a drog. To je její obrázek v médiích. My vám chceme Kolumbii představit jako nádhernou zemi bohatou na přírodní krásy, zemi s přátelskými lidmi, bohatou historií a velmi širokou škálou ekosystémů a mnoha zážitky a dobrodružstvím.

Kolumbie jsou slavná historická města jako Cartagena, tajemné „Ztracené město“ uprostřed džungle, kávovníkové plantáže v oblasti zvané „Coffee Triange“, odkud se vyváží slavná kolumbijská káva. Kolumbie je země dosud nezkažená turistikou a takových míst na zemi stále ubývá.

Poloha:

Kolumbie se řadí mezi klimaticky nejbohatší země světa. Ač leží na rovníku, najdete zde vysokohorské klima zasněžených vrcholků And, na druhé straně i karibské a tichomořské pobřeží s romantickými plážemi, deštné pralesy v Amazonii a nekonečné pláně linoucí se k východní hranici k řece Orinoco.

Rozloha:

1 138 910 km2

Státní zřízení:

prezidentská republika

Obyvatelstvo:

44,2 mil.

Obyvatelstvo Kolumbie z převážné části tvoří míšenci mezi původním obyvatelstvem, černými africkými otroky a přistěhovalci. Kolumbijskou menšinu představují Čibčové a Arawakové. V zemi jsou potlačovaná práva indiánských kmenů, kterých je zde kolem osmdesáti, což tvoří skupinu asi 500 tisíc lidí. Tito lidé se již od 80. let snaží o zrovnoprávnění. Téměř 86% populace vyznává katolickou víru, jsou zde také početné menšiny židů a protestantů. Gramotnost v zemi dosahuje 91%.

Hlavní město:

Bogotá

Jazyk:

španělština

Měna a kurzy:

Oficiální měnou je kolumbijské peso, kód pesa je COP.

Značka pro peso je $, ale pro rozlišení od jiných měn se před tento znak vkládají písmena COL (COL $). Mince mají nominální hodnoty 20, 50, 100, 200, 500 pesos. Mince 20 pesos se však pro svoji nízkou kupní hodnotu v oběhu již téměř nevyskytuje. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000 pesos. Bankovka 1.000 pesos je průběžně z oběhu stahována.

Geografické ukazatele:

Tato jihoamerická země je omývána jak Atlantským a Tichým oceánem, tak i Karibským mořem. Sousedí s Panamou, Ekvádorem, Venezuelou, Peru a Brazílií. Kolumbie je čtvrtou největší zemí Jižní Ameriky. Přes polovinu území Kolumbie pokrývá Amazonská a Orinocká nížina. Další nížiny se vyskytují kolem řek Magdalena, Cauca, Atrato a u pobřeží karibského moře. V těchto nížinách je tropické vlhké podnebí, zatímco v horských oblastech And leží sníh. Nejvyšší horou je Pico Cristobal Colón s výškou 5 775 metrů nad mořem. Deštný prales se rozkládá na jihu země a u pobřeží Atlantského oceánu. Podnebí v zemi je celkově ovlivněno nadmořskou výškou. Ke Kolumbii patří také několik přilehlých ostrovů v karibském moři.

Podnebí:

Klima je velmi teplé až tropické na pobřeží a na severu, s dešťi od května do listopadu. I přes to, že se teplota mění v průběhu roku jen málo v důsledku blízkosti rovníku, se liší v závislosti na nadmořské výšce. Klima je chladnější v horských oblastech a v chladnějších obdobích roku může v noci i mrznout. Bogotá a Medellin mají jarní počasí po celý rok. Amazonské oblasti obecně zůstávají teplé a vlhké po celý rok.

Místní kuchyně:

Kolumbijská kuchyně je velmi různorodá a závisí na různých regionech Kolumbie. V některých oblastech najdete speciality, jako jsou morčata nebo pražení mravenci.

Kolumbie není rájem pro vegetariány, protože kolumbijská strava obsahuje hodně masa. V pobřežních oblastech najdete ryby a mořské plody, které jsou často připravovány s omáčkou z kokosového mléka. Nabídka čerstvého ovoce je ohromující a o mnohých odrůdách jste pravděpodobně nikdy předtím neslyšeli.

Za vyzkoušení určitě stojí populární gunábana, z níž se připravují čerstvé smoothie a považuje se za alternativu chemoterapie při léčbě rakoviny. Většina pokrmů se podává s rýží, fazolemi, brambory nebo jukou.

Typické pokrmy:

Ajiaco: vydatná kuřecí polévka se dvěma či třemi druhy brambor, kukuřicí, zakysanou smetanou, avokádoem a guasca. Guasca je speciální bylina, která se pěstuje po celé Americe a dává polévce svou výraznou chuť.

Arepa: základním příloha k jakémukoliv kolumbijskému jídlu. Je to chléb z kukuřičné mouky.

Arroz con Coco: je běžnou přílohou na karibské pobřeží Kolumbie. Bílá rýže vařená v kokosovém mléce s vodou, solí a cukrem.

Bandeja Paisa: obrovská směs jídla skládájící se z grilovaného steaku, smažené vepřové kůže, chorizo klobásy, rýže, červených fazolí, sázeným vejcem, avokádem a sladkých banánů. Je to pravděpodobně národní jídlo z Kolumbie.

Suvenýry:

K nejčastěji kupovaným suvenýrům patří chinchorros - ručně tkané houpací sítě, mochilas - ramenní brašny, zdobené kožené tašky a káva z různých regionů.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Občané ČR mohou s účinností od 10. února 2004 cestovat do Kolumbijské republiky bez víz. K turistice je povolen bezvízový pobyt 90 dnů s možností prodloužení o dalších 90 dnů, přičemž tato povolená délka pobytu se týká každého kalendářního roku.

Očkování a zdravotní doporučení:

Přestože žádné očkování není povinné, očkování proti žluté zimnici je důrazně doporučováno. Oblasti jsou považovány za rizikové ve výskytu žluté zimnice.

Zdravotnická zařízení v Kolumbii se velmi liší v kvalitě. Ve velkých městech soukromé kliniky poskytují kvalitní péči, zdravotnická zařízení v menších městech jsou obecně špatně vybavena. Většinu léků najdete v lékárnách ve velkých městech, ty nemusí být k dispozici ve venkovských oblastech a malých městech.

Mnoho nemocí se v Kolumbii přenáší komářím bodnutím (horečka dengue, zika, chicunguña), důležité je tedy chránit se proti komárům zejména účinným repelentem (doporučuje se s minimálním obsahem 20 % účinných látek).

Časové pásmo:

Časový posun Kolumbie činí 7 hodin oproti středoevropskému času. Pokud u nás máme například 17 hodin, v Kolumbii je teprve 10 hodin dopoledne. Letní čas se v Kolumbii nevyužívá.