Kypr

Základní informace o destinaci:

Řecká část ostrova Kypr se nazývá oficiálně Kyperská republika. Řecký název ostrova (Kýpros) byl odvozen od mědi, která se na ostrově těžila přibližně již od r. 2500 př. n. l. a přispěla k rozvoji ostrova, ale i k jeho odlesnění. Vzhledem k tomu, že se na Kypru vystřídalo mnoho dobyvatelů v průběhu historie od dob neolitu (cca 8000 př. n. l.), nachází se zde nyní široké spektrum řeckých, byzantských, benátských či tureckých památek. Podle řecké mytologie se na Kypru narodila z mořské pěny bohyně lásky a krásy – Afrodité, jíž jsou na ostrově zasvěceny mnohé památky. Kromě historických památek nabízí Kypr velice rozmanitou krajinu od písčitých dlouhých pláží, přes úrodné zemědělské oblasti, vyprahlé vnitrozemí až po pohoří Troodos vypínající se téměř do nadmořské výšky 2000 m. Kypr je destinací se sezónou od dubna do listopadu a i v zimních měsících je zde příjemné klima s teplotami kolem 20°C.

Poloha:

Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a nachází se na pomezí tří světadílů – na východ od Evropy (Řecko), na jih a západ od Asie (Turecko, Sýrie, Libanon) a na sever od Afriky (Egypt).

Rozloha:

9 251 km²

Státní zřízení:

republika v čele s prezidentem, která je správně rozdělena na 6 distriktů. Kyperská republika vznikla vyhlášením nezávislosti na Velké Británii v roce 1960 a o rok později se stala součástí britského společenství Commonwealth. Rok po získání nezávislosti se současně rozhořel konflikt mezi řeckou a tureckou enklávou Kypřanů, od r. 1963 OSN vytyčila tzv. Zelenou linii, procházející hlavním městem Nikósie. Od r. 1974 je severní část ostrova zabírající asi třetinu území nad touto linií okupována Tureckem.

Obyvatelstvo:

cca 1,2 mil. obyv., z toho cca 900 tis. obyv. v Kyperské republice. Většinu obyvatel Kypru tvoří kyperští Řekové (asi 78%) a Turci (asi 18%).

Hlavní město:

Nikósie (Lefkósia).

Jazyk:

úřední řečtina. Další užívaný jazyk – angličtina.

Měna a kurzy:

euro (EUR).

Geografické ukazatele:

Olympos (1 952 m n. m.).

Podnebí:

typické středomořské podnebí, suché léto s vysokými teplotami od konce května do poloviny října (místy až 45°C), teplota moře se pohybuje v létě od 25-30°C, na jaře a na podzim zde panuje příjemné klima s teplotami vzduchu 25-30°C, v zimě pak se teploty pohybují kolem 20°C s občasnými dešti a sněžením v pohoří Troodos.

Místní kuchyně:

kyperská kuchyně je typická středomořská se širokou nabídkou mořských plodů, místní zeleniny, oliv a olivového oleje, sýrů a různých druhů masa, přičemž základ má v řecké kuchyni. Je avšak také ovlivněna kuchyněmi národů, které se na Kypr v průběhu posledních staletí okupovaly. Zastoupena je tak zde, kromě převažující řecké, turecká, italská, orientální i částečně britská kuchyně. Často používaná koření jsou kopr, oregano a další čerstvé bylinky, které se na Kypru pěstují. Kyperským národním jídlem je ofto kleftiko (pečené skopové maso s bramborem). Oblíbenou cukrovinkou je Afroditino želé obalené v práškovém cukru a další velmi sladké pochutiny. Vyhlášená jsou kyperská bílá a především červená vína, mezi nimiž je nejznámější dezertní sladké víno Commandaria s tradicí výroby sahající až do 9 st. př. n. l.

Suvenýry:

ručně vyšívané krajky, šperky ze stříbra a mědi, měděné tepané nádoby, keramika z pálené hlíny s bílými ornamenty, výrobky z olivového dřeva. Bílá a červená vína, kyperský sýr halloumi a olivy.

Časové pásmo:

+1 (oproti SEČ).