Rusko

Detail státu

Rusko Rusko - transparent

Nabízíme 4 ubytovacích kapacit za cenu 23 890 Kč - 68 611 Kč.

Destinace:

Ruská federace je největší zemí světa, rozkládá se na 17 mil. km2 a má  jedenáct časových pásem. Patří do první desítky světových ekonomik. Její kulturní tradice vychází z pravoslavného křesťanství. K turisticky nejatraktivnějším místům patří  bezesporu město  Petrohrad s letními rezidencemi ruských carů v Puškinu a Petrodovorci. Přilehlá města Novgorod a Pskov oplývají pravoslavnou, starobylou atmosférou. Mnohé nabízí  Moskva a její tzv. Zlatý prstenec s městy  Vladimir nebo Suzdal. Samostatnou kapitolou je překrásná krajina Kavkazu (s nejvyšší horou Elbrus 5 642 m), pláže černomořského pobřeží v Soči nebo  pro extrémní sporty, rybolov a rafting vhodné sibiřské řeky a jezero Bajkal.

Praktické informace pro cestovatele

Oficiální název státu

 • Ruská federace - Rusko (Российская Федерация – Россия)

Rozloha

 • 17 075 400 km2

Počet obyvatel, hustota na km², podíl ekonomicky činného obyvatelstva

141,9 mil. obyvatel (k 1.6.2009), hustota obyvatelstva 8,7 na 1 km2. Podíl ekonomicky činného obyvatelstva  - 76 mil., tj. 53 %.

Národnostní složení

 • Rusové 80 %
 • Tataři 3,83 %
 • Ukrajinci 2,03 %
 • Baškirové 1,15 %
 • Čuvaši 1,13 %
 • Čečenci 0,9 %
 • Arméni 0,78 %
 • asi 140 dalších malých národností.

Náboženské složení

 • pravoslavní – 71 % pokřtěných (20 % alespoň částečně praktikujících)
 • muslimové – 5 %
 • katolíci – 1 %
 • protestanti – 1 %
 • buddhisté - 1 %
 • judaismus vyznává 1 % obyvatel
 • k ateismu se hlásí přibližně 13 % obyvatel.

Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky

Na celém území Ruské federace je úředním jazykem ruština. Na území republik, krajů, oblastí a autonomních okruhů jsou úředními jazyky rovněž jazyky národní, pokud tak stanoví ústavy těchto subjektů. Z neruských jazyků jsou nejpoužívanější tatarština (3 %) a ukrajinština (1 %).

Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města

Ruskou federaci tvoří 83 subjektů - 21 republik, 2 města federálního významu (Moskva a Sankt Petěrburg), 9 krajů, 46 oblastí, 1 autonomní oblast (Židovská autonomní oblast) a 4 autonomní okruhy- rozdělené na základě výnosu prezidenta.

Administrativní centrum – Moskva - Centrální federální okruhy: Bělgorodská oblast, Brjanská oblast, Vladimirská oblast, Voroněžská oblast, Ivanovská oblast, Kalužská oblast, Kostromská oblast, Kurská oblast, Lipecká oblast, Moskevská oblast, Orlovská oblast, Rjazanská oblast, Smolenská oblast, Tambovská oblast, Tverská oblast, Tulská oblast, Jaroslavská oblast a město Moskva.

Administrativní centrum - Sankt Petěrburg - Severozápadní federální okruh: Karelská republika, Republika Komi, Archangelská oblast, Vologodská oblast, Kaliningradská oblast, Leningradská oblast, Murmanská oblast, Novgorodská oblast, Pskovská oblast, Něnecký autonomní okruh a město Sankt Petěrburg.

Administrativní centrum – Pjatigorsk - Severokavkazský federální okruh: Dagestánská republika, Ingušská republika, Kabardinsko-balkarská republika, Karačajevsko-čerkeská republika, Severoosetinská republika - Alanie, Čečenská republika, Krasnodarský kraj, Stavropolský kraj.

Administrativní centrum - Rostov na Donu- Jižní federální okruh: Adygejská republika (Adygejsko),  Kalmycká republika,  Astrachanská oblast, Volgogradská oblast a Rostovská oblast.

Administrativní centrum - Nižnij Novgorod- Povolžský federální okruh: Baškirská republika (Baškortostán), Marijská republika (Marij El), Mordvinská republika, Tatarská republika (Tatarstán), Udmurdská republika, Čuvašská republika - Čavaš respubliki, Kirovská oblast, Nižegorodská oblast, Orenburgská oblast, Penzenská oblast, Samarská oblast, Saratovská oblast, Uljanovská oblast a Permský kraj.

Administrativní centrum – Jekatěrinburg- Uralský federální okruh: Kurganská oblast, Sverdlovská oblast, Ťumeňská oblast, Čeljabinská oblast, Chantsko-mansijský autonomní okruh a Jamalsko-něnecký autonomní okruh.

Administrativní centrum – Novosibirsk- Sibiřský federální okruh: Altajská republika, Burjatská republika, Tuvská republika, Chakaská republika, Altajský kraj, Krasnojarský kraj, Irkutská oblast, Kemerovská oblast, Novosibiřská oblast, Omská oblast, Tomská oblast a Zabajkalský kraj.

Administrativní centrum – Chabarovsk- Dálnovýchodní federální okruh: Republika Sacha (Jakutsko), Přímořský kraj, Chabarovský kraj, Amurská oblast, Kamčatský kraj, Magadanská oblast, Sachalinská oblast, Židovská autonomní oblast a Čukotský autonomní okruh. 

Hlavní město Moskva má 10,5 mil. obyvatel,Sankt Petěrburg – 4,6 mil.,Novosibirsk – 1,4 mil.,Nižnij Novgorod – 1,3 mil.,Jekatěrinburg – 1,3 mil.,Samara – 1,1 mil.,Omsk – 1,1 mil.,Čeljabinsk – 1,1 mil.,Kazaň – 1,1 mil.,Ufa – 1,1 mil.,Rostov na Donu – 1 mil.,Volgograd – 1 mil.

Peněžní jednotka a její členění

Ruský rubl (RUB) je 100 kopějek. Státní banka Ruska (Centralnyj bank Rossiji) vyhlašuje na každý den oficiální kurs RUB/USD a RUB/EUR. Dne 22. března 2010 relace činila 29,2565 RUB za 1 USD a 39,8357 RUB za 1 EUR.Používání cizí měny ve vnitřním platebním styku bylo v Rusku rozhodnutím oficiálně zrušeno.

Státní svátky, prodejní doba

 • 1., 2., 3., 4. a 5. ledna  - Novoroční prázdniny
 • 7. ledna – Narození Páně
 • 23. února – Den obránců vlasti
 • 8. března – Mezinárodní den žen
 • 1. května – Svátek jara a práce
 • 9. května – Den Vítězství
 • 12. června - Den Ruska
 • 4. listopadu – Den národní jednoty.

Obvyklá pracovní doba: 40 hodin týdně.

Obvyklá prodejní doba:

 • Menší obchody s potravinami - 08:00-20:00 nebo 09:00-21:00.
 • Větší obchody s potravinami – nepřetržitě ve dne i v noci.
 • Obchody s oděvy a průmyslovým zbožím většinou od 10:00 do 21:00, ale i 24 hodin nepřetržitě.

Jako jednací jazyk je používána ruština (hlavně u starší generace). V posledních letech se však stále více prohlubuje rozdíl  mezi starší a mladou generaci, která je jazykově zdatná. Znalost  dvou světových jazyků, s angličtinou na prvním místě, není zdaleka výjimkou. Zejména  v bankovních a obchodních kruzích je běžné potkat mladé lidi, kteří absolvovali zahraniční stáže  v anglicky mluvících zemích.

Zvláštností je skutečná vášeň pro slavení svátku všeho druhu. Žebříček hodnot je analogický s evropskými tradicemi – na prvních místech je rodina, děti a zdraví.Vzdělanější vrstvy obyvatel mají schopnost kritické a ironické sebereflexe, a to nejen ve vztahu k novým zbohatlíkům („novým ruským“). Ironie cizinců  ve vztahu k Rusku se  nedoporučuje, mnohdy toto považují za urážku, neboť kritizovat a „utahovat si sami ze sebe“ mohou  domorodci, nikoliv „cizáci“. V komunikaci s cizinci rádi zdůrazňují  patriotismus a národní hrdost.

Oslovování příjmením hlavně při jednání s cizincem je zcela na místě, nicméně Rusové dávají přednost oslovování jménem a otčestvom (jméno po otci např. Petr Nikolajevič), které považují za méně oficiální, resp. rezervované.

Při setkání i loučení se podávají ruce. Starší muži ženám často líbají ruku, známější osoby (a to i stejného pohlaví) se líbají střídavě třikrát náznakem na tvář ( jako ve Francii).

Význam času

V Rusku je jiné vnímání času než ve střední Evropě. Poněkud benevolentnější vztah Rusů k času se zde projevuje nejen v osobní (ne)dochvilnosti, ale i v oficiálních situacích, jako  je pracovní doba, úřední hodiny nebo třeba jízdní řád.

Jací jsou Rusové:

 • Rusové jsou patrioti, a tudíž jsou  hrdí na své umění, architekturu, literaturu, hudbu, operu, balet, divadlo a muzea.
 • Vhodným tématem rozhovoru je také sport, o který se zajímají.
 • Není  pro cizince vhodné kritizovat tamní poměry a některé společenské jevy, jako je alkoholismus.
 • Rusové jsou velmi pohostinní. Jsou také pyšní, že dokážou zkonzumovat daleko víc alkoholu než cizinci.

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

Úroveň zdravotní péče poskytované cizincům, včetně občanů EU je závislá na lokalitě  a zdravotnickém zařízení. V privátních zdravotnických zařízení je kvalita poskytované péče na vyšší úrovni než ve státních zařízeních, ale podstatně dražší. Ve státních nemocnicích je hospitalizace do 5 dnů bezplatná, jestliže je pacient do nemocnice dopravován rychlou záchrannou službou.

Sjednání cestovního zdravotního pojištění je podmínkou udělení víza pro vstup na teritorium Ruské federace. Jedná se např. o pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny, České pojišťovny, a.s., Zdravotní pojišťovny MV RF, pojišťovny Allianz, apod.

V rámci Českého domu v Moskvě existuje zdravotní ambulance nemocnice Na Homolce, která poskytuje základní zdravotní péči včetně laboratorního vyšetření a EKG..

Adresa:

3. Tverskaja-Jamskaja 31/35 (naproti vchodu do ČSA):

(při volání z pevné linky v  RF je nutné předvolbu vytočit jako 8 499 ….)

tel. ordinace:                           +7 499 978 70 61         +7 499 978 70 61

tel. lékař:                                  +7 499 972 63 96         +7 499 972 63 96

tel. sestra                                +7 499 978 70 54         +7 499 978 70 54

Ordinační hodiny:                     Pondělí – Pátek           09:00-12:00

 

Dokumenty a vízum

Při cestě do Ruské federace musí mít cestující u sebe 1) cestovní pas nebo jiný cestovní doklad opatřený 2) platným ruským vízem, 3) prostředky na celou dobu pobytu v RF nebo doklad prokazující zajištění nákladů spojených s pobytem v RF 4) doklad o zdravotním pojištění na území RF. Cena víza se pohybuje kolem 1500 Kč.


Ruské vízum nepotřebuje občan ČR, pokud se prokáže:
a) platným povolením k trvalému pobytu v RF (tzv. вид на жительство), nebo
b) platným diplomatickým pasem ČR a cestuje do RF na krátkodobou návštěvu (celková doba pobytu nesmí přesáhnout 90 dní během půl roku), nebo
c) že je pasažérem lodi, která má právo převážet pasažéry, a vstupuje na území RF přes námořní nebo říční přístav na dobu maximálně 72 hodin za podmínky, že se neodkloní od plánovaného organizovaného turistického programu (dokladem je seznam pasažérů), nebo
d) že územím RF pouze projíždí a neopustí přitom tranzitní prostor mezinárodního letiště na území RF (toto je povinen doložit letenkou prokazující, že mu po příletu do RF navazuje let z RF do třetího státu, a dále vízem takového třetího státu, je-li potřeba).

Upozornění: pokud občan přiletí na terminál letiště (např. Šeremetěvo 1) a pokračuje z jiného letiště v témže městě (např. Domodědovo, Vnukovo) anebo pokračuje v cestě ze stejného letiště, ale z jiného terminálu (např. Šeremetěvo 2), ruské vízum potřebuje, neboť musí opustit tranzitní prostor daného terminálu, na který přicestoval.

Migrační karta: Před vstupem do RF musí občan ČR vyplnit dvoudílnou migrační kartu, jejíž jeden díl odevzdá při pasové kontrole na vstupu RF a vstupním razítkem hraničního přechodu orazítkovaný druhý díl odevzdá pasové kontrole při výstupu z RF.

Je-li účelem vstupu do RF pouze tranzit do třetího státu, musí mít občan ČR ve svém cestovním dokladu vízum takového třetího státu, je-li potřebné. Pro případ, že by do takového třetího státu nebyl občan ČR vpuštěn, musí občan prokázat, že má zajištěn návrat do ČR (např. zpáteční letenkou).

Nehledě na účel pobytu v RF, ve všech případech, kdy občan ČR cestuje do RF letecky, musí mít s sebou platnou zpáteční letenku.

Motoristi: Cestuje-li občan ČR do RF motorovým vozidlem jako řidič, musí mít s sebou platný řidičský průkaz ČR a platný mezinárodní řidičský průkaz. Z praxe vyplývá, že místo mezinárodního řidičského průkazu je vhodnější mít u sebe kopii českého řidičského průkazu s ověřeným překladem do ruštiny, přičemž nejlépe je nechat překlad ověřit na velvyslanectví RF v Praze nebo generálním konzulátu RF v Brně či Karlových Varech.
Pokud řidič používá k cestě vozidlo, jehož není vlastníkem, právní řád RF v tomto případě ukládá, aby byl řidič vybaven rusky psanou plnou mocí majitele vozidla k jeho užívání (vzor viz http://gai.ru/warrant/). Pokud je plná moc psaná v češtině, musí obsahovat veškeré náležitosti uvedené v ruském vzoru a dále souhlas s vyvezením vozidla do zahraničí. Podpis na plné moci musí být notářsky ověřen.
Řidič motorového vozidla musí mít dále pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla (povinné ručení) platné pro území RF. Toto pojištění lze sjednat v denní dobu i na silničních hraničních přechodech do RF. České povinné ručení a mezinárodně uznávaná "zelená karta" pro území RF platí od 1.1.2009 (pokud na pojištění není značka RUS přímo přeškrtnuta).

 

Celní a devizové předpisy

Dovážená cizí měna a měna RF v hotovosti, cestovní šeky, cizí i ruské cenné papíry v celkové hodnotě přesahující 10 000,- USD, dovážené do RF fyzickými osobami (rezidenty i nerezidenty) podléhají písemné deklaraci celním orgánům Ruské federace.

Vývoz cizí měny a měny RF (rezidenti i nerezidenti) v hotovosti v hodnotě vyšší než 3 000 USD podléhá písemné deklaraci celním orgánům Ruské federace (ve dvojím vyhotovení).
Vývoz měny v hotovosti v hodnotě 3000,- USD a nižší je osvobozen od celní deklarace či jiných úředních úkonů.
Vývoz měny v hotovosti v hodnotě přesahující 10 000,- USD je možný jen při předložení písemné celní deklarace a ostatních dokumentů dokládajících předchozí dovoz měny do Ruské federace v hodnotě nad 10 000,- USD.
Vývoz cestovních šeků v hodnotě nad 10 000,- USD podléhá písemné deklaraci celním orgánům Ruské federace.
Doporučujeme všem občanům ČR dovezenou valutu do RF řádně deklarovat a to jak při příjezdu do RF, tak i při odjezdu z RF.
Obzvláštní pozornost musí turisté věnovat vývozu starožitností, historických zbraní, literatury a jiných uměleckých předmětů. V těchto případech je nutné předložit na hraničních přechodech RF povolení k vývozu těchto předmětů vydané Ministerstvem kultury RF. Při dovozu zvířat na území RF je nutné předložit potvrzení o jejich příslušném očkování a vyhovujícím zdravotním stavu. To samé platí při jejich vývozu z RF. Obě potvrzení je vhodné mít opatřené překladem do ruského jazyka.
Přesné informace je možné nalézt též na stránkách ruské Federální celní služby www.customs.ru.

 

Víza - režim vstupu

O ruské vízum mohou občané České republiky požádat pouze na ruských velvyslanectvích a konzulátech. Vízum lze vyřídit i prostřednictvím některých cestovních kanceláří v ČR, pokud však cestující není členem zájezdu pořádaného takovou cestovní kanceláří, obstarat si takto vízum se nedoporučuje. Zejména v případě, že bude občan ubytován v soukromí vznikají problémy , neboť jako přijímající strana je pak ve víze uvedena jiná strana, než jak je to ve skutečnosti. Žádat o udělení ruského víza až na hraničním přechodu obecně není možné. K žádosti o vízum se přikládá voucher ruské cestovní kanceláře, anebo pozvání k návštěvě RF ověřené Federální migrační službou RF anebo Ministerstvem zahraničních věcí RF. K žádosti o udělení víza RF se dále předkládá fotografie, cestovní pas nebo jiný cestovní doklad a cestovní zdravotní pojištění po dobu pobytu na území RF. Cestovní doklad musí být platný ještě alespoň 6 měsíců po ukončení pobytu v Rusku, pokud se jedná o žádost o udělení krátkodobého víza RF.

Přesné náležitosti podání žádosti o vízum sdělí zastupitelský úřad RF, kde se žádost o vízum podává. V České republice to je

1) Praha
konzulární oddělení velvyslanectví RF, Korunovační 34, 160 00 Praha 6
tel.               233 374 100         233 374 100,               233 375 650         233 375 650,               233 379 473         233 379 473
fax: 233 371 492
e-mail: embrus@tiscali.cz
úřední hodiny: 09.00 - 12.00 (Po, Út,St, Čt, Pá),

2) Brno
generální kozulát RF, ul. Hlinky 142 b, 603 00 Brno,
tel.               543 232 157         543 232 157
fax 543 244 429
e-mail: gkbrno@iol.cz
úřední hodiny: 9.00 - 13.00 (Po, St, Pá)

3) Karlovy Vary
generální konzulát RF, ul. Petra Velikého 18, 360 01 Karlovy Vary
tel.               353 221 325         353 221 325
fax: 353 226 261
e-mail: gkkv@iol.cz
úřední hodiny: 9.00 - 13.00 (Po, St, Pá).

Je třeba si před cestou zkontrolovat, na jaké období je vízum vydáno. V tomto období může cestující na území RF vstoupit a pobývat zde a v tomto období musí také území RF opustit. Pokud cestující zjistí, že z nějakého důvodu musí, resp. potřebuje na území RF zůstat i po skončení platnosti víza, na které cestující do RF přicestoval, je třeba, aby u místní pobočky Federální migrační služby RF požádal o prodloužení víza. Turistické vízum lze prodloužit až na celkových 180 dnů pobytu v RF.
Vízum, na kterém je v azbuce uvedeno "ОДНОКРАТНАЯ", lze použít pouze k jednomu pobytu v RF. Za jeden pobyt v RF se považuje i situace, kdy cestující opustí RF a projede přes třetí zemi do jiného území RF (např. do Kaliningradské oblasti).

Omezení vstupu
Do některých územních částí Ruské federace mohou cizinci vstupovat pouze na základě zvláštního povolení, o které je třeba zažádat u místně příslušné pobočky Federální migrační služby s dostatečným předstihem.

Ohlašovací povinnost
Dne 15. ledna 2007 vstoupil v platnost zákon RF č. 109 o migrační databance cizinců a osob bez občanství v Ruské federaci, který stanoví povinnost ohlásit adresu místa pobytu na území RF. Nová právní úprava převedla povinnost hlásit adresu pobytu občana ČR v RF na přijímající stranu a nově stanovila povinnost takového občana se po odjezdu z místa ubytování písemně odhlásit. Občan ČR má nově povinnost mít u sebe nejpozději po uplynutí 3 pracovních dnů od příjezdu do místa ubytování doklad o tom, že adresu místa pobytu nahlásil.
V praxi nyní existují 2 režimy krátkodobého pobytu v RF (na ruské vízum):

1.Pobyt v ubytovacím zařízení
Ubytovacím zařízení se rozumí hotel nebo jiná organizace poskytující ubytování, například sanatorium či jiná ozdravovna, penzion, turistická chata, kempink, dětský tábor, nemocnice či jiná instituce zdravotní či sociální péče.
Každé ubytovací zařízení v RF je povinno zaregistrovat každého občana ČR, kterého ubytovalo, nehledě na délku jeho pobytu v RF nebo na délku jeho pobytu v tomto ubytovacím zařízení. Informaci o nástupu ubytování je ubytovací zařízení povinno předat místně příslušné pobočce Federální migrační služby RF (dále též FMS) spolu s požadovanými doklady nejpozději do 24 hodin, ukončení ubytování je ubytovací zařízení povinno ohlásit nejpozději do 12.00 hod. následujícího dne.

2. Pobyt jinde než v ubytovacím zařízení
Povinnost zaregistrovat pobyt občana ČR má v tomto případě tzv. přijímající strana. Tou může být jen fyzická osoba s právem trvalého pobytu na území RF anebo právnická osoba, u které občan ČR fakticky bydlí anebo u které pracuje. Přijímající stranou je ze zákona i Velvyslanectví ČR a Generální konzulát ČR. Přijímající stranou nemůže být občan ČR, který v RF pobývá na vízum nebo na povolení k dlouhodobému pobytu.
Přijímající strana je povinna zaregistrovat přicestování občana ČR, který u ní bydlí nebo pracuje, pouze v případě, že pobyt v RF přesáhne 3 kalendářní dny. Odcestování občana ČR je pak přijímající strana povinna oznámit nejpozději do 2 kalendářních dnů.

Během tranzitu přes území RF (například vlakem) se občan nikde registrovat nemusí.
Občan ČR je povinen předložit pas s ruským vízem a migrační kartu (část B) v ubytovacím zařízení, resp. přijímající straně za účelem zaregistrování. Ubytovací zařízení, resp. přijímající strana pořídí fotokopii těchto dokladů a zároveň vyplní dvoustránkový formulář "Ohlášení o příjezdu cizince do místa ubytování".
Vyplněný ohlašovací formulář, kopii datové stránky pasu, kopii ruského víza (a kopii stránky s vyznačeným razítkem vstupu do RF, pokud není vyznačeno u ruského víza), kopii odjezdového dílu migrační karty (část B) se zřetelně vyznačeným razítkem vstupu do RF, kopii občanského průkazu osoby uvedené na ohlašovacím formuláři, a dále plnou moc, pokud příjezd občana zaregistrovává jiná osoba než uvedená na ohlašovacím formuláři, se bez poplatku podává na místně příslušné pobočce Federální migrační služby RF.
Za poplatek 118 rublů (tj. cca 100 Kč) lze tyto doklady podat i na jakékoli ruské poště.

 

V případě ztráty víza či jeho prodloužení je vhodné mít kontakty na zvoucí ruský subjekt, který musí požádat o vydání duplikátu víza a registrace v místě posledního pobytu cizince na území RF. Současně upozorňujeme na přísné postihy cizinců, kteří se na území RF zdržují nelegálně, či nedisponují výše uvedeným dokladem o splnění ohlašovací povinnosti po dobu pobytu v RF (v daném případě hrozí pokuta do výše 5 tisíc rublů, tj. cca 4 tisíce Kč).

 

Specifika, bezpečnostní situace

Služby v Ruské federaci mají stoupající úroveň a zejména ve velkých městech jsou zahraniční turisté obsluhováni v slušném standardu. Jedná se zejména o kadeřnické, poštovní, bankovní, poradenské a konzultační služby. Je však třeba počítat se zvýšenými finančními náklady. Neustále je rozšiřována a zkvalitňována síť čerpacích stanic, služby motoristům a to zejména na hlavních silničních tazích, jako jsou Brest - Moskva, Moskva - Ufa, Moskva - Sankt Peterburg, Sankt Peterburg - Tallinn a Sankt Peterburg - Vyborg. Pohonných hmot je dostatek a to jak benzínu (i bezolovnatého), tak nafty.
Ubytování v RF a zvláště v moskevských a petrohradských hotelích je drahé a je nutno počítat s poplatkem za noc v hotelích se standardním vybavením v rozmezí cca od 150 do 300 USD.
Základní potraviny jsou v RF běžně ke koupi, doporučujeme však kupovat a konzumovat pouze balené produkty či řádně ošetřenou zeleninu a ovoce.

Zásadně nedoporučujeme kupovat u prodejních stánků alkoholické nápoje. Může se jednat o pokoutně vyrobený alkohol s velmi nepříjemnými účinky na zdraví.

Praktická telefonní čísla v teritoriu (záchranka, dopravní policie, požárníci, infolinky apod.)
 • 01 Záchranná služba (včetně hasičů)
 • 02 Milice (policie)
 • 03 Lékařská pohotovost
 • 04 Havarijní plynárenská služba

V Moskvě jsou pro všechny tyto služby a potřeby jednotná čísla:

 • 911-82-41 z pevné linky
 • 0911 a 112 z mobilního telefonu

 

Internetové informační zdroje

Nejpoužívanější ruské vyhledávače:

www.yandex.ru

www.rambler.ru

Server orgánů státní moci RF:

www.gov.ru

Server Vlády  RF s odkazy na jednotlivé resorty:

www.government.ru

www.government.gov.ru

Ministerstvo zahraničí RF:

www.mid.ru

www.minfin.ru

Federální celní služba

www.customs.ru

Výsledky hledání
Náš tip
Nezapomenutelný Petrohrad

Nezapomenutelný Petrohrad

Rusko » Petrohrad

4 termíny / 0 Last minute / 4 First minute

Strava: PL Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM Tip

Náš tip
Petrohrad + MOSKVA

Petrohrad + MOSKVA

Rusko » Petrohrad

2 termíny / 0 Last minute / 2 First minute

Strava: PL Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
SIBIŘSKÁ RAPSODIE

SIBIŘSKÁ RAPSODIE

Rusko

1 termín / 0 Last minute / 1 First minute

Strava: PP Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
SIBIŘ - NA OBOU BŘEZÍCH BAJKALU

SIBIŘ - NA OBOU BŘEZÍCH BAJKALU

Rusko

1 termín / 0 Last minute / 1 First minute

Strava: PP Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky FM


další nabídky >